Ще насърчите ли детето си да емигрира?

  • 18 651
  • 410
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 11 708
емоциално самотни са /извинявайте за странния израз/

Пределно ми е ясно за какво става въпрос,но продължавам да твърдя,че битово се живее по-добре.Нещата са уредени на друго ниво.
Но все пак предпочитам децата ми да са в БГ,макар да осъзнавам,че бълг.университети не могат да им дадат,това което биха им дали чуждите.

# 16
  • Мнения: 737
От сега ги подготвям за живот извън БГ
Тъжно е,но е факт!

# 17
  • София
  • Мнения: 16 036
Не. Просто никъде по света няма да има това, което аз съм постигнала тук за нея.
А и тя няма никакво желание - само на почивка.

# 18
  • Мнения: 1 526
Аз живея в чужбина вече 12та год., въпреки че никой никога не ме е насърчавал, напротив- всячески се опитваха да ме спрат.
Тогава си мислих " ще се изуча, ще поработя- пък свят широк...". Така временното стана постоянно...
Смятам да помогна на децата си да получат добро образование, широк и обективен мироглед. Къде ще живеят- ще оставя избора на тях. Разбира се знам какво е "скайп баба" и много се надявам, че няма да съм такава...

Между другото от моите разкази за приказното ми детство и чудесните летни ваканции, изпълнени с приключения децата ми искат да живеят в БГ. Но пък почивката се различава от ежедневието- започват да разбират.


емоционално самотни са не адаптиралите се емигранти, далеч не всички  Peace. лично аз не се чувствам такава- има с кой да си пиеме бирата и сънародници и местни, макар че не само това е критерият...

# 19
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Никога! На 40 години съм и никога, нито за миг не съм пожелавала да живея на място различно от това на което живея, с хората с които живея.
Бих се опитала да ги задържа с моите си доводи 'против' емиграцията. Ако работата им ги отведе навън , О.К. Ако любовта ги води - да са живи и здрави!
Всичко е вътре в главата. Щастливи хора има и тук/и там/, нещастни също - и тук и там.

# 20
  • Мнения: 494
  Имам роднини и приятели - емигранти. Едни са щастливи в пъти повече от тук - реализираха се, семейства и приятели имат вече там, щастливи са, не се надуват или правят на интересни, когато си идват в България. На други не им провървя толкова, но не се върнаха - факт! Факт е, че и те са много по-добре от един средностатистически българин. И съвсем нямам предвид само финансовата страна на нещата. Е, да си "скайп-баба" не е сбъдната мечта - виждам майка ми(сестра ми е в чужбина), но въпреки това точно от мама съм чувала, че няма по-голямо щастие за една майка да знае, че детето и е добре и е щастливо, пък било то и на хиляди километри от нея. Пък и вече има евтини самолети, не е като едно време, което прави и носталгията нещо, с което човек се бори по - лесно. В тоя ред на мисли, ако децата ми решат да емигрират - ще ги насърча. Защо да не пробват? Пък и какво им пречи да се върнат, ако не се получи - нищо! Мисля, че ако нещата продължат да вървят в Бг така, както сега, няма и да ги чакам сами да решат - ще ги побутна аз. Ще ги подготвя за това - нека имат алтернативи, пък каквото стане. То си е и шанс, не само подготовка.  И изобщо нямам угризения, нито страдам от излишен патриотизъм.

# 21
  • Мнения: 613
 ...че няма по-голямо щастие за една майка да знае, че детето и е добре и е щастливо, пък било то и на хиляди километри от нея...

И майка ми беше щастлива в началото - тя самата ме насърчаваше да емигрирам. После годините се затъркаляха една след друга (и навъртяха) и все повече започнахме да съзнаваме колко кратък е живота и че изпуснатото време, назад не може да се върне. Става още по-тежко, когато виждаш, че родителите ти започват да остаряват много бързо и имат нужда от тебе, а ти си толкова далече...
Нито пък носталгията става по-лека с времето. Първо поколение емигрант, си остава завинаги такова.

Битово - да, живеем добре, но пък и все повече започнах да разбирам/усещам, че има в пъти по-важни неща на тази земя, че не искам всяка вечер след работа и училище на дъщеря ми да тичаме за вкъщи, за да може да чуя мама, защото в България е вече среднощ, а тя стои и ни чака...
Виждам колко много липсва на дъщеря ми и че няма нищо битово, което да запълни тази липса и да ни накара да се чувстваме емоционално комфортно.

По темата - отговора ми е не. Не бих насърчила дъщеря ми да емигрира. Животът е много повече от битовизъм!

# 22
  • Мнения: 613
че бълг.университети не могат да им дадат,това което биха им дали чуждите.

Не се притеснявай толкова за това и отсега  Peace

Не знам за други университети, но аз съм завършила Техническия в София и то миналия век  Embarassed, но винаги не само е бил признаван (целият ми мастер, а не само една част), но и във всички страни, в които съм била, съм работила по специалността си.
Аз бих диференцирила нещата, не толкова по университети, а по "конвертируеми" или не професии.

# 23
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Не бих си насърчавала детето да емигрира. Естествено, ако сам реши, ще го подкрепя, но не и аз да му наливам това в главата.
Нито пък бихме емигрирали с мъжа ми.

На моменти ми е много отчайващо положението и много се изкушавам да се махна. Но тук има страхотен потенциал за реализация и мисля да се възползвам. Въпреки, че на пръв поглед все едно сме заорали в дъното...

Нито в  България, нито навъ някой нещо може да ми гарантира и току-виж като емигранм е напълно възможно да водя по-кучешки живот и от сега. Не благодаря!

# 24
  • София
  • Мнения: 4 251
че бълг.университети не могат да им дадат,това което биха им дали чуждите.

Не се притеснявай толкова за това и отсега  Peace

Не знам за други университети, но аз съм завършила Техническия в София и то миналия век  Embarassed, но винаги не само е бил признаван (целият ми мастер, а не само една част), но и във всички страни, в които съм била, съм работила по специалността си.
Аз бих диференцирила нещата, не толкова по университети, а по "конвертируеми" или не професии.
Само да вметна, че не става дума за признаване на образованието, а за начини и методи на преподаване. Аз съм завършила преди 20 години и мога да кажа, че тук висшето образование не само не е мръднало и милиметър нагоре в развитието си, ами дори се е сринало. Сега запада средното, не знам кога ще дойде ред на основното...
П.П. Tali Dan - въобще нямах предвид емигрантите, нито пък липсата на социални контакти. Това са хора, живееещи вече 20-25 години в странство, създали семейства или поканени заради изключителните им качества, богати на контакти и т.н. НО както се изразява приятелката ми от Швейцария - прибирам се "да си заредя батериите". Пак казвам, не бих спряла децата си, но те трябва да са наясно какво губят и в двата случая и сами да вземат решени за себеси.

# 25
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мисля, че има голяма разлика в това дали ще емигрираш на 18 или 35 год. Както голямо значение имат и условията, при които ще заминеш. Никога не бих им казала "тръгвайте, само и само да не сте в България".
Освен това все по-лесно става пътуването по света. Баща ми се вижда по-често с братята ми, които са много далече от България, отколкото с мен.

# 26
  • Мнения: 2 132
Не, никога не бих насърчила дъщеря си да емигрира!Добре уредени и щастливи(въпреки всичко) сме , засега Peace.Ако тя сама реши , след време, не бих я спряла, обаче!Както беше написано вече, няма проблем с пътуванията по света.Ще си ходим на гости Laughing

# 27
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
 Ще подкрепям децата си, каквото и да изберат, но  се надявам да съм им наблизо и да не съм скайп баба.

Последна редакция: чт, 19 фев 2009, 00:10 от pirinka

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
Чак да ги насърчавам - едва ли. Но като се замисля за тях ще бъде съвсем логична стъпка да учат някъде в чужбина, ако имат желание и възможност, разбира се. Засега гледам просто да живеят живот на нормални деца и да нямам кой знае какви очаквания от тях. И без това за момента са надминали и най-смелите ми тайни желания за деца на тяхната възраст. Само да сме живи и здрави!

# 29
  • Мнения: 7 055
Бих ги насърчила, да. С оглед по-качественото образование и по-големи възможности за реализация.

Общи условия

Активация на акаунт