Да научим и испански език?

  • 150 991
  • 748
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 36
Момичета имаше един сайт Бабел или Бебел се казваше май,не си спомням,та в този сайт мисля,че можеш да си намериш събеседник с езика,който искаш.Проверете.Може до ви е полезно  Hug

# 676
  • Мнения: 36
Имам нужда от малко помощ,ще се радвам ако някой се отзове
Примера е следния : условието е Estar + gerundio
Tú escribes todo en el ordenador аз съм написала така
Tú estás escribiendo todo en el ordenador

питането ми е вярно ли е ?

# 677
  • Мнения: 36
И ако някой има малко повече време и желание да ми обясни малко това андо,йендо и индо , знам,че това е сегашно продължително време,но се обърквам като трябва да слагам кратки форми отзад

# 678
  • Мнения: 1 003
И ако някой има малко повече време и желание да ми обясни малко това андо,йендо и индо , знам,че това е сегашно продължително време,но се обърквам като трябва да слагам кратки форми отзад
какво имаш предвид под кратки форми?

# 679
  • Мнения: 36
пряко и непряко допълнение
lo ,le ,la
los,les ,las
lo - го
le , la - не им знам точен превод
los,les,las също
 примерно se lo comprando
comprandoselo

# 680
  • Мнения: 1 003
"se lo comprando". Това според мен е неправилно . Трябва да бъде se lo he comprado или в комбинация с друго време, не с херундио. Пример: He comprado un regalo a Ivan. Se lo he comprado. Se замества  Иван , lo замества regalo. 

# 681
  • Мнения: 1 003
Друг пример : Tengo un regalo le lo lleves. За да се избегне това почерненото се трансформира на Tengo un regalo para que se lo lleves.

# 682
  • Мнения: 36
Gracias de corazon .
ще продължа да мисля домашното

# 683
  • Мнения: 1 003
дай да го видим това домашно  Simple Smile

# 684
  • Мнения: 36
Много късно виждам,че си била тук,извинявам се

# 685
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Имам нужда от малко помощ,ще се радвам ако някой се отзове
Примера е следния : условието е Estar + gerundio
Tú escribes todo en el ordenador аз съм написала така
Tú estás escribiendo todo en el ordenador

питането ми е вярно ли е ?
Вярно е.

Под кратки форми, доколкото разбирам, имаш предвид местоимения? Възвратни и лични, така ли?

Възвратни (отговарят на нашето се в мия се, но са различни за различните лица):
me
te
se
nos
os
se


Лични - два вида са:

Лични, които изпълняват ролята на пряко допълнение, т.е. отговарят на въпроса кого?
me - ме
te - те
lo (за м.р) lа (за ж.р.) - го, я, le - Ви (за учтивата форма може да се използват lo/la, но по-често се заместват с le)
nos - ни
os - ви
los(за м.р , las (за ж.р.
- ги, les (Ви, мн.ч.)
[/b]

Лични, които изпълняват ролята на непряко допълнение, т.е. отговарят на въпроса на/за кого? - с предлог
me - ми, мен
te - ти, теб
lе (за м.р, ж.р. и usted)  - му, и, Ви, него, нея, Вас
nos - ни, нас
os - ви, вас
 les - им, тях


Може да се поставят преди estar+gerundio, тогава се пишат отделно:

Estoy escribiendo la carta. La estoy escribiendo. (Пиша я)
Me estan llamando. Викат ме.

Или да се сложат след херундиото, което не променя смисъла по никакъв начин:
Estoy escribiendola.
Estan llamandome.

Ако има повече от едно местоимение се подреждат в ред непряко, пряко.
Te lo estoy diciendo. Казвам ти го.
Или Estoy diciendotelo.

Ако имаш натрупване на две местоимения, които започват с l, напр. Le lo estoy diciendo (Казвам му/и/Ви го), тогава променяш първото на se. Правилният вариант е Se lo estoy diciendo/ Estoy diciendoselo. Със SE можеш да замениш le и les.
T.e. Se lo doy може да е "Давам го на него, нея, Вас (ед.ч.) Вас (мн.ч.). Понякога, за да не става объркване, трябва да се уточни на кого точно си го дал, т.е. да се каже Se lo doy a ella/ Se lo doy a Ud..

Извинявам се само за пълната липса на ударения. Embarassed

Последна редакция: вт, 08 дек 2015, 13:09 от Delphine von Ü.

# 686
  • Мнения: 1 003
Delphine von Ü, след толкова отделено време да напишеш поста, всичко ти е простено  Wink

# 687
  • Мнения: 36
Най-сетне го схванах,сърдечни благодарности Delphine von Ü ,толкова време се мъча с това ,а сега от твоя пост схванах логиката.БЛАГОДАРЯ !!! Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 688
  • Мнения: 36
и малко примери да видим дали съм го вдянала
Conteste a la pregunta

Desean ustedes comprarse la casa ? /si - Si , se la deseamos comprar , deseamos comprarsela
Va a cortarse usted el pelo ? / No - No , se lo voy a cortar ,  voy a cortarselo ???
Deseas probarse ustedes estos zapatos ? / No - No,no se las deseamos probar , deseamos probarselas
Usted са ми мъчение
Puedes plancharme la camisa ? /Si - Si ,me la puedo planchar , puedo plancharmela
Van a alquilar ellos un apartamento ? / No - No ,lo van a alquilar , van a alquilarlo
Esperais aprobar el examen ? Si - Si , lo espero aprobar , espero aprobarlo
Vas a visitar esta tarde a tus primos ? Si - Si , me los voy a visitar , voy a visitarmelos
Quiere probarse usted esta chaqueta ? / Si - Me la quiere probar , quiere probarmela
Desea comprarse ella un abrigo de piel ? / Si - Si , se lo desea comprar , desea comprarselo
Me pueden reservar ustedes la habitacion ? / No - se la puedo reservar , puedo reservarsela

Това измислих,надявам се да е правилно,щото вече ще се гръмна.

# 689
  • Мнения: 1 003
и малко примери да видим дали съм го вдянала
Conteste a la pregunta

Desean ustedes comprarse la casa ? /si - Si , se la deseamos comprar , deseamos comprarsela
Va a cortarse usted el pelo ? / No - No , se lo voy a cortar ,  voy a cortarselo ???
Deseas probarse ustedes estos zapatos ? / No - No,no se las deseamos probar , deseamos probarselas
Usted са ми мъчение
Puedes plancharme la camisa ? /Si - Si ,me la puedo planchar , puedo plancharmela
Van a alquilar ellos un apartamento ? / No - No ,lo van a alquilar , van a alquilarlo
Esperais aprobar el examen ? Si - Si , lo espero aprobar , espero aprobarlo
Vas a visitar esta tarde a tus primos ? Si - Si , me los voy a visitar , voy a visitarmelos
Quiere probarse usted esta chaqueta ? / Si - Me la quiere probar , quiere probarmela
Desea comprarse ella un abrigo de piel ? / Si - Si , se lo desea comprar , desea comprarselo
Me pueden reservar ustedes la habitacion ? / No - se la puedo reservar , puedo reservarsela

Това измислих,надявам се да е правилно,щото вече ще се гръмна.
Изречение 3 . No,no se lOs deseamos probar , deseamos probarselOs
изречение 4 - без възвратна частица, изречение 5 - quiero,

Общи условия

Активация на акаунт