Хубави детски книги от не толкова известни автори

  • 112 031
  • 753
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 926
"Сърце"Едмондо де Амичис.възраст- 7-11г.Невероятен разказвач е авторът, книгата дава изключителни уроци по човечност!За първи път ни я четеше учителката в първи клас по извънкласно четене/  имаше такива часове тогава/ и всички слушахме развълнувани пракрасните истории.

"Лисичето кожухче"Кр.Григоров/  ако не се лъжа за автора/.8-12г.Симпатични разкази за едно нелеко детство, много майсторски и с чувство за хумор  се разказва и за трудностите в живота.

"Пътешествие с Десислава"Сл.Хр.Караславов.И първата част на тази история, но не помня името.7-12г.
"Люлеещият се стол"-забавна и поучителна история за лятната ваканция на едно момиченце и странното му семейство- 9-12г.

Годините съм написала по моя преценка, без да съм експерт по въпроса, по-скоро по спомени кога на мен и на връстниците ми са харесвали тези книги.

За малките любители на фантастиката- всички книги на Беляев-11-14 год

# 16
  • И тук, и там, навред....
  • Мнения: 755
кн. "Защо избягаха куклите" и "Обитателите на Великия залив" - Йонас Авижюс /мн. любима наша/
кн. "Фердо Мравката" - Ондржей Секора
кн. "Приказки" на Беатрис Потър
кн. "Кой какъв е и защо такъв е" - том4, това е сборник на произведения от различни български автори
кн. "Чудни времена" -том2 - с малки разказчета пак от различни български автори
кн. "Приказките на Осмиянко" - Криста Бендова / мн. любима наша/

# 17
  • Мнения: 1
спомням си :" Необикновените приклучения на карик и валя","Маншон полуобувка и мъхеста брада"-тази я четем в момента,а предната немога да я намеря на български в нета,бих искала да я прочета на моите сладури,които обичат приклученията,особенно такива Simple Smile.затова моляви ако някои намери книгата да ми каже,ама да е е-книга.Предварително благодаря  bouquet

# 18
  • Мнения: 471
Здравейте темата е страхотна  Crazy  bouquet   bouquet.... и всички книги изброени до тук са ми любими  smile3529 (няма да ги пиша,за да избегна повторение  Naughty) Peace

спомням си :" Необикновените приключения на карик и валя","Маншон полуобувка и мъхеста брада"-тази я четем в момента,а предната немога да я намеря на български в нета,бих искала да я прочета на моите сладури,които обичат приклученията,особенно такива Simple Smile.затова моляви ако някои намери книгата да ми каже,ама да е е-книга.Предварително благодаря  bouquet
на БГ май я няма никъде, ето е - книга ,самоче е на Руски  Rolling Eyes ... дано съм помогнала, ако не извинявам се  Tired
http://books.rusf.ru/unzip/add-2003/xussr_l/larrij11.htm?1/34   Peace

# 19
  • Мнения: 433
Освен много от тук изброените - "Аз и сестра ми Клара" на Димитър Инкьов. Това са разкази, има ги и на отделни книжки с по едно разказче вътре с огледален превод на английски. Виждах ги скоро в "Пингвините".  Страхотни забавни разкази, жалко, че не са така популярни , както заслужават.

# 20
  • Мнения: 3 491
Освен много от тук изброените - "Аз и сестра ми Клара" на Димитър Инкьов. Това са разкази, има ги и на отделни книжки с по едно разказче вътре с огледален превод на английски. Виждах ги скоро в "Пингвините".  Страхотни забавни разкази, жалко, че не са така популярни , както заслужават.
О, да, приятни са много. Драго ми е, че са издадени вече и в България, не знаех. Те са писани оригинално на немски, но са преведени на английски и на други езици. Надявам се да са били издадени в България преди смъртта на автора, и той да е доживял щастието да ги види на български.

# 21
  • Мнения: 8 999
"Билянка Разпилянка и Живко Ленивко" от Михаил Лъкатник
Много забавна и поучителна историйка, препоръчвам за деца над 4-5 г.

# 22
  • Мнения: 4 204
Вчера прочетохме "Децата от улица Тряскаджийска".Авторът е известен/А.Линдгрен/, но на мен поне заглавието не ми беше.От вас го научих.Мисля, че мъъъъничко сме закъсняли за нея.Тоест добре е да се прочете около 5-6 год.възраст.

# 23
  • Мнения: 62
"Чук и Пук'' .За жалост не си спомням автора. В нея са разказва какво се случва когато не си мием зъбите Laughing
"Воля" на Горчивкин .Разказва се за едно момче ,което оства без ръце .Въпреки своя недъг успява да постигне мечтата си.Тя е за по-големи деца.
"Черешата с алените  сърца",
''Харун и морето от приказки ''на Салман Рушди

# 24
  • Мнения: 265
"Приключенията на Моливко и Сръчко" от Юрий Дружков.
"На приказки с тигърче" на Доналд Бисет.

# 25
  • Мнения: 117
Всичко от Роалд Дал - ГДВ, Матилда, Чарли и шоколадовата фабрика, Вещиците....Между другото, аз го открих като автор и за себе си - Разкази с неочакван край, Моят чичо Осуалд.
Мери Попинс, Алиса в страната на чудесата
Всичко от Ерих Кестнер, за момичетата особено Двойната Лотхен
За по-големичките - поредицата Страховитото в науката, Страховитото в историята, Страховитото в географията, Страховитото в математиката.
Поредицата за Ванда - също за момичета около 9-10 годишни

# 26
  • Мнения: 1 909
Записвам се да чета, но засега само с тази участвам:

"Мигове в кибритена кутийка" от Олга Кръстева - май имаше и филм навремето, но май не са я преиздавали.


# 27
  • гр.София
  • Мнения: 380
Не видях някой да е споменал "Златно сърце"от Калина Малина-мисля, че е първият български детски роман. Разказва се за едно малко сираче и премеждията му, краят е щастлив. Напомня донякъде "Без дом" от Хектор Мало. Като малка много я харесвах.

# 28
  • Мнения: 3 205
"Тайната градина" на Франсес Бърнет
"Черният ужас" и "Замъкът на момичето в бяло" на Константин Кирица (това е четирилогия мисля, но на български май са преведени само тези два тома) - те са за по-големи деца и са стари издания - особено първата.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 076
Не видях някой да е споменал "Златно сърце"от Калина Малина-мисля, че е първият български детски роман. Разказва се за едно малко сираче и премеждията му, краят е щастлив. Напомня донякъде "Без дом" от Хектор Мало. Като малка много я харесвах.

Точно си мислех за "Златно сърце"...
Освен това "Хайди", "Приказа за Стоедин", "Тайната на стария Радул" - тази, мисля, не е превеждана на български, но е изключително интересна. Детските романи на Салгари за Сандокан и пиратите от Момпрацем.

Общи условия

Активация на акаунт