Нова наредба за изписване от ясла при навършване на 3г

  • 42 434
  • 670
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 155
Незнам, но наистина е голяма бъркотия.
Излиза, че старата наредба в тази си част е по-удачна!
И някъде упоменато ли е какви са тези 'медицински показания' и какъв е този ред - представям си какво ще стане, ако и педиатрите се намесят Thinking


Спомням си в началото на 2008 г. в темата за Страстите по записвания в ДГ и ОДЗ се засегна и този въпрос за т.нар. 'дупка' и майките от Сдружението го имаха предвид за разговорите си, може би някоя от тях трябва да се намеси. Разговаряла съм и с една директорка на ОДЗ и тя ми каза, че от СОС го знаят този проблем и се чака и по този въпрос решение, явно накрая не му е обърнато внимание.

# 16
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 836
Специално за майките от Пловдив - учителка съм в "Южен". На една от последните оперативки в кметството (замествах директорката ни), началникът на "Образование" ни каза, че има промяна в тази наредба, но се запазват същите срокове за изписване - децата, родени през първото полугодие се гледат в яслата до 30.06. Даже точно това е закачено на видно място в нашата градина, заедно с критериите за прием и друга информация. Изрично беше подчертано на тази оперативка точно това, тъй като има проблем с прием в момента на деца (имам предвид точно току-що навършващите 3 години) - приемът ще бъде най-рано през м. юни.

# 17
  • Мнения: 1 447
И в нашата ясла беше така дете което е навършило 3 години се изписва,независимо дали е зима или лято.
Имало е случаи да задържат детето ти единствено ако няма нови деца.Дъщеря ми навърши 3 години през март,но я държаха до юни
защото тогава нямаха нови бройки.Но сега моя приятелка дъщеря й навърши 3 години през ноември и са й казали,че края на януари
ще изпишат детето.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Ето репортажа с участието на Кремена по БТВ тази сутрин http://www.btv.bg/videos/broadcast_video.pcgi?section_id=258&video_id=10621
Креми, браво! Хубаво е че се даде гластност на проблема, лошото е че господа бюрократите си прехвърлят топката и изход не се вижда  ooooh!

# 19
  • София
  • Мнения: 615
Кремена, не ми стана ясно, моля уточнете, Вашето дете градина с яслени групи ли посещава към момента или е в група към самостоятелна яслено заведение? Такава каша - нямам думи  ooooh!

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Ето репортажа с участието на Кремена по БТВ тази сутрин http://www.btv.bg/videos/broadcast_video.pcgi?section_id=258&video_id=10621
Креми, браво! Хубаво е че се даде гластност на проблема, лошото е че господа бюрократите си прехвърлят топката и изход не се вижда  ooooh!

Чудесно представяне, Кремена.

Трябваше може би да се спомене и това, което ви написах: към момента няма молби от родители за бебешки групи. Съответно и да има, надали ще са много и както една от директорките на яслите, с които говорих, посочи, може би ще има една бебешка група в града. От тази гледна точка си струва да се повдигне въпроса, че хубаво има наредба за бебешки групи, но това не би следвало да окаже влияние на работата на яслите и трябва да се върне в сила старата наредба със забавено изписване след 3 годишна възраст, за да могат хората адекватно да си гледат децата и да ги запишат на градина, когато им е времето.

Не трябва да има възможност да се спекулира с наредбата за бебешките групи.
Трябва да има яснота и прозрачност - ако ги има, къде ще ги има, абсурд е във всяка ясла да се разкрие по една, ако няма деца за нея, в крайна сметка.

Може отделно от това да се провери няма ли възможност за отваряне на някои от старите ясли и градини - както кмета на р. Източен посочи, от 37 ясли през 90-те години, в момента има 14 - 23 ясли са затворени или със сменено предназначение! Ясно е, че смененото предназначение надали ще се върне, но поне няма ли възможност да се отворят някои от затворените?

# 21
  • град Русе
  • Мнения: 78
Браво, Кремена! Сега е въпрос на време да се намери някакво решение на проблема, дано само да е в полза на всички нас Praynig Все пак оставам с впечатление, че въпросът с изписването от яслата и приемът в детска градина се решава повече на местно ниво...Иначе нямаше да направят такова изявление от Министерството и да прехвърлят топката  на Общините... Забележете, че в новата наредба е "изпуснат" именно текстът, в който се уточняват сроковете:
Чл. 22. (1) Децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;
2. от 1 септември до 15 септември за родените от 1 юли до 30 декември;
3. целогодишно, ако на детето е осигурено място в детска градина.
Това дава повод наредбата да се тълкува по различен начин, а не еднозначно, както би трябвало, и да се създават противоречия.
Само да вметна, че в Русе, за разлика от Пловдив, има два приема в градините - юни и септември. Но не съм сигурна дали важи за всички, или има и такива, които са само с един прием newsm78.

# 22
  • Мнения: 47 986
Браво! Но едно предаване едва ли ще реши проблема. В новата наредба и критериите з априем сасведени  до едно изреченийце...наистина е важно да се намери балансирано решение!
На последната среща на раб. група за критериитеза прием в София с триста зора успяхме да изискаме да се предложи точка за децата, идващи от ясла в ЦДГ. Двете институции (ясла и ДГ) трябва да се сближават, не да с еразделят. Да се съгласува изписването и приема на двете места.И идеята за бебешки групи е добра, доколкото се дава възможност на майките, които преценят така, да ги ползват. но не бива да се ползват за извинение за други неща- Бу го е казала добре.

# 23
  • Мнения: 3 216
Момичета,много Ви благодаря. Но дано това не си остане само едно предаване.

Иначе в нашата ясла нещата се раздвижиха. Ще пиша тук за подробности в последствие,ако някой се сбльска с този проблем,но не искам да обявявам нищо предварително в нета.

Момичето ,автор на темата, трябваше да се включи по телефона и да каже как се е развила ситуацията при нея. Сутринта не си вдигаше телефона Thinking Исках да спомена много неща,но имахме много малко време. Искаше ми се да се обьрне внимание на бебешките групи,на трасформациите на персонала и т.н.

Моля,ако има някой с такьв проблем нека ми пише.

# 24
  • Мнения: 47 986
Моят син вече е на 3, но не са отваряли дума за изписване. Аз не смея да ги провокирам. Ако има развитие, ще докладвам.

# 25
  • Мнения: 2 908
А на моята вече и подадох документите за градина и казаха,че ще я вземат от септември,тя тогава ще е на 2г и 9 месеца,навършва 3г ноември. Rolling EyesНямало проблеми.Септември щели да я изпишат и от яслата.

# 26
  • БГ
  • Мнения: 1 162
kremena, поздравления!!!    bouquet

И ние се въртим в този затворен кръг между ясла, градина, община и чакаме развитие на проблема до няколко дни. Марти навършва 3г на 6-ти февруари. Всички ясли Хасково от м.август станаха ОДЗ-та, незнам за другите, но в нашата ясла откриха градинска група и през м.септември, по желание на родителите, децата се местят просто в друга стая, няма лошо, но и места в момента в групата няма, та ако директорката реши да ни застави да отпишем детето на 9-ти, просто нямам представа какво да правя!?! За бебешка група още нищо не се е чуло. Подадохме молба за прием в ДГ, в първия работен ден на годината, но резултат за прием все още няма, яснота кога най-рано биха го приели - също!?! Аз и съпругът ми работим, нямаме баби или други роднини под ръка, които биха гледали няколко месеца малкия и май единствения вариант в такъв случай е аз да изляза в неплатен отпуск или да напусна работа!!! Ще пак по-късно с информация как са се развили нещата при нас.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Довечера в Бтв новите отново ще има репортаж по проблема.

# 28
  • Мнения: 113
Довечера в Бтв новите отново ще има репортаж по проблема.

В кои новини трябваше да има репортаж по проблема newsm78 newsm78 newsm78

# 29
Здравейте! Детето ми е на 2г.11м.. Ходи вече година и половина на ясла. До тук всичко добре,НО ... Днес разбрах, че след като тя навърши 3, което е съвсем скоро на 27 Февруари, още на другия ден я изписват от яслата по някакъв нов закон, приет тази година! Кандидатствала съм в две градини, но след като отидох там да попитам дали ще я приемат от 1 Март ми казаха, че това е напълно невъзможно и не са чували за такъв закон. Кажете какво да правя ! Освен да се обърна към медиите за този апсурд...[/b]

Общи условия

Активация на акаунт