Майчинството - счетоводно - 17

  • 55 385
  • 1 024
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 239
Lady Incandescent, Благодаря!

# 31
  • Мнения: 70
Здравейте на всички. Преди време бях намерила едно уведомление към работодателя написано тук, обаче сега не мога да го открия. Някой може ли да ми напише какво точно трябва да се съдържа в официалното уведомление към работодателя моля? Благодаря ви предварително за инфото   bouquet

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 20
Здравейте,
Ситуацията при мен е следната от 19.12.2008г. до 02.02.2009г е първия ми болничен (45 дни преди раждане) но родих планирано секцио на 28.01и втория ми болничен е от 28.01.2009г. до 11.03.2009г. Не ми е ясно третия болничен колко дни още трябва да е, разликата между първия и втория болничен губи ли се и кой трябва да ми го издаде? Много благодаря за отговора и се извинявам ако е разисквано преди но нищо не намерих а и с бебо нямам много време за компютара.

# 33
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Здравейте,
Ситуацията при мен е следната от 19.12.2008г. до 02.02.2009г е първия ми болничен (45 дни преди раждане) но родих планирано секцио на 28.01и втория ми болничен е от 28.01.2009г. до 11.03.2009г. Не ми е ясно третия болничен колко дни още трябва да е, разликата между първия и втория болничен губи ли се и кой трябва да ми го издаде? Много благодаря за отговора и се извинявам ако е разисквано преди но нищо не намерих а и с бебо нямам много време за компютара.

Третият болничен ще Ви го издаде личният лекар на бебето, той ще изравни разликата до 135 дни. По мои сметки, третият болничен трябва да е до 2.5. (включително), т.е., за 53 дни.

# 34
  • Мнения: 60
Момичета, имам следния въпрос: на 06.05.2009 ми изтича срока на изпитание и договора ми става постоянен, след това ако предоставя бележка на работодателя че съм бременна той няма право да ме съкрати(ако съм разбрала правилно), по какви причини може да ме съкрати, какви могат да бъдат мотивите пред ИТ? Има ли начин по  който да се предпазя?
Благодаря предварително Simple Smile

# 35
  • Мнения: 303
Имам един въпрос - попрегледах набързо, но не видях нищо конкретно написано /извинявам се, ако има/. Каква е помощта за студенти /за задоцници ваи ли/ и какво трябва да се направи ,ако го има? Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 30
Честита Баба Марта  Heart Eyes
В предходна тема отговорихте на въпроса ми за допълнителния трудов договор, за което искрено БЛАГОДАРЯ  bouquet
Ако може да ми кажете къде бих могла да прочета (за да докажа на счети), че допълнителният трудов договор влиза като база за изчисление на майчинството? Моята счетоводителка ми обяснява, че във базата за образуване на майчинството влиза само основния трудов договор, а допълнителният нямал никакво значение.
И ако може някакъв линк към калкулатор за смятане на майчинството? Извинете ако вече сте го давали Blush

# 37
  • Мнения: 3 835
В НОИ ми казаха,че когато си направя едногодишен стаж тогава ще започне изплащане на майчински.В социалните ми казаха,че нищо не могат да направят по въпроса,защото въпреки положението ми аз съм осигуряваща се майка и право на социални имали майки с близначета и студентки.В тея сметки аз пак не влизам.Позната ми предложи да пусна коригираща декларация/мисля беше така/да си внеса за още 6 месеца назад вноските+лихвите/които не ми е ясно колко са/+някаква глоба/която също не знам колко е/за да може да ми се признае година и да си вземам майчински.Разбира се това трябва да направя преди 45 дневния ми болничен който влиза в сила от 4 март.Но поне ми казаха,че болничния мога да го взема когато поискам и сега ще го забавя за да видя последно какво да правя.
Моля ви дайте ми съвет или насока към кого да се обърна.Вече ще откача,защото всеки ми казва различно и не знам какво да предприема.
Балгодаря предварително

Социалните може да ти дават няколко вида помощи - в първото мнение съм ги описала.
Няма да могат да ти се внасят осигуровки назад, както са те посъветвали. Ако искаш да те назначат с по-задна дата, глобата за това е над 15 хиляди лева и вероятно ще е придружено с много проверки - и от ИТ, и от НАП.

Чакаме още Правилника, с който ще се уточни положението на майки-студентки. На този етап е по-изгодно да си студентка, отколкото да чакаш половин година да натрупаш стаж.
Засега никакъв съвет не мога да ти дам. Sad

# 38
  • Мнения: 3 835
Имам един въпрос - попрегледах набързо, но не видях нищо конкретно написано /извинявам се, ако има/. Каква е помощта за студенти /за задоцници ваи ли/ и какво трябва да се направи ,ако го има? Rolling Eyes

Не, отнася се за "майки студентки редовно обучение".

# 39
  • Мнения: 3 835
Честита Баба Марта  Heart Eyes
В предходна тема отговорихте на въпроса ми за допълнителния трудов договор, за което искрено БЛАГОДАРЯ  bouquet
Ако може да ми кажете къде бих могла да прочета (за да докажа на счети), че допълнителният трудов договор влиза като база за изчисление на майчинството? Моята счетоводителка ми обяснява, че във базата за образуване на майчинството влиза само основния трудов договор, а допълнителният нямал никакво значение.
И ако може някакъв линк към калкулатор за смятане на майчинството? Извинете ако вече сте го давали Blush

Калкулатора го има в първото мнение.

Твоята счетоводителка изобщо не я интересува доходът ти по допълнителния договор! Може да е интерес за втората работа, ако общият доход е над 2000лв.

# 40
  • Мнения: 303
Мерси - яжно не се отнася до мен това за студентите... А за отпуска от 15 дни, която се полага на таткото при радането - какво трябва да се направи - какви документи са необходими, от каде се издават, каде се носят и какво е обезщетението- размера.

# 41
  • Мнения: 1 763
В момента ползвам отпуск за гледане на дете до 2 години и отново съм бременна. Бебето ще се роди преди по-голямото ми дете да навърши 2 години. Какво обезщетение ще получавам?

Прочетох това от първа страница- "Чл.49 ал.2 от КСО
При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето."

Това значи ли, че първата година от раждането на бебето ще получавам 90%от заплатата , която съм получавала преди да се роди първото ми дете или ще продължа да взимам по 240лв?

# 42
  • Мнения: 3 835
ето и продължението, където е отговорът

Обърнете внимание на изискванията за ползване на това право – „периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете”
Т.е. майката трябва да е в отпуск за гледане на дете или в отпуск за бременност и раждане.
Ако се е върнала на работа, прехвърлила е майчинството и др., то тя не може да ползва обезщетението от предното дете и за настоящата бременност то ще й се изчисли като ново обезщетение по правилата от 2009г.

# 43
  • Мнения: 3 835
Мерси - яжно не се отнася до мен това за студентите... А за отпуска от 15 дни, която се полага на таткото при радането - какво трябва да се направи - какви документи са необходими, от каде се издават, каде се носят и какво е обезщетението- размера.

в първото мнение го пише

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ
ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ
за
изплащане на парично обезщетение при раждане на дете
на основание чл. 50, ал. 6 КСО до 15 календарни дни

на втората страница са документите, които таткото представя

# 44
  • Мнения: 109
Здравейте,моето питане е следното:подали се документи за ясли,кандидатствахме за прием от септември,тогава мъничето ни няма да има още навършени 2 годинки,ще ги навърши през ноември,та питането ми е: аз веднага след като той тръгне на ясла ли трябва да се върна на работа или след като направи 2 годинки? Благодаря ви предварително Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт