Турската кухня *3*

  • 298 396
  • 752
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 11 747
Тази баквала, преди години, се подвизаваше из форума като 'гръцка баклава'  Simple Smile

# 241
  • Мнения: 98
Може въпросът ми да е глупав или някой вече да е отговарял,но с какво е пълнена баклавата от 1страница?Като бях на екскурзия в Турция само такава си купувах.Дали това вкусно нещо се намира в България....Ох само като пиша и ми се преяжда Blush

# 242
  • Мнения: 11 747
Зеленото ли? Шам фъстък, млян. В БГ има, ама е все солен, а за баклава трябва безсолен.

# 243
  • Мнения: 98
Точно за зеленото става дума.Аз обаче се сещам,че Ив.Звездев е показвал в предаването си и суров шам фъстък.Може би в София в арабските магазини или тези за здравословни храни има.Но тук в Добрич е абсурд да намеря.Благодаря за отговора!

# 244
  • Мнения: 573


Зеле гратен

зеле
2 с.л. маргарин
2 с.л. брашно
2 чаени чаши мляко
Сол, черен пипер, червен пипер

Сварете зелето, добавете подправките и поставете в тава. Разтопете маргарина в тиган, прибавете брашното. Запържете и  добавете млякото. След като се сгъсти се изсипва върху зелето. Пожелание може да се настърже и кашкавал отгоре. Пече се 15-20 минути.

Афиет олсун!

Малко закъснях с превода, за което се извинявам!  Embarassed

# 245
  • Sofia
  • Мнения: 576
Мантъ с кори за баница

.........


След като преди месеци си заплюх рецептата най-накрая я направих. Много вкусно стана, особено 2-та соса, които са като за яйца по панагюрски. невероятно вкусно е това съчетание. Мъжът ми щеше да се пръсне от ядене.  Twisted Evil
Благодаря за рецептата!  bouquet

# 246
  • София
  • Мнения: 3 090
Момичета  Hug може ли превод на рецептата за кекс с тахан и петмез  Praynig ето от този блог  http://fahriyeskitchen.blogspot.com/
Много благодаря предварително!   bouquet
Ох, ще ме побърка тази турска кухня - вижте какво още намерих http://meleginmarifetleri.blogspot.com/2009/03/tahinli-pekmezli- … ali-corekler.html
ще се учи турски готварски май  Crazy Joy така знам немски готварски  hahaha

Последна редакция: пт, 09 окт 2009, 19:47 от krikri

# 247
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Мантъ с кори за баница
.........
След като преди месеци си заплюх рецептата най-накрая я направих. Много вкусно стана, особено 2-та соса, които са като за яйца по панагюрски. невероятно вкусно е това съчетание. Мъжът ми щеше да се пръсне от ядене.  Twisted Evil
Благодаря за рецептата!  bouquet

Много се радвам,че ви е допаднала рецептата.И на нас много ни харесва.

# 248
  • Разград
  • Мнения: 3 110
krikri ,заповядай

Кекс с тахан и пекмез

4 водни чаши брашно
2 пакета бакпулвер
1 пакет ванилия
2 сл канела
1 чаша стафиди
3 яйца
1 чаша пекмез
1чаша захар
1 чаша тахан
1 чаша олио
1 чаша прясно мляко
за поръсване-кокосови стърготини,захар и канела

Канелата,бакпулвера и ванилията се объркват с брашното и се пресяват.Към тях се прибавят и стафидите.
Яйцата се разбиват с миксер или на ръка и бъркайки към тях се прибавят и пекмеза,захарта,тахана,олиото и млякото.
Тази смес се прибавя към брашняната смес,малко по-малко и готовата кексова смес изсипете в намаслена тава.
Смесете кокосовите стърготини,канелата и захарта и посипете тестото.
Кексът се пече в предварително загряла фурна на 175 градуса около 25-30 минути.

# 249
  • София
  • Мнения: 3 090
max-mama  Hug Hug Hug хиляди благодарности   bouquet  bouquet  bouquet ще докладвам за резултата  Laughing

# 250
  • Мнения: 112


Зеле гратен

зеле
2 с.л. маргарин
2 с.л. брашно
2 чаени чаши мляко
Сол, черен пипер, червен пипер

Сварете зелето, добавете подправките и поставете в тава. Разтопете маргарина в тиган, прибавете брашното. Запържете и  добавете млякото. След като се сгъсти се изсипва върху зелето. Пожелание може да се настърже и кашкавал отгоре. Пече се 15-20 минути.

