Одобрявате ли извършването на инсеминации със сперма от Дания?

  • 8 163
  • 78
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 249
... Никакви адвокати и съдебни състави нямат отношение към създаването му. Куп специалисти- да, за което ще съм им благодарна цял живот.


На практика е маааалко по-различно:

1) Един вариант -
Без законови норми и и съответните им надлежни декларации никаква инсеминация от чужд донор не би била допустима с оглед нормативноустановената невъзможност после да се оспорва бащинството. 

2)  Втори вариант - Аko яйцеклетката е от А., спермата от Б., а утробата е на С., а родител трябва пред закона да стане един от първите двама - е няма как да стане без закон и договори.
У нас не е регламентирано, но както вървят нещата - натам вървим.
Това съм имала предвид.



А при инвитрото - изборът е на лекари между определен брой ембриони, вкарват се избраните и колкто оживеят,  а останалите ? Въпросът ми е риторичен. А в природата - изборът е на природата и е сред милиони потенциални в зависимост от успелия сперматозоид.
Е как слагате знак на  равенство между двете не знам.

Да не се налага на никого. Дано всички са щастливи.
 

Последна редакция: нд, 01 фев 2009, 17:33 от Miraetta

# 61
  • София
  • Мнения: 3 869
Ами прочетете книгата "Стъклени съдби" на Людмила Филипова и ще си говорим пак.

ако знаеше каква измишльотина е тая книга и колко малка връзка има с реалността, нямаше да предлагаш пак да си говорим....

Книгата е художествена измислица, не отричам. Не и фактите, на които е базирана, още повече, че има предостатъчно научен материал. Тези процедури имат и негативни последици, които не са за подценяване, колкото и някои да си затварят очите пред тях.

# 62
  • София
  • Мнения: 3 869
А при инвитрото - изборът е на лекари между определен брой ембриони, вкарват се избраните и колкто оживеят,  а останалите ? Въпросът ми е риторичен. А в природата - изборът е на природата и е сред милиони потенциални в зависимост от успелия сперматозоид.
Е как слагате знак на  равенство между двете не знам.

Останалите, които не са имали късмета да бъдат "избрани", ще бъдат или унищожени, или замразени. Двойката ще може да ги използва за следващи опити, а може да ги използва и съвсем друга двойка. Игра с човешки съдби.

# 63
  • Мнения: 3 634
Ако беше чела по внимателно, преди да забраняваш мнения ...

Грешно интерпретираш постовете ми, но това не е от значение Rolling Eyes Големи глупости се изписаха в тази тема.

# 64
  • София
  • Мнения: 6 370

Книгата е художествена измислица, не отричам. Не и фактите, на които е базирана, още повече, че има предостатъчно научен материал.

аз имам предвид точно голяма част от т.н. "факти", на които е базирана.

# 65
  • Мнения: 1 249

не си ли давате сметка, че в живота има доста извънклинични донорски инсеминации - колко много жени лягат с мъже само, за да им направят дете?

Именно защото си даваме, написах, че при клиничната и легална донорска инсеминация оспорване на бащинството от съпруг (ако жената е семейна) - нЕма да мине по никой закон и ред, а при наречената от теб  "извънклинична"  - всички налични варианти са открити....

А като лягат - виждат и общуват с човека, поне става ясно, че към момента е на видима възраст и с видими възможности в емоционален и интелектуален план и пр., а при донорската - човекът отдавна може да го няма и още сто други неща, ама май ставаме досадни ако не говорим повърхностно само.

# 66
  • Мнения: 1
Aкушеро-гинекологична болница "Селена".
http://sport.plovdiv24.com/news/34461.html
Цитат
За една година в болницата са направени 518 авто- и 240 донорски инсеминации. С 40 бременности са завършили 171-те опита ин витро. Сред тях има три двоики близнаци и 2 пъти тризнаци....
 newsm10

Тоест за една година само в тази клиника за извършили 240 донорски инсемицации. Явно донори има предостатъчно. А също и желаещи/нуждаещи се от донорска инсеминация. Не пише дали донорската инсеминация се прави с българска сперма или сперма от Дания. newsm78


Докато четох едно от по- горните мнения ми стана интересно дали пациентите могат да изберат донор с физически характеристики различни от тези на бащата - например сини очи, ръст 1.90см и др???
Имат ли право да изберат такъв донор?
Лекарите намесват ли си при вземането на подобно решение или дават право на родителите сами да подберат потенциалния донор според желаните от тях характеристики?

# 67
  • Мнения: 0
кльомба

Цитат
д-р Николова, Семинологичната лаборатория в СБАЛАГ „Майчин дом“:
"...в лабораторията често идват да си предлагат услугите слабообразовани сезонни работници по строежите или служители от градския транспорт, които са прочели във вестника за лабораторията, носят фалшиви бележки и очакват да спечелят много пари. Докторите тактично ги отпращат. Своеобразна „цедка“ за кандидат-донорите са и предварителните изследвания, които включват СПИН, Васерман, австралийски антиген, хепатит С, кръвна група, бележка от психодиспансер, че мъжът не се води на отчет и др."
[/color]

това изказване на тази докторка, ако въобще може да се нарече такава направо ме отврати, заради отношението и към хората,
ами нали докторът на първо място е за да лекува и да спасява човешки живот, а това може да стане само ако има любов и уважение към човека , като индивид, който има чувства, също така един лекар тръбва да е изпълнен със състрадание , да е съпричастен към съдбата да пациента си, да испитва неутолимата нужда да му помогне във всеки един момент, да запази живота му, да намали болката. докторка която си позволява да убижда по този начин хората, ми е абсолютно ясна на какво е способна, ами на нищо.
а ако ги нямаше строителните работници къде щяхме да живееме, ами ако ги нямаше хората които работят в градския транспорт, как щяхме да го ползваме, все някой трябва да върши тези работи.
а нима няма студенти, чиито родители нямат възможността да ги издържат, и трябва да помагат по строежите.
ами ако на самият мен ми се наложи да работя по строежите, за да мога да издържам семейството си, ами ще го направя без да се поколебая нито за миг. и какво лекарката ще ме дискриминира за това, да аз знам, напълно ми е ясно, че не всички пациенти ще бъдат обслужени като еднакво равнище.

като бъдещ татко, въпреки че нямам здравословен проблем,
ако ми се наложеше да избирам с бъдещата мама, за мен би било важно, донорът да е в отлично здраве, да не е психически или генетично обременен. и нищо друго не би ме интересувало. а образование получава всяко дете, което е имало шанс от родителите си за това.

 bowuu

# 68
  • София
  • Мнения: 3 064
Темата много се отклони. Много ми е интересно, колко души биха отговорили с НЕ на въпроси като: Морални ли са според вас процедури като инвитро/донорски инсеминации? И ако не са морални - да вземем да ги забраним, защото се мешаме в работата на Господ?

# 69
  • Мнения: 1 249
Темата много се отклони. Много ми е интересно, колко души биха отговорили с НЕ на въпроси като: Морални ли са според вас процедури като инвитро/донорски инсеминации? И ако не са морални - да вземем да ги забраним, защото се мешаме в работата на Господ?

Мара,

Не за морал и за Господ ставаше дума, а за това дали само до съдбата на родителите опират нещата илидо игра с чужди съдби.
Аз не бих поела отговорността да си поръчам човек без ясен баща и майка.
Има такива клетници достатъчно и без да бъдат поръчвани специално такива, че да са по мярка на поръчващите.


# 70
  • София
  • Мнения: 3 064
Темата много се отклони. Много ми е интересно, колко души биха отговорили с НЕ на въпроси като: Морални ли са според вас процедури като инвитро/донорски инсеминации? И ако не са морални - да вземем да ги забраним, защото се мешаме в работата на Господ?

Мара,

Не за морал и за Господ ставаше дума, а за това дали само до съдбата на родителите опират нещата илидо игра с чужди съдби.
Аз не бих поела отговорността да си поръчам човек без ясен баща и майка.
Има такива клетници достатъчно и без да бъдат поръчвани специално такива, че да са по мярка на поръчващите.


А, добре, с това съм съгласна. Но ако поне единият родител е от семейството, нещата са вече различни. Иначе, наистина не виждам смисъл да износя дете със 100% чужд генетичен материал. По-добре да осиновя такова.

# 71
  • Мнения: 1 249
Темата много се отклони. Много ми е интересно, колко души биха отговорили с НЕ на въпроси като: Морални ли са според вас процедури като инвитро/донорски инсеминации? И ако не са морални - да вземем да ги забраним, защото се мешаме в работата на Господ?

Мара,

Не за морал и за Господ ставаше дума, а за това дали само до съдбата на родителите опират нещата илидо игра с чужди съдби.
Аз не бих поела отговорността да си поръчам човек без ясен баща и майка.
Има такива клетници достатъчно и без да бъдат поръчвани специално такива, че да са по мярка на поръчващите.


А, добре, с това съм съгласна. Но ако поне единият родител е от семейството, нещата са вече различни. Иначе, наистина не виждам смисъл да износя дете със 100% чужд генетичен материал. По-добре да осиновя такова.

Има доста хора, които го правят, което се оформя и правно по света.
Тогава изживяваш всичките подробно описани трепети по-горе - ....бременност, раждане и пр.
Колко мъка има по този свят ....

# 72
  • Мнения: 2 526
По анкетата - НЕ ОТГОВОРИХ, защото съм доста скептична към исказванията на депутата - лекар Щерев. Моето впечатление е, че той не прави изявления за нещо, за което няма финансова полза за самия него. Не бих се учудила ако се е насочил към окупация на вноса на сперма ...примерно от Бангалеш или пък иска бг-спермална банка под негово ръководство.
Не съм съгласна и с част от постингите тук и то от хора, които бездетието не ги е засегнало лично, нито пък са наясно в детайли какво е това инсеминация , инвитро , икси. За каква истерия и фанатизъм можем да говорим при естественото желание на човек/семейна двойка за репродукция? На такива семейства им стига дъмгосването от роднини, приятели, познати.

# 73
  • Мнения: 14 654
Нещо не разбирам въпроса. Просто не виждам поради каква причина е възможно някой да не одобрява. Българската сперма да не е по-специална случайно? Може би не одобрявате, че няма достатъчно български донори? Ако не ги подбират по цвят, професия и интелект, и ако им се плаща по нещичко - ще има предостатъчно.

# 74
  • Мнения: 3 715
Все ми е тая. Може пък детето като не е от сперма от българин да не е такъв готованец и мърморещ и не някой друг да му е виновен за всичко. Важното е деца да има.

Общи условия

Активация на акаунт