Как занимават децата в яслите?

  • 9 687
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 814
Djina , казваш, че всичко става за 15 минути.
То и в групите на детската градина занятията са не  повече от 15-20 минути. Просто това е оптималното време, в което може да се задържи вниманието на едно дете на тази възраст.
Нали не очакваш 45 минутни часове като в училище?! А пък за яслената група, която населяват деца на възраст от 10 м. до 3 г. възраст и това е напълно достатъчно.

# 16
  • Мнения: 8 999
1.Момичета,от 2 дена пуснах децата на ясла и съм доста разочарована,да си призная.
2. Говорих и с други майки и доколкото разбирам навсякъде е така,защото ги гледат не педагози,а медицински сестри и работата им е повече да ги научат на ред,да си мият ръчичките и да се хранят сами. Ама аз това съм си ги научила самичка.
3. Изглежда яслие не са за да ти научат детето на нещо,а за да ти го гледат и нищо повече.Вярно,учат ги на ред и режим,но за мен това не е достатъчно.
4. Много искам да чуя вашите впечатления от заниманията на децата ви в яслите,така ли е и в другите градове? Аз ли се вманиячавам или... ?

1. Какво очакваш да научат децата ти за два дни???!!!
2. Естествено, че малки деца не могат непрекъснато да учат песни и стихотворения. За тях най-голямото познание в този период е да се самообслужват.
3. Да, яслите са в помощ на майките, които работят или имат други заетости - да им гледат децата, докато те вършат нещо друго. Яслите не са към МОН и нямат за цел обучение на деца.
4. Докато ходеше на ясла, синът ми научи много неща, включително песнички и стихотворения, но в никакъв случай не усвои тези знания в първите два дни.

# 17
  • Мнения: 530
И в нашата ясла имат програма по която се занимават децата.Имат си и книжки.

# 18
  • Мнения: 5 278
Ох,аз пак обяснявам,че не очаквам децата ми да научат сто стихчета и песнички,може и нищо да не научат.Просто казвам,че лелите изобщо нищо не им пеят,разказват,обясняват,за да могат те да научат каквото и да било не за два,ами за двеста дена.
А за заниманията не знам колко може да се задържи вниманието им,поне у дома с рисуване,с мозайка,с рисуване могат да се занимават поне половин час,да не кажа повече.Освен това не искам да е нещо като час,просто да им се предложи като вариант,не да ги карат насила.Но не и да бързат да им приберат нещата докато още играят.И точно защото нямат програма си мисля,че трябва да им дават повече време.
Абе няма смисъл май да споря,всеки си има свое мнение и явно зависи най-много от персонала.

# 19
  • Мнения: 7 391
И точно защото нямат програма си мисля,че трябва да им дават повече време.
Абе няма смисъл май да споря,всеки си има свое мнение и явно зависи най-много от персонала.
                   В яслата има програма и то на преподаватели от СУ - ранно детство.При това програмата е осигурена и с учебни тетрадки.Това е университетската програма "Ръка за ръка",която продължава и в ДГ.Това ,че вашия персонал не я спазва си е въпрос на завеждащия ясла /ако е чиста ясла/ или директора /ако е ОДЗ/.
                   При това яслата винаги е имало задължителни говорни занимания,музикални и по дейностите - рисуване,моделиране,конструиране.Единственото което няма е математически занимания ,но има елементарни логически,които са основа на математиката.
                   Не зависи от персонала,а персонала е ЗАДЪЛЖЕН да си върши работата.Ако някой обаче не си е на мястото има начин да му се въздейства,но да се говори изобщо за яслите и за липса на програма не е коректно към хората ,които си вършат работата добре.
                   За времетраенето на заниманията - 10 най-много до 15 минути и то ЗАДЪЛЖИТЕЛНО като игра.При това заниманията се провеждат от педагог или под негово ръководство от мед.сестрите.
                   Отделно е изграждането на здравно-хигиенни и културни навици при хранене и самообслужване.

# 20
  • Мнения: 451
Дъщеря ми е посещавала две държавни ясли. В сегашната ги учат и на песни, четат им приказки, гледат и филмчета и сами си играят. В предишната освен гореизброените имаха и три пъти седмично гимнастика- бебешка  разбира се, нещо като общо раздвижване. Много съм доволна, повече от достатъчно ми е за нейната възраст.

# 21
  • Мнения: 2 131
Днес като отидох да взема Алекс, отварям вратата и заварвам следната гледка - синът ми седнал на столче до масата и "рисува" с молив върху разни листи. Сестрата беше седнала до него. Имаше още 3-4 дечица останали.
В яслата на Алекс ги занимават.
- Сутрин преди закуската задължително имат песнички и танци.
- По определен график в групите влиза и педагог.
- Със сигурност учат песнички, защото той ми ги повтаря - доколкото може, разбира се.
- Правили са им и спектакли - персоналът на яслата разиграва разни сценки. На Алекс това му беше много интересно.
- Най-редовно има изнесени навън рисунки и апликации на децата, за да ги видят родителите. Аз лично имам две дадени "рисунки" на Алекс.
Не знам дали им четат приказки, не съм питала. Доколкото знам, нямат практика да им пускат филми.
Не знам с какво друго биха могли да ги занимават - едва ли могат да ги учат да четат, пишат и смятат. Все пак са малки.
Със сигурност зависи от персонала и от това доколко си върши съвестно работата.

# 22
  • Мнения: 545
В нашето одз (в 1 яслена група сме) имат музика в музикален салон два пъти в седмицата, говорни занимания и рисуване (на този етап се състои в това да държат молив и да драскат в рамките на листа). Откакто ходи, Ева пее различни песнички, а преди в къщи не пееше толкова, въпреки че аз винаги съм й пеела, още повече че така я и приспивах. Освен това, като пее, прави разни движения с ръце – страшно е сладка и смешна.
Не очаквам кой знае на какво да я учат и не ме притеснява, ако заниманията са малко. На себе си като учител разчитам повече. Simple Smile Всъщност, по-важно ми е да е спокойна, весела, суха и нахранена. Да ходи без стрес.
Все пак разбирам разочарованието ти, защото много майки разказват какъв невероятен напредък в развитието си са постигнали децата им след тръгване на ясла, как са махнали памперса и прочие. При нас чак такъв напредък не се получи, но не съм и очаквала.

# 23
  • Мнения: 800
В нашата ясла ги занимават - май по някаква програма, но си спомням от дъщеря си (тя повече говореше и разказваше) че им четат приказки, едната сестра даже играеше с куклите театър, пеят задължително много песнички, (беше ми надула главата с тях), учат стихчета, водят ги на театър поне веднъж месечно, рисуват и лепят разни неща. Синът ми е сега в същата ясла от октомври насам човекът вече знае и "рецитира" няколко стихчета (той започна с пет-шест думи в речника си), "пее" много и танцува, научи се да играе с някого и да "дели" играчките с кака си ... в общи линии мисля че възрастта на децата в яслата заниманията са достатъчни и съм доволна ... първият ръчно изработен подарък от дъщеря ми за 8 март още си го пазя, синът ми за Коледа беше "измайсторил" картичка, нея също пазя ... Но ти си права на 2.5 и 3.5 годишните сигурно не им е достатъчно това.

# 24
  • Мнения: 2 479
Писах тук вече, че съм доволна от нашата ясла, но тази сутрин моята щерка ми сподели, че иска вече да ходи в групата на батко си, защото и омръзнало "с бебетата"  Laughing. Проблем е, наистина, да се занимават и учат на нещо децата, защото не са на една възраст. Няма как на дъщеря ми да и е интересно същото, както на едно дете на годинка и половина  Rolling Eyes. В тази връзка си мисля, че в яслите колкото по - малки са, толкова повече си личи напредък в развитието, после вече заниманията трябва да са съобразени с нарастналите им възможности, а това в групичка от този тип няма как да стане... Thinking

# 25
  • Мнения: 3 695
Предишната ясла беше самостоятелна ясла и имаше педагожка, която всеки ден ги занимаваше за по час. В сегашната (ОДЗ) нямат педагог, но сестрите ми казаха, че всеки ден имат определени занимания според деня от седмицата - примерно в понеделник говорни умения и т.н. Детето пее все повече и повече песнички, част от коите не съм й ги пяла аз, така, че съм доволна от заниманията в яслата.  Peace
Но за 2 дена, разбира се, е рано да се правят изводи.  Naughty

# 26
  • Мнения: 575
Явно зависи от яслата.
Аз съм изключително доволна от тази, която посещава дъщеря ми. Знае над 15 песнички (толкова изпяха децата на Коледното тържество, а малката ми ги пее всички вкъщи), 4 стихотворения.Учат ги да апликират, да рисуват, да оцветяват. Дават ни нещата които правят, слагат ги по табла в съблекалните...От скоро пее за мартенички, за кокичета и минзухари, явно съблюдават материала да отговаря на събития. До колкото знам, скоро пак ще имат тържество "Пролетно".
Аз вкъщи не съм и пяла, майка ми я учеше на френски песнички, така че всички, които знае в момента на български, са научени в яслата, а тя е там от 6 месеца.

# 27
  • Мнения: 455
АЗ съм много доволна от жените,работещи в яслите.Почти всички в яслата,която посещава дъщеря ми са и добри педагози.Има само 1 жена,която е без подход според мен.И когато се случи сутрин да ни посреща дъщеря ми плаче.Там учат песнички и стихчета.Като се прибере дъщеря ми и все ми пее.
Недоволна съм от голяма част от другите родители.Почти никакъв родителски манталитет...Пускат си болни децата и хич не им пука,че ще заразят още поне 10.Вжното е те да не вземат болнични и да се грижи някой за болните им деца.

# 28
  • Мнения: 7 391
Писах тук вече, че съм доволна от нашата ясла, но тази сутрин моята щерка ми сподели, че иска вече да ходи в групата на батко си, защото и омръзнало "с бебетата"  Laughing. Проблем е, наистина, да се занимават и учат на нещо децата, защото не са на една възраст. Няма как на дъщеря ми да и е интересно същото, както на едно дете на годинка и половина  Rolling Eyes. В тази връзка си мисля, че в яслите колкото по - малки са, толкова повече си личи напредък в развитието, после вече заниманията трябва да са съобразени с нарастналите им възможности, а това в групичка от този тип няма как да стане... Thinking
         Ами заниманията са съобразени с възрастта на децата.Трябва да се провеждат в две групи.И заниманията им са различни.

Общи условия

Активация на акаунт