Относно изоставените деца в България

  • 1 089
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 88
Скъпи майки,

въпросът далеч не опира само до това да бъдат отнети родителските права при дългосрочно (краткосрочно) изоставяне на деца в ДДЛРГ.В един от общо 32-та ДМСГД-та (дом за медико-социални грижи за деца) постъпват всеки месец новородени и изоставени бебета,повечето от смесен произход.По правило там те трябва да се държат не повече от 3 месеца (за обработване на документация и законови срокове),но в действителност по-голямата част от тях биват институционализирани с течение на времето,поради съзнателно бавене на документи за осиновяване или даване за отглеждане в приемни семейства ( от 3 годишна възраст биват прехвърляни в ДДЛРГ).
Защо се прави това?
Защото,ако се спазват стриктно наредбите на Семейния кодекс и куп други законови и подзаконови разпоредби за реда,по който се дават деца за осиновяване,ДДЛРГ и ДМСГД ще "фалират".А това някои директори на подобни домове не могат да си го позволят по ред неприоритетни за интересите на децата причини.

Само за справка:
Средната месечна издръжка от държавния бюджет за едно дете в ДМСГД през 2007 год.  823,29 лв!
Ако с тези пари бъдат подпомогнати семействата на децата,защото родителите на по-голяма част от тях имат много нисък социален статус,са безработни, с умствени или психически заболявания,многодетни, то няма нужда да мислим за подписки и петиции.

48 % от децата в специализираните институции през 2007 год. са от семейства с родители, сами отглеждащи децата си (самотни и разведени).Ако на една майка в риск и бъдат предоставени ежемесечно 823,29 лв. (240 лв.- заплата,за да може да се осигуриява по някакъв начин и останалите 580,29 лв отиват целево за детето),смятате ли че броя на изоставените деца ще бъде толкова голям?
Аз мисля,че не.

Най-важно за децата е да се осигури стабилна,сигурна семейна среда.По възможност да се постигне реинтеграция в биологичното семейство и то да бъде подкрепяно от държава и общество.Едва,когато тове не е възможно,по обективни причини, тогава да се търсят алтернативи като осиновяване,приемни,семейства и т.н.

"Не винаги ние сме виновни за дадено действие или бездействие, но почти винаги,ние носим последиците от него"

Последна редакция: вт, 03 мар 2009, 14:43 от valinia_ruska

# 16
  • Мнения: 299
Аз също бих се подписала под такава петиция. Този проблем е с години , а изоставените деца стават повече. И държавата не работи , нито в посока подпомагане на по-бедните семейства , нито и в това да защити изоставените дечица . Изуми ме това , че е достатъчно "родителя" да се вясва един път на 3 месеца и не могат да му отнемат родителските права. 

# 17
  • Мнения: 18
Момичета, не ме разбирайте неправилно, аз не искам да правя подписка, от която няма да има полза и тук само да се чувстваме полезни и важни.
Четох за такава подписка, която е била повод да се направят законови промени съвсем наскоро и мисля, че ако се промени законодателството и се отнемат правата на родители, изоставили децата си и тези деца се дадат на семейства за осиновяване, то може би проблемът ще бъде поне отчасти разрешен. Моето лично мнение е, че ако осиновяването бъде улеснено, то такива деца не биха стояли по домовете с години и биха имали шанс за нормален живот. Наистина тогава много домове не биха били нувни и ще бъдат затворени. Наистина и тук става дума за пари.
Затова питам - как се прави подобно начинание и ако не е това начинът - дайте други идеи, моля. Защото това, което показват по телевизията и това, което ние никога няма да видим по телевизията, е нечовешко.

# 18
  • Мнения: 9 814
Ти не искаш да направиш поредната подписка или петиция, която ще отиде в 10-та глуха, а искаш да предприемеш конкретни действия с цел ускоряване на процедурата по осиновяване?
Ако правилно съм те разбрала ти имаш желание да работиш за тази кауза. Е, тогава може да се обърнеш към доста неправителствени организации, които вече са се заели с този въпрос.
Фондация "Нашите деца" има програма за превенция на изоставянето на деца още в родилните домове и оказва помощ на майки им. С благотворителни каузи се занимава и СНБМ.....
Материята е сложна и едва ли само добрата воля и желанието ни ще променят нещата.
Тук въпросът не опира само до бързото отнемане на родителските права на оставилите и неинтересуващите се от децата си родители. Трябва да има промени в системата на осиновяванията, улесняване на процедурата, скъсяване на сроковете...За това пък трябва да има и повече социални работници, които да работят с бъдещите осиновители.
А всичко това е свързано с пари, които държавата хич и не иска да даде за децата.
Та в общи линии това е доста трудна, макар и благородна задача.

# 19
  • Мнения: 18
Да, така е, Франческа. Много гледам и чета по въпроса и ми се натрупва едно такова гадно чувство. Искам да направя нещо, не само да се възмущавам и да псувам наред. Искам детето ми да живее в по-човешка среда. Писна ми от бюрократщината в тази държава, която гледа само как да смачка всеки, който докопа. Звучи прекалено емоционално, но не вярвам само аз да се чувствам така, когато гледам тези деца в домовете. Затова търся съвет и начин да участвам и да се опитам поне да променя това положение. Тези деца не са виновни, че са се родили тук и сега!

Общи условия

Активация на акаунт