Да я пусна ли на детска градина?

  • 3 723
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 064
Може би есента, и пробвай на половин ден. Или я взимай веднага след следобедния сън. Не е лошо за децата на 3г. вече да общуват с връстници. Другото, което можеш да направиш, е да намериш различни занимания, полудневни - език, музика, спорт.

Аз самата не съм ходила и един ден на ДГ, но ходих на немска забавачка, после на предучилищна, на пиано, на плуване. И всичко това в рамките на предиобеда.

# 16
  • Мнения: 74
Явно само аз съм от тези майки,които изобщо нямат намерение да си пускат детето на градина.Предполагам,че и моето макар и малко прекарано време в детската като бях малка,допринася за твърдото ми убеждение,да не я давам.Имам отвратителни спомени от възпитателките,които с неприкрито отегчение се занимаваха с нас и групата момчета и дивачки-момичета Laughing,които ме тормозеха докато лелките си чоплеха носовете.Явно част от т.нар.полезна социализация в детсите градини е и това-да те оставят на глутницата и да се оправяш сам NaughtyПротив градината съм и заради приятелки майки и техните разкази.На едната детето още заеква,защото "бабата" възпитателка,била пред пенсия и забила шамар на детето,което плачело за майка си ShockedНали така и така е пред пенсия,дай да си изкара цялата злоба,стаена през годините,в които се е чудила как да преживява с учителската си заплата WinkДруга моя приятелка беше учителка по английски 1г на деца от 3год,възраст.Каза ми,че атмосферата е била скандална-много деца,на които никой не им обръща внимание и които в крайна сметка си се оправят сами.На едно му текат с извинение сополите,но няма кой да му ги избърше,трето се наакало,но кой видял,на кой му се занимавало...Лелките там са и надували главата с глупости,малка заплата и от там-отрицателна енергия и съответно никакъв стимул за себеотдаване или какъвто и да е професионализъм.
Аз съм имала период,в който ме е гледала детегледачка,защото майка ми трябваше да работи,а аз след няколко бягства по нощница от детската градина Mr. Greenтвърдо и бях заявила,че няма да ми стъпи крака там Mr. GreenНа 4г.сама проявих желание да ме научат да чета и на 4 и половина вече можех.Не са ми липсвали приятели,нито пък съм израснала като разглезено дете.
Смятам да продължа да си гледам детето,което март месец ще стане на 3г.Скоро ще заминаваме за чужбина,не съм наясно каква е системата там с детските градини и не ме интересува особено.Знам,че детето ми,ще има нужда от адаптация,така че,дори и да бях ЗА детските градини,в никакъв случай не смятам да я давам на какъвто и да е дом.Много съм крайна в становищата си,не претендирам да съм права,но съм непоколебима.Имали сме доста караници с мъжа ми по тази тема,а свекърва ми и тя се мръщи,всеки път като се видим,(което слава богу е много рядко)и се опитва да се меси и да "пробие"....Безуспешно... Twisted Evil

# 17
  • при принцесите
  • Мнения: 90
Благодаря на всички за отговорите  bouquet
Успокоявам се, че не ми е един вид превъзнасяне все още да искам да бъда повече време с детето си Simple Smile.

Всъщност не отбелязах, че мислейки за детска градина, повече отиваме към частните такива, първо защото едва ли ще се класираме в близките ни държавни и второ защото бихме могли да си го позволим. Т.е аз изключвам варианта в детската градина да попадне на група от 30 деца, случаи, при които няма да им се обръща внимание, лошо отношение на деца и възпитатели и подобни тормози. Ако попаднем в такъв случай, независимо от вида на заведението частно или държавно, едва ли при сегашните ми възможности ще се чудя да ходи или не.
Вариантът с полудневните занимания също го обмисляме Simple Smile
По принцип бяхме решили сега да тръгваме да и търсим място за май месец. Но като седнахме и се замислихме, след 2 месеца да я няма вкъщи, се хванахме за главите Simple Smile
Това, заради което на мен ми е гузно е, че се получава отлагане на неприятно нещо за по-натам. А аз не съм такъв човек, хич не обичам да отлагам нещо неприятно, когато все някога трябва да се направи.
 
Но наистина ми беше необходимо да прочета повече мнения за това дали 2 годишното дете вече трябва да ходи на такива занимания Hug

# 18
  • Мнения: 74
didi_im,месец-два,след като дъщеря ми се роди и обсъждахме с мъжа ми кога ще ходи на градина(нали на мъжете тая тема им е любима Tired)аз му бях казала,че на 3г ще я дам на частна,не на държавна NaughtyПосле обаче се замислих,че парите,които ще даваме за градината,общо взето ще са тези,които ще изкарвам,така че за какво да я пускам Mr. GreenНамерих си оправдание и достатъчно добър довод,за да си държа на моето.

# 19
  • София
  • Мнения: 38 515
Като гледам, детето е родено декемри - като моето.
Аз я пуснах на 2,9 - точно септември и се справи чудесно!
Тя е в държавна ДГ, групата са 20тина деца, учителките са супер.
Мисля че тази възраст си е ок.

Ходенето на градина на дете на 2,9 - 3г е нещо нормално и приятно, а не
неприятното нещо!!!

Неприятно е цяла есен и зима детето да седи затворено в къщи и да не се вижда с други деца!

# 20
  • Мнения: 3 804
пуснах и 2те заедно на градина-бях студентка и нямах избор, едната тогава беше на 2,9-напълно самостоятелна-обли4ане ,събли4ане и т.н -бяха в държавна градина-тръгнаха  и продължиха да ходят с желание.

# 21
  • Мнения: 74
...

Ходенето на градина на дете на 2,9 - 3г е нещо нормално и приятно, а не
неприятното нещо!!!

Неприятно е цяла есен и зима детето да седи затворено в къщи и да не се вижда с други деца!



При едни деца-приятно,при други-не.Много е субективно.Гледайки днешните възпитателки,определено не оставам с приятно усещане.

Защо трябва да е затворено вкъщи?Програмата на дъщеря ми за седмицата задължително включва детски център,Мак Доналдс,куклен театър,мои приятелки с деца и пр.Във входа от децата,които ходят на градина,знам поне 3,които дават бойкот и често ги засичаме,както и такива,които са нон стоп болни...
Ходенето на градина определено е нещо нормално в БГ,където в болшинството семейства,ако жената не работи,не могат да се издържат.Нормално е,разбира се и за жени,които като една моя приятелка,имат нужна от собственото си пространство във вид на социализация и кариера и не могат да си стоят вкъщи PeaceНека не категоризираме ситуацията с "нормално"и не такова.Всичко е много относително.За мен,системата в детските градини е под всякаква критика.Учила съм предучилишна педагогика и бая такива учреждения съм обиколила TiredДецата пък са част от порочната ситуация в БГ-на родени от мама,но гледани от баба и възпитанието на болшинството е под всякаква критика,което още повече осира пейзажа.

# 22
  • при принцесите
  • Мнения: 90
За отлагането на неприятното имах предвид това, че аз няма да се чувствам добре, защото не съм с детето, а не защото тя е на детска градина, където съм почти сигурна, че ще се чувства добре, ако попадне на добро място.
Ясно е, че има детски градини и детски градини, възпитатели и възпитатели. За образователната ни система пък изобщо няма какво да си коментираме.
Тук говоря, че аз имам възможност да си оставя детето вкъщи още, но дали това няма да е повече вредно отколкото добро за него Thinking
Мисля, че повечето ме разбрахте и споделихте точно това, което ми беше интересно да разбера  Simple Smile bouquet

# 23
  • Мнения: 74
За отлагането на неприятното имах предвид това, че аз няма да се чувствам добре, защото не съм с детето, а не защото тя е на детска градина, където съм почти сигурна, че ще се чувства добре, ако попадне на добро място.
Ясно е, че има детски градини и детски градини, възпитатели и възпитатели. За образователната ни система пък изобщо няма какво да си коментираме.
Тук говоря, че аз имам възможност да си оставя детето вкъщи още, но дали това няма да е повече вредно отколкото добро за него Thinking
Мисля, че повечето ме разбрахте и споделихте точно това, което ми беше интересно да разбера  Simple Smile bouquet

