Има ли (обективно) такъв момент...

  • 1 582
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 242
Бебетата им са на възраст между 3 и 5 месеца, кърмени са на поискване и не са захранени.
Не става дума за кризи на растежа, понеже решението за дохранване е взето след няколкоседмични наблюдения и опити за разрешаване по друг начин.
Ако очакват бебета им да качват по средностатистическите таблици.. но наддават по-малко.. Предполагам може да подтикне такива майки да дохранват..

# 16
  • Мнения: 2 376
Аз искам да попитам от любопитство, на какво се дължи недостига на кърма в късния следобед, от който  народа масово се оплаква независимо дали е на режим или не? И при нас имаше такъв момент, когато бяхме на около 3 месеца, но успях да компенсирам с честа смяна на гърдата и факта, че-най близката денонощна аптека е на 15-20 км  Mr. Green (последното беше шега).  Thinking Мисля си дали един хубав следобеден сън не би ми решил по-добре проблема тогава?

# 17
  • София
  • Мнения: 2 249
Аз искам да попитам от любопитство, на какво се дължи недостига на кърма в късния следобед, от който  народа масово се оплаква независимо дали е на режим или не? И при нас имаше такъв момент, когато бяхме на около 3 месеца, но успях да компенсирам с честа смяна на гърдата и факта, че-най близката денонощна аптека е на 15-20 км  Mr. Green (последното беше шега).  Thinking Мисля си дали един хубав следобеден сън не би ми решил по-добре проблема тогава?
http://www.kellymom.com/babyconcerns/fussy-evening.html

# 18
  • Мнения: 1 336
Хм, аз съм от тези които дохранват в късния следобед и вечер и това започна след третия месец. Съжалявам сега, защото ми е много трудно да върна нещата назад. И аз не съм сигурна защо се получи, не е било само защото е по-лесно. Не съм специалист по кърмене, но си го обяснявам с това, че нуждите на детето нарастват, майката не може да отговори веднага на тази нужда, трябва и малко време да се напасне към детето и да увеличи производството. Бебето сутрин и на обед е весело, суче по спокойно и дори и да не се е нахранило съвсем може и да не започне да нервничи или да плаче. И на другата сутрин майката произвежда повече в отговор на нарасналата нужда. А вечер детето е нервно, уморено, иска да се нахрани бързо, не му се занимава да суче дълго време. Аз го видях, че е още гладно и му забърках АМ - резултата беше, че веднага го изгълта, заспа моментално и непробудно 5 часа. И така всяка вечер ... Накрая просто спрях да произвеждам кърма към 8-9 вечерта. През останалото време си имам, кърмя и 2-3 пъти през нощта. Ако бях по упорита кърмата ми вечер щеше да се увеличи, но има и други фактори - майката е много уморена вечер, таткото се прибира, детето се скъсва да реве и някакси искаш да направиш всичко само и само да спре.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 249
аз също съм забелязала, че втората половина на цикъла (около десетина дни преди менструация) е свързана при някои момичета с ъс сериозно намаляване на количеството на кърмата.
Много консултанти смятат, че това е обусловено от намаляване на нивата на калция, както и, че добавка от калций и магнезий(в съответни пропорции) през този период повлиява добре в това отношение (което не е толкова странно предвид, че калция се отразява добре при ПМС).
А защо все пак смяташ, че след установена лактация, високите нива на прогестерон са пагубни повече от високи естрогенови (при положение, че пролактинът не е такъв фактор вече)?

Интересно ми е нещо друго - когато при кърменето на едно дете се установят добър брой пролактинови рецептори, дали те се запазват за следващите деца (независимо от мениджмънта в началото на следващите) или пък търпят обратно развитие. Склонна съм да мисля, че се следващите деца са на кяр Grinning (както при окситоциновите маточни рецептори).

# 20
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
за пролактиновите рецептори не зная, не съм чела. но по принцип рецепторите в повечето органи не остават завинаги, те са динамични - т.е. да подлежат на ъп и даун регулация, в ендокринологията на лактацията (както и въобще) съществуват огромен брой обратни връзки.
повече кърма ли има при вторите деца? ако ми попадне нещо такова ще прочета.
иначе за прогестерона - само може би казвам, изказвам предположения. съвпада прекрасно с моя ритъм на цикъл/кърмене. това разбира се не е обяснение, а си е чист емпиризъм  hahaha скоро попаднах на нещо такова, беще по-скоро във връзка с физиологията на месечния цикъл, та направих заключение, ще го потърся отново и ще пиша пак
в гърдите има рецептори за прогестерон и естрогени (те например се изследват задължително при жени с рак на гърдата) и са различно експресирани при различните жени. вероятно поради това МЦ се отразява различно на различните кърмачки. мисля че въздействието на женските полови хормони върху лактацията може да е независимо от пролактина. не намалява ли кърмата при настъпила бременност? може би една от причините е тази.

# 21
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И по мои наблюдения при втора и последваща бременност в повечето случаи има даже лека свръхлактация в началото.
Не знам доколко се дължи само на пролактин-рецепторите или и на доразвитие на млечната жлеза, което се случва при всеки нов цикъл на бременност (и заради което примерно при жени с хипоплазия има по-добри резултати при всяка следваща бременност).

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Моето предположение е на доразвитие на млечните жлези.

# 23
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
има нещо, което е в подкрепа на доразвитието на жлезите по време на бременност - при момичета с хиперандрогенемия (надбъбречни хиперплазии, поликистозни яйчници и др. но все пак позволяващи зачеване), с някаква степен хипопластични гърди е възможно по време и след бременността  те да достигнат генетично заложения обем.
и така тези девойки се оказват печеливши по отношение на размера след бременност и кърмене. hahaha

# 24
  • Мнения: 3 205
...
повече кърма ли има при вторите деца? ...

Ами аз и в това отношение бях наобратно  Thinking И мисля, че много зависи и от самото бебе и нуждите му от мляко, не всички деца се хранят еднакво.
С Ивайло определено имах хиперлактация, предизвикана от него, защото сучеше лакомо часове и се къпех - буквално - в мляко, ако случайно закъснееше с 5-10 минути някое от храненетата, които иначе бяха на около 2 часа. Това продължи не само първия месец, а някъде чак до 7-8 месец. С Даниел никога не съм имала такъв проблем, защото той определено не обичаше да яде, не се застояваше повече от 5 минути на гърда и интервалите между храненията бяха доста по-дълги. В същото време той имаше много по-добри темпове на наддаване от брат си, в смисъл - кривата на наддаване не беше права.
В момента и двамата пият краве мляко, като Иво може да изпие над литър на ден, а Дани едва го придумвам с бисквити да изпие 200 мл за деня. И не защото по принцип яде малко - всъщност двамата ядат еднакво много. Просто не обича мляко.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 249
За намалялата кърма при бременност мисля, че високия прогестерон тогава ангажира алвеоларните клетки и измества пролактина.

Шлябада, нормално е кърмата да намалее при липса на стимулация (иначе има опасност никога да не спре Laughing), но при следващо раждане в началото като че ли наистина е в повече.

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
...
повече кърма ли има при вторите деца? ...

Ами аз и в това отношение бях наобратно  Thinking И мисля, че много зависи и от самото бебе и нуждите му от мляко, не всички деца се хранят еднакво.
С Ивайло определено имах хиперлактация, предизвикана от него, защото сучеше лакомо часове и се къпех - буквално - в мляко, ако случайно закъснееше с 5-10 минути някое от храненетата, които иначе бяха на около 2 часа. Това продължи не само първия месец, а някъде чак до 7-8 месец. С Даниел никога не съм имала такъв проблем, защото той определено не обичаше да яде, не сe застояваше повече от 5 минути на гърда и интервалите между храненията бяха доста по-дълги. В същото време той имаше много по-добри темпове на наддаване от брат си, в смисъл - кривата на наддаване не беше права.
В момента и двамата пият краве мляко, като Иво може да изпие над литър на ден, а Дани едва го придумвам с бисквити да изпие 200 мл за деня. И не защото по принцип яде малко - всъщност двамата ядат еднакво много. Просто не обича мляко.

От това, което описваш, никак не звучи да си била наобратно Mr. Green Бебе, което суче само по 5 мин, не се задържа много на гърдата (и вероятно не е обичал да суче само за комфорт?), прави големи интервали между храненията и въпреки това е наддавал шампионски my somewhat educated guess е за свръхпроизводство на мляко и силна струя Simple Smile Просто не си имала външните белези за това - другото, което често наблюдавам при майките с втори деца е много по-бързото изчезване на напрежението и потичането на гърдите, обикновено още след втората седмица гърдите стават спокойни. Докато при първескините може с месеци гърдите да са на топки и да текат много продължително - явно с всяко раждане нещата стават все по-ефективни и изискващи все по-малко излишъци (заради което всеки път ме е яд, че спираме да раждаме обикновено след второто дете - таман се научим и ние, и тялото ни да прави нещата както трябва и край, стига толкова Confused).

# 27
  • София
  • Мнения: 2 249
[другото, което често наблюдавам при майките с втори деца е много по-бързото изчезване на напрежението и потичането на гърдите, обикновено още след втората седмица гърдите стават спокойни.
Интересно. Топки и буци не съм имала, но хиперлактация-да,  и то каква (4 седмици за напрежението, като се налагаше и да изцеждам някакво количество на всяко хранене, а гърдите дълго течаха и дъълго сучеше само на 1 гърда, за комфорт сучеше само при заспиване и се наяждаше за 5 мин, но последното беше така и с Ради). Може би има значение преди колко време е преустановено кърменето на предишно дете.
А при теб как беше?

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
При мен след третата седмица вече всичко беше спокойно откъм напрежение, а подплънки за кърмачки почти не ми се е налагало да ползвам. Проблемите със силната струя, давенето и дърпането от гърда дойдоха по-късно, през втория месец някъде, без да съм усещала да са ми се препълвали гърдите.
Макар че при мен май и с Камен още през първия месец спряха да ми се напрягат - това беше една от причините да реша, че нямам кърма Tired

# 29
  • Мнения: 3 205
Възможно е. Не наддаваше толкова, колкото брат си през първите месеци, просто беше по-регулярно - не спря да качва след четвъртия имам предвид (пък и той се роди гуце, беше над 4 кила). Знам че не звучи, но просто имам такова чувство, че никога не е ял толкова мляко, колкото ядеше брат му, щото от една страна имах бебе, което ядеше по час и половина и сучеше упорито, когато нямаше мляко, за да го накара да дойде пак - усещала съм да ми тръгва кърмата по 5-6 пъти на хранене, освен това беше влюбен в биберона- залъгалка. От друга страна имах едно друго сърдито бебе, което ядеше по 5 минути, като при това, като дойдеше силната струя, направо си отказваше да яде повече, щото от газовете го болеше корем, пък и да си признае честно, адски го мързеше да полага усилия да суче. И не харесваше биберони, даже почти и ръцете не си е лапал. Сутрин се цедях успоредно с кърменето му, давах му да суче от по-празната гърда, а от пълната цедях по 50-60 мл, не повече (знам че не е мярка, но все пак е показателно). А и сега правя сравнение между любовта им към млякото, на малкия определено му липсва хъс при пиенето, докато на големия само мляко му дай. 
Отделно после се оказа, че има и други чревни проблеми, за които разбрах прекалено късно, те също са допринасяли за влошения му апетит. 

Общи условия

Активация на акаунт