Турската кухня *3*

  • 298 690
  • 752
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 178
Момичета от доста време се ровя да намеря рецептата на баклавата но без успех.Виждам че е давана но не я намирам.ПОМОГНЕТЕ МАЛКО! Embarassed Hug newsm78

# 331
  • Мнения: 573
sevi_nil, моето мнение за вкуса е същото. По-принцип са големи колкото нахут топчетата. Heart Eyes

catwalk, за вкуса нищо не казваш  Wink Hug

berina, страхотно изглеждат. Линка не работи, чудя се дали само при мен  newsm78

kasi7, http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=229455 Линка е от първа страница.

# 332
  • София
  • Мнения: 3 090
kaigi май не е линк, а просто подчертано  Crazy
berina, разкошни са! естествено, надявам се на рецепта  Laughing

# 333
  • Бургас
  • Мнения: 839
kaigi , приятеля ми с такава скорост омете нещата, които приготвих, че нямах време да ги опитам  Wink Майтапя се - харесаха ни ! За това съм и в темата  Hug

# 334
  • Мнения: 164


[/quote]
Направих ги веднага щом ги зърнах.Невероятно бързи, лесни и вкусни поачи със сирене. Поздравления от моето семейство за рецептата.За много кратко време всичко се омете.

# 335
  • Мнения: 293
Оооо, тези поачи са много съблазнителни! berina , тези по коя рецепта са - с мая или с бакпулвер?

# 336
  • Мнения: 1 425
Извинявам се че съм объркала линка Embarassed.....ето рецептата за поачите......http://berina-berina.blogspot.com/
nela_66 с мая са.... Peace

# 337
  • Мнения: 9 903
аз пък днес ядох кюфтета от леща, но не пържени.....сварена, отцедена и леко пасирана леща, зелен лук, някои подправки - не беше особено пикантно, сервирани върху листа зелена салата. Имаше и бюрек с кайма и картофи, поръсен с черен сусам/нали това е от картинката с поачите/ - много, много вкусно  Peace

# 338
  • Мнения: 573
тити, това не е черен сусам, а Çörek otu (Nigella sativa), което на български не знам как му се казва.

Но намерих това на български

http://bilka.info/%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0-nigella-sativa-l/


Турските кюфтета от леща също не се пържат.  Wink

Последна редакция: пн, 16 ное 2009, 17:16 от kaigi

# 339
  • София
  • Мнения: 3 090
Турските кюфтета от леща също не се пържат.  Wink
Дали има вече рецепта за тях? Отивам да гледам на 1 стр.
Намерих, в 1-та тема  Laughing Благодарение на Берина  Hug
Цитат
Мерджимек кьофтеси./кюфтета от червена леща/
Продукти:
1ч.ч.-червена леща
1ч.ч.-булгур/от най-финно смления/
1с.л.-лютеница
1връзка -пресен лук
черен и червен пипер,джоджен,сол.
Лещата се сварява във 1ч.ч.-вода и докато е топла при нея се слага булгура -суров.Ако всичката вода се е изпарила можете да прибавите малко вряла вода и похлупвате съда.Остявате така /без да ври/да набъбне булгура.Отнема около 2часа.След това прибавяте останалите продукти и месите хубаво.След това се оформят като пръстчета и се поднасят всяко кюфте увито със лист зелена салата и със лимон.Да ви е сладко.

Последна редакция: пн, 16 ное 2009, 17:41 от krikri

# 340
  • Мнения: 111
http://zeynebinmutfagi.blogspot.com/2006/07/terbiyeli-tavuk-corbasi.html

По-късно ще я преведа, но ако някой ме изпревари няма да му се разсърдя.  Laughing

kaigi,   рецептата мисля , че е точно тази, и  аз все още преглъщам и тайничко се надявам някой да намери време за преводче Blush
 Предварително благодаря!  newsm51
Застроена пилешка супа

Продукти:
1 пилешко бутче
5 чаши вода
4 с.л. кисело мляко
1 жълтък
1 1/2 с.л. брашно
2-3 скилидки счукан  чесън
2 с.л. олио
1 кафена лъж. червен  пипер  http://www.musan.com.tr/pepper/40_gr_musan_pul_biber.gif
1 каф. л. сух джоджен
сол ,оцет според вкуса ви

1. Пилешкото бутче се сварява.Месото се нарязва на малки парченца.
2. В купа се разбива жълтъка и киселото мляко.
3. В тенджера се опича брашното/докато изчезне миризмата на сурово брашно/, добавя се  пилешкия бульон /остават 4 чаши след сваряването на бутчето/ и се разбърква до хомогенност.Оставя се на слаб огън да се свари  до готовност като се разбърква отвреме-навреме.
4. След като е готово,вземат се  няколко лъжици от врящия бульон и се  прибавят към застройката от кисело мляко и жълтък.Прибавя се  бавно ,вари се до готовност като се бърка постоянно.
Добавя се  чесъна и за да е гладко се  пасира.
5.Прибавят се  малките парченца пилешко месо , ври още малко и се  сваля от огъня.
Добавя се  сол.
6.Загрява се  мазнината в тавичка/съд/ и в нея се запържват за малко червения лют пипер и сухия джоджен.
7.Преди да се сервира  отгоре се  поръсва  от тази мазнина.
Добавя се оцет на вкус.
Да ви е сладко !
На вкус супата приличала на шкембе -чорбата.

Връщам се да поправя ---pul biber = пул бибер = не толкова на ситно смлян червен пипер /сладък или лют червен  пипер/


Пилешката супичка я направих още същия ден и е чудесна Simple Smile  Отново благодаря за помощта!
 Супата е много приятна , особено за мен , тъй като обичам супи, но в момента от зеленчуците ми се гади Sick , а така приготвена със запеченето брашно супата е балсам за стомахчето Simple Smile

 

# 341
  • Мнения: 9 903
тити, това не е черен сусам, а Çörek otu (Nigella sativa), което на български не знам как му се казва.

Но намерих това на български

http://bilka.info/%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0-nigella-sativa-l/


Турските кюфтета от леща също не се пържат.  Wink

ахааа, мерси. Това черното дето не е сусам, е много разпространено всъщност. А пакистанските се пържат. А тези мерджимек понеже са с леща и булгур, да питам какво е късър, че нещо подобно ми го описаха.

# 342
  • Мнения: 113
Тити, късър е за мен вид гарнитура, но за турците си е като основно ядене  Crazy  Кой е прав - не знам, но няма значение, прави се с много фин булгур, който се накисва в гореща вода и се добавят например нарязана краставица, пресен лук, домати или пък стар лук, запържен в зехтин и малко доматено пюре, подправки, магданоз, сол, нане, може и баз нане, лимонов сок... поднася се в листа от зелена салата и се изтисква лимонче допълнително при всяка хапка... а да, може и вътре да се добави ситно нарязана салатка и зелена чушка... общо взето установих, че на различните места, че даже и различните семейства приготвят късъра по свой си начин  Flutter   А тези кюфтенца от леща много ми приличат на чи кюфтета, но вместо кайма има леща... е, веднъж се пробвахме със свеки да направим в къщи чи кюфтета, но понеже булгура трябва да се стрие много фино (нищо че сложихме от най-финия) останахме без ръце - и пак хрускаше накрая  Blush  Но, доколкото разбрах истинските чи кюфтета вече са забранени, защото се приготвят със сурова кайма, мдаа....

# 343
  • Мнения: 573
luizi, късъра по-принцип се прави на женските събирания, когато се изпиват огромни количества чай и има какви ли не други неща за хапване. Иначе е гарнитура или минава за лек обяд или вечеря, или е идеален за пикник, но не съм виждала да се предлага за основно ястие.  newsm78
Чий кюфте се прави трудно и предимно от мъже точно поради нуждата добре да се омачка цялата  тази маса. За първи път чувам да са забранени, продават се почти навсякъде. Но каймата от дълго месене и лютивото един вид се "опича" /на мюсюлманите им е забранено на консумират сурово месо /. Аз лично не намирам голямо сходство между вкуса на чий кюфте и мерджимек кюфтеси.

# 344
  • Мнения: 113
luizi, късъра по-принцип се прави на женските събирания, когато се изпиват огромни количества чай и има какви ли не други неща за хапване. Иначе е гарнитура или минава за лек обяд или вечеря, или е идеален за пикник, но не съм виждала да се предлага за основно ястие.  newsm78
Чий кюфте се прави трудно и предимно от мъже точно поради нуждата добре да се омачка цялата  тази маса. За първи път чувам да са забранени, продават се почти навсякъде. Но каймата от дълго месене и лютивото един вид се "опича" /на мюсюлманите им е забранено на консумират сурово месо /. Аз лично не намирам голямо сходство между вкуса на чий кюфте и мерджимек кюфтеси.

Kaigi, не като вкус ги оприличих, а като механизъм на приготвяне и консумиране, а за чи кюфтета и забраната - не знам, може само за Афион да става въпрос... Все пак познанията и наблюденията ми са главно от там и от родата на съпруга ми, ноооо свят голям  Crazy   Благодаря за разясненията все пак   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт