Майчинството - счетоводно - 17

  • 55 400
  • 1 024
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 237
ще продължа ли да бъда осигурявана от фирмата ,или не.Тоест да пускам ли неплатена или да напускам. newsm78
Ако ползваш неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г се плаща само здравна осигуровка за сметка на работодателя. Като тези 6 месеца се признават за трудов и осигурителен стаж без вноски.

Хиляди благодарности Ала-Бала.Страхотни сте  bouquet

# 91
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте,искам да попитам,ако след изтичането на отпуска по майчинство до 2 годинки,изляза в полагаемия се годишен платен отпуск,как ще ми се заплати?

На база заплатата от предходен месец, през който имаш отработени поне 10 работни дни.

# 92
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте отново, моя проблем със закъснелия превод излезе, че е направен такъв, но е върнат от банката.
Сега трябва да подам документи за IBAN сметка и да попълня приложение 7. Някой може ли да  ми каже какво преставлява то, и мога ли да го сваля от сайта на НОИ или на място се дава?

Има го в сайта на НОИ:
http://www.noi.bg/content/laws/07/Pril.7.doc

# 93
  • Варна
  • Мнения: 1 618
Много благодаря   bouquet

# 94
  • Мнения: 30
Бременна съм в края на 6-тия месец.Студентка съм редовно последна година в държавен университет и работя на постоянен трудов договор от края на ноември миналата година(т.е.няма да имам година стаж преди термина).Искам да попитам при това положение какви помощи ще получавам -като работеща или като студентка?Към университета или към работа трябва да ми се издаде болничния?
   

# 95
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Ей,супер новина,честито мила Елфита,да ти е жива и здрава малката принцеса,много късмет в живота,на мама бързо възстановяване.  bouquet
Здравейте!
Четох в първия постинг,но не открих конкретно това,което ме интересува.
Ето какво ми е положението:на 19.01.2009 прекъснах майчинството си,защото исках да се върна на работа.Пуснах малкия на ясла.Веднага си пуснах да ползвам платената отпуска,която ми се беше натрупала.Тя ми изтича на 10.03.2009.Тогава и ще е първия ми работен ден.Но съм в голяма чуденка за нещо....
От скоро с таткото решихме,че искаме второ дете и започнахме бебеправене.Дори,може и да е станало вече,незнам...Въпроса ми е следния:сега на 10-ти си почвам работа нормално,но при нас,практиката е такава,че бременните излизат в болнични от момента,в който разберат,защото въздуха на работното ми място не е препоръчителен през този период.Така направих и първия път-още след положителния тест,излязох в болнични и до края на бременността не се върнах.Да речем,ако работя само един месец и разбера,че съм бременна,ще изляза в болнични.Но как ще ми ги изплащат,на 90% от брутото ли?Говоря,че вече ще съм взела 2 пълни заплати-едната от пълен месец отпуска и другата от работен месец.Или се гледат месеците много назад?
А майчинството как ще ми се плаща?Аз нямам никакви ''дупки'' в стажа.Не съм прекъсвала да работя от около 4,6г.Като изключим майчинството,разбира се.И след като вече 2г 5м не съм работила,а съм била в болнични,после в майчинство,това до колко ще повлияе на следващото ми прекъсване за гледане на дете?

Дано съм го обяснила ясно,че ми е каша в главата...извинете за многото въпроси.А ако не ми се разбира,питайте,дано съм успяла да обясня положението на разбираем език.

Благодаря!           Hug           Hug         
Болничните за общо заболяване се изчисляват на база 6 месеца назад предхождащи месеца в който си излязла в болнични,тоест ако имаш 2 месеца на заплата+4 месеца с база 240 или 220 лв(в зависимост от годината) а болничните за бременност и раждане-12 месеца назад,преди месеца в който излизаш 45 дневния болничен.Всеки сам си решава дали ще ползва болничен,но аз лично мисля че няма по важно от здравето на бебчо и щом лекарите преценят,че не си в състояние да работиш-няма какво да смяташ и изчисляваш.Успех   bouquet
Доколкото разбирам,ако искам второ дете,трябва да работя поне 6 месеца?!Това разбира се,е защото искам да си взимам 90% от хубавката заплата.Правилно ли съм разбрала?А ако вече съм бременна?В такъв случай,какво ще взимам-90% от 220лв?И за болнични и за майчинство през първата годинак на детето ли????Това е просто.......ужасно!

# 96
  • София-Младост
  • Мнения: 23 361
Няма да взимаш 90% от 220, а 240лв. Обезщетението има пра,г под който не се пада.

# 97
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Бременна съм в края на 6-тия месец.Студентка съм редовно последна година в държавен университет и работя на постоянен трудов договор от края на ноември миналата година(т.е.няма да имам година стаж преди термина).Искам да попитам при това положение какви помощи ще получавам -като работеща или като студентка?Към университета или към работа трябва да ми се издаде болничния?
   

За жалост още се чака публикуване на Правилника към ЗСПД и не мога да ти отговоря  Thinking

# 98
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Да честитя на Елфита раждането на детенцето  Hug Бъдете и двете здрави, весели и много щастливи   bouquet

# 99
  • Русе
  • Мнения: 123
 Здравейте!Искам да попитам през 410-те дни здравната усигоровка,която работодателят внася, пак ли е 12.48лв.(както след първата година,когато взимаш 240лв) или е 6% от брутната заплата?

# 100
  • Мнения: 246
Здравейте,

За съжаление бременноста ми приключи с аборт. Искам по-отрано да помисля за майчинството.
Сега съм в 410 дни. Мога ли сега да сключа втори трудов договор?

# 101
  • Мнения: 3 695
Здравейте.
Имам въпрос във връзка с данъчните декларации. Става дума за физическо лице, работило по граждански договор през 2008 г. и после по трудов договор.
Трябва ли да подаде данъчна декларация и на кой ред да впише дохода и данъка от гражданския договор?

Мерси предварително!   bouquet

# 102
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Няма да взимаш 90% от 220, а 240лв. Обезщетението има пра,г под който не се пада.
Да де,моя грешка.Вярно,че сега го ''увеличиха,със смешните 20лв.Но явно съм разбрала правилно.Ами в такъв случай,се надявам да не съм бременна сега,за да поизчакаме още няколко месеца.Поне тогава,ще си взимам хубави пари.А това е много важно,особено като се гледат деца.А няма ли вариант да надвнеса парички?Помня,че го имаше този момент...но и с него не съм наясно.Примерно,ако внеса пари за 6 месеца назад,ще стане,нали?Мога 3000лв да ги разпределя на вноски за  тези 6 месеца.Това се пада по 500лв на месец отгоре.И като прибавим тези 240,положението се подобрява доста.Дали мога да го направя?

# 103
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Здравейте момичета, отново имам нужда от вашата помощ
Значи, ще ме съкратят този месец. Бременна съм в 3-ти месец и по принци пизлизам майчинство някъде средата на август. Ако се осигурявам на ново место само Юли и Август дали ще е проблем и за месеците, когато съм безработна как ще ми се изчислява после майчинството? Благодаря ви предварително Hug

# 104
  • Мнения: 5 577
Момичета, още един овчи въпрос от мен - болничните ми изтичат на 12.02, и след това тече майчинство? То от НОИ ли е? Т.е. на сайта на НОИ ще пише ли дали е преведено? Днес проверих, само до 12.02 пише че има превод по сметката?

Общи условия

Активация на акаунт