Мами вегетарианки, да се преброим и споделим - 3

  • 31 776
  • 470
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 3 869
http://www.zemianazaem.com/archives/404#more-404
Тук е последния проект на наредбата за храненето в ДГ и у-ще! Всеки може да напише предложенията си!!!

# 436
  • София
  • Мнения: 5 203
Смятате ли, че обществото ни е дозряло да влезе в ЕС по темата : вегетарианството има право на живот, не е болест, не е вредно, не е животозастрашаващо за деца?

http://www.zemianazaem.com/archives/404#more-404
Тук е последния проект на наредбата за храненето в ДГ и у-ще! Всеки може да напише предложенията си!!!

# 437
  • Мнения: 1 161
Искам да ви препоръчам детски Омега комплекс (Омега 3 + Омега 6), с вкус на плодове, в капсули, които могат и да се дъвчат от децата. Нашият е много капризен за такива непознати и нови неща, но ги хареса и ги дъвче без проблем.
Намерих го на Ebay.co.uk 60 капсули струват 11.63 лв. с доставката и пристигна за 4 дена. Това нещо в комбинация с пресни кълнове (отгледани у дома) е най-здравословната храна за детето.

# 438
  • Мнения: 2 132
Не знам защо са ти прехвърлили тук темата, но препоръчания продукт пише, че не е подходящ за вегетарианци  Peace
За омегите ,на детето слагам семена или олио в манджите. Simple Smile

# 439
  • Мнения: 2 761
Рибено масло има в аптеките-малки капсулки,при това по-евтини.Става чудесно за деца на майки вегетариaнки,които не изпадат в  потрес,ако децата им опитат нещо невегатарианско  Peace
Пила съм като дете без да съм яла кълнове и не знам дали за това,но и до ден днешен почти нямам проблеми със зъбите.

# 440
  • Мнения: 33
Аз не ям месо,но на дъщера ми приготвям.Не давам всеки ден.Редувам с яйце,или с бобови.За себе си съм спокойна,че съм си супер без месо,но тя си го търси и аз спрях да се противя.Реших,че тя сама ще спре ако иска в някакъв момент.Поздрави на всички!

# 441
  • Мнения: 27
Здравейте мами,

не съм активна във форума, но имам нужда от съвет и вие сте единствените, които мисля, че могат да ми помогнат. От Варна съм и познатите ми вегетарианци се броят на пръстите на едната ми ръка.

Имам дъщеря на 3 години, която посещава частна детска градина. И тя като нас не консумира месо. Доскоро аз й приготвях храна вкъщи и й носех за градината, но преди дни ми съобщиха, че вече няма как да става, тъй като им правят редовно проверки и ще ги глобят, ако има външна храна. Имало наредби, които трябва да се спазват и трябвало да давам на детето храната, която държавата е решила  Shocked. Тъй като знам, че има детски градини в София с вегетарианско меню, исках да ви попитам, знаете ли те как са се справили с тези задължителни наредби?

Предложиха ми да занеса бележка от лекар, че детето не може да яде месо, но на мен този вариант не ми харесва, тъй като детето ми не е болно и смятам, че родителя трябва да преценява с какво да храни детето си, а не някои друг!

Благодаря ви предварително!

# 442
  • София
  • Мнения: 5 203
можеш да внасяш храна със сертификат, това не е забранено!!! (сандвичи вегетариански, опаковани, с производител, срок на годност, дата на производство)
но не можеш да носиш домашна храна

можеш да вземеш бележка от личния лекар, че детето има фамилна обремеменост и досега не е захранвано с месо и месни продукти - мислиш ли, че това е вярно? никой не би поел отговорност той да захрани детето ти, нали?

в софия няма вегетариански детски градини
единствената лицензирана (валдорфска) детска градина вече не е вегетарианска - има един път в седмицата риба Sad
което означава, че вегетарианчетата не ядат рибата, но останалите са си ОК

така че.... подписвайте петициите, все още нищо не е спечелено!

ПП има и едно друго детско място , което се води вегетарианско, но то доколкото знам не е лицензирано
него наредбата за задължителната риба не го лови Simple Smile

# 443
  • София
  • Мнения: 5 203
пак ти отговарям, защото въобще не се сетих, че при частните градини са съвсем други нещата...

първо, ако си в софия, ти диктуваш всичко, поне при моите приятелки е така в обикновените частни градини - те са с кетъринг, а за кетъринга не е особен проблем да има специално меню...
въобще не разбирам как може да правят проблем за храната в частна градина!

второ, в частните градини (пак около децата на моите приятелки го знам), имат едни императивни списъци какво не може да се дава на всяко едно дете!
видяла съм вече поне в 3 градини такива списъци:

На Иво не се дава: мед, орехи, всякакви ядки
На Петя не се дава прясно краве мляко, кисело краве мляко, сирене , кашкавал, ....
На Георги не се дава: ъохести плодове - праскови, кайсии....

включваш детето си в този списък и просто не му дават месо... ти не очакваш от тях да дават, но отделно им забраняваш да дават!

# 444
  • Мнения: 27
Цитат
първо, ако си в софия, ти диктуваш всичко, поне при моите приятелки е така в обикновените частни градини - те са с кетъринг, а за кетъринга не е особен проблем да има специално меню...
въобще не разбирам как може да правят проблем за храната в частна градина!

Точно това ме изуми и мен. Явно наредбите важат и за частните градини. Нямам представа и не знам откъде да проверя това.

Иначе предполагам мога да взема бележка от личния лекар, но тук вече става въпрос за принципи.
А вегетариански сандвичи или друга храна със сертификат няма откъде да намеря във Варна, а вече е и друг въпроса, че искам да яде храната, която аз й приготвям, защото тя очевидно е по-ползна от тази на детската кухня.  Simple Smile

# 445
  • Мнения: 2 761
Детето ти не иска да яде месо или ти не му даваш?Две различни неща са.Ако е първото просто няма да яде,когато в ядененто има месо,защото никой не е длъжен да обича всичко,независимо дали месо или броколи примерно,ако е второто добре си помисли кое е по-вредното-храната или твоето поведение,дето налагаш.
Hай-добре е да си намериш Мери Попинс на цената на таксата на частна градина и когато детето порастне, и може да дава смислени отговори да поговориш с него как се чуства,че другите ядат обща манджа,а то само им наднича в паничките.
А най-добре е да направи това неутрален човек,защото децата много искат да се харесат на родителите си и от страх да не ги разочароват,могат да лъжат,само и исамо да им се харесат.

# 446
  • Мнения: 27
Благодаря за отговора, но не мисля да навлизам в спор, за това какво и защо го правя. Аз съм родителя и аз преценявам, не хората около мен. Въпроса ми беше съвсем друг, не дали да давам месо на детето си.

# 447
  • Мнения: 2 761
Разбира се,правото върху детето ти е само твое.
Успех в битките,които сама си създаваш!  Peace

# 448
  • USA
  • Мнения: 1 323
Привет от още една мама вегетарианка.
Не съм обаче вманиачена и мисля да предложа на детето си след като навърши годинка и ако не го одобри в никакъв случай няма да му се налагам.Смятам ,че трябва да има право на избор както и аз съм го имала и родителите ми се съобразиха с нежеланието ми да го консумирам още от 5 годишна  Simple Smile
Хубав ден на всички и ще ви следя!

# 449
  • София
  • Мнения: 455
Цитат
Петицията за забрана от ЕС на неоникотиноидните пестициди, които морят пчелите масово. Ако още не сте се подписали направете го, остават броени часове..
https://secure.avaaz.org/en/hours_to_save_the_bees/?aFZfSd

Общи условия

Активация на акаунт