Майчинството - счетоводно - 17

  • 55 402
  • 1 024
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 105
Мамче,   bouquet

rosidt75
А защо майка ти не се включи в програмата "В подкрепа на майчинството"?
Ако не се лъжа, тогава може да гледа детето до 3 години. Линкът към темата във форума го има по-горе.
Идеята е да се включи след като детето стане на 2. Разликата в лв. между двата варианта /програма и майчинство/е 51лв. месечно в полза на отпуск по майчинство. а ако още я има програмата след като детето стане на 2 год. няма проблем да кандидатства за включване.

# 16
  • Мнения: 95
Моля ви, мами! Помогнете! Как мога да проверя дали трудовият ми договор е регистриран, и по-точно допълнително подписано споразумение към тр.договор? Проблемът ми е следния: работя в частна фирма от 1 год., и досега всичко беше ОК. От 01.01.09 имам увеличение на заплатата съгласно допълнително споразумение към безсрочния ми трудов договор. Само че сега фирмата има затруднения и искат да спестят осигуровки като обратно ми намалят заплатата, и то до минималния праг за длъжността ми. Направих справка в НОИ- отразено е увеличението за януари. Управителят обаче иска да ми намали заплатата, и то със задна дата от 01.01. защото и без това още не бил внесъл осигуровките за януари. Възможно ли е това? Как да се защитя? От Инспекция по труда едва ли ще ми съдействат толкова бързо, а до скандали и разправии с управителя не съм в състояние да прибягвам (тези дни съм и на легло вкъщи с болки) и смятам, че трябва да има разумен начин да се защитя. Благодаря ви предварително за всяка информация, която може да ми дадете!

# 17
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Моля ви, мами! Помогнете! Как мога да проверя дали трудовият ми договор е регистриран, и по-точно допълнително подписано споразумение към тр.договор? Проблемът ми е следния: работя в частна фирма от 1 год., и досега всичко беше ОК. От 01.01.09 имам увеличение на заплатата съгласно допълнително споразумение към безсрочния ми трудов договор. Само че сега фирмата има затруднения и искат да спестят осигуровки като обратно ми намалят заплатата, и то до минималния праг за длъжността ми. Направих справка в НОИ- отразено е увеличението за януари. Управителят обаче иска да ми намали заплатата, и то със задна дата от 01.01. защото и без това още не бил внесъл осигуровките за януари. Възможно ли е това? Как да се защитя? От Инспекция по труда едва ли ще ми съдействат толкова бързо, а до скандали и разправии с управителя не съм в състояние да прибягвам (тези дни съм и на легло вкъщи с болки) и смятам, че трябва да има разумен начин да се защитя. Благодаря ви предварително за всяка информация, която може да ми дадете!

За промени в размера на трудовото възнаграждение не се уведомява НАП. Работодателят може едностранно само да увеличава трудовото възнаграждение, не да го намалява. Намаление става само по взаимно съгласие на страните, направено писмено с допълнително споразумение.

# 18
  • Мнения: 473
Здравейте, при запитване защо ми се бави изплащането на майчинството от НОИ ми отговориха "За да Ви се изплати обезщетение по чл.53 от Кодекса за социално осигуряване за месец януари 2009 год. е необходимо работодателят да е подал данни с декларация прил. № 1 в Регистъра на осигурените лица в Националната агенция по приходите, като е посочил дните за които лицето има право на обезщетение и след тази дата се изплаща паричното обезщетение за съответния месец......" 

После е написано работодателя кога е подал данни и кога ще ми пуснат парите, но въпроса ми е тази декларация заради която ми се забави изплащането само в началото ли се подава или всеки месец ? Става въпрос за обещетението след 315 ден, тъй като не искам да се подават разните му документи за 410 дни.

# 19
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте, при запитване защо ми се бави изплащането на майчинството от НОИ ми отговориха "За да Ви се изплати обезщетение по чл.53 от Кодекса за социално осигуряване за месец януари 2009 год. е необходимо работодателят да е подал данни с декларация прил. № 1 в Регистъра на осигурените лица в Националната агенция по приходите, като е посочил дните за които лицето има право на обезщетение и след тази дата се изплаща паричното обезщетение за съответния месец......" 

После е написано работодателя кога е подал данни и кога ще ми пуснат парите, но въпроса ми е тази декларация заради която ми се забави изплащането само в началото ли се подава или всеки месец ? Става въпрос за обещетението след 315 ден, тъй като не искам да се подават разните му документи за 410 дни.


Обезщетението за гледане на дете до 2 год. възраст винаги се изплаща след представяне на данните за обр. 1, а това става ежемесечно след изплащането на заплатите за съответния месец.

