Трябва ли велосипедистите да имат книжка или друг документ?

  • 2 491
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 651
Аз май имам нещо като книжка за велосипед  Rolling Eyes. В 3-4 клас ходихме на нещо като кръжок, учехме правилника, решавахме листовки и имахме полигон с велосипеда, накрая ни дадоха някакви свидетелства.

Добре де, като не мислите, че трябва да имат книжка велосипедистите - кое ги задължава тогава да имат изправни фарове нощем, да слагат светлоотразители, да подават сигнали с ръка като завиват и спират и изобщо от къде им е ясно, че правилата за предимство и светофарите важат и за тях.

Всъщност, не не знаят и горните неща, масово си карат в посока обратна на движението, мушат се от тук и таме, а велосипедист да дава сигнал, че ще завива съм виждала само в Германия.....

Ти добре ли си Vali:)?

# 16
  • Мнения: 2 480
Правилникът ги задължава, независимо, че нямат книжки. Нима не е същото с пешеходците? Когато съм колоездач и завивам, аз винаги давам сигнал, а регулировчика го научих в 6-ти клас, защото 1такъв щеше да ми "скъса ушите" за неправилно преминаване!
Освен образователни мерки са нужни и санкции! Ако знае, че за каране по тротоар или срещу движението, за минаване на червено глобата може да бъде колкото струва велосипедът, всеки ще се замисли! Дори временно отнемане на велосипеда, докато я плати!

Последна редакция: пн, 02 фев 2009, 00:30 от vl

# 17
  • Мнения: 4 585
Щом участват в движението по пътищата, би трябвало да знаят по какви правила се извършва.
А за да ги научат, трябва да бъдат накарани. Или и останалите участници да знаят, че ги знаят.
Но същото важи и за водачите на превозни средства с животинска тяга.

# 18
  • Мнения: 396
По твоята логика и пешеходците трябва да са с книжки, защото и те участват в движението по пътищата. И онези на скейтбордове, ролери и т.н.
Не е необходимо да имаш документ за да спазваш елементарни правила и закони.

Не успявам да прочета до края всичко , защото веднага се хващам за думите ти.
И аз си мислех нещо подобно.
Не трябва да има книжка! Не!
Но за да се държи нормално на пътя и да "спазва елементарни правила и закони" , трябва първо да се запознае с тях!

# 19
  • Мнения: 8 999
Трябва да им се забрани да карат по уличното платно. Като съм с колата и настигна някой велосипедист, сърцето ми се обръща - дали няма да кривне и да се намушка под гумите ми, докато го изпреварвам. И изобщо всички велосипедисти карат малко налудничаво и истеричаво, никога не знаеш как и кога ще решат да променят посоката на движението си. Приличат ми на нощни пеперуди.

# 20
  • Мнения: 396
Аз май имам нещо като книжка за велосипед  Rolling Eyes. В 3-4 клас ходихме на нещо като кръжок, учехме правилника, решавахме листовки и имахме полигон с велосипеда, накрая ни дадоха някакви свидетелства.

Добре де, като не мислите, че трябва да имат книжка велосипедистите - кое ги задължава тогава да имат изправни фарове нощем, да слагат светлоотразители, да подават сигнали с ръка като завиват и спират и изобщо от къде им е ясно, че правилата за предимство и светофарите важат и за тях.

Всъщност, не не знаят и горните неща, масово си карат в посока обратна на движението, мушат се от тук и таме, а велосипедист да дава сигнал, че ще завива съм виждала само в Германия.....

Тук при нас е истинска анархия по повод движението с велосипеди - точно както казваш!
Да не говорим, че движещите се с малки мотори/50 кубика/ също се опитват да минават за велосипедисти Shockedи ти се изпречват в последния момент, като се надяват  Shockedти да ги пазиш!
Имаме един съсед - дядо на около 80 години/предполагам/, който видимо има проблеми със зрението.
Той кара такъв мотор Shocked, счупи си ръката /не знам как/ и в момента кара с една ръка тъй като другата е превързана!!! #Crazy Как ви се струва?!
Няма кой да му направи забележка или да го спре !
Коментара: "Ами болят го краката човека, как да се предвижи!?"

# 21
  • Мнения: 396
И така като си чета и като пиша ми идва на ум , че всичко се свежда до
културата на движение по пътищата!

# 22
  • Мнения: 646
Оххх как бих искала да има нормално място, на което да мога да се придвижвам само с велосипед...През последните 2 години обаче съм се качвала на велосипеда не повече от 5 пъти, именно заради движението. Знам правилата за движение, шофьор съм, но това не ми помага  Cry

# 23
  • Мнения: 2 259
Аз май имам нещо като книжка за велосипед  Rolling Eyes. В 3-4 клас ходихме на нещо като кръжок, учехме правилника, решавахме листовки и имахме полигон с велосипеда, накрая ни дадоха някакви свидетелства.

Добре де, като не мислите, че трябва да имат книжка велосипедистите - кое ги задължава тогава да имат изправни фарове нощем, да слагат светло  отразители, да подават сигнали с ръка като завиват и спират и изобщо от къде им е ясно, че правилата за предимство и светофарите важат и за тях.

Всъщност, не не знаят и горните неща, масово си карат в посока обратна на движението, мушат се от тук и таме, а велосипедист да дава сигнал, че ще завива съм виждала само в Германия.....

Ти добре ли си Vali:)?
  Аз съм добре,но се стреснах определено.
Огледах се,но явно той изкочи из между паркиралите коли .
Не бях сама ,имаше и други хора.
Обиди ни/около 5о годишен господин/ и  си би камшика./бяхме 4-5 жени,аз най в ляво и каза ,че сме заспали крави/
Признавам си ,че ако бях в друго състояние щях да го настигна и съборя аз ,да види как е изненадата.

# 24
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
аз имам книжка за правоуправление на велосипед  bowuu
Трябва да имат, да.

# 25
  • Мнения: 4 555
Трябва да им се забрани да карат по уличното платно. Като съм с колата и настигна някой велосипедист, сърцето ми се обръща - дали няма да кривне и да се намушка под гумите ми, докато го изпреварвам. И изобщо всички велосипедисти карат малко налудничаво и истеричаво, никога не знаеш как и кога ще решат да променят посоката на движението си. Приличат ми на нощни пеперуди.

На автомобилите трябва да им се забрани да карат по уличното платно. Като съм с колелото и ме затисне някоя кола на кръстовището, сърцето ми се обръща да не кривне от платното си и да ме смачка. И въобще, всички шофьори в София карат малко налудничаво и нагло, никога не знаеш на кой къде ще му щукне да се престрои в последния момент.

Мда, решението е да зачеркнем тези, които ни пречат. Пешеходците дали и на тях не трбва да им се забрани да пресичат, понеже могат да пресекат не на пешеходна пътека и така да застрашат психическото състояние на шофьорите?
Винаги съм се възхищавала на гениалните ти идеи.

# 26
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
За документи незнам, но трябва да има обучение за всички участници в движението. В моя град преди години имаше детски полигон и ни водеха от училище да се учим да пресичаме и да караме колело. Там хора от КАТ ни обясняваха движението под формата на игри и беше интересно и полезно.
Аз също съм за това, че както пешеходците се движат на определени места /тротоари и пешеходни пътеки/, така и велосипедистите трябва да се движат на обособени места. В България шофьорите не спазват кой знае колко правилника, но пък пешеходците и велосипедистите са направо неуправляеми, тъй като никой не им държи сметка. Пък и като стане произшествие винаги този с колата е виновен.

# 27
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Нека разкажа една кратка история. Малък град с 30 000 жители. Кротък шофьор на жигула / година 1990 /. Водач на велосипед спускащ се по 200 метров наклон който се взема на 2-ра / В Търново има подобни наклони /. Автомобила е с предимство. Удар в предния капак, премятане през покрив, натрошен крак който се налага да се ампутира, счупени ребра, спукан череп.

За велосипедиста няма превишена скорост, отнемане на предимство. За десерт велосипедиста е регистриран в психиатрията и е на медикаменти / вече забравих какво му имаше /. Приятеля ми който беше зад волана на жигулата плати кръвнина и получи 3 години условна присъда.


Трябва ли водачите на велосипед да имат документи за да управляват?

Вие си отговорете.

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
...
Аз също съм за това, че както пешеходците се движат на определени места /тротоари и пешеходни пътеки/, така и велосипедистите трябва да се движат на обособени места. ....

То това много хубаво по принцип. Обаче.. у нашия квартал има една (1) пешеходна пътека. В целия квартал. Аз само на тротара ли да стоя?
Кажи ми за София, как да стигнеш от студентски град (примерно) до който и да е друг квартал, ползвайки велоалея?

Последна редакция: пн, 02 фев 2009, 16:51 от Tisho_P

# 29
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
...
Аз също съм за това, че както пешеходците се движат на определени места /тротоари и пешеходни пътеки/, така и велосипедистите трябва да се движат на обособени места. ....

То това много хубаво по принцип. Обаче.. у нашия квартал има една (1) пешеходна пътека. В целия квартал. Аз само на тротара ли да стоя?
Кажи ми за София, как да стигнеш от студентски град (примерно) до който и да е друг квартал, ползвайки велоалея?


Ами няма как, но би трябвало да има. Аз също обичам да карам колело, но не си купувам, тъй като няма как да го карам при тези условия.
Ама то пък като има пешеходни пътеки все едно 50% не си пресичат където им е удобно. Пред нас има автобусна спирка, като на 100 метра в ляво и дясно има пешеходни пътеки със сфетофари. Но повечето си слизат от автобуса и си пресичат пред него, зад него по най-прекия път и никой не ходи до пешеходната пътека. Сложиха и ограждения, по-младите ги прескачат, а даже някой находчив е изкъртил една две оградки да си минават и по-възрастните. Е няма управия... В България до всеки трябва да сложиш полицай, за да спазва евентуално правилата. Сега пък като слагат камери, пак недоволни - били сме като в Биг Брадър. Това е манталитета на повечето българи "Аз си правя каквото искам и никой не може да ме спре". Да живее анархията.

Общи условия

Активация на акаунт