С каква сума живее домакинството ви месечно?

  • 65 592
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 388
Сетих се за тема от преди, една дама твърдеше, че 2000-3000 лв е "мизерия" ooooh! По-нелепо изказване във форума не бях срещала.

То нали знаеш, едни от глад умират, други от преяждане.

# 121
  • Мнения: 800
Ние сме 4 -ма. Малките на градина и ясла през седмицата, а ние с таткото на работа. Градината 90 лв. за двамата ( в едно ОДЗ са); Ток - 20 лв. парно с топлата вода - 130 -150 лв. кабел - 25 лв.
интернет -20 лв. вода - около 15 лв. по блока - 10 лева. тел. 30+30 мобилен = 60 лв. заем -200 лв.
коли 2 бр. - 100 лв. храна - 500 лв включително плодове, зеленчуци. Не сме от яшните, с мъжа ми не закусваме и не обядваме, но пък пушим цигари - 250 лв
консумативи за в къщи (прах за парне, сапуни и т.н.) + вафлички или нещо друго за хлапетата и веднъж-два пъти месечно на клуб - 100 лв.; пампери за малкия - 50 лв.
До тук стана около 1500 лв.
Гледам да се оправяме с това, защото имам неплатени сметки за топлофикация и данъци, които не можем да покрием. Като написах разходите виждам, че излишен разход са ми цигарите и то доста голям, ама какво да направя като ми се пуши (аз съм с една кутия на два дена, но мъжо пуши много). Друго излишно май е едната кола, обаче - аз работя в Княжево, а мъж ми в Дружба ... няма да ми е по-евтино да дупча билетчета и да тичам като гламава да не закъснея за градината ...
Трудно ни е, но пък поне веднъж седмично посрещаме гости с вечеря (децата са ми малки и затова по-често посрещаме отколкото ходим, а и по тази причина почти не излизаме...) Сега като тръгнах аз на работа се надявам че ще скалъпим двата края и ще мога да погасявам задълженията и да ни остава по нещо отгоре.


# 122
  • Мнения: 14 654
Сетих се за тема от преди, една дама твърдеше, че 2000-3000 лв е "мизерия" ooooh! По-нелепо изказване във форума не бях срещала.
Ох, ако на някой му е достатъчно да има с какво да си плати сметките и да се наяде, за друг това може да е мизерия. Не е нормално по-голямата част от доходите да ти отиват за покриване на основните нужди - храна, сметки, дрехи, училище, градина и занимания за децата. Приспадни от 3000 тази сума и виж какво остава накрая  Confused
пп: не съм тази, която е казала, че това е мизерия, но много добре разбирам защо го твърди.

# 123
  • Мнения: 89
Браво, чудесно се справяш, ето че може и с под 1000 лв.
Сетих се за тема от преди, една дама твърдеше, че 2000-3000 лв е "мизерия" ooooh! По-нелепо изказване във форума не бях срещала.
Чак мизерия е преувеличено, но пък и охолен живот в лукс, не бих го нарекла и все пак зависи за колко човека е този доход  Peace

Pepitta_84 , аз пък ти пожелава, скоро доходите ви да нарастнат достатъчно много, за да можете да си позволявате разходи извън "необходимите"   bouquet .

За провкация и размисъл, както и за потвърждение на правилото, че всеки мери според аршина си, ви пускам тук един линк, където едно момче обяснява защо и как 5500 лв. на месец са недостатъчни на млада двойка без деца: http://www.karieri.bg/forum/job.php?topicid=519&view=1&p=3 , мнение номер 77, за който му се чете.
Сега да не ме нападнете, аз нямам такива приходи, просто не мисля, че е реално да се каже че домакинство с деца и доход от 1500 лв. живее добре или нормално ..
По темата за спестяването, освен всичко изброено, когато може да се избират енергоспестяващи уреди клас АА+, например таква пералня, освен ток, пести и вода.
В казанчето на тоалетната, могат да се сложат 2 бутилчици от мин. вода 0.5л., които спестяват при пускането на водата по 1л. всеки път. Реално казанчетата са с по-голям обем от необходимото.
Ако се пере на ръка, после водата може да се ползва и за тоалета или водата от пералнята или миялната машина, но това става с инсталация.
Забелязали ли сте, че почти всичко, което пести средства е и полезно за здравето и природата Simple Smile
Така че много "зелени" идеи, могат да са от полза и тук   bouquet

# 124
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Нашите доходи са повече, но харчим по-малко от 1500 (спестяваме 30-40% от общия ни доход). 2-ма възрастни и 2 деца сме.
Относно храната- и ние не харчим повече от 350-400 лв. на месец. По заведения не ходим, вегетарианка съм и месо не купувам (евентуално мъжа ми ако си купи килограм филе Елена- към 35-40 лв.), от напитките- само минерална вода, рядко някоя бутилка вино, наблягаме предимно на зърнените храни- боб, леща, ориз... често картофи, на месец изяждаме макс. 2 кг. сирене, 1 кг. кашкавал, 10-тина кофички кисело мляко, 5 л. прясно мляко, 10-тина шоколада. Плодове винаги имаме.
Дрехи- нито китайски, нито втора употреба, нито маркови. Има няколко магазина от които пазарувам, в които знам, че стокита са турски и са хубави и качествени.
Със сметките аз изобщо не съм наясно, там мъжът ми се оправя. Отпляваме с камина и икономичен климатик. От крушки не ни е дошло на ум да спестяваме (все пак една крушка е около 60 вата), въпреки това ползваме енергоспестяващи (15-30 вата).
По колата отиват около 200 лв. месечно.
Кредити нямаме.
Най-голямото перо ни е обучението- курсове, уроци.

# 125
  • Мнения: 931
Браво, чудесно се справяш, ето че може и с под 1000 лв.
Сетих се за тема от преди, една дама твърдеше, че 2000-3000 лв е "мизерия" ooooh! По-нелепо изказване във форума не бях срещала.
Чак мизерия е преувеличено, но пък и охолен живот в лукс, не бих го нарекла и все пак зависи за колко човека е този доход  Peace

Pepitta_84 , аз пък ти пожелава, скоро доходите ви да нарастнат достатъчно много, за да можете да си позволявате разходи извън "необходимите"   bouquet .


Ми дай Боже да стане и това някой ден.

# 126
  • Мнения: 2 388
... просто не мисля, че е реално да се каже че домакинство с деца и доход от 1500 лв. живее добре или нормално ..


На същото мнение съм. Вярно е, че различните хора имат различни нужди
Но да ти стигат парите за храна, сметки и някакви минимални странични неща не е нормален начин на живот.

# 127
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
... просто не мисля, че е реално да се каже че домакинство с деца и доход от 1500 лв. живее добре или нормално ..


На същото мнение съм. Вярно е, че различните хора имат различни нужди
Но да ти стигат парите за храна, сметки и някакви минимални странични неща не е нормален начин на живот.

Да, съгласна. Защото човек има нужда и да отиде на почивка, на кино, на концерт, на пикник...

# 128
  • Мнения: 800
Това всъщност е мизерията - да харчиш само са основното (храна, издръжка на апартамент, кола ..., евентуално дрехи и козметика), да смяташ че е лукс ходенето на почивка веднъж или два пъти годишно, да броиш в главата "екстри" книгите, билет за кино, театър, концерт; вечерята на вън да я смяташ за голям харч. Като чета повечето тук се оправяме със сравнително малко пари, но само за насъщните нужди, а за другите ако напишем ...

# 129
  • Мнения: 2 052
Никой не е казал, че живеем нормално. За жалост реалността в България е такава. Въпросът е поставен "с каква сума месечно живеете", а не с каква бихте искали. Ако бях с депутатска заплата и аз щях да ходя на почивки в чужбина, но заплатите ни са ниски. Още малко и детски може да почна да получавам. Досега много полезни съвети прочетох в темата - за редуването на ястията например. Между другото много отива и за пиене на кафе в заведения, но все още не сме се лишили от това.

# 130
  • Мнения: 2 388
Това всъщност е мизерията - да харчиш само са основното (храна, издръжка на апартамент, кола ..., евентуално дрехи и козметика), да смяташ че е лукс ходенето на почивка веднъж или два пъти годишно, да броиш в главата "екстри" книгите, билет за кино, театър, концерт; вечерята на вън да я смяташ за голям харч. Като чета повечето тук се оправяме със сравнително малко пари, но само за насъщните нужди, а за другите ако напишем ...

За мен мизерията е друго понятие. Когато преди години сме били на квартира и в края на месеца не сме имали пари да си платим сметките и наема и на всичкото отгоре сме си лягали неведнъж гладни.
Това, което ти описваш е задоволяване на най-основни нужди. Съществуване, без да живееш .
Ако дойде такъв период не ме е страх, защото съм го минала и знам, че е било и по-лошо.

