Аденом на хипофиzата - тема 3

  • 62 975
  • 756
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 393
Моята лекарка е категорична, че хипофизата и щитовидната са "по различни оси" каквото и да означава това. Според нея хипофизата може да повлияе на щиотовиднага, но не може проблем с щитовидната да е причина за висок пролактин  Rolling Eyes

# 721
  • Мнения: 190
Ами да точно така е повишен пролактин може да повиши хормоните на щитовидната, не обратното.

# 722
  • Мнения: X
Здравейте и от мен.
От хормоналните изследвания миналия месец пролактина ми е на горна граница - 21 при реф.стойност до 25. Имам обаче от много време секрет от гърдите. Все още не съм търсила причината. Пия месец медокриптин 1/2 вечер.
Засега целим качествена овулация и забременяване. Цикъла ми е редовен, няма болки и други екстри. Имах само някокодневни цацапвания преди него.

Въпросът ми е- вие наблюдавали ли сте ефект на удължаване на цикъла и съответно малко по-късна овулация след започване на приема на бромокриптин / или каквото  производно / ? Говоря за в рамките на 3-4-5 дни ?

# 723
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Другарката певица Рени, при мен имаше скъсяване на цикъла, но не съм сигурна дали е било от Бромото, Достинекса,  или изчерпания яйчников резерв / най-вероятно скъсяването е било от ИЯР /. При мен нито един от препаратите не повлия на цикъла. Съвкупност от други фактори го променяха.

# 724
  • София
  • Мнения: 6 302
И при мен не е имало промяна в дължината на цикъла, съответно в дните на овулация при продължителен прием на Достинекс.
Рени, обърни сериозно внимание на това, че имаш секрет от гърдите. Надявам се медокриптина го пиеш по предписание на лекар. Пролактинът със сигурност влияе на овулацията и дори на качеството на яйцеклетката. Желая ти успех  Peace

# 725
  • Мнения: X
Разбира се,че всичко е по предписание на лекар-след направени хормонални изследвания. Никога не бих си позволила самолечение с хормони.
Ще търся причината естествено, но по-нататък. Че първо пак трябва да взема направление за АГ, после и за ендокринолог.Засега секрета спря-проверих.
Доктора предложи стимулация с клостилбегит.

Но съм доволна,че малко по малко разбулваме енигмата...

# 726
  • София-Варна
  • Мнения: 119
Момичета,моя резултат от ЯМР е готов!
Възможно ли е според вас-
2003г.-аденом 5.8мм/ЯМР/
2006г.-без промяна/скенер/
днес-няма находка подобяваща аденом....?!

Чудя се да се радвам ли,или да си мисля,че е грешка?

# 727
  • София
  • Мнения: 6 302
Нинка, възможно е. Втори лекар ми каза, че след продължителен прием на лекарства аденомът може да изчезне. Това обаче не значело във всички случаи, че пролактинът ще е в норма. Понякога самата хипофиза не работела както трябва, имало изменения във формата й, във функционирането й. Май и при мен е така.....

# 728
  • Мнения: 4 700
Нинка, при мен 2007 април аденомът беШе 3/4 мм. Таzи година април няма находка. Лекарят ми обясни, че е напълно въzможно да е спаднал и сега да е около 1 мм, но това не може да се види. И в епикриzата ми не пиШе, че няма аденом, а че аденом не се вижда.
Може би трябва да кажа, че аz около година пиех много високи доzи достинекс (по 2 таблетки седмично), пролактинът ми беШе почти 0.  Според ендокринологът ми високите доzи достинекс спомагат аденомът да иzчеzне. За него не беШе важно, че пролактинът е толкова нисък. Радвам се, че го послуШах.
Така че напълно е въzможно и при теб аденомът да се е смалил много.

# 729
  • София
  • Мнения: 6 302
Да, и в моята епикриза пише: "Аденом не се открива...."

Миле, радвам се че си доволна.  Hug

# 730
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
А възможно ли е да изчезне по време на бременност newsm78?Сега ми е норма пролактина .

# 731
  • Мнения: 72
звездица ,ако разбирам правилно ти си знаела преди бременностите ,че имаш аденом,ако е така   bouquet смела си  Simple Smile ,аз сега обмислям вариант за второ дете и май ще пробваме пък каквото сабя покаже.


здрасти
аз имам две деца и бях с такава диагоза
оперирах се преди 7 години  и не виждам какъв е проблема с бременноста при аденом
при мен беше всичко нормално и бременност и раждане  Grinning

# 732
  • Мнения: 748


здрасти
аз имам две деца и бях с такава диагоза
оперирах се преди 7 години  и не виждам какъв е проблема с бременноста при аденом
при мен беше всичко нормално и бременност и раждане  Grinning
Аз също изкарах първата си бременност без проблем,но понеже лекарите според мен /не всичките,но....горе долу/не са много наясно говорят глупости и въпреки ,че съм запозната някакси се стресирах от изречението  "може да се инвадилизираш с една бременност,защото никой не може да ти каже какво ще се случи с аденома ,а като не ти е висок пролактина не може да го контролираме с хапчета" ,а на мъжа ми се обърна и му каза " за нея е по добре да не забременява " на следващият ден същия доктор много мислел вечерта и измислил  при положение ,че не ми е висок пролактина мога да забременея и да си износя второ дете.
Д-р Начев от ендокринологията ми каза" ти е можело да не разбереш и тогава и второ ,че и трето щеще да имаш,но сега ,защото знаеш ги обмисляш,а всъщност никой не знае колко процента от населението е с такива аденоми ,но не са имали твоя "късмет " да разберат и си живеят без притеснения"Понеже аз по една голяма случайност разбрах ,че имам аденом/дълга история/никога не съм имала някакви симптоми или оплаквания/проблемите дойдоха след като разбрах  Embarassed
Та от ходене по лекари можеш да врътнеш  Wink
А пък за второ дете дай боже да имам този късмет.А на тоя лекар който не ми би гамоглоболин след спонтанния аборт ми идва да го убия,защото наистина това може да е проблем ,ама сега няма да го мисля.

# 733
  • Мнения: 128
Здравейте и от мен! Аз съм с аденом на хипофизата от 2000 г. и съм на лечение с бромокриптин и достинекс от скоро. На фона на бромокриптина забременях през 2005 ги и родих прекрасен син.Тогава по препоръка на лекарите от клиниката по ендокринология не кърмех бебето. Юли месец бях пак в клиниката и ми казаха че нещата вече са се променили и според новите иследвания вече не било проблем да се кърми бебе от майка с аденом...това ме обърква, защото пред ден видях двете чертички на теста за бременност едно желано второ дете. Та молбата ми е мамите с аденом, които са в момента бременни да споделят как стоят нещата при тях, да обменим малко опит.Благодаря!

# 734
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
deizi_24, аз кърмя вече 10 месеца.Чувствам се добре .Единствено ме е яд, че пиех парлодел ,докато бях бременна.

Общи условия

Активация на акаунт