МНЕНИЯ ЗА ЕПИДОРАЛНАТА ОПОЙКА

  • 6 377
  • 138
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 15
Бях решила да ползвам епидурална упойка при раждането на сина ми, но след множество материали и мнения, прочетени в Интернет, се отказах. Когато след 2 години предстоеше раждането на дъщеря ми, ми предложиха в клиниката епидурална упойка. Казах, че не желая, но ме посъветваха все пак да разговарям с анестезиолог. Успя да ме убеди, като ми гарантира, че рискът от поставянето й е почти нищожен, а по време на раждането ще усещам контракциите и напъните. Така и стана. Поставиха ми упойката при установено 6 см. разкритие, когато контракциите бяха започнали да стават доста чести и силни. Почувствах облекчение, защото усещах само силните контракции и то много притъпено. Родих 2 часа, след поставяне на упойката , а самото изгонване на бебето беше за 2-3 мин. Усещах през цялото време контракциите и напъните. Родих без каквито и да е било разкъсвания. Аз лично съм доволна от тази упойка. Не споделям мнението, че непременно трябва да страдаш, за да изпиташ, че си  майка. Не правя никаква разлика в раждането на сина ми и на дъщеря ми и ги обичам еднакво много. Прави са жените, изказали мнение, че много важна е компетентността на анестезиолога. Успех на мамата, поискала съвет. 

# 61
  • Мнения: 1 479
Аз също съм за ползването на упойки, колкото и рискове да крие това (едно време на полето не са имали упойки, но и смъртността при децата е била твърде висока). В крайна сметка рисковете са минимални, упойката (и епидуралната и спиналната) се поставя в пространство между 2-ри и 4-ти прешлен на гръбна4ния стълб, където няма нервни окон4ания, т.е. не може да се парализираш или нещо подобно....просто упойката трябва да бъде поставена на време и ако са спазени вси4ки критерии за нормална родова дейност, което трябва да прецени лекарят....
Аз родих със спинална упойка, която ми поставиха при 6 см разкритие, когато главата ве4е беше в родовия канал (преди да се намести главата, лекарят прецени, 4е не е подходящо да се поставя упойка, тъй като може да наруши нормалното развитие на родовата дейност), казвам ви без тази упойка сигурно щях да съм умряла, такова 4увство имах. КОгато ми я поставиха, запо4нах да разказвам вицове бе хора, докато 4акахме напъните да запо4нат. Усещах всяка контракция, всеки напън само 4е без болка....
Мили майки първескини! Не се правете на героини! В 21 век използвайте 4удесата на обезболяващите средства, за да останете с най-добрите спомени от вашето раждане!!!

# 62
  • Мнения: 405
ЕпидУралната Упойка крие доста рискове....
Според мен трябва да мислиш първо за бебето си и чак след това за твоите страхове...

Склонна съм да успоря направеното от теб твърдение, но няма да го направя. Поставена от специалист, от истински специалист, човек с много опит не крие рискове / или поне минимални, но такива винаги има...дори и когато се навеждаме рязко/. И не мисля, че решението на една бъдеща майка да роди с епидурална упойка граничи с егоизъм или прекалена мисъл за себе си, а по-скоро с желанието за едно до колкото е възможно / а в наши дни вече е / безболезнено, леко и изпълнено не с ужасни моменти раждане.
 Поговори с лекаря си по този въпрос. Когато аз трябваше да реша как и с или без какво да родя моят АГ ме изпрати при анестезиолога и разбрах всичко. Леко раждане Hug

# 63
  • Мнения: 6 274
ЕпидУралната Упойка крие доста рискове....
Според мен трябва да мислиш първо за бебето си и чак след това за твоите страхове...

Склонна съм да успоря направеното от теб твърдение, но няма да го направя. Поставена от специалист, от истински специалист, човек с много опит не крие рискове / или поне минимални, но такива винаги има...дори и когато се навеждаме рязко/. И не мисля, че решението на една бъдеща майка да роди с епидурална упойка граничи с егоизъм или прекалена мисъл за себе си, а по-скоро с желанието за едно до колкото е възможно / а в наши дни вече е / безболезнено, леко и изпълнено не с ужасни моменти раждане.
 Поговори с лекаря си по този въпрос. Когато аз трябваше да реша как и с или без какво да родя моят АГ ме изпрати при анестезиолога и разбрах всичко. Леко раждане Hug
Раждането може да бъде и леко и чудесно и прекрасно дори...
Раждането може да е най-прекрасният момент от живота ти...
И то без никаква упойка...
И, напротив, за мен е абсолютен егоизъм да знаеш, че би могла да навредиш на детето си, и въпреки това да си искаш упойка, защото "ще те боли"...
И ако мен съветваш да поговоря с лекаря си, ще ти кажа, че вече съм говорила...
И то не с един...
И пак така много пъти съм казвала какво е мнението им (особено пък на анестезиолозите) за нея...
Така че - за мен упойки НЕ....  Naughty

П.С. Пише се Оспоря...

# 64
  • Мнения: 1 479
Джули4ка, много остро го даваш. Пък и това с правописа идва в пове4е! Всеки понася нещата разли4но и има разли4ен мироглед, какво зна4и "прекрасно"! Нима е прекрасно да виеш от болка? Нима е прекрасно да се гър4иш като глист и да мислиш единствено за себе си когато те напъне контракицята? Всеки решава сам за себе си. В цял свят от десетилетия използват упойки, които правят раждането не по-малко прекрасно....и как то4но ще навредиш на детето си с упойката? Да не би да му я слагаш директно на него?
Пак ви казвам, аз разказвах вицове на персонала, когато ми сложиха упойка и посрещнах детето си с усмивка, а не със изтощена и капнала физиономия....

# 65
  • Мнения: 6 274
Джули4ка, много остро го даваш. Пък и това с правописа идва в пове4е! Всеки понася нещата разли4но и има разли4ен мироглед, какво зна4и "прекрасно"! Нима е прекрасно да виеш от болка? Нима е прекрасно да се гър4иш като глист и да мислиш единствено за себе си когато те напъне контракицята? Всеки решава сам за себе си. В цял свят от десетилетия използват упойки, които правят раждането не по-малко прекрасно....и как то4но ще навредиш на детето си с упойката? Да не би да му я слагаш директно на него?
Пак ви казвам, аз разказвах вицове на персонала, когато ми сложиха упойка и посрещнах детето си с усмивка, а не със изтощена и капнала физиономия....
Първо, не "го давам остро", а казвам моето виждане за нещата и това, което аз съм изпитала и усетила...
Не съм се гърчила като глист, не съм вила от болка, а се шегувах с доктора и акушерката ми, минути преди бебето да излезе от мен...
Не мисля, че какъвто и да било мироглед би оприличил това като ужасно!
Второ - това, че питаш  как ще навредиш на детето си, като не слагаш упойката в него, само доказва колко некомпетентна си, всъщност...
Само ще ти кажа, че има една мама тук, във Форума (може и да са много повече, но в момента за нея се сещам), която би ти разказала как упойката прониква в кръвообращението на бебето и какво е преживяла тя (и то, горкото, естествено)....
Та толкоз по въпроса с "разбирането" за вредата й...
Когато не разбирам от нещо, не го коментирам или най-малкото чета и се опитвам да науча нещо повече за него...
И трето - не съм била нито с изтощена, нито с капнала физиономия...
Имам "снимков материал" като доказателство...
  Mr. Green

# 66
  • Мнения: 2 989

Раждането може да бъде и леко и чудесно и прекрасно дори...
Раждането може да е най-прекрасният момент от живота ти...
И то без никаква упойка...
И, напротив, за мен е абсолютен егоизъм да знаеш, че би могла да навредиш на детето си, и въпреки това да си искаш упойка, защото "ще те боли"...


Ами сигурно може да е такова раждането, блазе им на тези дето са го изпитали, обаче аз раждах 26 часа на питоцин и след осем часа геройстване накрая лекарката ме молеше да ми я сложат, защото контракциите ми се бяха слели в една, без никакви паузи, аз пищях от болка и кръвното ми се беше вдигнало опасно - с риск и за мен, и за бебето. Явно съм голям егоист...

А по темата: винаги има риск, когато ти слагат упойка (между другото, пълната упойка при секцио се прилага много по-рядко от епидуралната, защото носи много по-голям риск за майката и за детето). Много е важно анестезиологът да е добър, с много опит, и готов да ти разясни процедурата, рисковете, и да отговори на въпросите ти. А що се отнася до катетъра за упойката - той е абсолютно незабележим и не създава никакъв дискомфорт.

# 67
  • Мнения: 101
ЕпидУралната Упойка крие доста рискове....
Според мен трябва да мислиш първо за бебето си и чак след това за твоите страхове...

Склонна съм да успоря направеното от теб твърдение, но няма да го направя. Поставена от специалист, от истински специалист, човек с много опит не крие рискове / или поне минимални, но такива винаги има...дори и когато се навеждаме рязко/. И не мисля, че решението на една бъдеща майка да роди с епидурална упойка граничи с егоизъм или прекалена мисъл за себе си, а по-скоро с желанието за едно до колкото е възможно / а в наши дни вече е / безболезнено, леко и изпълнено не с ужасни моменти раждане.
 Поговори с лекаря си по този въпрос. Когато аз трябваше да реша как и с или без какво да родя моят АГ ме изпрати при анестезиолога и разбрах всичко. Леко раждане Hug
Раждането може да бъде и леко и чудесно и прекрасно дори...
Раждането може да е най-прекрасният момент от живота ти...
И то без никаква упойка...
И, напротив, за мен е абсолютен егоизъм да знаеш, че би могла да навредиш на детето си, и въпреки това да си искаш упойка, защото "ще те боли"...
И ако мен съветваш да поговоря с лекаря си, ще ти кажа, че вече съм говорила...
И то не с един...
И пак така много пъти съм казвала какво е мнението им (особено пък на анестезиолозите) за нея...
Така че - за мен упойки НЕ....  Naughty

П.С. Пише се Оспоря...


Мислех, да не се включвам отново, ама не устоях!
Значи аз също съм говорила с анестезиолози и как пък на мен никой не ми каза, че има опасност за детето  newsm78 И да, раждането може и да бъде леко и прекрасно, ама може и да не бъде .... тя упойката се слага при 4 см. разкритие и ако си преценил, че ти идва в повече, защо да не ти я сложат?
И от собствен опит - всичко усетих, не бях обездвижена, бях в кондиция и родих за 15 - 20 мин. едно доста голямо бебе. Бебето ми е живо и здраво и няма никакви последици от упойката за нито една от двете ни.

# 68
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
ЕпидУралната Упойка крие доста рискове....
Според мен трябва да мислиш първо за бебето си и чак след това за твоите страхове...

Склонна съм да успоря направеното от теб твърдение, но няма да го направя. Поставена от специалист, от истински специалист, човек с много опит не крие рискове / или поне минимални, но такива винаги има...дори и когато се навеждаме рязко/. И не мисля, че решението на една бъдеща майка да роди с епидурална упойка граничи с егоизъм или прекалена мисъл за себе си, а по-скоро с желанието за едно до колкото е възможно / а в наши дни вече е / безболезнено, леко и изпълнено не с ужасни моменти раждане.
 Поговори с лекаря си по този въпрос. Когато аз трябваше да реша как и с или без какво да родя моят АГ ме изпрати при анестезиолога и разбрах всичко. Леко раждане Hug
Раждането може да бъде и леко и чудесно и прекрасно дори...
Раждането може да е най-прекрасният момент от живота ти...
И то без никаква упойка...
И, напротив, за мен е абсолютен егоизъм да знаеш, че би могла да навредиш на детето си, и въпреки това да си искаш упойка, защото "ще те боли"...
И ако мен съветваш да поговоря с лекаря си, ще ти кажа, че вече съм говорила...
И то не с един...
И пак така много пъти съм казвала какво е мнението им (особено пък на анестезиолозите) за нея...
Така че - за мен упойки НЕ....  Naughty

П.С. Пише се Оспоря...


Мислех, да не се включвам отново, ама не устоях!
Значи аз също съм говорила с анестезиолози и как пък на мен никой не ми каза, че има опасност за детето  newsm78 И да, раждането може и да бъде леко и прекрасно, ама може и да не бъде .... тя упойката се слага при 4 см. разкритие и ако си преценил, че ти идва в повече, защо да не ти я сложат?
И от собствен опит - всичко усетих, не бях обездвижена, бях в кондиция и родих за 15 - 20 мин. едно доста голямо бебе. Бебето ми е живо и здраво и няма никакви последици от упойката за нито една от двете ни.

Не издържах и реших и аз да се обадя от коневръза. Какъв е смисълът упойката да се слага при 4 см. разкритие при положение, че в този момент болки почти няма и раждащите са си още по къщите. Силните болки са при 9-10 см. разкритие и продължават сигурно половин час- докато се усетиш и си родила. Не знам защо раждащите за пръв път си мислят, че процеса е 24-часов и кошмарен и от страх вземат решение за упойка. Може би много ужасни истории са изчели и слушали. Или са като една дама от друга тема, която искаше само кошмарни истории за раждане да и разказват и ако някоя има прекрасно раждане да не пише. Всеки има право на избор, на лигни и на комфорт. Аз съм направила своя и двата пъти.

# 69
  • Мнения: 101
Ами ако изчакаш да дойдат силните болки, не можеш да останеш неподвижна, за да ти я сложат най - малкото. А при мен си бяха доста силни и при 4 см. Както вече няколко пъти се каза, при всяка жена е различно, моя праг на болка вероятно е нисък.

# 70
  • Мнения: 89
за първи път си позволявам да правя такъв коментар, но наистина неграмотността е фрапираща. и по отношение на правописа, и по отношение на някои изказвания.
колко от нас са лекари, за да дават мнение за упойка?
що се отнася до раждането - съгласна съм с Джуличка и с irenaani. аз лично мисля, че е въпрос на психическа нагласа и всяка противоестествена намеса в този процес е лоша - и окситоцинът, и упойките... разбира се, ако няма медицински показания за такава, но не защото някоя си щяла да има "изтощен вид" след това. Shocked

# 71
  • Мнения: 755
За този вид упойки съм : епидурална - регулируемост на дозата
                                         спинална - еднократна доза / има същият ефект като епидуралната/
Винаги има риск, когато става въпрос за упойки, все пак преди това се правят тестове изясняват се някой подробности!
Първият път родих сина ми с такава , имам положително мнение по темата. Peace
Сега живот и здраве ми предстои втори път да раждам  и мисля отново с този вид упойка да да бъде/епидурална/. Упойката освен , че спестява болката в процеса на изгонването, също така спомага и за разкритието, т.е. съкращава поне с 2 часа родилният процес.
Винаги има изключения, защото от организъм до организъм има разлика.
Мисля че авторката на темата трябва сама да вземе решение и да не се доверява на казал рекъл в интернет пространството. Това решение трябва да го вземеш след подробна консултация с лекар по отношение на този вид анестезия.
Успех и леко раждане! Hug  bouquet

# 72
  • Мнения: 1 629
аз раждах с ЕпидУрална Упойка и не съжалявам, още повече, че завърших със секцио. Много е важно анестезиолога да е добър. В случая аз бях сигурна в моя, защото ми е дядо Grinning

# 73
  • Мнения: 1 558
Аз и двата пъти родих без упойка.Когато поисках да ми сложат,акушерката каза,че вече започва самото раждане и няма смисъл.Оказа се права Peace

# 74
  • Мнения: 820
Първят път преди 11 години упойки нямаше и много ме болеше, затова втория задължително исках упойка. И ми сложиха. Няма нищо страшно - не ме болеше, докато ми поставяха епидуралния катетър - обезболява - нищо не разбрах от контракциите - лежах си и си говорехме. Напъните ги усещах много добре, но се стигна до секцио, защото бебето беше 4,550 и не можа да излезе - поставиха ми нова доза и по време на секциото не усетих болка - само бутане и дърпане. Излизането от упойката става плавно и неусетно. Не ми е станало лошо.

Общи условия

Активация на акаунт