ДОМАШЕН КАТЪК,КАК?

  • 44 191
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 380
Аз нещо не разбрах...като заври това кисело мляко, то ще се пресече като извара. Фактически си изцеждаш изварата и си я посоляваш. Това ли е катък? Солена извара?

Баба ми го прави по технологята с бучка сирене в буркана и това зрее с месеци в мазето. newsm78

# 16
  • Мнения: 25 620
Вари се прясно мляко, Ксения. Целта е да се сгъсти.

# 17
  • Мнения: 4 380
Вари се прясно мляко, Ксения. Целта е да се сгъсти.

Абе това е ясно, виж какво пише беки:

Цитат
аз ще ти предложа малко по-лесна рецепта за домашен катък от краве мляко. сваряваш млякото /поне 3-4 литра/ и го поквасваш като за кисело мляко/аз го подквасям направо в тенжерата/, слагаш по 1 пълна лъжица кисело мляко и по 1 капка мая за сирене на всеки литър прясно мляко, а ако нямаш мая натрошаваш малко пърченце сирене. завиваш добре съда и чакаш 3-4 часа. сместа става гъста като кисело мляко. след като се охлади добре я слагаш на котлона само да заври. отново я охлаждаш и прецеждаш през тензух. сол на вкус. получава се много вкусен домашен катък. съхраняваш го в хладилник. не знам до колко ясно ти обясних, ако нещо не си разбрала питай.

След като подквасиш млякото слагаш на котлона да заври.

# 18
  • Мнения: 25 620
Да, сега видях. Не знам каква е целта на това повторно варене. Според мен е излишно, но... тя си знае. Може да има логично обяснение.  Thinking

# 19
  • Мнения: 9 109
Да, сега видях. Не знам каква е целта на това повторно варене. Според мен е излишно, но... тя си знае. Може да има логично обяснение.  Thinking

и ще си се получи извара отвсякъде  Peace

# 20
  • Мнения: 115
   Нещо не сме се рабрали май....

 беки ,технологията е същата ,но не се вари отново млякото а си се оставя като киселото да се згъсти и после АКО  има нужда се прецежда през марля.Но  е по-добре да си напиша аз рецептата+технологията за да не се получават недоразумения:

 За 3 литра мляко:половин чаена л.мая за сирене
                             1с.л.сол/или сирене/
                             1с.л.кисело мляко се слагат в буркани или тенджера в сварено и охладено прясно мляко,като за подквасване.После се завиват с одеалата или във фурната,кой като го прави и след една ноща е готово.Получава се рядък катък,който след като се прецеди в марля за около три часа е чудесен на вкус.Нямам снимка сега,защото не остана,но от този който ще правяв неделя ще снимам и ще ви го покажа.

    пеп-4o ,не прилича на извара нито на вид нито на вкус   bouquet

# 21
  • Мнения: 9 109
за написаното от теб съм съгласна, че не е  извара, защото не е загрявано и кипвано след като се е хванало.

но за това 
сваряваш млякото /поне 3-4 литра/ и го поквасваш като за кисело мляко.........сместа става гъста като кисело мляко. след като се охлади добре я слагаш на котлона само да заври.
мога да гарантирам, че след като възври, ще стане на извара. Или отвара, както някъде казват. Което и да е от двете. То е като да възвриш кисело мляко.

Общи условия

Активация на акаунт