А вие от кои сте?

  • 1 571
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 411
Не бих.Съвестта би ме измъчвала след това,а защо да си причинявам дискомфорт?!
Така бих причинила вид болка и на себе си.Не виждам смисъл.

# 16
  • Мнения: 656
"ако някой друг поеме отговорността" или "ако някой те принуди"?
Нещата според мен са различни.

Психологията ми се чини доста сложна нАука, не я отбирам много, ама ми се струва че има намесен и стаден принцип тук.

# 17
  • Мнения: 502
    "Не бих!"- 99% от отговорите. Но,както се казва в статията,тези отговори са само теорията. Практиката обаче показва съвсем други резултати. Доказателство са милионите жертви във войните,например. Но пък хората винаги си измислят и някакви каузи,които да оправдаят безумните им постъпки. Така,скрити зад чуждата отговорност и "благородната цел",човек е способен на всичко. Нищо че на теория казва,че е най-състрадателното същество на света.

# 18
  • Мнения: 656
Всъщност това не беше ли свързано с авторитета? Докъде бихте стигнали в желанието си да угодите на шефа, да не бъдете уволнени?

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
И тъй като става въпрос за определени обстоятелства всички отговори сега според мен ще са невалидни.

Валидни са, защото показват самозаблуждение на 80% от попълващите в момента анкета. Към този момент: 10 - не; 0 - да.
А за отговорността - счетоводителите също носят такава. За продавачката - не знам.

Е, да, може и така да се каже. Не се бях сетила за самозаблуждението.
Идеята ми беше, че много хора в живия живот се възползват от обстоятелствата, но за уж по-дребни неща.

# 20
  • Мнения: 2
"Чувството да си отговорен за собствените си действия намалява и когато човек се възприема като част от една голяма машина"

Това е същественото. Вярно е.

# 21
  • Мнения: 24
Всъщност това не беше ли свързано с авторитета? Докъде бихте стигнали в желанието си да угодите на шефа, да не бъдете уволнени?



Аз имам шефка и то руса...бих стигнал много далеч в желанието си да и угодя, за да не бъда уволнен. Какво да се прави, нали имам деца и жена да храня.

Иначе по въпроса - имаше преди месец тук тема с въпрос по същото изследване. За мен лично е много интересно, тъй като съм живял сред арийци...иначе ужасно добродушни, човечни и внимателни хора, но със страхотен авторитет пред реда и йерархията. Което обяснява нещата в историята, които са натворили под давление на чувството си за ред,  подчинение и "прехвърляне" на отговорността към "онези горе", които са решили.
Така че следващия път, преди да почнете да плюете какви сме мръсни, безотговорни и долни балкански субекти, хвърлящи боклука през прозореца, незачитащи ни ред, ни правила, ни авторитет....помислете, че в това все пак има и нещо положително  Laughing

# 22
  • Мнения: 1 008
Това е експеримент стар като света на Стенли Милграм с токови удари -за справка "Човекът-социално животно" на Елиът Арънсън.Главата 1-ва Конформизъм.За тези,които смятат,че няма да причинят болка-резултатът е 62% прилагат електрически импулси до самия край./180 волта/.Какво да кажа -"толкова е много човекът,не можеш да го опознаеш."

# 23
  • Мнения: 186
Въпрос: Можете ли да причините болка на човек, ако друг поеме отговорността?
Моят отговор е "Не знам".

ТОва вече е доказано с известния експеримент с играта на затвор в Щатите през 70-те години. ..

От поста на Andariel не се разбира какво е доказано според нея. Според мен няма значение какво доказва (споровете продължават), важно е да се показва.
Благодаря, Бо, че ни обърна внимание и браво на вестника, че са публикували нещо толкова смислено. Телевизиите, особено националните да си вземат бележка.

За съжаление само на английски, ако някой знае сайтове, където ги има с надписи на бг, моля да ги пусне:

Филип Зимбардо (Philip Zimbardo) от Станфордския Университет говори за експеримента от 1971 и за 50 минутния док. филм Quite Rage: The Stanford Prison Experiment:
http://www.youtube.com/watch?v=RKW_MzREPp4

Искам да ви препоръчам и A Class Divided http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/divided/etc/view.html , който измества малко темата в посока расизъм, но така и така стана дума... Джейн Елиот е учителка на третокласници през 1968 и решила два дни да имат урок по расизъм и толерантност към различните...

Вероника-, и ти си права, ама аз едно време имах задължително История на БКП, Политикономия и не ме питай каква Философия, то добре че поне преподавателите ми бяха малко извън пътя. Днес и в една друга държава детето ми и целия му ВУЗ имат задължително "Човекът-социално животно" и след това каквото си изберат допълнително - важи за всички специалности.

Общи условия

Активация на акаунт