Купуване на стаж

  • 3 034
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 651
Какво точно означава да си "купиш" стаж?  Rolling Eyes

Ами плащаш осигуровки на минималната заплата за времето, за което ти трябва стаж.

хаха, това е трепач  Joy Joy Joy Joy
дали може да се случи на друго място по света  newsm78

Едва ли сме измислили топлата вода....Че живеем в абсурдистан да, но данъчната ни система малко или много е заимствана от белите държави.

# 16
  • Мнения: 619
Свекъра ми си плати студентските години и се пенсионира.

# 17
  • Мнения: 395
Имам няколко въпроса....понеже имам около 6 години студентстване ми е интересно дали мога да си ги купя като стаж? А колко струва? И като какъв се води този 'стаж'....в смисъл едно е да кажеш " Имам 3 години стаж като счетоводител" и съвсем друго" Имам 6 години стаж като студент"  Joy

# 18
  • Мнения: 619
Ами както го написах така е. Не се води никак. Отиваш, плащаш и си ОК. Свекъра ми преди около 5г го купи за около 1500лв.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 097
Абе, хора, вие сериозно ли мислите, че можеш просто ей така да отидеш и да си купиш стаж на кило  ooooh!
Става въпрос за закупуване на стаж при пенсиониране. И това са годините, през които е следвал човек.

# 20
  • Мнения: 1 668
За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, ако внесат за своя сметка осигурителни вноски, изчислени върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към датата на внасянето на вноските. Осигурителният стаж се зачита за времето, за което са внесени вноските, но не за повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност.
За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, за което лицата са навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 и 2, но на които не им достигат до 5 години осигурителен стаж за придобиване право на пенсия и са внесени осигурителни вноски, изчислени върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към датата на внасянето на вноските, ако това време не се зачита за осигурителен стаж на друго основание по този кодекс.
Чл. 68. (1) Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на възраст 60 години и 6 месеца за мъжете и 55 години и 6 месеца за жените, при условие че сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта не е по-малък от 98 за мъжете и 88 за жените.

(2) От 31 декември 2000 г. възрастта по ал. 1 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с 6 месеца за мъжете и за жените до достигане на 63 години за мъжете и 60 години за жените, а сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта се увеличава с 1 до достигане на 100 за мъжете и 90 за жените.

Това е текста на кодекса за социално осигуряване,т.е. не може всеки иде-дойде да ходи да се пенсионира и откупува стаж ,когато му хрумне.

# 21
  • Мнения: 619
Значи моя свекър е отговарял на всички изисквания.

Общи условия

Активация на акаунт