Български език

  • 91 359
  • 746
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 543
dorchester, аз много често използвам емотиконите вместо препинателни знаци. Но обикновено слагам усмивка, т.е. две точки и скоба, и не ми върви някак си след тях да сложа друг препинателен знак. А може би е редно все пак да се сложи. Но наистина, след това почесващо се човече как да сложиш и въпросителна Simple Smile

Нина, за въпросните думи от ж.р. съм съгласна с Камерън. А думата колежка я има и в доста по-стари издания на правописния речник. Айде, депутатка и на мен не ми звучи, но колежка си е съвсем редовна българска дума. А "една колега" наистина е абсурдно, думата може да завършва на -а, но си е от м.р. А "една от колегите ми" също не е съгласувано правилно, може би "една от колегите ми жени" е по-добре, но пък става дълга и широка. Много е модно в университетските среди да се казва "колега" на жени, обаче рядко съм го чувала от филолози. Ето на това му викам аз престараване.

# 76
  • Мнения: 543
Имаше вчера един въпрос за определителния член в м.р. - че много се бърка пълен и кратък член.



Пълният член се употребява, когато думата е подлог в изречението.

- В деятелни изречения подлогът съвпада с вършителя на действието (или този, който изпитва състоянието, според значението на глагола).
Учителят изпитва учениците.
(учителят - подлог)
Мързеливият ученик не обича да си учи уроците.
(мързеливият ученик - подлог)

- В страдателни изречения подлогът не върши действието, а е потърпевш от него.
Уставът се прие (бе приет) единодушно.
(уставът - подлог)
Ученикът беше напердашен от учителя.
(ученикът - подлог)

Най-лесната проверка е да се замести думата с лично местоимение. Ако местоимението е "той", значи думата е подлог, ако е "него" или "на него" е допълнение, значи не е подлог.
Ученикът беше напердашен от учителя. = Той беше напердашен от учителя (от него).

С пълен член се членува и сказуемното определение към подлога. Това е име или именна група, която квалифицира подлога посредством глагола (обикновено това са глаголите съм, ставам).
Кучето е най-добрият приятел на човека.
(кучето - подлог, най-добрият приятел - сказуемно определение, което характеризира подлога посредством глагола съм)
Той стана най-успешният президент в историята.
(той - подлог, най-успешният президент - сказ. опр.)


Всичко останало се членува с кратък член.

След предлог не може да има пълен член!

Това мисля, че са основните правила, обяснени възможно най-просто. Нямам граматика в момента, ката че темата е отворена за корекции и допълнения.

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 13:47 от Китче

# 77
  • Мнения: 884
Когато отричаме някакво действие, "не" се пише отделно от глагола.
Примери:
не знам
не казвам
не говоря
не мисля
не чета

Пише се слята, когато става въпрос примерно за деепричастия.
Пример:
незнаейки
немислейки

За деепричастията не съм съгласна-пише се разделно. Да допълня Китче-още един начин за лесна проверка-след съюз няма пълен член.
 И още за пълния член-прякор никога не се членува: Моканина излязъл на нивата.
 Редактирах се, че много тъп пример бях дала.
 

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 13:23 от TIHA VODA

# 78
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 213
Когато отричаме някакво действие, "не" се пише отделно от глагола.
Примери:
не знам
не казвам
не говоря
не мисля
не чета

Пише се слята, когато става въпрос примерно за деепричастия.
Пример:
незнаейки
немислейки

За деепричастията не съм съгласна-пише се разделно. Да допълня Китче-още един начин за лесна проверка-след съюз няма пълен член.
 И още за пълния член-прякор никога не се членува: Топлото ограбил топлофикация.

"Не" се пише отделно от деепричастието. Съгласна съм. Правилно е "не мислейки", "не знаейки". Пише се слято в сегашно деятелно причастие- незнаещ, неможещ. Също и в минало свършено деятелно причастие- неузрял, неуспял, както и в минало страдателно причастие- неизмит, неприет, невъзпитан. Но се пише отделно от минали несвършени деятелни причастия- не мислел, не можел, не отговарял.

Аз защо казвам, че е много труден българският език... Twisted Evil

# 79
  • Мнения: 884
Да , аз не съм предполагала колко е сложно. Подготвям се на тези години за кандидатстудентски изпит,  потресена съм от първоначално слабата си езикова култура.

# 80
  • Мнения: 750
Никога не съм се замисляла за сложността, но съм забелязала, че ако на един човек не му идва отвътре да е "грамотен", колкото и да се опитва, дори да назубри правила и термини, няма да стане.
Това е до усещане, до интуиция, ако щете.
И не на последно място - човек както говори, така и пише.

# 81
  • Мнения: 543

Да допълня Китче-още един начин за лесна проверка-след съюз няма пълен член.
 И още за пълния член-прякор никога не се членува: Моканина излязъл на нивата.
 Редактирах се, че много тъп пример бях дала.
 

След предлог сигурно искаш да кажеш, след съюз няма проблем. Това е много лесно за помнене правило, сега ще се върна да го напиша с червени букви Simple Smile

# 82
  • Мнения: 884

Да допълня Китче-още един начин за лесна проверка-след съюз няма пълен член.
 И още за пълния член-прякор никога не се членува: Моканина излязъл на нивата.
 Редактирах се, че много тъп пример бях дала.
 

След предлог сигурно искаш да кажеш, след съюз няма проблем. Това е много лесно за помнене правило, сега ще се върна да го напиша с червени букви Simple Smile
Да, мерси за поправката.

# 83
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 213
Да , аз не съм предполагала колко е сложно. Подготвям се на тези години за кандидатстудентски изпит,  потресена съм от първоначално слабата си езикова култура.

И аз на "тези" години кандидатствах, т.е. миналата година, с изпит по български. Подготвях се от една книжка- "Култура на речта", издадена от Русенския университет. Автор е Димитрина Цонева, която пък тази година ми преподава по реторика. Учебникът е страхотен. Във въпросите от конспекта по реторика беше включила и въпроси от рода на членуване, ударение, маскунализация. За моя радост и двата ми въпроса се паднаха от езикова култура. Имам 5 сред доста голям брой скъсани... Ако можеш, си го намери, сигурна съм, че ще ти е от полза.

# 84
  • Мнения: 3 499
Всъщност съществува дума "колежка". За някои от думите, които доскоро се употребяваха само в мъжки род, вече има корелативни форми от женски род. Някои звучат смешно, но е факт, че в новия правописен речник ги има. Напр. адвокатка, депутатка, експертка, президентка, инспекторка...

Ето, отново попълних пропуски Hug. Моят учебник е Съвременен български език от Куцаров, Бояджиев и т.н., но е било преди 8 години, когато съм завършила Rolling Eyes. Много сте ми полезни Hug

Но смея да кажа, поне за себе си, че говоря ужасно Mr. Green, а пиша правилно. Всъщност истината е в книгите, колкото повече чете човек, толкова повече му се "набиват" в главата думите и техния правопис Peace

# 85
  • Мнения: 884
Да , аз не съм предполагала колко е сложно. Подготвям се на тези години за кандидатстудентски изпит,  потресена съм от първоначално слабата си езикова култура.

И аз на "тези" години кандидатствах, т.е. миналата година, с изпит по български. Подготвях се от една книжка- "Култура на речта", издадена от Русенския университет. Автор е Димитрина Цонева, която пък тази година ми преподава по реторика. Учебникът е страхотен. Във въпросите от конспекта по реторика беше включила и въпроси от рода на членуване, ударение, маскунализация. За моя радост и двата ми въпроса се паднаха от езикова култура. Имам 5 сред доста голям брой скъсани... Ако можеш, си го намери, сигурна съм, че ще ти е от полза.
  bouquet

# 86
  • Мнения: 212
Браво момичета! На това се казва полезна тема  bouquet  bouquet  bouquet
Аз съм от тези, които допускат много и сериозни грешки,от което се срамувам Embarassed
затова ще залягам над форума(така де,над учебниците) Mr. Green

# 87
  • Мнения: 3 499
Абе, момичета, доколкото си спомням едно време ни учеха, че в правописния речник има и думи, които са некнижовни, тоест не са приети "официално". Изписват ги в речника за информация просто. Дали все още е така? newsm78

# 88
  • Мнения: 25 889
Никога не съм се замисляла за сложността, но съм забелязала, че ако на един човек не му идва отвътре да е "грамотен", колкото и да се опитва, дори да назубри правила и термини, няма да стане.
Това е до усещане, до интуиция, ако щете.
И не на последно място - човек както говори, така и пише.

Усещането и интуицията идват с броя прочетени книги. Грамотно написани книги, не постове в нета.
Не съм съгласна, че човек пише точно така, както говори. Правят го само неграмотните.

# 89
  • Мнения: 750
Како, аз ти говоря от наблюдение -> ако говориш правилно - пишеш грамотно.

Общи условия

Активация на акаунт