Българският работник - най-болния работник в Европа

  • 1 519
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 032
Държавните служители взимат повече болнични от хората, работещи за частни фирми. Такава е статистиката.

А ти, Борка, пиле шарено, като получаваш заплатата си от данъкоплатците: твоите не-знам-колко- дена, прекарани във форума, може да дойдат байгън на някой, който хем плаща данъци, хем е обсипван с твоите теми. Wink

# 16
  • София
  • Мнения: 395
Държавните служители взимат повече болнични от хората, работещи за частни фирми. Такава е статистиката.


Така е защото болничния държавата ти го изплаща по заплатата на която те осигурява фирмата.Защо да боледувам...........нямам изгода

# 17
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А нямаш изгода, защото не те осигуряват на реалната заплата?
Това е толкова неправилно, колкото и фалшивия болничен.

# 18
  • София
  • Мнения: 395
А нямаш изгода, защото не те осигуряват на реалната заплата?
Това е толкова неправилно, колкото и фалшивия болничен.

А как се издава фалшив болничен? От кой?

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако не си болен и си вземеш болничен, то той е фалшив. А за издаването - няма проблем, личните лекари повечето не отказват, а ако все пак ти откажат, за сума от 10-15лв. и си имаш болничен от друг лекар. Той с допълнителна сума може да бъде продължен и т.н.

# 20
  • Мнения: 60
От 15 години работя като лекар на предния фронт.В началото издавах много повече болнични отколкото сега.Всеки втори нуждаещ се от болнични ми отказва такъв.Затова не съм съгласна с публикацията.

# 21
  • София
  • Мнения: 395
От 15 години работя като лекар на предния фронт.В началото издавах много повече болнични отколкото сега.Всеки втори нуждаещ се от болнични ми отказва такъв.Затова не съм съгласна с публикацията.

Това ми беше идеята ......... повечето хора ,които се осигуряват на мин.заплата не ползват болнични.И аз отказвам болнични.Процедурата с получаването на парите от болничните е тромава и бавна.Обикновено хората когато си получат парите вече са оздравели и не им трябват парите за лекарства.
Да не ми се налага нещо спешно - но няма да прибегна към болничен за настинка, грип и прочие

# 22
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
До 10-15 дни след внасянето на осигуровките за месеца на болничните, те биват изплащани. Ако те осигуряват месец за месец, болничните може да си ги получиш дори и преди заплатата, но ако те осигуряват за месец назад, то може да се получи забавяне до месец-месец и половина.
А за осигуряването - замислете се така ли трябва да е? Доброволно се отказват хората да ползват тези придобивки, когато се осигуряват на минимума.

# 23
  • Мнения: 112
Аз мисля, че въпроса за болничните има и още едно измерение, което обикновено се пропуска. А то е, че болничните ти се дават и за да не заразяваш хората, с които работиш, при един грип примерно. И тогава отказването на болнични не е най-похвалното...

# 24
  • София
  • Мнения: 395
Аз мисля, че въпроса за болничните има и още едно измерение, което обикновено се пропуска. А то е, че болничните ти се дават и за да не заразяваш хората, с които работиш, при един грип примерно. И тогава отказването на болнични не е най-похвалното...


Прав си........

# 25
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Ето го оригиналният текст от The Economist:

http://www.economist.com/daily/chartgallery/displayStory.cfm?sto … features_box_main

# 26
  • София
  • Мнения: 6 363
вземането на болничен отдавна е неизгодно икономически. друга е причината за нарастващия брой болнични. потърсете данни и за кривата на продължителността на живота у нас - на къде мислите, че върви през последните 20 години?

# 27
  • Мнения: 123
А за осигуряването - замислете се така ли трябва да е? Доброволно се отказват хората да ползват тези придобивки, когато се осигуряват на минимума.
А дали хората се осигуряват доброволно  на минимална заплата или е "доброназорно" от работодателя?
В Русе това е масова практика - малцина са работодателите, които осигуряват персонала си на база брутен доход.

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, доброволно е. Докато има работници, които да се съгласяват и да си траят, ще има и работодатели, които да предлагат минимално осигуряване.
Ще кажеш, че безработицата е голяма в Русе примерно, то и тук е голяма, но съм работила все при работодатели, които ме осигуряват реално.

# 29
  • Мнения: 2 784
Според мен сме най-недоизлекуваната нация. Тук и като тръгнеш да мреш не ти обръщат внимание, а какво остава за профилактики и т.н. Ползвала съм болнични само, когато съм била много зле. Например, миналата година бях с бронхит- взех си 5 дена и то след като неуспешно пробвах да се лекувам и да ходя на работа. Но и с двете ми бременности съм ползвала задължително- имах проблеми и с двете в началото, а и работата ми е тежка физически. Едно е да рискуваш своето здраве, друго е това на децата си.

Общи условия

Активация на акаунт