А с каква сума живеем месечно няма да напиша, защото на фона на това, с което живеят много хора, бихме изглеждали богати. А ние не сме, много има още до там.

# 131
  • Мнения: 2 757
Струва ми се, че повечето от вас много плащате за парно. Ние се отопляваме с климатици и повече от 100 лв. месечна сметка за ток сме нямали. В това влиза и топлата вода от бойлера. И нашата вода е около 15 лв. За храна много не съм смятала, но готвя икономични неща и се справяме. Например грах - 1 кутия е 2лв. + печено пиле. Това го ядем 3 дни.
Като четох досега - тъй като не пушим, от цигари и от "за кола" - сме спестили 500 лв месечно.
Много често споменавате БИЛЛА, най-после и в нашия град има такава.


Мен пък вашата сметка ме учудва, явно ви е топъл апартаментът. Аз още преди 6 години за ток плащах по 160 лв на месец в големите зимни студове и отоплявах само една стая. За цял апартамент днешно време 100 отопление на ток е нищо. Може би защото около мен все живееха пенсионери, които не се отопляват и аз ги топлех и тях, защото стените ми бяха перманентно ледени колкото и да е топло в стаята явно изсмукват всичко. А апартаментът ми е вътрешен, на 2 етаж и тухлен. И пак беше яко мръзнене и големи сметки

# 132
  • Мнения: 89
А с каква сума живеем месечно няма да напиша, защото на фона на това, с което живеят много хора, бихме изглеждали богати. А ние не сме, много има още до там.
И аз не пиша поради точно тези причини  Peace. Но мисля, че тук се дават интерсни съвети Simple Smile.

А иначе въпроса е комплициран, има един затворен цикъл, примиряване с ниска заплата (която не съответства на труда и квалификациите), свиване на разходи и пестене, от там средната цена на труда е ниска , работодателите наемат по-ниско платени, защото така им е удобно, от там ако някой се появи да иска повече, не го взимат, защото има съгласни за същата работа и много по-малко и т.н. и т.н.
Затова разумно харчене според възможностите да, но примиряване с реалността в България - твърдо не! Не визирам никой конкретно. Но алтернативният вариант: служители с по-големи (нормални) изисквания, от там покачване цената на труда, от там нормализиране на потреблението, от там стимулиране на икономиката, от там повече приходи за фирмите -> работодателите и по-големи заплати, би бил по-добрия вариант за всички  Peace.
Депутатските заплати май хич не са големи, ако гледаме само заплатите, ама страничните "екстри" са незаменими явно Simple Smile)

# 133
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Това всъщност е мизерията - да харчиш само са основното (храна, издръжка на апартамент, кола ..., евентуално дрехи и козметика), да смяташ че е лукс ходенето на почивка веднъж или два пъти годишно, да броиш в главата "екстри" книгите, билет за кино, театър, концерт; вечерята на вън да я смяташ за голям харч. Като чета повечето тук се оправяме със сравнително малко пари, но само за насъщните нужди, а за другите ако напишем ...
Аз наистина намирам билетите и ресторантите за ненужни.
От книги и почивки обаче не бих се лишила.

# 134
  • София
  • Мнения: 3 064
Хич не е нормално, разбира се, но не е и мизерия.
За да живеем добре, по нашите стандарти, мисля, че ни трябват поне  3000 лв. Не си падам по луксове, говоря за излизане 1-2 пъти в седмицата, книги по 3-4 на месец, редовно излизане от града поне два пъти в месеца, седмица - две на планина зимата, морето ни е лесно, че ходим на къмпинг и хотелите не ни влекат. Без проблем и нарушаване на бюджета да си купим свестни обувки по 1-2 чифта на сезон. Под свестни разбирам такива между 100 и 200лв, не за 500. Прости нещица. Черния хайвер мога да го прежаля.

Но темата беше, все пак с каква сума живеем, а не каква ни трябва и за какво.

Иначе, всеки има различни екстри. За мен културните събития са нещо нормално и ми е кофти като не мога да си позволя да има на театър или концерт. Киното го пиратстваме вкъщи, не ми липсва.
Обаче обичам да карам ски. Една седмица на планина за тримата ще излезе поне 1000лв и то на евтин курорт.

Общи условия

Активация на акаунт