Български език

  • 91 268
  • 746
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 23 162
Гледам предаването " На чисто " и четецът каза:
 - ВещтА се дава....  
За първи път чувам някой да използва подобна членувана форма на думата ВЕЩ . За мен е неправилно. Как мислите?

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 08:10 от ДесиХ2

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Гледам предаването " На чисто " и четеца каза:
 - ВещА се дава....  
За първи път чувам някой да използва подобна членувана форма на думата ВЕЩ . За мен е неправилно. Как мислите?
ДесиХ2, произношението си е правилно, има такава думичка  Wink Но и аз веднъж много се чудих дали има думичка "смисли" от "смисъл"  Laughing демек - случва се  Blush

Друг е въпросът, че не се пише "ВещА", а "вещТа" - думичката е от ж.р., членува се с член -та  Wink

И е правилно да се членува - "четецЪТ каза", тъй като е подлог в изречението  Wink

# 62
  • Мнения: 5 877


Ако думата в единствено число си завършва на -и, просто заменяме това "и" с "й".

Искаш да кажеш обратното, предполагам, дума в множествено число няма как да завършва на "й"?
Ако думата в единствено число завършва на "й", в множествено число ще бъде "и".

Плебей - плебеи
репей - репеи
парий - парии
плазмодий - плазмодии (сори, все такива примери ми идват в главата!)

# 63
  • Мнения: 9 776
Много ми е дразнеща употребата на думата ядах, вместо ядох. В момента не се сещам за друг пример, но често съм срещала подобни думи в постовете на една съфорумка.
Сега започнах да попълвам първият тест и се сетих за още една подобна дума - облеча, вместо облека.

Последна редакция: пн, 16 фев 2009, 23:22 от polin_a

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 647
или "много съм пекана, нагримосана и натокана"  hahaha  Joy  Rolling Eyes

# 65
  • Варна
  • Мнения: 2 758
Не мисля, че е от престараване, просто човек като е от Бургас например, цял живот е слушал четА, перА, спА Simple Smile
Вчера си мислех да пиша в подкрепа на това твърдение, ама забравих Embarassed. Само да уточним, докато "четА" и "перА" са вярно написани глаголи, то "спА" може да е от спа-процедура, но не и глагол.  Grinning

Я аз да питам, прието ли е емотките да се слагат вместо препинателен знак  newsm78

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Цитат
Я аз да питам, прието ли е емотките да се слагат вместо препинателен знак  newsm78

ами...  Blush обикновено го правя в края на изречението, но в никакъв случай не е заради стремеж към избягване на знака, поради незнание (дали да сложа точка или въпросителна)  Laughing Според мен не е проблем, едва ли някой ще тръгне да пише с емотчета на хартия, въпреки че понякога много ми се иска да рисувам разни подобни и безподобни такива за по-голяма изразителност  Laughing  Blush

# 67
  • Мнения: 23 162

Я аз да питам, прието ли е емотките да се слагат вместо препинателен знак  newsm78
Не,те са само за форумския език.Понеже не се виждаме,да изразяваме настроения.Но препинателен знак трябва да има,после емотикона,ако искаш.

# 68
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Здравейте! Аз имам проблем с определяне на ударенията и понякога прекалям с "й". Да ви попитам думата "найстина" с "й" или без "й" се пише. Държах изпит като студентка по български език, .


 Shocked

Дано не са те приели някъде с български език.
Наистина даже не може да се изговори с Й, а камо ли да му хрумне на някого да я напише така.

# 69
  • Мнения: 9 776

Я аз да питам, прието ли е емотките да се слагат вместо препинателен знак  newsm78
Не,те са само за форумския език.Понеже не се виждаме,да изразяваме настроения.Но препинателен знак трябва да има,после емотикона,ако искаш.

Точно щях да го напиша. Изпревари ме. Ако не сложиш препинателен знак, изречението не изглежда завършено. Независимо дали има или няма емотикона. Емотиконата може да се сложи вътре в изречението. За мен така е по-пригледно. Не знам дали е правилно.

# 70
  • Мнения: 884
Здравейте! Има ли някъде в нет-а правописен речник за теглене?

# 71
  • Мнения: 3 491
или "много съм пекана, нагримосана и натокана"  hahaha  Joy  Rolling Eyes

ООоооо, за сленг и неологизми много мога да говоря, ще се спукаш да се хилиш. 

Сещам се за още думи, които масово се бъркат- например няма в БЕ дума запетайка, правилната е запетая

Също заемката колега- нямаме дума колежка. Макар че снощи се посмях. Представям си как казвам: " Отивам да пия кафе с една колега" Mr. Green Mr. Green Mr. Green Да де, мога да кажа и "с една от колегите ми" Mr. Green Или пък как ще се ококори мъжът ми, ако кажа: "Отивам на кафе с колега" hahaha

Също и думите ножици, очила, клещи съществуват само във множествено число. Не  е правилно да се казва ножицА, клещА  (за очило няма да говоря Joy)

зигзаг е едно от малкото изключения, което се пише без дефис (слято)

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 10:45 от Н И Н А

# 72
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 067
Всъщност съществува дума "колежка". За някои от думите, които доскоро се употребяваха само в мъжки род, вече има корелативни форми от женски род. Някои звучат смешно, но е факт, че в новия правописен речник ги има. Напр. адвокатка, депутатка, експертка, президентка, инспекторка...

# 73
  • Варна
  • Мнения: 2 758
Цитат
Я аз да питам, прието ли е емотките да се слагат вместо препинателен знак  newsm78
(дали да сложа точка или въпросителна)  Laughing


Това беше в десятката. Кажете ми сега дали вместо почесващото се човече трябва да има точка, или въпросителна.

# 74
  • Мнения: 750
Ако питаш мен, " newsm78" = ?! или ?

Общи условия

Активация на акаунт