има ли значение образованието

  • 5 661
  • 125
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 886
Има значение, но само  добро образование не е достаъчно.
тук подкрепям

# 31
  • Мнения: 4 965
Образованието има значение, когато е "гарнирано" с допълнителни специализации, с креативност, допълнителни умения и (най-вече) опит.
Иначе, само една гола диплома (особено ако е по някаква "отвлечена" специалност - т.е. неприложима на практика) няма особен смисъл.

# 32
  • Мнения: 3 216
ХУбаво де -образование! ама и с него и без него все тая  Close  Аз например от доста време се опитвам да пробия в един бранш , записах се да уча( вече и завьршвам ), самообучавах се доколкото мога,ходих по какви ли не интервюта за работа ( лошото е ,че за този бранш излизат много малко обяви ) -е не става и не става. Не искам голяма заплата ,искам да работя това ,което винаги сьм мечтала ,това за което знам ,че и душата си ще дам.  Е не става и не става ! Нищо. Ей тая година завьршвам и още не мога да се закача никьде.

Така ,че образованието май няма значение ,но по-добре да го има....

Последна редакция: вт, 17 фев 2009, 10:37 от kremena

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
В някои браншове нещата стават повече чрез препоръки и лични познанства.

# 34
  • Мнения: 24 467
Някои правят грешка в избора на бранша, други имат по- големи от обоснованото претенции за работно място, длъжност, възнаграждение, условия на труд. В някои браншове е по- трудно, пренаселено е и когато човек тръгне да избира професия следва да се съобрази и с това.
Каквото и образование да има човек, претенциите му следва да си реалистични. Но пък претенции без тази основа са вече прекомерно завишени.

# 35
  • Мнения: 88
Образованието има значение при професии като лекар,инженер, учител,фармацефт и т.н.
 То обаче не е критерий за успех в бъдещата реализация.Листчето, на което пише "бакалавър" или "магистър" е една условност, ако си некадърен обаче после в работата си можеш с това листче да си......... Simple Smile.

А що се отнася до децата...смятам,че е въпрос на добра организация и координация с любимия човек  или други членове на семейството (майки,баби и т.н), за да не може понятието "женена с дете" да  е пречка за кариерно развитие.

# 36
  • Мнения: 377
..... и аз този въпрос си задавам, след като разбрах как колежката ми, която преди да излезна в майчинство ми се пишеше  приятелка, направи всичко възможно да раздели сектора, на който се водя ръководител на две и сега са я направили ръководител сектор на една от тези две части ( ако мога така да се изразя), при положение че навремето е зъвършила някакъв кожухарски техникум.При нас за ръководител -сектор се изисква поне висше образование и естествено език и компютър са предимство, а тя не само няма образование, не знае и думичка на чужд език, не владее и компютър, да не говорим че и българския език й е зле (пр. вместо ХАРЕСА казва ХАРЕШЕ).Да не говорим , че преди като й казвах да завърши нещо тя ме поглеждаше като опарена.И да права е, след като с подмазване и секс можеш да постижггнеш много повече, а който не може така нека си следва и 10 висши , ако ще.Така излиза ....Не злобея,просто ми е обидно, защото съм свикнала всечко в живота да постигам честно и се стремя непрекъснато да се усъвършенствам ....къде е смисълът??????????????????

# 37
  • Мнения: 1 394
Амиии,аз ще ти кажа само един виц,а ти ще си направиш извода:
Едно детенце,чийто баща бил старшина,го попитал:
-Тате,защо не не ме направиш като тебе,нали завърших,ти си там-направи ме генерал.
Бащата въздъхнал:
-Ех сине-и генералите имат синове!...

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 114
Образованието няма никакво значение,ако преди да завършиш не си си уредил къде ще работиш.Аз например,преди да родя,не бях завършила още,а на всички интервюта ме одобряваха и назначаваха,сега вече имам и магистърска степен,но навсякъде първо ме питат имам ли малки деца.Ние с децата сме прокажени,понеже честно си признавам,че няма кой да ми помага и да го гледа,ако се разболее(бабите и дядовците работят).Естествено, назначават необвързаните,някои дори предпочитат само несемейни,за да е по-малък шансът да забременеш в следващата година.Трябва със закон да се забрани такава дискриминация.А в моя сектор службата се предава по наследство-баба-майка-внучка.Няма изпускане Banghead #Sniper

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
По закон е забранена тази дискриминация, но на практика не е. Всъщност е почти недоказуемо. Спомням си, че навремето, преди да се омъжа бях доста млада и ме гледаха накриво, защото съм щяла да се женя. После като се омъжих пак ме гледаха накриво, че щом съм омъжена съм щяла веднага да бременея. След като се родиха децата не съм си търсила работа като наемен работник, но сигурно пак ще ме гледат накриво. Дискриминация спрамо жените има и тя не е от вчера. Просто сега е по-завоалирана, но резултатите са същите. Мисля, че е най-разумно изобщо да не се споменава имането на деца по СV-та и първи интервюта.

# 40
  • Мнения: 24 467
Образованието няма никакво значение,ако преди да завършиш не си си уредил къде ще работиш....

За да се "уредя" на подходяща работа първо следваше точно да завърша. След това да се явя на конкурси, чието спечелване хич не беше сигурно. За сметка на това пък имането на деца не ми е пречело на работата, не ми е било в минус при предлагането на работната ми сила. А тя дискриминацията си е забранена със закон отдавна. Закони има колкото душа сака, че и повече от необходимото.
В автобиографията изобщо не виждам мястото на семейното положение.

# 41
  • Мнения: 12 683
Образованието има значение при професии като лекар,инженер, учител,фармацефт и т.н.
 

Защо? Може да се изучиш и самосиндикално. Ама искат диплома. Пък за другите професии всеки си мисли, че всичко знае.
Да, познанствата имат значение колкото да си намериш първоначална работа. Оттук нататък зависи само от теб.  Ако не ставаш, колкото и да си познат ще си кюхтиш в трета глуха.

Ако вие с децата наемате бавачка - коя ще предпочетете - тази с 2 малки деца, които няма кой да гледа като се разболеят или необвързаната.

# 42
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Образованието не е за да се знае всичко, а да знаеш къде да си го намериш всичкото, което ти трябва.

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 114
Да,но на всички формати на автобиографии,които съм попълвала,има семейно положение и деца под 18 години.Ако го няма,задължително те питат.Наистина аз самата бих предпочела необвързаната,но тя пък какъв ли опит ще има...Образованието не е крайна,а начална стъпка към израстването.Колкото повече знаеш,толкова повече искаш да научиш... smile3529

# 44
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
В нашата сфера,ако нямаш образование шансът ти да пробиеш е почти нереален...никой не би те и погледнал,винаги и на първо място въпроса е къде и каква специалност-при кого?,задължително е и средното ти да е подобаващо завършено на точното място,именно образованието е гаранта за възможностите,които притежаваш... Peace (отнася се  за нашата среда)
...хубавото е,че децата и евентуална бременност не биха изиграли абсолютно никаква отрицателна роля на професионалното израстване.

Общи условия

Активация на акаунт