Списък на фобиите

  • 7 666
  • 119
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 521
Скакалци, нощни пеперуди, бръмбари.
Изобщо всичко, което като лети жужи и се блъска по стените с онзи ужасяващ звук - цък, цък, цък може да ме изкара от равновесие за секунди.
Стигало се е до там, че 3 дни не влизах в хола, когато един скакалец беше влетял там. Добре, че баща ми мина да ме види и спаси от гадта!

# 16
  • Мнения: 17 546
А иначе фобиите се лекуват успешно.
Не вярвам. Страхувам се от насекоми ужасно. Дори от жужащи мухи ме побиват тръпки. Просто изглеждам... идиотски когато видя в близост буболечка. Голяма жена, а направо жалка картинка. Защо не ме е страх от мишки!? Като дете карах много тежки ангини с висока температура, от която бълнувах. "Виденията" ми бяха, че ме лазят буболечки, черни, от там и тогава си обяснявам този стрх. Този страх дори подозирам, че е от бебешки години, защото тези страхове са подсъзнателни, но имат своето основание и първопричина. Ужасно е! Треперя, сълзи, които сами потичат, сърцебиене, ужас, викове... Грозно... и не вярвам, че има спасение.

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 14:45 от Балу,

# 17
  • Мнения: 5 940
Нямам. Известно време имах страх от планината през зимата, заради нещо неприятно, което преживях. Излекувах го като пак започнах да ходя, когато има сняг. С опитни планинари.

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 1 092
Батеофобия, Клаустрофобия, Тафефобия си имам. Mr. Green
Хипофобия: недостаточно чувство за страх, появяващо се при някои психически разстройства, алкохолно опиянение, Си искам  Crazy

# 19
  • Plovdiv
  • Мнения: 550
Да си кажем от какво ни е страх ли?

Беше ми интересно преди време като ги четох. Не подозирах, че сме толкова "страхливи". Grinning
Някои просто ме зашеметяват, като не го казвам с лошо чувство - Ректофобия: Страх да нямаш стол, Винофобия: натрапчив страх да се употребява вино, Графофобия: натрапчив страх, Страх от писане, да вземеш в ръка писмени принадлежности и още. Wink

Моите - Канцерофобия: натрапчив страх от заболяване от злокачествен рак, змиите и хлебарките са ми много неприятни, но мога да превъзмогна този страх. Всъщност от опит го разбрах. Веднъж изпих кафе, на дъното на чашата се мъдреше хлебарка.  Sick Мисля, че това ми беше кръщението. Joy Няколко пъти се срещнах със змии, предполагам, че бяха смоци. Едната най-хладнокръвно Wink я избутах с метлата. Laughing
Ооо, още една гадинка, от нея съм способна да бягам надалеч - вид стоножка, аз им викам мутанти. Няколко срещи пак имах, ужасни са и нямат убиване. Бърррр. Като хлебарките при атомен взрив. Laughing

# 20
  • Мнения: 206
Страх ме е от болници и изобщо ме е страх някой да не ме отдели от дома ми за повече време.Страх ме е от пияни и психичноболни.

# 21
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Имам фобия от вода и насекоми. Но не са постоянни фобии.

Моя приятелка се страхува от асансьори и тролеи, защото са задвижвани с ток. Съответно и не ги използва!

# 22
  • Мнения: 1 100
Страх ме е от тесни, затворени пространства - малки асансьори, малки стаи, душ-кабини, сауни /независимо от размера, проблем е "липсата" на въздух/, солариуми. Също от всякакви влечуги и земноводни дори на картинка.

А иначе фобиите се лекуват успешно. Стига човек да реши.
Да, така е, само че нямам смелост да се реша. Свекърва ми е психолог и ми каза как да се избавя от фобията от влечуги, която според нея ми е доста сериозен проблем щом изпадам в ужас и от жаба на снимка. Joy Методът се състои в това:
Първо си закачам малка картинка на жаба в някой отдалечен ъгъл на стаята. Започваме с анимационна картинка за най-леко /защото ако е нарисувана добре и от нея се ужасявам/. Laughing После слагам снимка, но пак в далечен ъгъл и постепенно я приближавам на по-достъпно място. Следва силиконова жаба-играчка. Накрая отивам на гости на някой, който си има жива жаба-домашен любимец /вече ми призлява само от написаното/ и се забавлявам с нея. Примерът на свекърва ми беше със змия и уговорката беше накрая да отидем на гости на нейна приятелка с домашен питон. #Crazy /според мен тя също е за лечение, но това е друг въпрос Wink/ Но не мога да събера сили да се лекувам. Преди време ходих в терариум, издържах, но сега явно съм се влошила, защото е абсурд да отида пак на такова място.

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 14:47 от Ванилия Канелска

# 23
  • София
  • Мнения: 6 561
От птици

# 24
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Моите фобии са свързани с психологически проблеми. Например фобията ми от вода е защото не изразявам чувствата си и дори се пиртеснявам от нещата, които изпитвам.

Моята терапевтка ми обясни, че много голям процент от фобиите са предизвикани точно от психологически проблеми, които трябва да се преодолеят. С оправянето им обикновено изчезват и фобиите с които са свързани.

# 25
  • Мнения: 4 892
Имам фобия от арогантни люде, простаци и дебили. Някой да знае научното й наименование?
Благодаря!

# 26
  • София
  • Мнения: 3 064
май нямам фобии. Не обичам асансьори, но мързелът ми надделява, като има повече от 4-5 етажа. Ако имам нещо близо до фобия, все пак - това е клаустрофобията. От животни не ме е страх, само са ми гадни разни хлебарки.

# 27
  • Мнения: 494
От много много високо. За друго не се сещам. Имам обаче приятелка,която изпитва ужас от змии и самолети. И  беше особено "щастлива" като излезна филмът "Snakes on the plane".

Nino Tino,за твоята фобия,май лек няма Mr. Green

# 28
  • Мнения: 2 401
Моята терапевтка ми обясни, че много голям процент от фобиите са предизвикани точно от психологически проблеми, които трябва да се преодолеят. С оправянето им обикновено изчезват и фобиите с които са свързани.

Много обичам налудничавите теории на психарите.. Всеки човек има фобии, няма човек без страхове. Ако има то със сигурност е психично болен.  Въпроса е доколко позволяваме на страховете да диктуват  ежедневието ни.

# 29
  • Мнения: 6 993
Тъмно в затворени пространства. Нямам проблем да съм на тъмно навън, обаче вкъщи направо умирам Embarassed

И улични кучета, но там вече май страхът ми е оправдан...

Общи условия

Активация на акаунт