МНЕНИЯ ЗА ЕПИДОРАЛНАТА ОПОЙКА

  • 6 371
  • 138
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
ЗДРАВЕЙТЕ!
БИХТЕ ЛИ МИ ПОМОГНАЛИ ДА СЕ ИНФОРМИРАМ
ДАЛИ Е ОПАСНА ЕПИДОРАЛНАТА ОПОИКА
ТЪЙ КАТО СЪМ ЕДНА СТРАХЛИЖА БЪДЕЩА МАЙКА
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!! Embarassed Embarassed Embarassed

# 1
  • Мнения: 718
Можеш да разгледаш ето тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=359697.msg9648614;topicseen#msg9648614
Иначе аз не одобрявам ЕпидУралната Упойка, раждах с такава и беше сериозна грешка (имам даже и съмнения дали изобщо имаше някакво обезболяване при мен). Винаги има риск, разбира се, затова трябва да се подбере добър анестезиолог, хубаво е и да направиш предварителна консултация с такъв, ако решиш да избереш такова обезболяване.

# 2
  • Мнения: 6 274
ЕпидУралната Упойка крие доста рискове....
Според мен трябва да мислиш първо за бебето си и чак след това за твоите страхове...

# 3
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
С извинение към авторката, но е много фрапиращо наистина : Епидурална може да не знаете как се пише,защото думата е чужда, ама Упойка си е чисто българска дума... Само отбелязвам.
Аз родих с такава упойка. За бебето няма риск - поне известен до момента, за родилката - вие сте в ръцете на анестезиолога. Това е.

# 4
  • Мнения: 487
Първо недей да крещиш, ще ни спукаш тъпанчетата и второ май си пропуснала много часове по български език, ако не друго то ползвай проверка правопис, ще ти е от полза. По въпросът ти всичко зависи от това колко е добър лекарят, които ще ти поставя упойката. Леко раждане ти желая! Grinning Grinning Grinning

# 5
  • Мнения: 494
По принцип не е опасна, но много рядко може да има усложнения, най- вече ако лекаря не е достатъчно опитен или ако ти мръднеш докато ти я слагат. Лекаря ще те информира за евентоалните усложнения. Аз лично раждах цезарово с епидорална опойка и съм много доволна. Нямаше никакви усложнения и беше напълно безболезнено.

# 6
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Питай доктор.

# 7
  • BG
  • Мнения: 1 900
Още в заглавието на темата правописни грешки,простооо..........

# 8
  • Мнения: 6 365
Честно казано не ме кефи идеята. Е, ако се наложи секцио, предпочитам с такава упойка- все пак по-добре да ми изключат краката, отколкото мозъка с пълна упойка.

Казват, че усложненията от такава упойка били по-редки случаи, отколкото измрелите от апоплексия, предизвикана от лош правопис в интернет форуми:)

# 9
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Peace
именно , той най-добре ще ти обясни  Grinning

# 10
  • София
  • Мнения: 1 392
Всички сте прави за дразнещия правопис и "КРЕЩЕНЕТО", но как само я нападнахте... ooooh! Повече няма да посмее да напише и ред във форумите, а не това е целта на занятието.
Сега по въпроса - и двата пъти раждах с епидурална упойка и не съм имала никакви нежелани странични ефекти след употребата и. Все пак, най-добре е да обсъдиш плюсовете и минусите с лекар. Peace

# 11
  • Мнения: 2 172
Еее,толкова ли е важен пустият правопис,че почти всеки един пост започва с това  ooooh!

Да,разбира се,че е важен,но не е точно това мястото да се преподават уроци по граматика.Кой както пише си пише,не е необходимо да нападате жената.Тя съвсем ще се притесни,а явно търсеше подкрепа и малко информация.

Който ще напада по-добре да не пише.На който не му пречи правописа нека се отзове,а ако модератор реши да закрие темата,заради грешен правопис нека го направи  Peace

Защо пък главните букви да са крещене?Така го разбирате вие,правите си някакви интерпретации.Никъде не пише,че означават крещене.Може жената да го е използвала,за по-четливо.Има стотици хора,които пишет смс-и с главни букви,е да не би да крещят?

А сега по темата.Не съм раждала с епидурална упойка,но не бих се навила,дори и само заради тръбичката в гръбнака ми.Изглежда ми много неудобно да лежа и да се превивам със система бучната във вената под пръстите на ръката ми и маркуч в гръбнака  ooooh! За останалите нераположения няма да говоря,Джуличка ги е намекнала.Много често се стига до форцепс и вакуум,заради неефективни напъни,вследствие на безчувстеност  Peace

# 12
  • Мнения: 718
Раждах нормално с епидурална упойка и съм доволна. Естествено, има рискове, както и във всяка друга прилагана анестезия. Много е важно анестезиологът да е препоръчан и с доказан опит!

# 13
  • Мнения: 149
Е голяма работа, че има правописни грешки. Жената е бременна и е под напрежение от предстоящото раждане.

Аз не съм раждала с упойки. Ако можеш мини без епидурална упойка.

# 14
  • BG
  • Мнения: 1 900

Цитат
Защо пък главните букви да са крещене?Така го разбирате вие,правите си някакви интерпретации.Никъде не пише,че означават крещене.Може жената да го е използвала,за по-четливо.Има стотици хора,които пишет смс-и с главни букви,е да не би да крещят?

Ами то изрично е опоменато в правилата ,не ние да си правим някакви интерпретации.

# 15
  • София
  • Мнения: 3 871
Ето за писането с главни букви какво пише в "Правилата на форума":
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4823.0

Иначе по темата:
И двамата съм ги раждала с епидурална и не съжалявам. Прекланям се пред човека, който е измислил newsm20.

# 16
  • Мнения: 534
Раждах нормално с епидурална упойка и съм доволна  Peace . Естествено, има рискове, както и във всяко друго нещо  Peace

Цитат
И двамата съм ги раждала с епидурална и не съжалявам. Прекланям се пред човека, който е измислил
newsm20 newsm20

# 17
  • Мнения: 2 172
Ето за писането с главни букви какво пише в "Правилата на форума":
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4823.0



ОК.Не съм ги чела тези правила.Щом така е прието,нека да е така  Peace

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 306
Ааа, вие просто ще ме довършите ooooh! Наистина едва ли това момиче някога пак ще посмее попита каквото и да е във форума. Тъжноооо...

А иначе по темата: аз раждах с епидурална, при мен /слава Богу/ нямаше никакви странични ефекти, но честно казано не ме обезболи кой знае колко, но ако те е страх, консултирай се с лекар и ако прецениш че искаш - давай.

# 19
  • Мнения: 2 110
Аз лично родих и двете си деца нормално без упойки.
Тази година ми се наложи да ми правят операця и лекуващият ми лекар настояваше за епидорална упойка,защото била по-добра. Всичко беше наред, незнам защо обаче една седмица след упойката имах такова главоболие, че изпих всички обезболяващи в квартала !

# 20
  • Мнения: 945
Така раждах и смятам и следващия път да раждам така. Смятам това иzобретение zа едно от чудесата на света.

Рисковете...
1. След поставяне на упойката може да намалее силата на контракциите. Поради таzи причина понякога слагат системаzа усилване на контракциите.
2. Може да ти падне кръвното и тогава ще ти сложат адреналин.
3. Понякога след поставянето на упойката краката стават беzчуствени и не се чустват напаните и родилката не може да напъва добре. Ето тоzи момент наистина е малко рискован, zащото се удължава престоя на бебето във влагалището и риска zа бебето се увеличава. От друга страна някои жени беz упойка са толкова иzморени след котракциите, че също не моггат на напъват добре.
4. Ако не е добре поставена може и да не хване, но тогава просто е така, сякаш си беz упойка...

Митовете zа упойката...
1. Че можело от нея да станеш инвалид, zащото може да се нарани гръбначния моzък. Истината е че упойката се слага на такова място в гръбначния стълб, където НЯМА гръначен моzък. Упойката се слага 2 см след свършването му и дори и да мръднеш при слагането и няма опасност. След поставянето и понякога ( май бях чека статистика че е 1към 10 000) се получава оток там, където е поставена и ако тоzи оток не се лекува до 48 часа, то тогава може да се стигне до частична или пълна паралиzа. ДО колкото раzбрах е трудно да не се zабелиежи отока и приzнаците zа него.

Аz лично не съм чуствала тръбичката в гръбнака си. Напротив, след поставянето на упойката успях да си почина и да събера сили. А преz напъните не съм имала време да се чуствам неудобно от системи, маркучи и т.н. Можеха ако щат 20 да ми набодат, аz бях zаета да напъвам  Wink. Само zа протокола, при мен фаzата на иzгонването трая 15 минути, което е много бърzо и аz чуствах всеки напън. Обикновенно тя трае 1 или 2 часа, като аz не мога да си представя да иzдържа на болката. Една моя приятелка е била толкова уморена и след 2 часа не е можела да напъва иzобщо, че се е наложило лекарят да натиска корема и zа да иzлеzе бебето (била е беz упойка). Така че всичко е относително.

# 21
  • Мнения: 227
Бях наясно с подробностите около епидуралната упойка.... затова като ме питаха дали да ми сложат ОТКАЗАХ.. Смятам 4е е по-добре да не се рискува... тъй като при евентуална грешка.. има (колкото и да е малка) вероятност да се засегне гръбна4ният стълб.. Peace
Раждах нормално и без никакви упойки.... бебето ми беше малко и затова сметнах за излишни подобни рпоцедури  Peace Hug

# 22
  • Мнения: 77
Аз раждах с ЕПИДУРАЛНА, ако ми се наложи смятам отново да направя същия избор. Няма да споменавам плюсове и минуси, риск винаги има, това е божа работа. На мен лично това ми помогна да родя естествено без болка и да имам възможността да се възстановя значително по-бързо.

# 23
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Ааа, вие просто ще ме довършите ooooh! Наистина едва ли това момиче някога пак ще посмее попита каквото и да е във форума. Тъжноооо...
Обикновено хората, които пишат така, Посмяват доста неща.
Съжалявам за офф-а но може би заради лошия правопис авторката не е открила в търсачката всички останали теми по този въпрос.

# 24
  • Мнения: 9 973
не съм ползвала,въпреки,че имах готовност

# 25
  • Мнения: 183
Авторката може да си помисли, че е объркала форума и е писала в учителския. Rolling Eyes Винаги съм се изумявала на такива постове (поне като я нахокахте да бяхте написали нещо и по темата й, но явно критиката е по важна), както и да е.
моят съвет е, че ако си решила да раждаш с упойка, какъвто и вид да е, задължително преди това трябва да се срещнеш с анестезиолог. Той ще ти обясни за всички видове упойки и какви са рисковете и ползите от всяка една, както и ще ти направи задължителен за такова раждане тест за алергии и редица други. Така самата ти ще се чувстваш малко по сигурна и по подготвена.

# 26
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
При моя приятелка упойката просто спряла раждането.Наложило се да изчакат да премине действието и да си роди нормално без упойка.
При мен не спря раждането, но не можех да напъвам и се наложи да извадят Славчо с вакуум,защото почна да се задушава и нямаше време за чакане да премине действието.Освен това ме набодоха 4 пъти, защото катетърът все се пълнеше с кръв.Глава не ме е боляла, въпреки че това е един от недостатъците при използването на тази упойка.И до днес кръста ме понаболява и докторите казаха,че било от поставянето на упойката(от многото бодения) и ми остава травма за цял живот.
За второто си раждане, живот и здраве като му дойде времето, съм решила да е секцио с пълна упойка, или поне с такава,която не се слага в гърба.А по естествен начин няма да раждам, защото имам и луксация на таза, което се разбра чак след като бяха извадили малкия вече.

# 27
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
Аз така родих и двете си деца. Много леки и лесни раждания. Не съм имала никакви странични ефекти или неприятности от Упойката.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 871
Бях наясно с подробностите около епидуралната упойка.... затова като ме питаха дали да ми сложат ОТКАЗАХ.. Смятам 4е е по-добре да не се рискува... тъй като при евентуална грешка.. има (колкото и да е малка) вероятност да се засегне гръбна4ният стълб.. Peace

Мила, гръбначния стълб няма как да се засегне, тъй като упойката се слага в тази част в която няма гръбначен мозък.

# 29
  • Мнения: 101
Раждах нормално, с епидурална упойка. Не съжалявам и за секунда! Колкото до риск - такъв има при раждането въобще, това означава ли, че не бива да раждам? За повече информация относно тази упойка http://www.maichindom-varna.com/blog.php?id=7 А най - добре да се консултираш със специалист!

# 30
  • Мнения: 1 796
От това, което съм чела и чула за епидуралната упойка, предпочитам да раждам без и тъй като съвсем скоро ми предстои, ще видим дали ще ми стиска Wink

Колкото до правописа, не мисля, че е толкова маловажно да пишем правилно на родния си език.

# 31
  • Мнения: 581
Не не , не бих посмяла да раждам с такава упойка. Страхувам се за много неща- за бебето, за това как ще е поставят, как ще се чувствам след нея.

# 32
  • Мнения: 594
Такаа, първото си дете родих нормално, без упойка. Но за второто раждане бях твърдо решена да е с епидурална упойка. Много съм доволна - тръбичката в гръбнака въобще не се усеща. Докато получа заветните 4 см разкритие за да ми сложат упойката беше голям зор... след като ми я сложиха ме отпусна и направо си отдъхнах. Упойката започна да отслабва и почти да не се усеща точно преди самото раждане. При раждането усещах контракциите и участвах активно (не е вярно това, че нищо не усещаш докато раждаш и се стига до вакуум или форцепс). Детенцето се роди бързо, изплака си и нямаше абсолютно никаки усложнения нито за мен нито за него. Един час след като родих вече си ходех сама до тоалетна и т.н.
Успех и леко раждане!  Peace

# 33
  • Мнения: 6 274
...При раждането усещах контракциите и участвах активно (не е вярно това, че нищо не усещаш докато раждаш и се стига до вакуум или форцепс). 
Какво значи "не е вярно" ????
Това, че при теб не се е случило, не означава, че НЕ Е ВЯРНО...
Напротив, ВЯРНО Е, и то за съжаление в много случаи...

Последна редакция: чт, 19 фев 2009, 16:49 от Джуличка

# 34
  • София
  • Мнения: 512
Аз също бих препоръчала епидуралната упокойка. Ползвах я при раждането, напълно обезболява контракциите, а напъните, за да участваш активно в раждането се усещат на 100%, когато е дозирана правилно  Peace
Не се страхувай, при мен раждането мина с усмивка, пожелавам ти същото  Hug

# 35
  • Мнения: 57
Раждах секцио с такава упойка и съм много доволна. Но нито едно раждане не прилича с друго. При всяко раждане има риск независимо как раждаш и дали е с упойка или не. Едни жени раждат по-бързо други не. Така че по-добре се посъветвай със специалист и прецени сама за себе си. Най-важното не се страхувай и дай боже всичко да мине добре. Успех, ние стискаме палци.

# 36
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
При мен поне се стигна до вакуума, но може би ми я поставиха доста късно-при разкритие между 8 и 9 см.Обаче аз държах да я имам и затова.

# 37
  • Мнения: 6 274
Атина, тъкмо мислех да постна един цитат тук...
Надявам се нямаш нищо против...   bouquet
И не се самообвинявай - нито си единствената, нито си виновна, че така се е получило...
При някои мами просто се получава....
Но наистина трябва да се благодари на Господ, че запазва дечицата...
И винаго съм го казвала на тези, които са убедени, че такива случаи са "много малко"...
Я само си представете, че този случай сте вие...
Па макар и да сте една на 1000000...
И ???
С какво би ви успокоило това, ако детенцето ви пострада необратимо или не дай Боже, стане най-лошото ?!
Така че - моля, мислете, преди да заявявате категорично някаква позиция...
Едно е да си поемеш сам риска, а съвсем друго да убеждаваш друг човек...
Никоя от вас няма да носи кръста на другата...
Ето го и цитатът:


Поставиха ми упойката с известни затруднения при 8-9 см разкритие и дотам-не усещах нищо и не можех да напъвам.Обаче пак ме понаболяваше малко.За съжаление бебчо почна да се задушава,кръвното ми скочи до 110 на 190(при нормално 90/60) и трябваше да се предприемат спешни мерки-иде реч  за т.нар вакуум-екстрактор + 3-4 подскока от една лекарка върху корема ми.Извадиха го с този вакуум като не ми спестиха и епизиотомията..............   
........Детето ми се роди със задушаване и дори не изплака, а само нададе някакъв тих и жален звук-от това най-много ме заболя.Благодаря на Бога, че запази живота на момченцето ми, защото иначе не знам какво щях да правя.........
 .............А и за епидуралната съжалявам, защото акушерката ме предупреди, ама кой да слуша  ooooh!.....

# 38
  • Мнения: 9 451
Божееее как нападнахте момичето за правописа и.
Цитат
Ами то изрично е опоменато в правилата ,не ние да си правим някакви интерпретации.
 
 
    Не се ли пише упоменато? newsm78Не е зле първо себе си да погледнем преди да направим забележка на друг Whistling

# 39
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Разбира се, че нямам нищо против.При мен в стаята после имаше друго майче,което също роди с такава упойка, но без затруднения и третото момиче, чието бебе беше извадено с форцепс без да ползва упойката.Явно не зависи само от желанието на бъдещата майка, а и от други фактори...

# 40
  • Мнения: 253
Аз съм ПРОТИВ тази упойка NaughtyЗащото/според мен/каква майка ще си,ако не си усетиш болките и бебоко как излиза

# 41
  • София
  • Мнения: 3 871
Джуличка, а защо на тази мама са й сложили упойка чак като разкритието е станало 8 - 9 см?
Аз и двете деца съм ги раждала в Германия и там ми сложиха епидурална, когато болките станаха по - силни, а разкритието ми беше по - малко от 3 см.  И затова се зачудих за майката, която си е цитирала, защо е било необходимо толкова да я измъчат newsm78?

Аз съм ПРОТИВ тази упойка NaughtyЗащото/според мен/каква майка ще си,ако не си усетиш болките и бебоко как излиза

Миличка, ако си раждала 10 -15 часа ще разбереш какви майки сме.

Последна редакция: чт, 19 фев 2009, 17:30 от Марти

# 42
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Аз съм мамата с поставената късно епидурална упойка.
Ами  сложиха я  тогава защото исках и държах да ми я сложат.Пък и все си мисля,че го направиха и заради парите,които щяха да вземат от нея.То не че са много 100 лв. , ама знам ли?А я сложиха чак при 8-9 см разкритие защото просто преди това не можаха да намерят анестезиолог.

# 43
  • Мнения: 263
Аз съм ПРОТИВ тази упойка NaughtyЗащото/според мен/каква майка ще си,ако не си усетиш болките и бебоко как излиза

О Боже..все едно слушам майка ми...айде вие по-добрите майки си страдайте

# 44
  • София
  • Мнения: 3 871
А я сложиха чак при 8-9 см разкритие защото просто преди това не можаха да намерят анестезиолог.
Е това е недопустимо, да нямат анестезеолог ooooh!.
Съжалявам, че е трябвало да минеш през всичко това.

# 45
  • Мнения: 6 274
Джуличка, а защо на тази мама са й сложили упойка чак като разкритието е станало 8 - 9 см?
Аз и двете деца съм ги раждала в Германия и там ми сложиха епидурална, когато болките станаха по - силни, а разкритието ми беше по - малко от 3 см.  И затова се зачудих за майката, която си е цитирала, защо е било необходимо толкова да я измъчат newsm78?

Аз съм ПРОТИВ тази упойка NaughtyЗащото/според мен/каква майка ще си,ако не си усетиш болките и бебоко как излиза

Миличка, ако си раждала 10 -15 часа ще разбереш какви майки сме.

Няма значение кога са й я сложили, в смисъл, че има мами на които са им я поставили "навреме" и пак е имало лоши последствия...
А иначе за раждането - първото си дете го раждах 3 дни, като последните 12 часа бях почти в безсъзнание...
Никога не се реших на каквато и да било упойка....

# 46
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Е това е недопустимо, да нямат анестезеолог ooooh!
Да, при това раждах в може би най-голямата болница в София-МД, ама както и да е.Всичко мина и замина, лошото остана зад гърба ми и се надявам да не ми се случва никога вече.А също и да не се случи на някой друг.

# 47
  • Мнения: 171
Аз също горещо я препоръчвам епидуралната,тръгнах да раждам с такава,беше страшно удовлетворение,понеже 5 часа се мъчих да родя нормално и ако не беше тази упойка незнам,тъй като докато получа 4 см разкритие и доста се поизпотих,но после беше рай,най накрая ме оперираха,защото главата на бебка не слизаше надолу,била е големичка Crazy
а аз тясничка,роди се 3700 кг,но после обезболяването след секциото с този епидурален катетър е на ниво,няма болка,все едно не си опериран.Няма да сбъркаш,все пак си има анестизиолози ,които си знаят работата

# 48
  • Мнения: 4 527
По време на първото ми раждане исках, но така се случи, че в крайна сметка раждах без никакви упойки. За второто раждане вече си знаех, че болката не е чак толкова силна, колко си я представях в началото и отказах всякакви упойки. И двете ми раждания бяха лесни, бързи и наситени с емоции, не пропуснах нищо и съм много щастлива.

# 49
  • София
  • Мнения: 23 109
Нямя какво да те е страх от упойката, а от професионализма на лекаря, който ще ти я сложи!
Заради некадърник лекар, упойката не ме хвана, но за сметка на това детето ми се роди с асфикция (малката беше леко упоена), трябваше да го интубират и да остане в кувьоз около седмица.

# 50
  • Мнения: 275
Раждането при мен беше предизвикано по медицински показания. Сложиха ми таблетка, после и система с окситоцин. След около час, усилиха вливането, така и не разбрах защо. Болките ставаха чудовищни, непоносими... поисках райски газ, но това облекчи състоянието ми за кратко време. Всички подготовки за техники на дишане и други подобни не ми помагаха особено. Една некадърна акушерка се опитваше безрезултатно да сложи датчик на главата на бебето. Последва суматоха, не разбирах какво се случва. Мъжът ми се разправяше със старшата акушерка. Поисках епидурална. Сложиха ми я, но вече при пълното разкритие, аз не можех да управлявам мускулите си. Не можех да напъвам. Трябваше да избирам между вакуумен инстрактор и секцио. Избрах второто и не съжалявам.
Има риск! И това е добре да се знае.

# 51
  • Мнения: 805
Аз съм против упойките.
Някак имам чувството, че няма да съм особено полезна, ако не усещам на 100 % тялото си.

# 52
  • Мнения: 2 447
Аз лично съм против.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 857
С упойка или без, раждането винаги крие рискове. До вакуум или форцепс се прибягва не само при раждания с епидурална упойка. Относно това, че жената контролира по-добре тялото си, когато не е под въздействието на епидуралната аналгезия, също не мога да се съглася. В по-голяма част от случаите по време на болезнените контракции жената реагира по-скоро неадекватно, болката е на преден план и определено това не води до по-добър контрол върху тялото.

Родих с епиурална упойка, без усложнения по време на раждането и последствия от нея след това. При поставянето й от добър специалист, рисковете за майката и за бебето са минимални. 

# 54
  • Мнения: 1 131
По-опасна е спиналната упойка.

# 55
  • Мнения: 62
Пише се ЕПИДУРАЛНА УПОЙКА Peace

# 56
  • Мнения: 6 274
  В по-голяма част от случаите по време на болезнените контракции жената реагира по-скоро неадекватно, болката е на преден план и определено това не води до по-добър контрол върху тялото.
По време на напъните болка няма...

# 57
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 335
Принципно не съм ЗА епидурналната упойка, по скоро за процеса на естественото раждане.
Но има случаи, в които е необходима.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 857
  В по-голяма част от случаите по време на болезнените контракции жената реагира по-скоро неадекватно, болката е на преден план и определено това не води до по-добър контрол върху тялото.
По време на напъните болка няма...
Напъните са предшествани от контракции или греша. По време на напъните или т.нар. изгонващ период участието на родилката е най-важно, а в по-голяма част от случаите тя е дотолкова изтощена, че участието й е крайно неефективно. Болката е тази, която изпива силите. В това се състои и смисълът от поставянето на епидурална упойка, а именно снижаване на болката до най-ниския й праг и съхраняване на силите на родилката до най-важния етап от раждането.
Всяка жена има различен праг на търпимост към болка. Моят не е нито много нисък, нито висок, затова предпочетох епидуралната упойка. Въпрос на личен избор  Peace

# 59
  • Мнения: 2 013
Много държах да раждам с епидурална упойка,но стана така,че докато се появи доктора вече беше прекалено късно.
Половин час след като доктора беше дошъл родих!Нямах късмет.
И все пак следващия път няма да искам епидурал,а секцио! Crossing Arms

# 60
  • Мнения: 15
Бях решила да ползвам епидурална упойка при раждането на сина ми, но след множество материали и мнения, прочетени в Интернет, се отказах. Когато след 2 години предстоеше раждането на дъщеря ми, ми предложиха в клиниката епидурална упойка. Казах, че не желая, но ме посъветваха все пак да разговарям с анестезиолог. Успя да ме убеди, като ми гарантира, че рискът от поставянето й е почти нищожен, а по време на раждането ще усещам контракциите и напъните. Така и стана. Поставиха ми упойката при установено 6 см. разкритие, когато контракциите бяха започнали да стават доста чести и силни. Почувствах облекчение, защото усещах само силните контракции и то много притъпено. Родих 2 часа, след поставяне на упойката , а самото изгонване на бебето беше за 2-3 мин. Усещах през цялото време контракциите и напъните. Родих без каквито и да е било разкъсвания. Аз лично съм доволна от тази упойка. Не споделям мнението, че непременно трябва да страдаш, за да изпиташ, че си  майка. Не правя никаква разлика в раждането на сина ми и на дъщеря ми и ги обичам еднакво много. Прави са жените, изказали мнение, че много важна е компетентността на анестезиолога. Успех на мамата, поискала съвет. 

# 61
  • Мнения: 1 479
Аз също съм за ползването на упойки, колкото и рискове да крие това (едно време на полето не са имали упойки, но и смъртността при децата е била твърде висока). В крайна сметка рисковете са минимални, упойката (и епидуралната и спиналната) се поставя в пространство между 2-ри и 4-ти прешлен на гръбна4ния стълб, където няма нервни окон4ания, т.е. не може да се парализираш или нещо подобно....просто упойката трябва да бъде поставена на време и ако са спазени вси4ки критерии за нормална родова дейност, което трябва да прецени лекарят....
Аз родих със спинална упойка, която ми поставиха при 6 см разкритие, когато главата ве4е беше в родовия канал (преди да се намести главата, лекарят прецени, 4е не е подходящо да се поставя упойка, тъй като може да наруши нормалното развитие на родовата дейност), казвам ви без тази упойка сигурно щях да съм умряла, такова 4увство имах. КОгато ми я поставиха, запо4нах да разказвам вицове бе хора, докато 4акахме напъните да запо4нат. Усещах всяка контракция, всеки напън само 4е без болка....
Мили майки първескини! Не се правете на героини! В 21 век използвайте 4удесата на обезболяващите средства, за да останете с най-добрите спомени от вашето раждане!!!

# 62
  • Мнения: 405
ЕпидУралната Упойка крие доста рискове....
Според мен трябва да мислиш първо за бебето си и чак след това за твоите страхове...

Склонна съм да успоря направеното от теб твърдение, но няма да го направя. Поставена от специалист, от истински специалист, човек с много опит не крие рискове / или поне минимални, но такива винаги има...дори и когато се навеждаме рязко/. И не мисля, че решението на една бъдеща майка да роди с епидурална упойка граничи с егоизъм или прекалена мисъл за себе си, а по-скоро с желанието за едно до колкото е възможно / а в наши дни вече е / безболезнено, леко и изпълнено не с ужасни моменти раждане.
 Поговори с лекаря си по този въпрос. Когато аз трябваше да реша как и с или без какво да родя моят АГ ме изпрати при анестезиолога и разбрах всичко. Леко раждане Hug

# 63
  • Мнения: 6 274
ЕпидУралната Упойка крие доста рискове....
Според мен трябва да мислиш първо за бебето си и чак след това за твоите страхове...

Склонна съм да успоря направеното от теб твърдение, но няма да го направя. Поставена от специалист, от истински специалист, човек с много опит не крие рискове / или поне минимални, но такива винаги има...дори и когато се навеждаме рязко/. И не мисля, че решението на една бъдеща майка да роди с епидурална упойка граничи с егоизъм или прекалена мисъл за себе си, а по-скоро с желанието за едно до колкото е възможно / а в наши дни вече е / безболезнено, леко и изпълнено не с ужасни моменти раждане.
 Поговори с лекаря си по този въпрос. Когато аз трябваше да реша как и с или без какво да родя моят АГ ме изпрати при анестезиолога и разбрах всичко. Леко раждане Hug
Раждането може да бъде и леко и чудесно и прекрасно дори...
Раждането може да е най-прекрасният момент от живота ти...
И то без никаква упойка...
И, напротив, за мен е абсолютен егоизъм да знаеш, че би могла да навредиш на детето си, и въпреки това да си искаш упойка, защото "ще те боли"...
И ако мен съветваш да поговоря с лекаря си, ще ти кажа, че вече съм говорила...
И то не с един...
И пак така много пъти съм казвала какво е мнението им (особено пък на анестезиолозите) за нея...
Така че - за мен упойки НЕ....  Naughty

П.С. Пише се Оспоря...

# 64
  • Мнения: 1 479
Джули4ка, много остро го даваш. Пък и това с правописа идва в пове4е! Всеки понася нещата разли4но и има разли4ен мироглед, какво зна4и "прекрасно"! Нима е прекрасно да виеш от болка? Нима е прекрасно да се гър4иш като глист и да мислиш единствено за себе си когато те напъне контракицята? Всеки решава сам за себе си. В цял свят от десетилетия използват упойки, които правят раждането не по-малко прекрасно....и как то4но ще навредиш на детето си с упойката? Да не би да му я слагаш директно на него?
Пак ви казвам, аз разказвах вицове на персонала, когато ми сложиха упойка и посрещнах детето си с усмивка, а не със изтощена и капнала физиономия....

# 65
  • Мнения: 6 274
Джули4ка, много остро го даваш. Пък и това с правописа идва в пове4е! Всеки понася нещата разли4но и има разли4ен мироглед, какво зна4и "прекрасно"! Нима е прекрасно да виеш от болка? Нима е прекрасно да се гър4иш като глист и да мислиш единствено за себе си когато те напъне контракицята? Всеки решава сам за себе си. В цял свят от десетилетия използват упойки, които правят раждането не по-малко прекрасно....и как то4но ще навредиш на детето си с упойката? Да не би да му я слагаш директно на него?
Пак ви казвам, аз разказвах вицове на персонала, когато ми сложиха упойка и посрещнах детето си с усмивка, а не със изтощена и капнала физиономия....
Първо, не "го давам остро", а казвам моето виждане за нещата и това, което аз съм изпитала и усетила...
Не съм се гърчила като глист, не съм вила от болка, а се шегувах с доктора и акушерката ми, минути преди бебето да излезе от мен...
Не мисля, че какъвто и да било мироглед би оприличил това като ужасно!
Второ - това, че питаш  как ще навредиш на детето си, като не слагаш упойката в него, само доказва колко некомпетентна си, всъщност...
Само ще ти кажа, че има една мама тук, във Форума (може и да са много повече, но в момента за нея се сещам), която би ти разказала как упойката прониква в кръвообращението на бебето и какво е преживяла тя (и то, горкото, естествено)....
Та толкоз по въпроса с "разбирането" за вредата й...
Когато не разбирам от нещо, не го коментирам или най-малкото чета и се опитвам да науча нещо повече за него...
И трето - не съм била нито с изтощена, нито с капнала физиономия...
Имам "снимков материал" като доказателство...
  Mr. Green

# 66
  • Мнения: 2 988

Раждането може да бъде и леко и чудесно и прекрасно дори...
Раждането може да е най-прекрасният момент от живота ти...
И то без никаква упойка...
И, напротив, за мен е абсолютен егоизъм да знаеш, че би могла да навредиш на детето си, и въпреки това да си искаш упойка, защото "ще те боли"...


Ами сигурно може да е такова раждането, блазе им на тези дето са го изпитали, обаче аз раждах 26 часа на питоцин и след осем часа геройстване накрая лекарката ме молеше да ми я сложат, защото контракциите ми се бяха слели в една, без никакви паузи, аз пищях от болка и кръвното ми се беше вдигнало опасно - с риск и за мен, и за бебето. Явно съм голям егоист...

А по темата: винаги има риск, когато ти слагат упойка (между другото, пълната упойка при секцио се прилага много по-рядко от епидуралната, защото носи много по-голям риск за майката и за детето). Много е важно анестезиологът да е добър, с много опит, и готов да ти разясни процедурата, рисковете, и да отговори на въпросите ти. А що се отнася до катетъра за упойката - той е абсолютно незабележим и не създава никакъв дискомфорт.

# 67
  • Мнения: 101
ЕпидУралната Упойка крие доста рискове....
Според мен трябва да мислиш първо за бебето си и чак след това за твоите страхове...

Склонна съм да успоря направеното от теб твърдение, но няма да го направя. Поставена от специалист, от истински специалист, човек с много опит не крие рискове / или поне минимални, но такива винаги има...дори и когато се навеждаме рязко/. И не мисля, че решението на една бъдеща майка да роди с епидурална упойка граничи с егоизъм или прекалена мисъл за себе си, а по-скоро с желанието за едно до колкото е възможно / а в наши дни вече е / безболезнено, леко и изпълнено не с ужасни моменти раждане.
 Поговори с лекаря си по този въпрос. Когато аз трябваше да реша как и с или без какво да родя моят АГ ме изпрати при анестезиолога и разбрах всичко. Леко раждане Hug
Раждането може да бъде и леко и чудесно и прекрасно дори...
Раждането може да е най-прекрасният момент от живота ти...
И то без никаква упойка...
И, напротив, за мен е абсолютен егоизъм да знаеш, че би могла да навредиш на детето си, и въпреки това да си искаш упойка, защото "ще те боли"...
И ако мен съветваш да поговоря с лекаря си, ще ти кажа, че вече съм говорила...
И то не с един...
И пак така много пъти съм казвала какво е мнението им (особено пък на анестезиолозите) за нея...
Така че - за мен упойки НЕ....  Naughty

П.С. Пише се Оспоря...


Мислех, да не се включвам отново, ама не устоях!
Значи аз също съм говорила с анестезиолози и как пък на мен никой не ми каза, че има опасност за детето  newsm78 И да, раждането може и да бъде леко и прекрасно, ама може и да не бъде .... тя упойката се слага при 4 см. разкритие и ако си преценил, че ти идва в повече, защо да не ти я сложат?
И от собствен опит - всичко усетих, не бях обездвижена, бях в кондиция и родих за 15 - 20 мин. едно доста голямо бебе. Бебето ми е живо и здраво и няма никакви последици от упойката за нито една от двете ни.

# 68
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
ЕпидУралната Упойка крие доста рискове....
Според мен трябва да мислиш първо за бебето си и чак след това за твоите страхове...

Склонна съм да успоря направеното от теб твърдение, но няма да го направя. Поставена от специалист, от истински специалист, човек с много опит не крие рискове / или поне минимални, но такива винаги има...дори и когато се навеждаме рязко/. И не мисля, че решението на една бъдеща майка да роди с епидурална упойка граничи с егоизъм или прекалена мисъл за себе си, а по-скоро с желанието за едно до колкото е възможно / а в наши дни вече е / безболезнено, леко и изпълнено не с ужасни моменти раждане.
 Поговори с лекаря си по този въпрос. Когато аз трябваше да реша как и с или без какво да родя моят АГ ме изпрати при анестезиолога и разбрах всичко. Леко раждане Hug
Раждането може да бъде и леко и чудесно и прекрасно дори...
Раждането може да е най-прекрасният момент от живота ти...
И то без никаква упойка...
И, напротив, за мен е абсолютен егоизъм да знаеш, че би могла да навредиш на детето си, и въпреки това да си искаш упойка, защото "ще те боли"...
И ако мен съветваш да поговоря с лекаря си, ще ти кажа, че вече съм говорила...
И то не с един...
И пак така много пъти съм казвала какво е мнението им (особено пък на анестезиолозите) за нея...
Така че - за мен упойки НЕ....  Naughty

П.С. Пише се Оспоря...


Мислех, да не се включвам отново, ама не устоях!
Значи аз също съм говорила с анестезиолози и как пък на мен никой не ми каза, че има опасност за детето  newsm78 И да, раждането може и да бъде леко и прекрасно, ама може и да не бъде .... тя упойката се слага при 4 см. разкритие и ако си преценил, че ти идва в повече, защо да не ти я сложат?
И от собствен опит - всичко усетих, не бях обездвижена, бях в кондиция и родих за 15 - 20 мин. едно доста голямо бебе. Бебето ми е живо и здраво и няма никакви последици от упойката за нито една от двете ни.

Не издържах и реших и аз да се обадя от коневръза. Какъв е смисълът упойката да се слага при 4 см. разкритие при положение, че в този момент болки почти няма и раждащите са си още по къщите. Силните болки са при 9-10 см. разкритие и продължават сигурно половин час- докато се усетиш и си родила. Не знам защо раждащите за пръв път си мислят, че процеса е 24-часов и кошмарен и от страх вземат решение за упойка. Може би много ужасни истории са изчели и слушали. Или са като една дама от друга тема, която искаше само кошмарни истории за раждане да и разказват и ако някоя има прекрасно раждане да не пише. Всеки има право на избор, на лигни и на комфорт. Аз съм направила своя и двата пъти.

# 69
  • Мнения: 101
Ами ако изчакаш да дойдат силните болки, не можеш да останеш неподвижна, за да ти я сложат най - малкото. А при мен си бяха доста силни и при 4 см. Както вече няколко пъти се каза, при всяка жена е различно, моя праг на болка вероятно е нисък.

# 70
  • Мнения: 89
за първи път си позволявам да правя такъв коментар, но наистина неграмотността е фрапираща. и по отношение на правописа, и по отношение на някои изказвания.
колко от нас са лекари, за да дават мнение за упойка?
що се отнася до раждането - съгласна съм с Джуличка и с irenaani. аз лично мисля, че е въпрос на психическа нагласа и всяка противоестествена намеса в този процес е лоша - и окситоцинът, и упойките... разбира се, ако няма медицински показания за такава, но не защото някоя си щяла да има "изтощен вид" след това. Shocked

# 71
  • Мнения: 755
За този вид упойки съм : епидурална - регулируемост на дозата
                                         спинална - еднократна доза / има същият ефект като епидуралната/
Винаги има риск, когато става въпрос за упойки, все пак преди това се правят тестове изясняват се някой подробности!
Първият път родих сина ми с такава , имам положително мнение по темата. Peace
Сега живот и здраве ми предстои втори път да раждам  и мисля отново с този вид упойка да да бъде/епидурална/. Упойката освен , че спестява болката в процеса на изгонването, също така спомага и за разкритието, т.е. съкращава поне с 2 часа родилният процес.
Винаги има изключения, защото от организъм до организъм има разлика.
Мисля че авторката на темата трябва сама да вземе решение и да не се доверява на казал рекъл в интернет пространството. Това решение трябва да го вземеш след подробна консултация с лекар по отношение на този вид анестезия.
Успех и леко раждане! Hug  bouquet

# 72
  • Мнения: 1 629
аз раждах с ЕпидУрална Упойка и не съжалявам, още повече, че завърших със секцио. Много е важно анестезиолога да е добър. В случая аз бях сигурна в моя, защото ми е дядо Grinning

# 73
  • Мнения: 1 558
Аз и двата пъти родих без упойка.Когато поисках да ми сложат,акушерката каза,че вече започва самото раждане и няма смисъл.Оказа се права Peace

# 74
  • Мнения: 820
Първят път преди 11 години упойки нямаше и много ме болеше, затова втория задължително исках упойка. И ми сложиха. Няма нищо страшно - не ме болеше, докато ми поставяха епидуралния катетър - обезболява - нищо не разбрах от контракциите - лежах си и си говорехме. Напъните ги усещах много добре, но се стигна до секцио, защото бебето беше 4,550 и не можа да излезе - поставиха ми нова доза и по време на секциото не усетих болка - само бутане и дърпане. Излизането от упойката става плавно и неусетно. Не ми е станало лошо.

# 75
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Първят път преди 11 години упойки нямаше и много ме болеше, затова втория задължително исках упойка. И ми сложиха. Няма нищо страшно - не ме болеше, докато ми поставяха епидуралния катетър - обезболява - нищо не разбрах от контракциите - лежах си и си говорехме. Напъните ги усещах много добре, но се стигна до секцио, защото бебето беше 4,550 и не можа да излезе - поставиха ми нова доза и по време на секциото не усетих болка - само бутане и дърпане. Излизането от упойката става плавно и неусетно. Не ми е станало лошо.
А, имаше упойки и тогава.Помня, че от страх се пазарих и за упойка, че и за секцио.Добре, че никой не ми се върза.

# 76
  • Мнения: 1 100
Епидуралната упойка е прекрасно постижение на съвременната медицина. Препоръ4вам я гореЩо.  Съветвам вси4ки дами, които се двоумят да я поставят, заради писаници в интернет пространството, просто да разговарят с доверен анестезиолог. Риск няма или той се равнява на 0,0001 % (най "тежкото" евентуално последствие е силно главоболие, в мнооого редки слу4аи.
Който желае да ражда, без такава упойка, моля, уважавам го. Който пък е родил, без проблем и особени болки, 4удесно.
Вси4ки писания от сорта на "рискове" за бебето и майката, усложнения, не "добра" майка, която е раждала с упойка и т.н са пълни Глупости и не могат да се приемат сериозно.
Рисковете при едно раждане, съвсем не се обуславят от поставянето на упойка Peace
Безсмислено е да се говори "наизуст", без грам информация по въпроса.

# 77
  • Мнения: 6 274
...Безсмислено е да се говори "наизуст", без грам информация по въпроса.
Абсолютно точно !
За това, не се изказвай по този начин, моля !
Риск ИМА, независимо колко 0.00000.....1 е той....
И както вече писах, ако се случи именно на теб или твоето бебе това няма да те успокои.....
Както виждаш, минаха много мами преди теб, които казаха - да, има риск, но така прецених и я използвах...
О.К. Всеки сам може да си взима решението за себе си....
Но да парадираш с това, както и да подстрекаваш други мами, изобщо не е уместно...
И пак ще го кажа - ако нещо се случи с тяхното детенце, теб ли да търсят, за да върнеш времето назад ???

# 78
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Ами ако изчакаш да дойдат силните болки, не можеш да останеш неподвижна, за да ти я сложат най - малкото. А при мен си бяха доста силни и при 4 см. Както вече няколко пъти се каза, при всяка жена е различно, моя праг на болка вероятно е нисък.
Аз пак от коневръза да задам въпрос. След като упойката не е опасна и няма никакъв вариант да се стигне до парализа след нея, защо трябва да се стои неподвижно при поставянето и? Или все пак остава някакъв процент вероятност ако мръднеш да стане белята.

# 79
  • Мнения: 6 274
Ами ако изчакаш да дойдат силните болки, не можеш да останеш неподвижна, за да ти я сложат най - малкото. 

Да, да...
Ами тези, на които им я поставят заради спешно наложило се секцио ?

# 80
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
На мен друго ми направи впечатление - от толкова мнения само 1-2 майки са се решили на епидурална при второ раждане. Голям процент са тези, които са искали при първото,но по един или друг начин се е наложило да родят без упойка и са родили след това второто пак без упойка. Но 99% от агитиращите за епидурална имат по едно раждане и съответно нямат никаква база за сравнение. Единственият извод за мен е, че взимат това решение от страх, "че не знаят какво е раждане". И особено глупаво ми звучат мнения, че ако не била упойката щяла да умре от болки. Та девойки, статистиката е такава, а авторката на темата да му мисли.

# 81
  • Мнения: 6 274
.... И особено глупаво ми звучат мнения, че ако не била упойката щяла да умре от болки. 
Много хубаво го беше казал някой по-напред (а и аз често използвам този израз) - няма такава, дето да е умряла от това, че я е боляло по време на раждане !!!   Laughing

# 82
  • Мнения: 4 527
просто да разговарят с доверен анестезиолог.
Честно да си призная, на какъв анестезиолог ще попадна ми е много по-страшно от самата упойка.  Confused Раждах два пъти без упойка, нито съм вила, нито съм "умирала". Второто ми раждане даже беше "песен".  Laughing Ако раждам трети път, не само, че няма да искам секцио, не само, че няма да искам упойки, но ще настоявам медицинското тяло да стои край мен само за наблюдение, говорене на смешки и поемане на бебето. Освен, разбира се, ако нещо спешно не изникне, в което страшно се съмнявам, имайки предвид двете ми раждания досега.  Wink

# 83
  • Мнения: 101
Момичета, аз приемам решението ви да не ползвате упойка!
За мърдането при подобни интервенции - Дори при мускулна инжекция не трябва да се мърда!
За рисковете - А вие знаете ли какъв е риска да претърпите ПТП? Знаете ли колко пъти е по-голям от риска да се случи нещо с вас или с детето при поставяне на епидурална упойка? Или може би вие не се качвате в автомобил, за да не подлагате на риск вас и детето?
И не само тези, които са против са се информирали по въпроса с упойките. После аз не навивам никого да ползва тази упойка, само отбелязвам защо съм за и какъв е бил резултатът при мен.
Относно тези, на които са им я сложили заради спешно секцио, упойката е поставена по-късно не по желание. Да не мислите, че им е било много лесно да стоят неподвижни.
За болката - аз не смятам, че някой ще умре от болка, но всеки сам си решава дали иска да я търпи или не. Като ходите да ви вадят зъб не приемате ли упойка?

# 84
  • Мнения: 6 274
Момичета, аз приемам решението ви да не ползвате упойка!
 ..............
После аз не навивам никого да ползва тази упойка, само отбелязвам защо съм за и какъв е бил резултатът при мен..............
 
И аз приемам решението на тези, които са я ползвали....  Peace
Казах го и преди...
Всеки да си поема риска сам за себе си...
Но не приемам това, че се опитват да убедят околните в нещо, което дори и те не разбират....
И точният израз е, че ги "навиват" да използват тази упойка, "гарантирайки" (Боже, колко смешен израз. Те, лекарите не могат да гарантират...  hahaha) колко безпроблемна е тя, всъщност и как няма абсолютно никакви рискове от действието й върху организмът, било на майката, било на бебето...
Ето това не приемам...
И няма да го приема, защото не е така и не е правилно....
И не съм визирала теб, когато го казах...
  Peace

# 85
  • Мнения: 101
Джуличка, с това за гаранцията и аз съм съгласна! То никой нищо не може да ти гарантира в този живот. Утре може както си вървя и да ме лепне някой автобЯс!
Както казаха в един дкторски сериал относно обещанията за щастлив изход: "Само Господ може да обещае такова нещо, а скоро не съм го виждал да държи скалпел"  Laughing

# 86
  • Мнения: 6 274
..... "Само Господ може да обещае такова нещо, а скоро не съм го виждал да държи скалпел"  Laughing
Не съм го чула, но звучи страхотно !!!   bouquet
Мисля, че трябва да го цитираме, когато се появи някой нов "гарантиращ"....

# 87
  • Мнения: 1 100
...Безсмислено е да се говори "наизуст", без грам информация по въпроса.
Абсолютно точно !
За това, не се изказвай по този начин, моля !
Риск ИМА, независимо колко 0.00000.....1 е той....
И както вече писах, ако се случи именно на теб или твоето бебе това няма да те успокои.....
Както виждаш, минаха много мами преди теб, които казаха - да, има риск, но така прецених и я използвах...
О.К. Всеки сам може да си взима решението за себе си....
Но да парадираш с това, както и да подстрекаваш други мами, изобщо не е уместно...
И пак ще го кажа - ако нещо се случи с тяхното детенце, теб ли да търсят, за да върнеш времето назад ???


Джули4ке, престани да говориШ небивалици, без изобЩо да ти е ясно за какво става въпрос. Peace Не става дума за подстрекаване, а за насър4аване на едно леко, обезболено, подпомогнато от прогреса на съвремнната медицина, раждане с епидурал.
Перефразирала си ме с риска от 0,0001 %, то4но там, където казвам, 4е "рискът" в най лоШия слу4ай води до силно следродилно главоболие, в следствие на неправилно поставена упойка. Затова трябва жената да е неподвижна, при поставянето, инак просто няма ефект и води до гореспоменатото неразположение.
Какво Ще се слу4ва с тяхното детенце?! Я стига глупости, по вероятно е акуШерката да го изпусне и да се нарани, отколкото упойката да му "навреди". Мога да те затрупам със статистики, факти, нау4ни изследвания,ли4ен опит, интернационални практики и медицински изследвания. А не с изказвания "В една  другатема една мама беШе писала..." и т.н необосновани измислици Peace
Пак си говориШ наизуст Peace

# 88
  • Мнения: 6 274
Чакай само да намеря тази мама и да я помоля да пише, че да те питам тогава с какво ще я обориш...
Щото с тези статистики можеш само...
Нали знаеш какво ?

# 89
  • Мнения: 6 274
..... А не с изказвания "В една  другатема една мама беШе писала..." и т.н необосновани измислици Peace
Пак си говориШ наизуст Peace
Писала съм й....
Ако пожелае, самичка ще се включи, за да те "затрупа" с истината за това какво не само, че МОЖЕ, а и СЕ СЛУЧВА понякога....
В този "твой" 0.000...1 %....
Пък ти я затрупай със статистики...

# 90
  • Мнения: 914
Какво ти вадене на зъб? Че аз кариес не давам да ми оправят, преди да ми сложат упойка. Определено предпочитам да не ме боли пред това да ме боли.
П.С. А за статистиките - чела съм, има и в двете посоки т.е. има някакъв процент риск, но и някакъв процент ползи и процентите бяха горе-долу еднакви. Изобщо винаги има и статистика в обратния смисъл Wink Всеки да си чете, която предпочита.

# 91
  • Мнения: 256
Ще кажа как беше при мен. Една чудесна, малко преносена бременност ме доведе до родилното. Бях готова на всичко, само и само да раждам нормално. Но исках епидурална. Биха ми на 6 см, час след това упойката вече беше "изветряла", а аз още не бях родила, биха ми втори път, отново мина час и още нищо, болките си почнаха от изведнъж, раждах без упойка, нямало как да ми бият 3та. Ако втори път реша да имам дете и аз бих избрала секцио. Всичките ми приятелки раждали секцио се възстановиха в пъти по-бързо от мен. Родиха за 30мин, на мен ми трябваха 12 часа. Подписвах се навсякъде ЗА нормално раждане, а сега съм на съвсем различно мнение.

# 92
  • На топло...
  • Мнения: 584
Раждах без никакви упойки, с много силни болки.

Перфектно протекло раждане по учебник, използвах всички техники, на които ни (мен и съпруга ми) бяха учили в курса за подготовка за раждане. Болките бяха наистина много силни, явно моят праг е доста нисък, от 4 см. разкритие до самото изгонване (около 9 часа общо), преди това бяха просто силни менструални. През цялото време си повтарях като мантра "Ела, бебе, ела Heart Eyes!", бях ужасно щастлива, въпреки болката.

Напъването беше "милиметър по милиметър работа", излизането на главичката ставаше много бавно. Заради опасност за бебето, поради бавното напредване на процеса, му взимаха на два пъти кръв от главичката - да проверят дали е снабдявано с достатъчно кислород. Всичко беше наред наистина, никакви проблеми. Наложи се да ми помогнат лекарите (явно, че тазът ми се е оказал по-тесен). Напъвахме дружно, имах чудесни напъни. Съпругът ми помагаше с горната част на тялото, аз напъвах с ръце под коленете, лекарите по един от всяка страна притискаха корема да не се върне бебето нагоре до следващия напън, акушерките отдолу разтягаха перинеума и помагаха на главичката да се покаже...
Бяха приготвили вакуум, но не се наложи да се използва, справих се след като докоснах главичката на бебето.

Страхотно раждане беше, без нито един момент, който да искам да протече по друг начин. Болката беше сладка болка, докато си пеех, люлеейки се, че бебето ми идва. Дори при напъването знаех, че ей сега ще свърши, той идваше Heart Eyes!!! Невероятно усещане!

Но бебето се роди с тежка асфикция, не е получило достатъчно кислород в един момент. Не започна да диша, неонатологът, който го отнесе, се върна да ни каже "Вашият син... не се знае дали ще живее..."

Бебенцето ни е живо и здраво в момента (със сигурност ще знаем след още няколко сериозни изследвания и около година и половина време), справи се много добре. Беше 10 дни в кувьоз, 4 от тях на апаратно дишане, морфин, антибиотици, упоителни, 6 на сонда за храна, първите 36 часа бе проведена хипотермална терапия... Нямаше отвор без някакъв маркуч или кабел, надупчен като в научнофантастичен филм. От терапията получи и проблеми с кръвосъсирването, главата му отече,... беше станала двойна и не можеше да си отваря очичките, все още има синьо на едното клепаче, останало от отока, като ударен е Heart Eyes...

Разказвам това, за да си представи всяка майка как би се чувствала на мое място. Бяхме в шок. От "седмото небе" - в "ада", а би трябвало да е обратното...

Станах веднага след като ме зашиха, за да мога да съм с бебето си... Изкъпах се сама и пак стоях така - 3 часа на крака, докато не ме изгониха заради издаването на смяната и откараха с леглото от детско интензивно до моето отделение... Казаха, че ще живее, нищо, че не мърда с ръчички, че няма рефлекси на зениците... Беше кошмар, ама истински! Болките от раждането са песен в сравнение с това, което изпитвах тогава...

И за край ще кажа как протече раговорът ми с лекарите и акушерките за причините... Никой не знае, просто раждане по учебник, ръководство можели да напишат (не ме докосна акушерка до края, освен за разкритие, двамата с мъжа ми бяхме отличен отбор) - идеално!
Биха очаквали такова нещо, ако бях раждала с упойка или секцио (явно се случва сравнително често), но не и нормално, без никакво обезболяващо!

Рискове винаги има, така е...

Но по темата - аз не бих рискувала живота на детето си... Моето бебе щеше да е мъртво, ако бях родила с упойка...

# 93
  • Мнения: 2 447
Епидуралната упойка е прекрасно постижение на съвременната медицина. Препоръ4вам я гореЩо.  Съветвам вси4ки дами, които се двоумят да я поставят, заради писаници в интернет пространството, просто да разговарят с доверен анестезиолог. Риск няма или той се равнява на 0,0001 % (най "тежкото" евентуално последствие е силно главоболие, в мнооого редки слу4аи.


Това би ли дошъл твоя лекар да го обясни на една моята позната,на която най тежкото последствие от некадърно поставяне на упойката не е тежко главоболие.А и до днес вече 7 месеца след раждането си още не може да ходи нормално.

# 94
  • Мнения: 1 479
Тази Джуличка беее! Май се явява подстрекателката самата тя....никой тук не дава никаква гаранция, поне аз не срещнах, то в този живот има риск всяка 1 секунда....риск има и при раждане без упойка (при нормалното раждане като цяло има риск), както и при секциото, винаги има риск, не е сигурно, 4е ако не сложиш упойката раждането ще ти мине по-безпроблемно, познавам майки, които са били без упойка и има увреждания на детето по други при4ини....винаги има примери и от едната и другата страна....но да обвиняваш хората в невежество....да вярно, не сме медицинки лица, за това се допитваме до тях, а в интернет има всякаква информация, която трудно може да се отсее...
(аз се замислям дали и аз да си "болдна" шрифта като на Джуличка)....
А най-идеалния вариант е вси4ко да мине добре и спомените от раждането да бъдат нанй-хубавите в живота на една жена....

# 95
  • Мнения: 6 274
Етаниел, не знам на теб това как ти звучи, но на мен ми звучи като "абсолютно невъзможно е да се случи"....
"По-голяма е вероятността акушерката да го изпусне, отколкото да му се случи нещо от упойката"...
Прочети, моля, преди да казваш какво съм и какво не съм...



Джули4ке, престани да говориШ небивалици, без изобЩо да ти е ясно за какво става въпрос. Peace Не става дума за подстрекаване, а за насър4аване на едно леко, обезболено, подпомогнато от прогреса на съвремнната медицина, раждане с епидурал.

 .............. "рискът" в най лоШия слу4ай води до силно следродилно главоболие, в следствие на неправилно поставена упойка. Затова трябва жената да е неподвижна, при поставянето, инак просто няма ефект и води до гореспоменатото неразположение.........

..........Какво Ще се слу4ва с тяхното детенце?! Я стига глупости, по вероятно е акуШерката да го изпусне и да се нарани, отколкото упойката да му "навреди". Мога да те затрупам със статистики, факти, нау4ни изследвания,ли4ен опит, интернационални практики и медицински изследвания.
 

И хайде лека ви вечер, защото аз ще бъда вече мила, нежна и добра...   Mr. Green

# 96
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
....
Биха очаквали такова нещо, ако бях раждала с упойка или секцио (явно се случва сравнително често), но не и нормално, без никакво обезболяващо!

Рискове винаги има, така е...


съжалявам за случилото се и вярвам, че всичко ще е наред и при следващите ви изследвания!
НО, "ако бях раждала с упойка или секцио (явно се случва сравнително често)" това чия интерпретация е? за достатъчно често? твоя? без да се връщам към статистиките, че темата е станала и без друго гореща искам да отбележа, че преди десетки години като са си раждали нормално и естествено също някои работи са се случвали доста често. така че нещата са комплексни и не бива ей така да се хвърлят думите...
всеки, който е решил да предприеме интервенция при раждане вероятно ще го обсъди я с анестезиолог, я с гинеколог, я с някой друг лекар.
иначе лични истории във форума бол, но едва ли те могат да служат вместо статистиките и експертните мнения.

# 97
  • На топло...
  • Мнения: 584
Не е моя, това ми споделиха медицинските лица, присъствали на раждането. Сравнението в "сравнително често" е между първите две и нормално. Само цитирам. Ако беше лично мое мнение точно това, не бих го писала, за да не отключвам великата дискусия ´секцио-нормално´, но случаят не е такъв.

Статистиката не ме вълнува. Това се случи на мен - 100% ме удари!
Експертните мнения все още са в недоумение, защото не им е ясна причината.

Всеки решава сам какво да прави и как Peace. Писала съм, че рискове винаги има, нека си ги преценяват хората.
Разбира се, че като няма как ще се прибегне до помощни средства. Въпросът е струва ли си преди да знаеш, че се е стигнало дотам да ги ползваш,... щом са известни рисковете (вече изброени в темата).

Разказвам, за да се види и как въздейства един в статистиките неуловим случай на човека, който го преживява... Не искам да се карам или да си налагам мнението, а да разширя леко обектива Stop. Абсолютно добросърдечно го правя.

Не пожелавам никому нещо подобно Praynig!

# 98
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
ужасно е, че си онази частица от %. стискам палци да сте добре и вярвам, че ще е така. пожелавам ти много дате радва и като порасне малкия ти сладур! мое близко детенце живя 5 месеца в кувьоз, всички се чудеха как. борбата беше голяма, но догодина ще абитуриент от престижно училище. да са живи и здрави малките герои и техните родители.
 
аз също не искам да отварям великата тема за сравненията.
под експерти имам предвид хората от експертните групи, защото повечето практикуващи далеч не са експерти, пък и не такава е тяхната роля, нужно е само да са професионалисти. мисля си, че не е лошо да се потърси отговор при теб за да се планира ако имаш желание за следващ път Simple Smile

# 99
  • На топло...
  • Мнения: 584
Благодаря ти Hug!
Развива се много добре дечко, днес бяхме на консултация. Педиатърът ни всеки път цъка с език, че нищо не издава трудния старт.

Разбира е, че имам желание за следващ път, за още поне два Heart Eyes... Ще търсим нови мнения, но май ще си остане с това, че е 1 на 1 000 000 000...
Не се съмнявам, че в бъдеще всичко ще е наред!

# 100
  • Мнения: 1 629
Еееее ама вие като селянки на полето се карате ooooh! ooooh! ooooh!

Жената пита! Не може ли да се дават отговори без да има скандали. И тая вечна караница между майки раждали нормално и тези раждали секцио; махнали нощното хранене и не махнали храненето, упойка - без упойка.

# 101
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
Еееее ама вие като селянки на полето се карате ooooh! ooooh! ooooh!

Жената пита! Не може ли да се дават отговори без да има скандали. И тая вечна караница между майки раждали нормално и тези раждали секцио; махнали нощното хранене и не махнали храненето, упойка - без упойка.

 ignore2
мисля, че тонът ти е неприемлив!

# 102
  • Мнения: 1 629
е ти виж какво става по- нагоре пък после ме съди за моя тон Thinking

# 103
  • Мнения: 4 434
Олеле Crazy

Дайче трябваше да добавиш  ''Пушихте ли по време на бременността'' Whistling Whistling Whistling

# 104
  • Мнения: 1 629
Олеле Crazy

Дайче трябваше да добавиш  ''Пушихте ли по време на бременността'' Whistling Whistling Whistling

да и това, но с големи и червени букви, та всички да ми видят мнението!

# 105
  • Мнения: 1 479
е то вЕрно много махленско стана...аз не съм искала да се карам с никого, просто да споделя мнение....4е нали от този форум вси4ки 4ерпим така безценната информация за вси4ко, което ни интересува....
Аз и тук да благодаря на вси4ки майки, които ме насър4иха да кърмя!!! Hug Без тях и информацията, която те ми дадоха, щях да съм се отказала мнооого отдавна....
Поздрави на вси4ки и приятна събота и неделя!

# 106
  • Мнения: 1 629
Точно така - черпим информация, изказваме своето мнение, даваме съвети. Това е идеята на форума, а не да налагаме мнение. Peace

# 107
  • Мнения: 4 434
Олеле Crazy

Дайче трябваше да добавиш  ''Пушихте ли по време на бременността'' Whistling Whistling Whistling

да и това, но с големи и червени букви, та всички да ми видят мнението!
Хич не се впрягай за такива неща,кой каквото иска да пише...

..цункай бебчо от мен Heart Eyes

# 108
  • Мнения: 755
Тази Джуличка беее! Май се явява подстрекателката самата тя....никой тук не дава никаква гаранция, поне аз не срещнах, то в този живот има риск всяка 1 секунда....риск има и при раждане без упойка (при нормалното раждане като цяло има риск), както и при секциото, винаги има риск, не е сигурно, 4е ако не сложиш упойката раждането ще ти мине по-безпроблемно, познавам майки, които са били без упойка и има увреждания на детето по други при4ини....винаги има примери и от едната и другата страна....но да обвиняваш хората в невежество....да вярно, не сме медицинки лица, за това се допитваме до тях, а в интернет има всякаква информация, която трудно може да се отсее...
(аз се замислям дали и аз да си "болдна" шрифта като на Джуличка)....
А най-идеалния вариант е вси4ко да мине добре и спомените от раждането да бъдат нанй-хубавите в живота на една жена....

Винаги има риск във всяко наше начинание.... подкрепям! Също винаги има и такива , които смятат техният поглед по дадената темата за миродавен!
etaniel мила,  не си струва нервите и труда да се влизаш в подобни полемики!
В една друга тема се случва почти същото т.е. "дебатират" нещо си и се самозаклеймяват едни други , а  в това няма никакъв смисъл!
Не мислех да се вкючвам отново , но ме провокира едно, а именно , защо трябва всяка тема , в която винаги има две мнения/защото медала има обикновенно две страни, нали/ да се пръвръща в махленско надхващане . ooooh!
Да темата е поставена с правописни грешки , да това е видно, но темата е поставена нали , с цел да се съберат различните позиции "за и "против"! Все пак всички имаме право на избор , след като някого го  дразни неграмотността на авторката , защо влиза в тази тема и менторски поства, се питам?!? Защо , когато мислиш различно от друг , трябва да го заклеймяваш или да го анатемосваш, уж интелигентно! Thinking
Това не е поведение на дами! Моля ви!  Crossing Arms



P.S. Извинявам се нравоучителния тон, но това изнервя, когато всеки въпрос се превръща с междуличностен спор.
Аз също преминах добрия тон , което не ми прави чест , но бях провокирана от няколко крайни мнения . Извинявам се! Peace

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 21:54 от Fortune

# 109
  • Мнения: 467
Бях чела едно проучване на три акушерки за тази упойка и реших да раждам без.Никога не съм съжалявала, за мен всяка упойка си има риск и няма нужда да предизвиквам съдбата. И трето да имам, пак така ще е.

# 110
  • Мнения: 405
Раждането може да бъде и леко и чудесно и прекрасно дори...
Раждането може да е най-прекрасният момент от живота ти...
И то без никаква упойка...
И, напротив, за мен е абсолютен егоизъм да знаеш, че би могла да навредиш на детето си, и въпреки това да си искаш упойка, защото "ще те боли"...
И ако мен съветваш да поговоря с лекаря си, ще ти кажа, че вече съм говорила...
И то не с един...
И пак така много пъти съм казвала какво е мнението им (особено пък на анестезиолозите) за нея...
Така че - за мен упойки НЕ....  Naughty

П.С. Пише се Оспоря...

Думата си е написана съвсем правилно. Колкото до коментара ти - не мисля също така, че има смисъл да влизам в спор точно с теб по темата. Всеки има право на собствено мнение, но недей да се опитваш да налагаш своите възгледи на някой! Крайно нетактично е! Колкото пък до безбройните мнения, които си получила от анестезиолози, както казваш...едва ли са били повече от консултациите, които аз съм провела!

# 111
  • Мнения: 6 274
ОСПОРЯ

Приятна вечер, мили дами...  Whistling


Казала съм си мнението, няма да пиша повече в темата.....

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 22:16 от Джуличка

# 112
  • Мнения: 755

 smile3501 Ти си неуморима, ако имаш такъв хъс във всичко, само мога да те поздравя!
Грамотността  е въпрос на статус и памет!
Но налагането на мнение с елементи на крайност, не ти носи дивиденти!  newsm53
Само изказвам впечатления! Laughing

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Аз бях категорична преди раждането , че ще си искам , въпреки че лекаря, с който имах уговорка да ме изражда беше против.По време на раждането много ме заболя и поисках.Доки обаче отвърна , че бебето вече излиза така че нямало за кога .

# 114
  • Мнения: 4 527
Абре хора, темата е "мнения за епидуралната упойка", нали така? Е може ли при такова заглавие всички да сме на едно мнение?! Естествено, че ще се стигне до спор. Вие пък сакън, да не се скараме.  Wink Всеки си е писал сам за себе си какъв му е случаят, а дамата -авторка да си преценява.
А сравнения за слагането на упойка при раждане и качването в кола  ooooh! направо не знам как да коментирам. Какво има едното общо с другото?  Thinking Все едно да справнявам слагането на упойка с пиенето на вода.  Crazy Щот мога да се задавя, примерно. 

# 115
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
точно така! ако беше прочела, щеше да разбереш, е общото е в риска - т.е. това беше сравнение на рисковете. схвана ли?

# 116
  • Мнения: 101
Абре хора, темата е "мнения за епидуралната упойка", нали така? Е може ли при такова заглавие всички да сме на едно мнение?! Естествено, че ще се стигне до спор. Вие пък сакън, да не се скараме.  Wink Всеки си е писал сам за себе си какъв му е случаят, а дамата -авторка да си преценява.
А сравнения за слагането на упойка при раждане и качването в кола  ooooh! направо не знам как да коментирам. Какво има едното общо с другото?  Thinking Все едно да справнявам слагането на упойка с пиенето на вода.  Crazy Щот мога да се задавя, примерно. 

Става дума за вероятноста от усложнения при поставяне на упойка! Това, което казах /написах/ е е сравнение между вероятности за две събития. Риска да ти се случи нещастие /не дай си боже/ с автомобил е много по-голям от риска да ти се случи нещо при тази упойка! Та всъщност, не исках да попадам при тези, които твърдят, че риск не съществува никакъв, но си държа на мнението, че е достатъчно нищожен, за да използвам тази упойка и при следващо раждане...... сега достатъчно ясна ли съм?! Ако имах статистика за задавяне с вода, щях да дам и такъв пример!

И аз като Джуличка си казах мнението и вече няма да се "вързвам" на провокации! За себе си изчерпах темата.

# 117
  • Мнения: 55
Можеш да разгледаш ето тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=359697.msg9648614;topicseen#msg9648614
Иначе аз не одобрявам ЕпидУралната Упойка, раждах с такава и беше сериозна грешка (имам даже и съмнения дали изобщо имаше някакво обезболяване при мен). Винаги има риск, разбира се, затова трябва да се подбере добър анестезиолог, хубаво е и да направиш предварителна консултация с такъв, ако решиш да избереш такова обезболяване.

Здравейте, нова съм във форума. Родих с епидурална упойка и съм много доволна. Във връзка с наличието или липсата на рискове има изписана много литература. Няма никакви рискове при поставяне на упойката, включително и за бебето, и важно е разбира се анестезиолога да не е някой некадърник. Мисля обаче, че няма такива. С оглед на това колко съм доволна от раждането с епидуралната упойка я препоръчвам. Смятам,че човек трябва да се възползва от напредъка на медицината.

# 118
  • Мнения: 405
ОСПОРЯ

Приятна вечер, мили дами...  Whistling


Казала съм си мнението, няма да пиша повече в темата.....
Нямам думи просто.. ooooh! hahaha. Едва ли един форум обаче е правилното място за демонстриране на езиковата  грамотност ooooh!...И в този ред на мисли - едва ли мила, би могла да отправяш подобни поправки точно към човек, чието образование и работа е именно в тази област.
 Няма смисъл да разводнявам темата с подобни смешни коментари...Извинявам се на авторката и на всички взели участие в нея за страничните, ненужни коментари от моя страна  bouquet Нека не забравяме, че всеки има право на собствено мнение!

# 119
  • Мнения: 6 274

 Нямам думи просто.. ooooh! hahaha. Едва ли един форум обаче е правилното място за демонстриране на езиковата  грамотност ooooh!...И в този ред на мисли - едва ли мила, би могла да отправяш подобни поправки точно към човек, чието образование и работа е именно в тази област.  
Ако имаш предвид себе си, то тогава аз наистина нямам думи....  ooooh! ooooh! ooooh!
Край, обещавам, че няма да пиша повече...
  Peace

Към авторката - дано вземеш правилното решение...
Желая ти успех, без значение какво ще избереш...
  Peace

# 120
  • Мнения: 594
Ами ако изчакаш да дойдат силните болки, не можеш да останеш неподвижна, за да ти я сложат най - малкото. А при мен си бяха доста силни и при 4 см. Както вече няколко пъти се каза, при всяка жена е различно, моя праг на болка вероятно е нисък.

Съгласна съм. Само ще добавя още нещо - при мен епидуралната упойка ми беше сложена в такава доза, че да престане да действа в процеса на същинското раждане (около 10 минути преди да родя бебето вече си усещах отчетливо контракциите с присъщите болки и всичко останало). Споделих, че отново ме боли силно с моята лекарка, и тя каза, че по нейно настояване дозировката е била такава, за да мога активно да участвам в хода на раждането. Та, ако подобна упойка се сложи при 8 см разкритие най-вероятно ще продължи да действа и при самото раждане и тогава майката няма да може да участва активно...
Аз също си мислех, че моят праг на болка не е чак толкова нисък, при положение, че при първото си раждане устисках до 7 см, но при второто явно доста беше се смъкнала границата и едва издържах на болката при 4 см разкритие.

# 121
  • Мнения: 405
Ако имаш предвид себе си, то тогава аз наистина нямам думи....  ooooh! ooooh! ooooh!
Край, обещавам, че няма да пиша повече...
  Peace

Към авторката - дано вземеш правилното решение...
Желая ти успех, без значение какво ще избереш...
  Peace
За съжаление на всеки се случва понякога да прави правописни грешки...а ти явно имаш доста свободно време за да следиш кой и кога ще ти отговори в темата ooooh! Joy Ако решим да проверяваме  всеки кой и как пише едва ли резултатите и от твоите писания ще са много цветущи...А защо ли не отправи уместната си поправка и към авторката на темата, която също не е била перфектна в правописа си, а си тръгнала да се правиш на много езиково ерудирана и да го доказваш именно на мен...  Коментарите ти относно мен наистина са излишни...

Последна редакция: пн, 23 фев 2009, 21:03 от Amilia_

# 122
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305

 За съжаление на всеки се случва понякога да прави правописни грешки...а ти явно имаш доста свободно време за да следиш кой и кога ще ти отговори в темата ooooh! Joy Ако решим да проверяваме  всеки кой и как пише едва ли резултатите и от твоите писания ще са много цветущи...А защо ли не отправи уместната си поправка и към авторката на темата, която също не е била перфектна в правописа си, а си тръгнала да се правиш на много езиково ерудирана и да го доказваш именно на мен...  Коментарите ти относно мен наистина са излишни...
Амилия, хайде стига! не е понякога - погледни си постингите! вярно, че нет-културата позволява да не се спазва стриктна пунктуация, но все пак не ми навирай в очите
Цитат
именно на мен
. какво ти е на теб? правиш правописни грешки, това е вярно. какво толкова има?

моля да ме извините за  offtopic

# 123
  • Мнения: 80
Нямам усложнения, но мен лично не ме обезболи тази упойка, всичко си усещах и шиенето дори, та не знам дали изобщо ми трябваше, но ?! Избери си лекар и говори с него.

# 124
  • Мнения: 405
Амилия, хайде стига! не е понякога - погледни си постингите! вярно, че нет-културата позволява да не се спазва стриктна пунктуация, но все пак не ми навирай в очите
Цитат
именно на мен
. какво ти е на теб? правиш правописни грешки, това е вярно. какво толкова има?

моля да ме извините за  offtopic
[/quote]
 Не виждам какво им има на постингите ми  newsm78 #Crazy. ...в ролята на арбитър ли се явяваш тук?! Да - всички понякога грешим докато пишем...факт! В конкретния случай обаче ме подразни решителността на някои изказали се вече тук, относно адски неблагоприятните последици от този вид анестезия. Кому е нужно да насаждаш собствени негативни мисли?! Мисля, че би било излишно да кажа каквото и да било друго...

# 125
  • Мнения: 77
Извинете мили дами, че се намесвам след като вече дадох мнението си,  но..........................  подразних се!
Решила жената да попита за "ЕПИДОРАЛНАТА", мисля че всички я разбрахме, хубаво беше от ДОБРОНАМЕРЕНИТЕ НИ постове освен МНЕНИЕ /отговор/ да и стане ясно че е объркала думата, но нищо повече. Не виждам повод да се "хващате за косите" без мислено. Какво си мислите, с какво толкова се почувствахте важни /грамотни или не до там/ че да ни занимавате с виртуални спорове на тема граматика. Ако толкова ви е домиляло за процеса ОГРАМОТЯВАНЕ, що не идете в училище....ще сте по-полезни. Не е лошо да пишем граматически правилно, но .....чак пък толкоз....престарахте се.

# 126
  • Мнения: 405
Ако толкова ви е домиляло за процеса ОГРАМОТЯВАНЕ, що не идете в училище....ще сте по-полезни. Не е лошо да пишем граматически правилно, но .....чак пък толкоз....престарахте се.
Часовете по езикова грамотност в училище отдавна съм си ги взела, приложила съм ги и в/чрез висшето си образование. На никого нищо не се старая да доказвам / показвам - други го правят и то грозно демонстративно. Извинявам се за създалата се глупава ситуация. Надявам се авторката на темата да вземе възможно най-доброто и адекватно решение.
 Не мисля да губя времето си в ненужни, но за някои явно доста смислени спорове.

# 127
  • Мнения: 743
Какво толкова сте се хванали за тези правописни грешки,незнам.Голяма работа станала,жената търси съвет.Не може ли просто да и дадем такъв.Що за дребнави хорица,ама така вие изпъквате,колко сте умни и грамотни.Била писала с големи букви и била крещяла,що са глупости....Вие от първия си пост ли сте безпогрешни,защото аз не бях и мен ме хапаха,и беше гадно....Както и да е,ядосах се!

Аз от страх си бях уговорила епидурална упойка.Ллюбезен анестезиолог ми отдели цял час време да ми разясни всичко-нещо ,което не очаквах.За щастие родих за 2 часа,а анестезиологът се освободи и дойде точно преди да ме качат на магарето,и нямаше време.Чувала съм разкази как не си чувствали краката,не усещали напъните...Мисля,че точно тази консултация със специалиста е много важна.Хората са с различен праг на чувствителност и при всеки количеството упойка е различно.Опасност винаги има,но след като могат да се спестят кански болки,защо да не...Аз съм ЗА,и ако имам второ дете,пак ще си уговоря такава упойка.Анестезиолога трябва да е добър!

# 128
  • Мнения: 755
Браво.... и в тази тема се стигна до караница , какво ВИ става дами? Shocked
Напоследък почти във всяка тема , в която има разнобой на мнения се стига до "дракане"!
Не че и аз не съм попадала в подобна ситуация , но чак пък .... толкова! ooooh! Tired

# 129
  • Мнения: 12
бебето ми беше 3,800/роди се 4,200/,поисках епидурална упойка,казаха ми че не се препоръчва при по-големи бебета,за да не се стигне до там,да използват  форцепс,което може да увреди бебето/защото все-пак тази упойка те обезболява,но да не забравяме че и ти трябва малко пак да се напънеш,няма кой вместо теб да го направи/.

# 130
  • Мнения: 163
Аз исках да раждам с епидурална упойка, но понеже вдигнах температура и ми казаха, че има голям риск за мен ако ми я сложат и да ти кажа не беше болка за умиране. Мисълта ми е, че може и да бъде доста опасна, но всеки си решава има много жени, които я предпочитат. Simple Smile

# 131
  • Мнения: 1 372
В самото раждане няма толкова страшни и нетърпими болки. Ако ти се налага секицио вече е друг въпрос. Мои близък, които е анестезиолог казва, че доста често дават усложнения и най -елементарния и чест проблем който се проявява след постяване на ЕПИДУРАЛНА УПОЙКА е болки в областа на кръста.
Когато аз раждах в същата стая дойде едно момиче раждало с епидурална упойка. Първо се е наложило да я обезболяват два пъти, след което не е усещала напъните и са вадили бебето с форцепс. Вследствие на всичко това детето беше с продълговата главичка, която "уж" ще се оправи а момичето с адски болки в кръста.

# 132
  • Мнения: 90
За Емма се наложи спешно секцио в последния момент, тъй като през цялата бременност бях с идеята че ще раждам естествено, секциото и като информация го бях пропуснала...

Не знаех нищо, но реших да съм с епидурална, за да чуя плача й, и да я видя...(а и се вживявах в някакви филми че могат да ми я заменят Laughing )

За съжаление, точно когато трябваше да раждам на 5.09 бяха някакви празници, съответно нашите български лекари-всички на банкет...
Анестезиолога никакви 'проби' не ми прави, хакна ми двойна упойка без да ми задава въпроси ( на въпроса ми по-късно защо сложил двойна, ми отговори- повечето жени не ги хваща, за да не се бавим) Е тоя човек едва не ме уби!  Sad Още като вкара инжекцята започнаха да ми се схващат краката, след това целия кръст, и започнах да се схващам до горе-ръцете, сърцето ми се учести, врата ми-не можех да си мърдам главата, не можех да дишам...четяха по устните ми какво им казвам, и като разбраха аз вече бях отнесла..бях изпаднала в кома за минути(една акушерка се оказа после приятелка на майка че й разказваше) слагали ми маска..не знам какво са ме правили но много се уплашили, взеха да ми бият шамари да ме викат, изкараха детето с надолу с главата цялата синя лилава, не плачеше-много се уплаших, взех да викам-тя се задушила от това че трябвало да ме свистяват... ooooh! После чак изплака....

Оказа се че анестезиолога взе да се оправдава-ами тя не ми каза че е с ниско кръвно(а като съм с ниско кръвно, като ми сложи двойна доза може да ме убие директно) - казвам му че не ме е питал...той си настоява на своето...

Не бих искала втори път такава упойка-разминах се на косъм...

Съвета ми  към всички бременлийки планиращи тази упойка-казвайте на лекарите ако сте с ниско кръвно...това може да спаси живота ви.

С обич  bouquet

# 133
  • Мнения: 4 527
Мама на Ема, не е истина какво си изживяла!  ooooh! Добре, че всичко е завършило добре, в крайна сметка. Аман от некадърни анестезиолози в тази държава!  Close За да постъпише в болница за каквото и да е, е добре да имаш едно медицинско образование, за всеки случай, да се предпазиш поне малко... Confused

# 134
  • Мнения: 743
Да,така е.Трябва непременно да се говори с анестезиолога предварително,а не просто да дойде някакъв,който те вижда за пръв път.Аз пак ще кажа за моя,от Добрич-др.Ананиев,много мил,любезен,изчерпателен.Разпитва ме много,всякакви подробности,едва ли не искаше да добие представа и какъв човек съм,за да знае как да процедира.Той не можа да ми помогне ,защото закъсня,и упойката подейства,съвсем накрая,но ми държеше ръката докато ме шиеха,много шевове имах,и не беше съвсем нищо да не усещам.Бих му се доверила отново,без притеснения,знам ,че дава всичко от себе си и е професионалист.

# 135
  • Мнения: 755
mama na emma много съжалявам , че това си преживяла... ooooh!
Наистина аман от некадърност при лекарите, не само при анестезиолозите, а изобщо!
Важното , че си добре и всичко е приключило благополучно за теб и бебето . Peace
Но от това вадим едно заключение и то е да внимаваме на кой доктор се доверяваме, защото сама по себе си тази упойка не може да е опасна ... все пак тя се поставя от лекари , които преди това са длъжни да свалят т.нар. анамнеза на пациента! Peace

# 136
  • Мнения: 439
Когато започна раждането и имах вече 4см разкритие, анестезиолога дойде при мен, опита да я сложи, аз се дръпнах - рефлекс, той каза, че не трябва да мърдам, пак пробва - не стана, отиде при спешен случай - една бременна епилептичка. Като се върна ми я сложи в тази неудобна поза, в която се сгъвах, но слава богу успешно. С помощ на акушерките и докторите напъваш като ти кажат. Накрая започна да минава действието на упойката, анестезиолога искаше да ми сложи доза, аз не исках, но сложи. Като родих и при шиенето не усещах нищо.
Успех!
Не се вижда откъде си, а е важно, където ще раждаш.
В Плевен например нямат добри анестезиолози и упойките са пълни, така, че наистина трябва да е добър, както казва рози-макси.
Наскоро наша позната роди там секцио с пълна упойка.
Успех!

# 137
  • Плевен
  • Мнения: 857

Не се вижда откъде си, а е важно, където ще раждаш.
В Плевен например нямат добри анестезиолози и упойките са пълни, така, че наистина трябва да е добър, както казва рози-макси.
Наскоро наша позната роди там секцио с пълна упойка.
Успех!
Може ли да поясниш малко, че аз съм от Плевен и мисля да раждам с такава? Въобще ли няма добри анестиолози тук? Питам, защото нямам отзиви от други познати в Плевен. Благодаря предварително!

# 138
  • София
  • Мнения: 504
Мен също ме беше страх да не увредя по някакъв начин детето си. Но бях и твърдо против секциото(пожелание). По тази причина родих във вана. Лично при мен болките бяха наполовина по-слаби отколкото на сухо(излизах 2 пъти от водата). Всичко друго мисля, че е като обикновено раждане. Е и много бързо се възстанових, но незнам дали ваната е помогнала по някакъв начин.

Общи условия

Активация на акаунт