Първи дни и седмици на кърмене - кое е нормално, кое не?

  • 5 226
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 048
А я кажете,това така казано напаване,дране,зачервяване и кашляне мже ли да са колики,бебо по принцип не реве,само мранка и плаче но слабо,никога не е ревял силно

# 16
  • Мнения: 1 048
А мамчета,как сте сигурни че бебчето ви е наядено,моя бебок си поспива много и през деня по принцип хапва на 2.5-3,даже доста често аз го будя(сега по-рядко,но първата седмица го побърквах горкото),макар че ми е съвестно. Много често заспива на гърдите ми след около 10-15 мин,пробвам го още малко и ако спи го оставям,вие будите ли вашите бебчовци??Ама все си мисля че откакто ми омекнаха гърдите яде по-малко,и му е по трудно,а след сукане около 5мин те стават още по-зле и той почва да негодува.
А относно акитата до скоро бяха почти на всяко хранене,а сега са през едно горе-долу или 4-5 на ден,понякога има едно малко петно колкото чаена лъжичка,едва ли се брои.

# 17
  • Мнения: 3 718
Аз честно казано никога не съм будила моето дете за ядене. Първите месеци той се будеше сам на три часа, като часовник. Най голямото му наддаване беше 1 кг. първия месец. Но се роди 4.300кг. и винаги е бил много силен и не съм се притеснявала, че остава гладен.
Давам ти това за пример, защото знам, че твоето детенце наддава даже по добре и следователно се наяжда. Това, че гърдите ти са меки не е признак на малко кърма. Това означава, че кърмата се е регулирала по нуждите на бебето ти и не се трупат излишни запаси. Нали не мислиш, че е нормално с месеци да ти се надуват гърдите, да са твърди и болезнени  Peace
Предлагам ти за твое спокойствие да караш на този режим до следващата консултация. Ако и тогава бебето ти е наддало толкова добре, колкото върви до сега, можеш да опиташ да не го будиш толкова често, а да го оставиш сам да определи времето за ядене. Важно е само да не го ограничаваш, а и вече ще започнеш сама да разпознаваш сигналите му, кога е гладен и кога плаче или иска гърда по друга причина  Peace

# 18
  • Мнения: 1 048
ми да,ама днес сме още по-зле,не е ял повече от 5мин,както суче и или се дърпа или аз леко го махам че суче само зърното или да му оправя устните и после почва едно борене,дърпане,малко плач понякога,като накрая заспива,или не успявам,или ако го събудя седи и ме гледа и не яде.

# 19
  • Мнения: 3 718
Спокойно бе, жена. Яде си детето, явно се наяжда за 5 минути. Напиши моля те утре, колко мокри памперса си сменила за 24 часа, за това денонощие?

# 20
  • Мнения: 1 048
не сериозно,не е ял.Голямо борене пада,незнам вече какво да правя..Трябва ли да се цедя да му давам???И за да стимулирам лактацията?

# 21
  • sofia
  • Мнения: 562
не сериозно,не е ял.Голямо борене пада,незнам вече какво да правя..Трябва ли да се цедя да му давам???И за да стимулирам лактацията?
Не знам дали трябва, но ако искаш за свое собствено успокоение изцеди се, НО е добре да предложиш изцедената кърма по алтернативен начин-с капкомер/чашка/спринцовка Simple Smile.
А какво прави ако му предложиш гърдата, когато е сънен? а докато спи и прави сукателни движения?

# 22
  • Мнения: 1 048
Абе да ви кажа,явно е била някаква"еднодневна стачка",бебчо си яде,обаче акитата значително намаляха-2-3 на ден,а не като преди на всяко хранене,иначе често пръцка докато яде и аз се радвам и си викам ако,ама не едно малко петънце.Давам му и от двете гърди тъй като след сукане от едната ,почва да пуска захапва негодува пак захапва пак пуска,затова го слагам и на другата,посуква малко и така,ама лошото е този наш темперамент на хранене-с това пускане и захапване галта много въздух и  се почва  едно напъване,махане с ръце и крака,зачервяване и т.н уж колики и няма заспиване,понякога заспива в/у мен ама като го преместя и се събужда,какво да го правя,често лапа ръчички или прави сукателни движения,ама знам че като му дам да суче става още по-зле,защото гълта още повече въздух и така става един омагьосан кръг.Преди спеше много а сега ме е страх че не може да заспи,а ако заспи  то станало време за ядене.

# 23
  • Мнения: 1 048
Според вас нормално ли е акитата да са намалели или  е в резултат на нещо-например недостатъчно задно мляко.
А да ми кажете според вас на каква възраст детето се буди само като е гладно,страх ме е че като заспи и ако не го събудя след 2-3 часа,не знам дали сам ще се събуди като огладнее.И по принцип на каква възраст е нормално вече да не спят постоянно м/у храненията

# 24
  • Мнения: 3 718
nor4y, броя на изхожданията не е показателен за количеството кърма, защото изключително кърмените бебета не рядко имат периоди на пълно усвояване на кърмата и почти или съмсем нямат какво да изхвърлят. Притеснително би било ако бебето не се изхожда въобще за по дълъг период и ако видимо се мъчи, напъва и има болезнен и подут стомах (при вас явно не е така). Ако при твоето момче напишканите памперси са си в норма, всичко е наред.
За буденето, индивидуално е. Аз съм ти писала и преди, че моето дете беше като часовник, на три часа се будеше, ама до минутката. После към 3 месец имаше разни кризи на растежа и промени ритъма на няколко пъти. Според мен при твоето бебе вече няма нужда да го будиш насила. Наддаването е добре, бебето явно суче прекрасно. И преди ти писах, виж на консултация колко е наддал и ако е пак толкова добре, остави го той да води. Когато се събуди, даваш да суче.
За неспокойството и коликите, търпение му е майката. Няма какво да направиш, освен да го гушкаш много, да му е опряно в теб коремчето и ако е приемливо за теб, поне в този период да спи залепен за теб. Слинг много би ти помогнал в случая, защото хем бебето ще е гушнато в теб, хем ръцете ти ще са свободни, ще можеш да се движиш, че и на разходка да излизате. Не ти препоръчвам капки против колики, защото от моя опит нямат ефект. Но много майки са доволни от подобни препарати. Питай си педиатъра ако искаш за нещо подобно.

# 25
  • Мнения: 1 048
Давам му и от двете гърди тъй като след сукане от едната ,почва да пуска захапва негодува пак захапва пак пуска,затова го слагам и на другата,посуква малко и така,ама лошото е този наш темперамент на хранене-с това пускане и захапване галта много въздух и  се почва  едно напъване,махане с ръце и крака,зачервяване и т.н уж колики и няма заспиване,понякога заспива в/у мен ама като го преместя и се събужда,какво да го правя,често лапа ръчички или прави сукателни движения,ама знам че като му дам да суче става още по-зле,защото гълта още повече въздух и така става един омагьосан кръг.Преди спеше много а сега ме е страх че не може да заспи,а ако заспи  то станало време за ядене.
Какво ще ме посъветваш за това.Как да го приспя,не искам да му двам пак да яде след 30мин-40мин-1час и пак да го боли и пак да мрънка и така.Сега например заспа ама трябва да го вдигна защото не е ял сериозно от 3 часа а само мрънкаше и се лигавеше и сукваше по 2-3 пъти

# 26
  • Мнения: 516
Шаманката много добре ти е обяснила какво да правиш. Включвам се само,за да ти дам пример от личния ми опит. И трите ми деца през първите си 2 месеца нощем спяха легнали бърху мен по корем. Слагах си 2 възглавници,за да съм полулегнала, а те-полуизправени(за да избегна повръщането). Това беше единствения начин , по който се успокояваха и можехме да поспим между храненията. Денем също често бяха в ръцете ми и там дремеха.
Все още малкия Теди заспива в мен(корем в корем),  докато седя пред компютъра Simple Smile От няколко дни се опитвам да го "превъзпитавам" да спи в шезлонга, но не ми се получава много Mr. Green
След 6 седмица започна да ака по-рядко (1-2 пъти дневно), Но сега отново по3-4 пъти. В това отношение сте си добре.
Това с мятането на ръцете и напъването ще отшуми, само търпение. При нас почти не се случва откакто направи 2 месеца и половина.
И аз все за това предно и задно мляко се кахърях,но като видях че е наддал 1800грама през първия месец , се успокоих.
Гърдите ми също омекнаха в края на първия месец.Сега пак се препълват, но пия лактогонен чай и кърмя начесто. Преживяхме едноседмична лактационна криза и не смея да го спра.

# 27
  • Мнения: 1 048
Значи след наяждане сън в/у мама и това е.А добре де как ще ям,как ще ходя до тоалетна,как ще се изкъпя????Как ще направя каквото и да било?Иначе на Шаманката отговорите са страхотни и много окураважащи.Благодаря и за което Hug

# 28
  • Мнения: 516
Сигурно нямаш кой да ти помага? Ние с таткото също гледаме сами децата, нямаме баби наоколко. Не е лесно, но ще се справиш. Къпеш се вечер, готвиш вечер (когато таткото е с теб), до тоалетната при нужда Laughing(бебо може да си поплаче няколко минутки). Повтаряй си само,че е нещо временно,само за 2-3 месеца(колкото и много да ти изглежда).
А и при теб нещата не са толкова зле,след като имаш време за  Laughingнет. Първите 2 месеца не можех и да си мечтая да седна пред компютъра.А сега дори имам време да чета и пиша.

# 29
  • Мнения: 1 048
ами нямам много и по принцип съм против телевизори и компютри при малки деца ,ама като видях зор и лап топа нонстоп в мен и чета

Общи условия

Активация на акаунт