Български език

  • 91 328
  • 746
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 3 497
Такааааа,  НО и КАКТО  може да се приеме като разширена свързваща част или съюз.

Запетаята по избор се казва факултативна запетая

Трябва да поровя в килера при записките ми, за да видя точно правилото.  Но няма да се справя днес Embarassed

По избор - имах предвид, че има моменти , в които И слагането, И неслагането на запетая не са грешни Peace

# 166
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Няма запетая по избор, но в редки случаи зависи от това, което пишещия иска да изрази - дали иска да обособи и да наблегне върху дадена част или не. По-късно ще се опитам да дам пример, че да стане ясно.
Уф, днес мисълта ми тече толкова гладко, чеее ooooh! чак не ми се пише.

# 167
  • Мнения: 3 497
Уф, да де! Laughing Тъпо прозвуча това мое "по избор", но като не се сетих овреме.... ooooh!

В гугъл даде доста инфо за факултативната запетая Peace

Което ме подсеща, че на държавния по БГ имах 5 (фразеология и фразеологизми се падна) , а по литература троооойка Mr. Green, при това ми каза доцентката ,че ми писали тройка единствено заради правописа, иначе съм била за чисто 2 hahaha
Хич ме няма в литературата, даже и не помня каква тема се падна, но най-вероятно пак не съм чела някоя от тухлите..... Rolling Eyes

Последна редакция: чт, 19 фев 2009, 14:22 от Н И Н А

# 168
  • Пловдив
  • Мнения: 647
 Shocked ама и по двете ли ще имаме държавен изпит  ooooh! Ние в курса вече сме си избрали кой на какво ще се явява  Laughing май си правим сметките без кръчмаря  Naughty И мен литературата ме плаши  Sad Чета си тухлите най-примерно и даже ги намирам за много интересни, но... за анализ много-много не ставам  Blush уж ги разбирам, мога да ги анализирам, обаче пред някоя колежка например... беден ми е литературният терминологичен речник  Crazy

# 169
  • Мнения: 3 497
Не знам как ще е при вас. По мое време в ПУ държахме 2 писмени по БГ и литература Hug

И не се плаши от анализите - Изказвания от рода на " Ще се опитам да синтезирам есенциите на твоите мисли и да ги превърна в дефиниции" hahaha hahaha hahaha не се толерират Joy

# 170
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Индуцирайки парадоксалната астрология, базирайки се на доста солидни фундаменти, ще се постарая да бъда кратка, точна и ясна, така че аудиторията да разбере тенденцията на моето мислене  Joy

Ммм-да, ще разчитам на това, да попадна на добър проверяващ, в смисъл на не толкова изискващ  Blush

# 171
  • Мнения: 89
И аз да се включа Peace Нямах време да изчета темата, но имам един пресен случай от вчера. Майка ми се обади с въпрос за правописа на бежово (знаете вариантите - бежево, бежаво и т.н.) Grinning и оранжево (също познато като оранджаво, оранжаво и пр.). И оттам тръгнах да й обяснявам за синьо-зелено и светлосиво, тъмноосиньо и т.н. И след ужасно дълъг спор, най-накрая, с голямо неудоволствие го написа слято съответното светлобежово. Mr. Green

# 172
  • Мнения: 3 216


Запетаята тук е по избор Peace (не помня термина за запетая по избор Embarassed)

Точно така.

# 173
  • Варна
  • Мнения: 2 773
Охо, интересно ми стана за това светлобежово.

Само да кажа, "beige" е в чуждите езици... клоня към бежево.  newsm78

(точка и емотка)

# 174
  • Мнения: 25 825
В българския език е бежОв.

# 175
  • Пловдив
  • Мнения: 647
в чуждите езици предполагам краесловното "е" не се чете - т.е. нещо като "беж" ... аз си го обяснявам с "матово"  newsm78

# 176
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Аз не съм добра в българския ,но като чета разни форуми се ужасявам.
Най-честото е -частицата " не " я пишат слято с глагола.Дори във форума на майки с деца ученици.

# 177
  • Мнения: 2 015
Аз например грешно пиша- двама учителя( двама учители), няколко студента( няколко студенти), десет ученика( десет ученици).
Написаното в скобите е вярното, но аз в повечето случаи съм писала грешното Embarassed.

# 178
  • Мнения: 750
Също много често срещано - два, три и т.н. дена (два, три и т.н дни)

# 179
  • Варна
  • Мнения: 2 773
Здрасти пак и от мен.

Вчера гледах БНТ. Името на филма: "Два диоптра далекогледство".

Знам, че е "диоптри" за мн.ч., но не трябва ли тук да е "два диоптъра"?

Общи условия

Активация на акаунт