# 20
  • Мнения: 95
Моля ви, мами! Помогнете! Как мога да проверя дали трудовият ми договор е регистриран, и по-точно допълнително подписано споразумение към тр.договор? Проблемът ми е следния: работя в частна фирма от 1 год., и досега всичко беше ОК. От 01.01.09 имам увеличение на заплатата съгласно допълнително споразумение към безсрочния ми трудов договор. Само че сега фирмата има затруднения и искат да спестят осигуровки като обратно ми намалят заплатата, и то до минималния праг за длъжността ми. Направих справка в НОИ- отразено е увеличението за януари. Управителят обаче иска да ми намали заплатата, и то със задна дата от 01.01. защото и без това още не бил внесъл осигуровките за януари. Възможно ли е това? Как да се защитя? От Инспекция по труда едва ли ще ми съдействат толкова бързо, а до скандали и разправии с управителя не съм в състояние да прибягвам (тези дни съм и на легло вкъщи с болки) и смятам, че трябва да има разумен начин да се защитя. Благодаря ви предварително за всяка информация, която може да ми дадете!

За промени в размера на трудовото възнаграждение не се уведомява НАП. Работодателят може едностранно само да увеличава трудовото възнаграждение, не да го намалява. Намаление става само по взаимно съгласие на страните, направено писмено с допълнително споразумение.

Извинете, само още едно уточнение. Това означава ли че работодателят може да скъса допълнителното споразумение, което имам за увеличение на заплатата, и по този начин януарската и следващите заплати да си останат с размера на миналогодишните? Аз имам в мен втория екземпляр от споразумението за увеличението, с него мога ли да си търся правата, ако той скъса неговия екземпляр. Верно, че януарските осигуровки още не са внесени, но пък в сайта на НОИ излиза увеличената ми заплата  newsm78 Между другото през януари имам и 5 дни болничен, който пък въобще го няма никъде отразен

# 21
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Моля ви, мами! Помогнете! Как мога да проверя дали трудовият ми договор е регистриран, и по-точно допълнително подписано споразумение към тр.договор? Проблемът ми е следния: работя в частна фирма от 1 год., и досега всичко беше ОК. От 01.01.09 имам увеличение на заплатата съгласно допълнително споразумение към безсрочния ми трудов договор. Само че сега фирмата има затруднения и искат да спестят осигуровки като обратно ми намалят заплатата, и то до минималния праг за длъжността ми. Направих справка в НОИ- отразено е увеличението за януари. Управителят обаче иска да ми намали заплатата, и то със задна дата от 01.01. защото и без това още не бил внесъл осигуровките за януари. Възможно ли е това? Как да се защитя? От Инспекция по труда едва ли ще ми съдействат толкова бързо, а до скандали и разправии с управителя не съм в състояние да прибягвам (тези дни съм и на легло вкъщи с болки) и смятам, че трябва да има разумен начин да се защитя. Благодаря ви предварително за всяка информация, която може да ми дадете!

За промени в размера на трудовото възнаграждение не се уведомява НАП. Работодателят може едностранно само да увеличава трудовото възнаграждение, не да го намалява. Намаление става само по взаимно съгласие на страните, направено писмено с допълнително споразумение.

Извинете, само още едно уточнение. Това означава ли че работодателят може да скъса допълнителното споразумение, което имам за увеличение на заплатата, и по този начин януарската и следващите заплати да си останат с размера на миналогодишните? Аз имам в мен втория екземпляр от споразумението за увеличението, с него мога ли да си търся правата, ако той скъса неговия екземпляр. Верно, че януарските осигуровки още не са внесени, но пък в сайта на НОИ излиза увеличената ми заплата  newsm78 Между другото през януари имам и 5 дни болничен, който пък въобще го няма никъде отразен

Е, как така "ще го скъса" - това е официален документ. Самият болничен лист не са ли го представили в НОИ? Внасянето на осигуровките няма връзка с бъдещи промени в тр. възнаграждение.

# 22
  • Мнения: 221
Здравейте,искам да си проверя какво става с един болничен,но този линк не работи:
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp
има ли друг вариант? Rolling Eyes

# 23
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте,искам да си проверя какво става с един болничен,но този линк не работи:
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp
има ли друг вариант? Rolling Eyes

Ами току-що пробвах и си работи линка  newsm78 Иначе няма къде другаде да видиш.

# 24
Здравейте! Simple Smile
Искам да Ви попитам за ситуацията в която се намирам - бременна съм в шести месец и в момента не работя, Имам необходимата една година осигурителен стаж и ми бяха казали, че само трябва някъде да ме пишат на трудов договор, за да мога да вземам майчинство. Интересува ме колко време най - малко преди да започнат да текат 45 те дни преди раждане трябва да ме пишат по трудов договор, за да си подновя правата? А и доколкото разбрах в тези 45 дни не влиза датата на термина-това така ли е  или не съм разбрала правилно?
Предварително Ви благодаря!

# 25
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте! Simple Smile
Искам да Ви попитам за ситуацията в която се намирам - бременна съм в шести месец и в момента не работя, Имам необходимата една година осигурителен стаж и ми бяха казали, че само трябва някъде да ме пишат на трудов договор, за да мога да вземам майчинство. Интересува ме колко време най - малко преди да започнат да текат 45 те дни преди раждане трябва да ме пишат по трудов договор, за да си подновя правата? А и доколкото разбрах в тези 45 дни не влиза датата на термина-това така ли е  или не съм разбрала правилно?
Предварително Ви благодаря!

Да дните са 45 преди датата на термина. Можеш да си на трудов договор дори само един ден и след това да излезеш в болничен за бременност и раждане.

# 26
Още веднъж благодаря!  bouquet
Също така искам да попитам след като ме пишат на трудов договор  например 1 месец преди да започнат 45 дни болнични , може ли да ми кажете какви документи се подават за майчинството, в какви срокове и кой следва да ги подаде - аз или работодателя?А през периода на 45 те дни осигуровките кой ги плаща държавата или фирмата?Също ме интересува и след раждането за осигуровките кой ги плаща(разбрах май че само здравните трябва аз да си ги плащам, но не съм сигурно)?
Мерси Simple Smile

# 27
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Още веднъж благодаря!  bouquet
Също така искам да попитам след като ме пишат на трудов договор  например 1 месец преди да започнат 45 дни болнични , може ли да ми кажете какви документи се подават за майчинството, в какви срокове и кой следва да ги подаде - аз или работодателя?А през периода на 45 те дни осигуровките кой ги плаща държавата или фирмата?Също ме интересува и след раждането за осигуровките кой ги плаща(разбрах май че само здравните трябва аз да си ги плащам, но не съм сигурно)?
Мерси Simple Smile

В първия пост на темата е описано всичко най-подробно - прочети там. за периода в боничен се дължи само здравна осигуровка 4.8% върху 260 лева за месец, която по принцип е за сметка на работодателя. Документите се подават от работодателя, след като ти му ги представиш. Самите формуляри ги има в сайта на НОИ.

# 28
Ще се върна назад и ще прочета Simple Smile Тъй като ще ме осигуряват в друг град,има ли някакви срокове в които да се представи болничния 45 дни преди раждане от работодателя в НОИ, защото като го пратя поне два дни ще се забави след датата на издаването му?И въобще дали ще може така от разстояние да се спазят сроковете и за другите документи, при положение, че два дни ще пътуват, а аз не знам какви са сроковете за постъпване на документите при работодателя и за подаването им в НОИ!

Последна редакция: пн, 02 мар 2009, 17:59 от emiliq81

# 29
  • Мнения: 14
Здравейте,искам да споделя моето положение понеже вече съвсем се обърках.Ако има някъде информация за това,което пиша и питам моля за извинение,но нямам физическа възможност да стоя дълго пред компа да се ровя та може да ми дадете и линк с това което ме вълнува.
Моята история е такава:когато забремнях,юли мсец все още карах магистратура и ми предстоеше дипломиране септември.Бремнността ми не е планувана.Тъй като в годините назад аз имам трудов стаж,но не съм била осигуряване няма как сега да докажа това.Реших да помоля мои близки да ме назначат да се водя на работа при тях за да мога да си натрупам 6м.стаж за майчински/тогава все още беше този закон/ и започнах да си внасям осигуровките всеки месец/осигурявам се на 400лв/Да обаче нали измениха закона,сега аз съм в една никаква позиция.
В НОИ ми казаха,че когато си направя едногодишен стаж тогава ще започне изплащане на майчински.В социалните ми казаха,че нищо не могат да направят по въпроса,защото въпреки положението ми аз съм осигуряваща се майка и право на социални имали майки с близначета и студентки.В тея сметки аз пак не влизам.Позната ми предложи да пусна коригираща декларация/мисля беше така/да си внеса за още 6 месеца назад вноските+лихвите/които не ми е ясно колко са/+някаква глоба/която също не знам колко е/за да може да ми се признае година и да си вземам майчински.Разбира се това трябва да направя преди 45 дневния ми болничен който влиза в сила от 4 март.Но поне ми казаха,че болничния мога да го взема когато поискам и сега ще го забавя за да видя последно какво да правя.
Моля ви дайте ми съвет или насока към кого да се обърна.Вече ще откача,защото всеки ми казва различно и не знам какво да предприема.
Балгодаря предварително

Общи условия

Активация на акаунт