Афиет олсун!

Малко закъснях с превода, за което се извинявам!  Embarassed

Благодаря ти много.
Вчера го и сготвих,изяде се тавата  Laughing

# 251
  • Мнения: 44
Момичета, поздравления!
Много ми хареса вашата тема и смятам да ви следя доколкото ми е възможно.
Аз се интересувам дали мога от БГ да си купя нишесте за баклава. Това с което се замесват корите в Турция.
Аз ползвам рецептата за баклава на едно момиче, което я има от свои роднини от Турция, че тя каза именно за такова нишесте.

Аз също искам да разбера може ли да се замени с нещо пекмеза, и ако Да-с какво? Например мед или нещо друго.
Децата ме подлудиха да искат да им направя симит, а в момента не мога да ходя да търся.

Сега зачетох темата от начало и видях, че Суха Мащерка е показала рецептата за баклава, която и аз ползвам. А лунният сладкиш и на мен ми прилича на баклава. Мисля да го пробвам като разновидност на баклавата.

Последна редакция: пн, 19 окт 2009, 13:27 от tanq09

# 252
  • Мнения: 44
Момичета  Hug може ли превод на рецептата за кекс с тахан и петмез  Praynig ето от този блог  http://fahriyeskitchen.blogspot.com/
Много благодаря предварително!   bouquet
Ох, ще ме побърка тази турска кухня - вижте какво още намерих http://meleginmarifetleri.blogspot.com/2009/03/tahinli-pekmezli- … ali-corekler.html
ще се учи турски готварски май  Crazy Joy така знам немски готварски  hahaha

Лелееее, това изглежда наистина жестоко! Моля ви момичета направете превод. Чакам с нетърпение!!

# 253
  • Мнения: 573
Момичета  Hug може ли превод на рецептата за кекс с тахан и петмез  Praynig ето от този блог  http://fahriyeskitchen.blogspot.com/
Много благодаря предварително!   bouquet
Ох, ще ме побърка тази турска кухня - вижте какво още намерих http://meleginmarifetleri.blogspot.com/2009/03/tahinli-pekmezli- … ali-corekler.html
ще се учи турски готварски май  Crazy Joy така знам немски готварски  hahaha

Лелееее, това изглежда наистина жестоко! Моля ви момичета направете превод. Чакам с нетърпение!!

Тестени закуски с петмез и тахан

Продукти за тестото:

Половин чаена чаша хладка вода /турските чаени чаши са 115 мл/
Половин чаена чаша хладко прясно мляко
Половин чаена чаша кисело мляко
2 яйца (жълтъка на едно се оставя за намазване)
3 супени лъжици захар
Половин чаена лъжичка сол
1 опаковка суха мая
брашно

Пълнеж:

6-7 лъжици тахан /сусамен/
Петмез
1 чаша смлени орехи

Сусам за поръсване

Течните продукти се смесват добре, прибавят се брашното и маята. Омесва се добре и се оставя половин час да втаса. Разточва се тестото върху набрашнена повърхност възможно най-тънко. Отгоре се намазва с 6-7 лъжици тахан, а след това и с петмез, колкото желаете. Най-отгоре поръсете с една чаша смлени орехи. Навийте тестото на руло и го нарежете през 2-3 пръста дебелина на кръгчета. Наредете кръгчетата в тава като оставите разстояние между тях. Намажете с жълтък и поръсете със сусам. Оставете да втасат за 30 мин., опечете в предварително загрята фурна на 200 градуса до зачервяване.

По желание може да не мажете с яйце и сусам и след като ги опечете да поръсите с пудра захар.

Афиет олсун!

Правила съм подобни закуски, но със прясна мая. Мисля, че по-добре се надуват.

Последна редакция: вт, 20 окт 2009, 21:32 от kaigi

# 254
  • София
  • Мнения: 3 090
kaigi  Hug много ти благодаря за превода! Звучи много интересно и ще се пробва в някой свободен момент.   bouquet

Последна редакция: ср, 21 окт 2009, 07:20 от krikri

Общи условия

Активация на акаунт