Хашимото и бременност - трудно ли е?

  • 24 722
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • СОФИЯ
  • Мнения: 185
Мили момичета, аз съм с Хашимото от много години,като сериозно се отнесох към проблема едва когато реших да стана мама. С редовното пиене на L-тирокс и следене на хормоните,както  и компетентното наблюдение от д-р Катя Тодорова, сега имам две живи и здрави дечица. Няма място за притеснение, заболяването не се лекува, но когато хормоните се вкарат в норма, няма проблем за протичане на нормална бременност и раждане на здраво дете.  Hug

# 16
  • Мнения: 526
Днес си взех резултатите :

ТАТ -   566,47
МАТ -   311,31

 Cry
май са доста  Sad

Има ли начин да се понижат нивата им..? или не..
Някакви витамини, хранителни добавки..?
И изобщо има ли ефект или всичко е "ала-бала"

И още нещо - как се справяте с нервността? Аз съм много изнервена напоследък - не че нямам причини де.. но все пак..опитвам се да съм спокойна, а не мога Sad

Викам, нервирам се, плача...

Знам, че при стрес се вдигат нивата на тия антитела..но как да го овлдея товааааааааааааааа......  Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry

# 17
  • Мнения: 453
Здравей nlight , наистина са височки, ама и аз незнам точно как се свалят. Тодорова изписва лимфомиозот и селен, не мога да ти кажа дали се повлияват  от това. Аз още незнам тези антитела въобще от къде се появяват, малко ми е тъмна индия. А с тсх как си. Доколкото знам той е по-важно да е в норма при евентуална бременност отколкото антителата/те са непредсказуеми/ . За изнервеността и аз съм така, не са се повлияли нещата от както пия хапчетата. И все пак по-малко стрес ни трябва на нас, от това сме на това дередже.

# 18
  • България
  • Мнения: 987
Здравейте, момичета! Вчера бях на док и видяхме плодно сакче, след икси. Обаче от две седмици имам зацапване, което от вчера е червено и малко по-обилно. Доки каза, че неможе да ми помогне на този етап. Трябва да лежа, да си пия хапчетата и да се надявам всичко да се оправи. Мислите ли, че може Хашимотото да предизвиква тези проблеми? ТСХ ми е 3.06 и в момента пия Еутирокс.
nlight, и моите ТАТ /910/ и МАТ /98/ са много високи. Казаха ми, че е важно ТСХ.

# 19
  • Мнения: 526
ТСХ ми е 11,23 
Доктора каза, че трябва да го сваля на около 2 за да мога да забременея. Но как се докарва да стане стабилно на 2 не знам, предполагам, че ту е над, ту под нормата..ей това много ме притеснява - че няма да може да се установи трайно в нужните стойности.. Sad

мислех си за нервите - дали мога да взимам нещо успокоително, което да не пречи на еутирокса..имам предвид нещо на билкова основа примерно

# 20
  • Мнения: 2 422
nlight ТСХ трябва да е около 2 най добре е да е 1.7 това е мнение на Тодорова.
ТАТ и МАТ са ти високи но не са в небесата само спокйно защото това ги покачва още повече трябва да си поставиш за цел да не обръщаш внимание на глупостите от живота трудно е но ако искаш дете нямаш избор а за лекарства за нервите незнам... всичко има оправия с точните лекарства....
Аз лекувам по точно то тва не се лекува де но мъча да ги вкарам в норма от една година пия лекарства за ТАТ и МАТ . МАТа ми беше 3380 сега вече е 490, ТАТа от 530 сега е в норма а ТСХ още първия месец го вкарахме в норма беше ми някъде около 17.0 вече не помня с точност за него НО да ТСХ е най важно да ти е под 2.0

# 21
  • Мнения: 453
За нервите - може да пиеш чай от маточина, ама не този от пакетчетата. Аз отскоро пия вечер преди лягане. Колкото до тсх наистина ли трябва да чакаме една година поне да е в норма, че тогава да правим опити за забременяване.
Мая, как вкарахте тсх още първия месец в норма, с каква доза?

# 22
  • Мнения: 2 422
Елтирокс 50 един път на ден и още първия месец падна на 3.6 и после слеващите месеци падна под 2

А това за една година да е под 2 за първи път го чувам newsm78???

# 23
  • Мнения: 453
На мен ноември 2008ма тсх ми беше 3,8, а сега преди няколко дни 3,2. Това с 0,25. Притеснява ме, че за 3 месеца почти не е мръднал. А това за една година други момичета са го споделяли, било по препоръка на ендокринолозите. Мисля да се консултирам с Тодорова по въпроса.

# 24
  • Мнения: 2 422
0.25 не е ли малка доза кой те лекува защо не попиташ за по висока доза.
Сигурно е верно това за годината време на мен Тодорова не ми го е казвала но няма значение важното че форума го има защото докторите от много пациенти забравят такива подробности Twisted Evil

# 25
  • Мнения: 453
Точно Тодорова ми я изписа тази доза, но тя имаше в предвид, че тсх не ми е било много високо за да е по-висока. Но явно ще се наложи.

# 26
  • Мнения: 526
 MAIA какво пиеш за да намалиш нивата на ТАТ и МАТ ?
На мен еутирокса ми е 75 мг, може би ще го смъкна първия месец, но налучкването на постоянната доза си мисля че е трудно...особено пък да стоиш точно на1.7-2.

# 27
  • Мнения: 178
Момичета аз така и не разбрах за TAT и MAT какъв им е смисъла изобщо. Лекарката ми направо каза че нямало смисъл изобщо да ги меря, че можело цял живот да са си високи. Най-важно било TSH да е в норма. Знам че Тодорова изписва Селен, но аз като бях бременна и го пих TAT и MAT не ми се промениха изобщо. За нервите да ви кажа, че няма смисъл да се ядосвате за нищо. Само си вредите. Всички си имаме проблеми, но с нерви и рев нищо не се оправя. Аз като се отчаям много (а напоследък имам сериозни причини за това) спортувам. Малко фитнес, хубава музика, кафе с приятелки. Намерете нещото, което да ви дава сили. Всеки има по нещо хубаво н живота си.  Бъдете силни, мислете положително. Живота винаги ни поднася лимони, но винаги можеме да направиме лимонада, нали? Слънцето винаги изгрява, не може вечно да вали.

# 28
  • Мнения: 2 422
MAIA какво пиеш за да намалиш нивата на ТАТ и МАТ ?

За ТАТ и МАТ пия преднизолон по схема , метформин и селеногина. При мен има резултат и то добър както виждате от поста ми по горе, беше ми изписала и лимфомиозота но от него се подувам и задържам течноста незнам защо така и го спряхме.

Момичета аз така и не разбрах за TAT и MAT какъв им е смисъла изобщо.

Ами смисъла е такъв че .... това са антитела на щитовидната и всеки един момент я атакуват простичко казано и може да я разрушат а от нея зависи много за износването на бебо, също така разпознават плода като чуждо тяло и го унищожават.... Мненията на докторите ендокринолози са противоричиви едни казват че не е така а други че антителата пречат .... на кои да вярваме ??? не знам но аз предпочитам да се застраховам и да се помъча да ги сваля тези пусти антитела.

# 29
  • Мнения: 526
MAIA, ако е вярно това, че антителата влияят зле на бебето...това е ужасно Sad
А преднизолона доколкото знам е кортикостероид, и се предписва само когато наистина е много необходимо...
Малко съм стресната, че се изписват такива лекарства.. и това за антителата...че атакуват и бебето. Sad
Никак не ми изглежда оптимистична картинката..

Общи условия

Активация на акаунт