Ми както писах за мен като малка,не е било вредно,точно обратното.Зависи изцяло от теб.Няма точна формула.С или без детска градина,ти си тази,която трябва да му даде нужната основа,за да стане стабилен човек.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 064
Явно само аз съм от тези майки,които изобщо нямат намерение да си пускат детето на градина.Предполагам,че и моето макар и малко прекарано време в детската като бях малка,допринася за твърдото ми убеждение,да не я давам.Имам отвратителни спомени от възпитателките,които с неприкрито отегчение се занимаваха с нас и групата момчета и дивачки-момичета Laughing,които ме тормозеха докато лелките си чоплеха носовете.Явно част от т.нар.полезна социализация в детсите градини е и това-да те оставят на глутницата и да се оправяш сам NaughtyПротив градината съм и заради приятелки майки и техните разкази.На едната детето още заеква,защото "бабата" възпитателка,била пред пенсия и забила шамар на детето,което плачело за майка си ShockedНали така и така е пред пенсия,дай да си изкара цялата злоба,стаена през годините,в които се е чудила как да преживява с учителската си заплата WinkДруга моя приятелка беше учителка по английски 1г на деца от 3год,възраст.Каза ми,че атмосферата е била скандална-много деца,на които никой не им обръща внимание и които в крайна сметка си се оправят сами.На едно му текат с извинение сополите,но няма кой да му ги избърше,трето се наакало,но кой видял,на кой му се занимавало...Лелките там са и надували главата с глупости,малка заплата и от там-отрицателна енергия и съответно никакъв стимул за себеотдаване или какъвто и да е професионализъм.
Аз съм имала период,в който ме е гледала детегледачка,защото майка ми трябваше да работи,а аз след няколко бягства по нощница от детската градина Mr. Greenтвърдо и бях заявила,че няма да ми стъпи крака там Mr. GreenНа 4г.сама проявих желание да ме научат да чета и на 4 и половина вече можех.Не са ми липсвали приятели,нито пък съм израснала като разглезено дете.
Смятам да продължа да си гледам детето,което март месец ще стане на 3г.Скоро ще заминаваме за чужбина,не съм наясно каква е системата там с детските градини и не ме интересува особено.Знам,че детето ми,ще има нужда от адаптация,така че,дори и да бях ЗА детските градини,в никакъв случай не смятам да я давам на какъвто и да е дом.Много съм крайна в становищата си,не претендирам да съм права,но съм непоколебима.Имали сме доста караници с мъжа ми по тази тема,а свекърва ми и тя се мръщи,всеки път като се видим,(което слава богу е много рядко)и се опитва да се меси и да "пробие"....Безуспешно... Twisted Evil


Споделям до голяма степен възгледите ти. За съжаление, ще ми се наложи да го дам на градина, поне яслите успях да спестя. Но ако не го приемат в държавна, което е доста вероятно, вече ще мисля какво да правя. И може би даже няма да съжалявам кой знае колко. Но на този етап съм длъжна да пробвам. Аз дори нямам идея какво ще работя, ако сина ми тръгне на градина, тъй като бранша в който работя е в сериозна криза в момента. Живот и здраве, ще мислим. Но към българските детски градини и аз съм много, много скептична Confused

# 25
  • София
  • Мнения: 6 182
Във форума често се говори за за световните тенденции за естествено раждане, световните тенденции за изключително кърмене и късно захранване. А рядко се споменава за това, че мнението на психолозите е: до 3 години детето има нужда изключително да е с майка си, до 4-5г. посещение на детско училище на половин ден (и то не всеки ден) и едва след 5 години на пълен учебен ден.

В България майките са принудени да ходят на работа и никой няма право да ги упреква, че пускат децата си на детска градина. Но нека не се заблуждаваме, че е много полезно детето да се "сблъска с трудностите на живота" на 2 години.

Бих ти препоръчала след като имаш възможност да си у дома, да изчакаш поне до 3г. независимо от това дали ДГ, която си избрала е частна или държавна. Излизайте с детето, води го на театри, клубчета, магазини, събирай го с други деца! Четете заедно книжки, пейте песнички, рисувайте!

Моята дъщеря тръгна на 4г. на градина. Аз съм в къщи и гледам малкия си син и и дадох възможност за избор. Тя е много контактно дете и имаше желание, и настояваше да тръгне на детска. Но сега често споменава, че и се иска да си остане у нас и че и е било много мъчно за мен през деня. Убедена съм, че ако не бях вързана в къщи заради малкия, а излизахме насам натам с нея, щеше да предпочете да си е основно у дома.

# 26
  • Мнения: 2 587
Щом не ти се налага - остави си я до три години вкъщи.След това ако има начин я пусни за половин ден на ДГ.

# 27
  • Мнения: 4 555
А рядко се споменава за това, че мнението на психолозите е: до 3 години детето има нужда изключително да е с майка си, до 4-5г. посещение на детско училище на половин ден (и то не всеки ден) и едва след 5 години на пълен учебен ден.
Абе и тези неща се казват, но те тук са нещо като 'политически некоректни'. Ако се намекне нещо подобно, потребителките скачат на бой и темата се заключва.

# 28
  • Мнения: 7 821
Темата се заключва само когато излезе от добрия тон или стане чат. А това става и когато:

Крайните привърженици на един или друг метод, независимо за какво, винаги са и крайно отблъскващи в нападките си...или в стремежа си да убедите другите  в правотата си излизате извън реалните очертания на добрите намерения и вместо съвет и помощ давате едно дуднене в стил-колко погрешно живееш.Това отблъсква, по този начин отказвате хората да опитат, не ги навивате и приобавщате.Същото се получаваше и в теми с кърменето. Whistling

Човек трябва да знае и кога да спре. Peace

# 29
  • Мнения: 4 594
не е сигурно дали след година пак ще мислиш така , децата се променят , а покрай тях и ние
все пак става въпрос за вариант до 1клас
аз до 3г бях категорично против детките заведения абсурдно ми се струваше да го пусна на ясла и да не го виждам цял ден
но като стана на 2.6 изведнъж всичките му приятелчета тръгнаха и буквално опустяха градинките
детския център , кукления театър , гостито са все пак за 2 часа  , не ходи на гости по баби , всеки ден му мислех  развлечения защото той е много социален , динамичен  и общителен и цял ден да не излезе от къщи не е добра идея -а има и лоши зимни дни
опитах да го водя по детски занимални , но не му хареса там децата не се познават по между си , чуждо му е
за детската държавна  градина съм 70% на 30% за и против
няма да изреждам сега моите виждания за минус и плюс , така или иначе тази година не ни приеха и добре че не ми се налага да работя представям си в този случай как се чувстват майките , защото има и такива които не могат без служебната среда не са само до пари нещата
             сега  детето ходи на клуб по 5 часа на ден , децата там са много по -малко, обръща им се естествено доста внимание, научи много неща, храни се по моите правила в къщи там само дребна закуска, имаме достатъчно време за сме заедно  и достатъчно за да е сред деца, спи си когато му се спи и никой не го стряска с будене нито сутрин нито следобед , от октомври не е пропуснал и ден
аз си мисля че на 4-5г това няма да му стига , както и на мен , той тогава естествено ще е много по самостоятелен , ще може да ми обясни подробно какво е правил когато не е с мен и варианта за целодневна градина за нас е почти задължителен
никой не е казал че трябва да стои там по 10часа на ден или всеки ден , има доста извън учебни хобита на които ще му е интересно да ходи
така че нещата не са черно бели и не мисля че е разумно още от сега да се взимат категорични решения

Общи условия

Активация на акаунт