Майчинството - счетоводно - 16

  • 48 841
  • 737
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Искам да попитам нещо за болничните.....
Излизам в 45 дневен болничен на 19.03.Искам да си взема болничен от 01.03 до 19.03.
Как трябва да стане това,знам че лекарят ми има право да ми даде до 7дни.После какво става?
Знам също,че болничният се смята на 80% от нетното дневно възнаграждение.
Искам да попитам,как се плаща болничният.Само работните дни или и календарните?
Тоест ако си взема болничен от 01.03 до 19.03 колко дни ще ми се платят от тези 19.?


Лекарят ще ти даде първо 7 дни.После с лекарска комисия останалите дни до 19 март.

Плащат се само работните дни за периода на болничният.Брои от 1 до 19 март колко са работните дни.

# 76
# 77
  • Мнения: 267
записче

# 78
  • Мнения: 136
Добре де хора...стига с тея записи ooooh!
НАД и ПОД постовете в темата има едно бутонче ИЗВЕСТИ ...като цъкнеш на него,потвърждаваш,че искаш да бъдеш известяван и няма нужда от допълнително пълнене на темата Naughty

# 79
  • Мнения: 1 578
Искам да попитам следното. Някой знае ли ако си сменя работата, колко дни трябва да работя реално при новия си работодател, преди да изляза в платено майчинство? Има ли изискване за броя на дните? (на мен ще ми се вържат 5 работни дни преди майчинството)

А също предполагам, че не мога да подпиша нов трудов договор докато съм в болнични. Питам, защото договора към старата фирма ще ми приключи докато съм в болнични.

# 80
  • Мнения: 444
Аз си взех моят болничен вчера. трябваше да попълня една декларация- стандартна, в която посочвам коя ми е личната сметка за превод на обезщетенията, адрес за кореспонденция и т.н. Също и документ от банката, че това е моята сметка. Но тази декларация и документа от банката се подават, само ако до сега не са ти изплащали болничен!  Hug

# 81
  • Мнения: 28
Здравейте, мили момичета!  Simple Smile Имам проблем и моля, който знае да ми отговори какво да правя. Безработна съм от два месеца, през които не съм регистрирана в бюрото по труда и за които не ми се води трудов стаж. Преди тези два месеца съм осигурявана редовно от бившия ми работодател на минимална заплата. Днес разбрах, че съм бременна. Сега смятам да започна да се самоосигурявам докато родя. Дали ще получавам майчинство, при положение, че имам тези два месеца (от тази една година, която се гледа) неплатени осигуровки? Мога ли сега да ги платя със задна дата? Много благодаря предварително за отговорите!

# 82
  • Мнения: 566
Здравейте мами от счетоводното Grinning,бих искала да попитам кой трябва да ми издаде болничния (защото термина ми е на 13.02,но като гледам изгледи да родя дотогава няма)та за това питам и как точно трябва да процедирам ,на 14.02 ако не съм родила да отида в болницата в която ще раждам и от там ли ще ми издадат болничен,а и нетрябва ли веднага да ми напишат такъв щото нали трябва да го представя пред фирмата си ,ох направо незнам някой може ли да ми помогне .Благодаря ви предварително

# 83
  • Мнения: 84
Някой в течение ли е ако се забременее с второ дете, преди да са изтекли първите болнични, новите болнични на каква база се изчисляват? 12 месеца назад, но от кога назад- от последната заплата ли?Благодаря предварително!

Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!
Чл.49 ал.2 от КСО
При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

Т.е. ако все още съм в отпуск за гледане на дете и не съм се е върнала на работа или прехвърлила майчинството изчислено на старата база за първото дете- получавах 9 месеца по 90% от заплатата взета за последните 6 месеца.Така ли ще бъде и с втророто дете, което ще бъде родено тази година( а не по новия закон от 2009г) и ако е така дали 9 месеца или 12 година ще получавам това обезщетение newsm78 Нещо не ми се вярва...затова попитах..извинете ако вече е разисквано Blush

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Някой в течение ли е ако се забременее с второ дете, преди да са изтекли първите болнични, новите болнични на каква база се изчисляват? 12 месеца назад, но от кога назад- от последната заплата ли?Благодаря предварително!

Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!
Чл.49 ал.2 от КСО
При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

Т.е. ако все още съм в отпуск за гледане на дете и не съм се е върнала на работа или прехвърлила майчинството изчислено на старата база за първото дете- получавах 9 месеца по 90% от заплатата взета за последните 6 месеца.Така ли ще бъде и с втророто дете, което ще бъде родено тази година( а не по новия закон от 2009г) и ако е така дали 9 месеца или 12 година ще получавам това обезщетение newsm78 Нещо не ми се вярва...затова попитах..извинете ако вече е разисквано Blush


Така е,не се чуди.Трябва 45 дневния болничен за второто да е издаден докато си в майчинство за първото.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте мами от счетоводното Grinning,бих искала да попитам кой трябва да ми издаде болничния (защото термина ми е на 13.02,но като гледам изгледи да родя дотогава няма)та за това питам и как точно трябва да процедирам ,на 14.02 ако не съм родила да отида в болницата в която ще раждам и от там ли ще ми издадат болничен,а и нетрябва ли веднага да ми напишат такъв щото нали трябва да го представя пред фирмата си ,ох направо незнам някой може ли да ми помогне .Благодаря ви предварително

В момента няма да ти издадат болничен.

Гинеколога,следял бременността ще ти издаде за дните след края на 45 дневния до раждането едва след като родиш.Сега си стоиш без болничен и си свиркаш. Whistling

# 86
  • Мнения: 566
Здравейте мами от счетоводното Grinning,бих искала да попитам кой трябва да ми издаде болничния (защото термина ми е на 13.02,но като гледам изгледи да родя дотогава няма)та за това питам и как точно трябва да процедирам ,на 14.02 ако не съм родила да отида в болницата в която ще раждам и от там ли ще ми издадат болничен,а и нетрябва ли веднага да ми напишат такъв щото нали трябва да го представя пред фирмата си ,ох направо незнам някой може ли да ми помогне .Благодаря ви предварително

В момента няма да ти издадат болничен.

Гинеколога,следял бременността ще ти издаде за дните след края на 45 дневния до раждането едва след като родиш.Сега си стоиш без болничен и си свиркаш. Whistling
мерси за инфото,ама няма ли да е проблем  пред фирмата ми или те след това ще ги внесат в нои

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
sofi_val ,ще занесат болничният след това в НОИ,заедно с този,който ще е от болницата като родиш.Така се процедира при преносване.Ако шефа не е наясно,да се информира.

# 88
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Здравейте, мили момичета!  Simple Smile Имам проблем и моля, който знае да ми отговори какво да правя. Безработна съм от два месеца, през които не съм регистрирана в бюрото по труда и за които не ми се води трудов стаж. Преди тези два месеца съм осигурявана редовно от бившия ми работодател на минимална заплата. Днес разбрах, че съм бременна. Сега смятам да започна да се самоосигурявам докато родя. Дали ще получавам майчинство, при положение, че имам тези два месеца (от тази една година, която се гледа) неплатени осигуровки? Мога ли сега да ги платя със задна дата? Много благодаря предварително за отговорите!
Как смяташ да се самоосигуряваш, имаш фирма ли?

# 89
  • Мнения: 28
Ами, ако това е по-добър вариант от самоосигуряване, мога да се осигурявам чрез фирма. Но какво се случва с тези два месеца липсващ трудов стаж? Как ще се отразят? Ще попречат ли за взимане на майчинство? Имам предложение от реален работодател за работа. Той иска да ме наеме на изпитателен срок на трудов договор. Аз ще му кажа, че съм бременна и вероятно няма да иска да ме наеме.

Общи условия

Активация на акаунт