Мами вегетарианки, да се преброим и споделим - 3

  • 31 777
  • 470
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 2 132
Намерих стара информация за сирене без този ензим: "Получиха се отговори от следните фирми, които отговорно за … ОД - СОФИЯ." - мнение №10 на Жени.


Какво означава микробиална сирищна мая???От какво е получена,така щото да може да подсири млякото до консистенция на сирене?
Сирищната мая си е с въпросният ензим.Оттам идва и вит.Б12,който няма как да се получи ако го няма този ензим.Нали тази тема е за вегетарианци,а не за вегани?
Без сирищен ензим е моцарелата примерно или ако се подсече при домашни условия прясно мляко с лимон.



Означава, че е получена от микроорганизми (бактерии). Няма проблеми да си подсири млякото. Това е вегетарианската алтернатива на другия, получен от стомаха на убити телета. В Англия на сирената направени с него има знак, че са подходящи за вегетарианци. Но, в БГ за съжаление няма такака практика.
Б12 идва от бактерии. Самите животни го набавят от тревата и др. работи, които ядат. Б12 има в прясното и кисело мляко и другите млечни продукти, не е само в сиренето. Въпросът е точно за вегетарианци, защото веганите по принцип не ядат млечни и не ги бърка, с какво е направено сиренето. Peace
В моцателата, която се предлага на БГ пазара и е внос, също има ензим като се срещат и този от телета, и с другия. Просто трябва да се чете отзад, с кой точно вид е.

Въпросният ензим от телета е нещо като желатина. В смисъл, че и двете са продукти от животни, които вегетарианците не ядат.

# 421
  • Мнения: 2 761
Намерих стара информация за сирене без този ензим: "Получиха се отговори от следните фирми, които отговорно за … ОД - СОФИЯ." - мнение №10 на Жени.


Какво означава микробиална сирищна мая???От какво е получена,така щото да може да подсири млякото до консистенция на сирене?
Сирищната мая си е с въпросният ензим.Оттам идва и вит.Б12,който няма как да се получи ако го няма този ензим.Нали тази тема е за вегетарианци,а не за вегани?
Без сирищен ензим е моцарелата примерно или ако се подсече при домашни условия прясно мляко с лимон.



Означава, че е получена от микроорганизми (бактерии). Няма проблеми да си подсири млякото. Това е вегетарианската алтернатива на другия, получен от стомаха на убити телета. В Англия на сирената направени с него има знак, че са подходящи за вегетарианци. Но, в БГ за съжаление няма такака практика.
Б12 идва от бактерии. Самите животни го набавят от тревата и др. работи, които ядат. Б12 има в прясното и кисело мляко и другите млечни продукти, не е само в сиренето. Въпросът е точно за вегетарианци, защото веганите по принцип не ядат млечни и не ги бърка, с какво е направено сиренето. Peace
В моцателата, която се предлага на БГ пазара и е внос, също има ензим като се срещат и този от телета, и с другия. Просто трябва да се чете отзад, с кой точно вид е.

Въпросният ензим от телета е нещо като желатина. В смисъл, че и двете са продукти от животни, които вегетарианците не ядат.


От кои бактерии идва Б12?
Б12 има в тревата? newsm78
Ако имаш впредвид "специално" създадена за целта,то аз си предпочитам сирсищния ензим.Междудругото не знам за тази мода да се избягва от вегетарианци.
Историята на истинското кисело мляко,извара и сирене е свързана точно с вътрешности на животни.

# 422
  • Мнения: 2 132
Ами по принцип се получава от бактерии. От тревата го набавят, защото те я ядат немита и по нея си виреят всички бактерии, които ние отдавна не получаваме, защото обработваме и мием зеленчуците. Също така има предположения, че хората, които имат добре функционираща храносмилателна система, могат да го синтезират назад в устната си кухина и в червата. Това като допълнение.
Този микробиологичен вариант на ензима няма нищо притеснително. Това са си микроорганизми както примерно в киселото мляко, за да се получи, се добавят лактобациликус и другата бактерия със С (забравих и името в момента Simple Smile). Самото Б12 си го има по принцип в млякото. То НЕ идва от ензима. Примерно в човешката кърма също има Б12.
За мода не знам. В Англия си е стандартен надпис. Трябва да се поразровя да видя, от кога е създаден или е изолиран.
А иначе и желатинът е с традиции в сладкарството, но отдавна има вегетариански алтернативи. Той също е получен вследствие на убийство на животно и за това се избягва.

# 423
  • Мнения: 2 761
Ако беше толкова просто отдавна някои да бяха започнали да ядат немито...Това са само хипотези на определена група хора.По принцип не ми е известно да има доказателства,че Б12 го има в тревите.
Иначе,че се синтезира от организма и на животни и на хора съм съгласна.Понякога обаче може да има проблем със синтеза и не е лошо да се набавя допълнително.В купешко кисело мляко не знам колко го има.Но ако се кваси при домашни условия или се ползва кефирната гъба-да.Също така много добър източник е и пчелното млечице.
Б12 има в суровото мляко.Като се обработи вече го няма.


# 424
  • Мнения: 2 132
Нали коментираме сега микробиологичната мая за сирене? Къде завъртя посоката за Б12. Аз никъде не съм писала какъв е механизма на получаване, усвояване и т.н. Това не е темата на разговора. Ние си говорехме за маята и Б12 го намеси ти, а аз просто ти казах, че той не идва в млякото от сирището, а от другаде.  Peace

Да допълня само за Б12- Идва от бактерии и това го пише навсякъде. За тревата примера беше, че като ходят на паша кравичките, си хрускат тревичка с бактерийки Grinning Между другото, мисля, че тези, които се отглеждат във кравеферми се хранят със смески обогатени с витамини Thinking

# 425
  • Мнения: 2 761
Коментираме я,ама ти не каза как се казват тези бактерии.На мен лично не са ми известни,та ми стана интересно да разбера колко "естествено" се срещат и дали не ги "произвеждат" в лаборатории.За Б12 като ти остане време си прочети от къде идва и не пиши наизуст.Иначе с теб отдавна няма какво да си кажа,очаквах,че някой по запознат ще се включи.

Последна редакция: пт, 10 юни 2011, 19:47 от ОМ

# 426
  • Мнения: 2 132
Аз на изуст не говоря Wink
Който иска може да си напише в гоогле eubacteria archaebacteria b12 и да си прочете Simple Smile

# 427
  • Мнения: 2 761
Ти съвсем ме хвърли в оркестъра.Ако може и да ми смелиш каква е връзката на тези  прокариоти и еукариоти с това,което коментираме?Или искаш да ми намекнеш за водораслите?Вероятно ги пасат кравите...Знам ли вече.
Или  микробиалнатa сирищна мая я правят с агар?


# 428
  • Мнения: 4 392
Всички необходими витамини могат да бъдат синтезирани от организма, стига човек да живее природосъобразно. Тялото е мъдро и учените все още не са установили всичките му механизми, но поне това е ясно.
Българинът е оцелявал през вековете с малко и проста храна и много труд( разбирайте изпотяване=детоксикация), като строго е спазвал постите. Зимата е изкарвал без никакви пресни плодове, а от зеленчуците аз се сещам главно за кореноплоди, но е бил здрав.
Така че много здраве от мен на съвременните диетолози! Laughing Основното е какъв начин на живот водиш. Peace Тоест не трябва да пием синтетични витамини, а да водим активен и природосъобразен живот, мисля.

Дано скоро не попадам пак на този спор за прословутия Б12, че ми е смешно вече.

# 429
  • Мнения: 3 869
Спорът за Б12 е сравнително нова територия, докато този за протеина вече е ветеран... Въпреки всичко, неотдавна отново някой го повдигна (в друга тема) - "не могат да си набяват нужния протеин"...

# 430
  • Мнения: 2 132
Само дето спорът не беше за Б12, а за сирещото  Laughing

# 431
  • Мнения: 4 392
Който се съмнява, че му пробутват стомахчета от теленца в сиренето ( На търговците вяра да няма човек!) може да си прави домашно сирене и кашкавал с непастьоризирано прясно мляко съответно с мая за сирене и лимонтозу.
Аз доколкото знам, вече май почти изцяло са минали на синтетика. Тук- там и сирище се съдържа в млечните произведения, но със сигурност не може да се каже кое е по- малката злина.От етична гледна точка е ясно, но от здравословна?

# 432
  • Мнения: 2 761
Само дето спорът не беше за Б12, а за сирещото  Laughing

Мда,междувременно намерих как се казва тази микробиологична мая,та ще гледам да избягвам...

# 433
  • Мнения: 236
За пастета си малко късно да отговоря: и на мен не винаги ми става еднакво добре.Нямам пропорции.Та ако не ти се е получило и по рецепта,не ме бии моля те Mr. Green
Всеки път слагам каквото имам.

# 434
  • Мнения: 1
Здравейте!

От известно време имам следния проблем: не мога да ям месо и яйца. Преди съм яла месо (никога не съм му била голяма фенка), но 1-2 пъти седмично ми се дояждаше. Яйца ям откакто се помня и винаги съм ги обичала, сега незнайно защо не ми харесват изобщо. Не ме притеснява това, че не ям месо и яйца, ами каква е причината за това, дали е нещо нормално или може да са симптоми на някаква болест. Някой имал ли е подобен проблем?

Общи условия

Активация на акаунт