София или.............?

  • 7 472
  • 306
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 516
Безкрайно съм щастлива, че не живея в София. Не бих могла да изтърпя част от "кореняците".  Grinning

# 256
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 709
За европеец незнам, ама съм чувала мнения, подкрепящи твоето.
Американците са по-отворени в това отношение, по мое мнение.
А пък много българи, попаднали там, стават по-големи расисти от 7-мо поколение кореняци  Grinning
Черта на характера, какво да правиш. Ако съдим по темата, положителна  Wink

бъръльо-бъръльо, не съм разсъждавала върху това, дали допринасяш.
Просто написах, че се чудя, как се абстрахираш. Аз не мога. Това е.

# 257
  • Мнения: 673
  Ето затова няма да се оправим още 1000 години, защото винаги се стремим да сме разделени - на граждани и селяни , на сини и червени, на образовани и необразовани... Кому е нужно това и до какво добро ще ни доведе? Проблем има и то не един : София е пренаселена, а в провинцията няма работа. Колкото и да се хокаме тук по форумите , едва ли това ще реши проблемите.
  Стига с този книжовен език, моля ви се! Ако смесицата от български диалект и развален английски се счита за книжовен... Навсякъде срещам думи като нонстоп, фешън мания, френдли атмосфера и т.н. - това ли ни е книжвония език?

 ПП. Завършила съм "География" в СУ и се гордея с това / това е по повод по-предни постове/.

# 258
  • Мнения: 575
Моля, дефинирайте кореняк-софиянец (кореняк-обелец и пр. приобщени села не се броят). Благодаря.
Коряняк - поне 3то поколение. Аз съм 5то в нашето семейство. Родени и израснали в населеното място. По конкретно -  Родната ми къща е в центъра на София, макар че пра -дядо ми казва, че когато той е бил дете това е било края на София, но все пак си е било част от София, а не село. Редута....днес се води в идеален център.


 ПП. Завършила съм "География" в СУ и се гордея с това / това е по повод по-предни постове/.
И аз бих се гордяла, ама познавам една от източна България, вече дори "провинцията" не казвам, за чиято майка тази специалност беше срамна. Друго си е да идеш да се "плякаш"  (разбирай "разхождаш") по центъра и да кажеш на съседката "Ма въй, мойту чеду учи ТУРИЗЪМО" . Това исках да кажа с онзи пример.. да илюстрирам манталитета.

# 259
  • София
  • Мнения: 10 427
Безкрайно съм щастлива, че не живея в София. Не бих могла да изтърпя част от "кореняците".  Grinning
Това важи за всяко едно населено място. Част от кореняците, част от пришълците...

# 260
  • Мнения: 11
Да си столичанин е най-вече начин на мислене, манталитет и мироглед ако щете. Urban style 4ever Laughing Laughing Sunglasses Sunglasses казано на простоцарски. А иначе за кореняците и пришълците - гледайте началната батална сцена на Бандите на Ню Йорк. Crazy

# 261
  • Мнения: 3 447
Моля, дефинирайте кореняк-софиянец (кореняк-обелец и пр. приобщени села не се броят). Благодаря.
Коряняк - поне 3то поколение.
По-напред в темата потребителка се самоопределяше като коренячка, защото дядо й дошъл в София през 40-те години. Аз пък, при сходни житейски обстоятелства, казвам, че съм от Смолян. Та затова се зачудих, но ето, права съм била - цяло поколение ми липсва  Grinning

# 262
  • София
  • Мнения: 4 068
Моля, дефинирайте кореняк-софиянец (кореняк-обелец и пр. приобщени села не се броят). Благодаря.

Ха така де! Аз още в 3 стр. зададох същия въпрос, но никой не благоволи да ми отговори. Освен Как' Сийка, но тя е доста иносказателна и малко хора я разбраха. Повтарям си въпроса, с уточнение,че не съм нито един от субектите. Peace

Субект 1: Баба завършила френски колеж, от свитата на царица Йоанна. Дядо-завършил стоматология във Франция. Живеят на "Царя"( бул. Цар Освободител). През 45 екстрадирани в дълбоката провинция с все децата. Там живеят , работят и възпитават децата и внуците си. Субект 1 идва 50г. по-късно да учи в Сф и.

Субект 2: Кореняк софиянец. Още дядо му е живял в Люлин (каквото и да е било тогава), баща му е в Люлин и той живее в Люлин. Мрази селяните и смята,че всички студенти са мизерници, дошли в Сф да му отнемат полагащото му се по право.

Хайде сега, всички изгледали предишните епизоди на сапунката, да си кажат тежкото мнение. Кой е по-по-най?

# 263
  • Мнения: 660
Има го. Само че там е насочено повече срещу чужденците,отколкото на база град-село. И тия дето ми говорят за "толерантния европеец" ще имат да вземат,защото това е силно изкривен образ и изкуствено налаган имидж. Контактувам с бол чужденци, за да знам как стоят нещата. Whistling
Peace
 Подкрепям това мнение на 100 %
Селяни,Граждани,мецащи или там каквито бяха все тая,всичките сме мръсно племе,иначе нямаше да живеем в такава мръсотия по-собствено желание и нищо да не правим по-въпроса.
На нас все някой ни крив за нещо,важното е да се обиждаме помежду си и дотам,за друга работа не ни търси.... Sick

# 264
  • Мнения: 16
Не пожела да учиш или ти блъснаха тежката врата под носа?
Не, не са ми блъснали "тежката"врата под носа. В София ме приеха далеч по хубава специалност. Но избрах да прекарам студентките си години в един наистина хубав град - Пловдив. А не в мърлявата и пълна с такива като теб ("софиянци"), София.

# 265
  • Мнения: 46 591
София. Преди 12 г. пристигнах, за да уча в Университет, после създадох семейство, установихме се на работа, повечето ни познати са тук ...
Харесва ми начина на живот, просто не съм човек, който може да живее в малък град - шумът и лудницата ме успокояват  Rolling Eyes
Не ми дреме за споровете за кореняци и некореняци, всеки да се оправя, без да ме занимава  Laughing

Харесва ми и мястото на което живеем, детето има точно детството, което исках да имам - спокойна игра пред блока, където се събират всички съседи с децата, играчки, люлки и т.н., лудеене лятото до 24 ч.  Laughing а аз живеех в малък град, но на оживена улица, беше част от Е79, когато бях малка  ooooh!

# 266
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
Май онова,на което някога хората са се учели вече изчезва newsm78 Човечност.Като гледам, започваме да се захващаме за неща, на които всеки има право-да си търси хляба!Имам приятел,които преди доста години пристигна в София,сега е блестящ и преуспяващ архитект.И какво като е провинциалист?Да не би да е по нисък клас човек newsm78

# 267
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

Бутам се в темата за София или много точки.
Що? Цапам ли я?

Не, чудя се какво можеш да кажеш.
Чуди се, това е твой проблем.

Тук много хора си мислят, че София е само за тях, но тя е столица. Заради това е нормално да идват повече хора.
Но са ми безкрайно смешни запенените столичани в опитите си да изселят провинциалисти. Падат до толкова ниско и селско поведение, че и селянин не може да им подражава.
Ей затова тук сме си добре, защото не гоним никого и си съжителстваме добре и със селяни и със придошли софиянци, чиито перки се свиват много бързо.

# 268
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
София все ви е крива.
Я прочетете по селата какво е чудно.

Simple Smile
http://www.otkacheno.info/1301/Prikliucheniiata-na-edin-anglicha … arskite-zemi.html

За протокола, бих избрала София, въпреки всичко.
Обичам градa си.

# 269
  • Мнения: 25 824
Друго си е да идеш да се "плякаш"  (разбирай "разхождаш") по центъра и да кажеш на съседката "Ма въй, мойту чеду учи ТУРИЗЪМО" . Това исках да кажа с онзи пример.. да илюстрирам манталитета.

В коя част на източна България говорят на "туризъмо", че ми стана интересно?
Ох, спри се, моля те, че колкото ти е българският, толкова ти е и географията май...  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт