Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ-13

  • 34 660
  • 365
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 397
При нас всичко мина на една цена 12/13Е вече не помня то кога беше  Tired всички етажи, площадки, подпокривни етажи и стай и т.н. , но и нашата арх. е друг случай.

Аз имам едно друго питане в предната тема мисля, че имаше пресен дипломиран арх. или се лъжа   newsm78
искам да питам нещо

# 16
  • София
  • Мнения: 351
Архитектурното РЗП се смята като сбор от всички плочи на сградата, със сутеренните, но без покривната. А инжинерното РЗП е площта на абсолютно всички плочи (заедно с покривната, тъй като се изчислява и тя).
todiv, това което плащате на колегата е това, което ще се строи. След като площта за пред общината е много по-малка, значи използвате вратичките в наредбите и закона.

# 17
  • Мнения: 537
пред общината, което сме щели да одобряваме /то е около 850 кв.м./

Явно трябва да спазите Кинт по визата и затова "официално" проекта е с РЗП 850.
Нали когато дадете проекта за офериране на строители не мислите, че те ще гледат въпросните 850м2 в табличката,
а реалните площи и количества?

# 18
  • София/Перник
  • Мнения: 985
РЗП (разгъната застроена площ) на сградата е ясно дефинирана в Допълнителните Разпоредби към ЗУТ - параграф 5, точка 18 или :
"РЗП е сборът от застроените площи на всички етажи на основното и допълващото застрояване на и над терена. В застроената площ се включват и застроените площи в подпокривното пространство на сградите, когато са предвидени за жилища, ателиета и кабинети. В застроената площ на надземните етажи се включва цялата площ на балконите, лоджиите и терасите."

Та заради това определение, РЗП-то пред общината е по-ниско от реалната площ, която се получава в действителност, прибавяйки и сутеренните нива.
Обикновено ние описваме РЗП над кота +0.00 и под кота +0.00, за да е наясно клиента какво плаща в крайна сметка.

# 19
  • Мнения: 187
Архитектурното РЗП се смята като сбор от всички плочи на сградата, със сутеренните, но без покривната. А инжинерното РЗП е площта на абсолютно всички плочи (заедно с покривната, тъй като се изчислява и тя).
todiv, това което плащате на колегата е това, което ще се строи. След като площта за пред общината е много по-малка, значи използвате вратичките в наредбите и закона.
Не мисля, че трябва да плащам инженерното РЗП. При договарянето въобще не е уточнявано, че има "инженерно" и "архитектурно" РЗП и тъй като договарям с архитект следователно има се предвид архитектурното. Освен това, като юрист и аз си направих труда да прочета ЗУТ и да видя законовото определение на РЗП- това което цитира Галски. Така, че не разбирам за какви вратички в наредбите и законите става въпрос?! Това са числа, точна наука -математика и ако мога да направя обобщение от коментарите до тук - подлежащата на плащане площ за проектиране е всички плочи над кота +0.00/ без тази на  покрива/ както и РЗП-то  на сутеренно ниво.

# 20
  • София
  • Мнения: 351
Това, което ти дефинирах като "архитектурно РЗП", е площта върху която се смята архитектурния хонорар; "инжинерното РЗП" ти го представих за да си имаш представа от технологията на ценообразуване.
Поздрави!

# 21
  • Мнения: 187
Благодаря!  bouquet

# 22
  • Мнения: 3 770
Четейки последните публикации , си изясних думите на нашия арх, които чух скоро , че ние не сме му плащали , по квадратурата на целите плочи.Ако правилно съм разбрала , то сме му платили само за "архитектурно РЗП" ?!

# 23
  • София
  • Мнения: 351
Да, точно така. Изчисляваме хонорара си на базата на използваемите плочи, ако мога така да ги нарека. В твоя случай си спомням, че имаше плочи под покривите, които не влизат в нашите сметки, но влизат в сметките на конструктора.

# 24
  • Мнения: 3 770
Да , така е.Много квадрати подпокривно пространство , но цената си беше една за всичко още от самото начало , за абсолютно всички проекти.
Е , научих нещо ново и интересно !
  Grinning

# 25
  • София
  • Мнения: 351
По-разпространената практика е архитекта да ти даде пакетна цена. Той си смята колко трябва да плати на специалностите, и каквото остане е за него Simple Smile  Пряко сили хонорарът му може да достигне половината от общия.

# 26
  • Мнения: 3 770
Сигурно е така.Нямам идея какво е взела конструкторката , макар че те са съдружници и работят в един офис.За вик проекта и озеленяването пък изобщо не знам каква част от сумата са.

# 27
  • Мнения: 481
Ехооо

Нашата цена излезе 17Е на квадрат, знам и по разбивки цените.

Диде, много се кефя, че къщата все повече ти харесва  Hug все ми беше и на мен едно гадно за теб, заради притесненията ти... и съм убедена, че ще стане прекрасна   bouquet

galana_s, с удоволствие бих разгледала и вашето 3Д... подозирам, че и вашата ще е прекрасна  Hug

Кимба, дано се развият нещата по-бързо вече и да си започнете напролет  Hug

Ние сме с половин покрив, и трябва вече да си поръчаме Велуксовите прозорци. Преди бях много скептична към тез покривни прозорци, но сега мисля, че ще стане страхотно, особенно банята с ваната под прозореца... вече си представям как се размазвам  в нея Blush

# 28
  • Мнения: 3 770
Rени , а снимки ?  Crossing Arms Вече до прозорци стигнахте , а нищо не сме видели !  Grinning
Ние си получихме офертата за дограмата , т.е. 4 различни оферти с различни профили , цветове и стъклопакети.

# 29
  • Мнения: 278
Галана , разгледах 3Д - то. Суперска къща , много ми хареса   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт