Пораснали деца от смесени бракове

  • 21 589
  • 141
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 7 605
Много се радвам да 4ета истории, които прили4ат на моята  Hug

# 61
  • Мнения: 3 638
Диляна, комплименти за българския и от мен!

Много е трудeн живота  на вече  порастналите децa  от смесените бракове. Ние никъде не сме в своята родина и навсякаде сме пренебрегвани и винаги ще бъде така за съжаление.

Надявам се поне сега нещата да са малко по-различни, все пак обществото става все повече мулти-култи  Simple Smile Ако съдя от цифрата в подписа ти си израстнала в съвсем други години, т.е. моите  Simple Smile Мисля, че най-големите проблеми са в детството, децата са много жестоки и склонни да забелязват всичко различно - дори едни очила или разведени родители може да са проблем...Мине ли този период остава само богатството от досега с две култури, разбира се, може и никъде да не се чувстваш на мястото си, но много хора не се чувстват така дори в собствената си държава. Аз предпочитам да се възприемам като "гражданин на света", колкото и банално да звучи.  Simple Smile
Въпреки тази позитивна нагласа понякога ми е мъчно като си помисля, че децата ми растат в държава, която въобще не е тяхната по никакъв начин. Но кой знае може и на това да намерим решение някой ден, нали си падаме малко скитници  Simple Smile

# 62
  • Мнения: 1 783
Поредната интересна тема. Поздравления и благодарности за хората, които се включиха с истории. Пишете отлично на български. Ако успея да помогна на децата си да пишат толкова добре, ще го отчета за огромен успех. Родителите ви са се справили чудесно!

В момента чета една книга за семейство, в което се говорят 3 езика - майка китайка, баща швейцарец, говорещ на френски на децата, и английски - между родителите. На 11 г. децата говорят и пишат и трите езика. Интересното е, че децата се самоопределят като швейцарци и американци, повече отколкото като китайци. Една от причините, за които смятат, че е така е, защото нямат китайско гражданство. Това го пиша по повод на, поста по-долу за семейството с трите деца, от които само единия син се чувства българин.

За проблема, как навсякъде сме различни, според мен е много обусловено от това, как се чувстват родителите. Ако родителите се чувстват удобно с "различността" си и не полагат усилия да подтиснат едната от културите, за сметка на другата (родната за сметка на приемната, както често се случва с българите), тогава и децата имат по-голям шанс да възприемат двете култури нормално и да не се стесняват от това, че са различни. Моето мнение е, че трябва да се въздържаме от прекален негативизъм към България, защото това неминуемо ще повлияе на детето. Обективно критикуване е едно, но напълно негативно отношение е друго. Но пък и родителското отношение се определя от това, кога си заминал за чужбина. Ако е преди 1989 или скоро след това, тогава хората напуснаха една съвсем различна държава от това, което е България в последните 10тина години и сигурно са по-негативно настроени от тези, които заминаха по-късно. Естествено, това не е единственото, но не е за подценяване. Отнесох се Simple Smile.

Последно, ето едно мнение от форум за многоезични семейства, интересна перспектива на жена от многоезично семейство - http://forums.multilingualchildren.org/tool/post/multilingualchi … /vpost?id=2680829.

# 63
  • Мнения: 289

И аз мисля ,че в днешно време ,както Моргана написа - свят Мулти култи Simple Smile не може да се говори за различия на децата от смесени бракове , кой знае , след 10 години, сигурно всички ще са смесени ,то не е интернет ,то не са технологии и работа по света и тн. Peace Познавам един баща, който говори умишлено на дацата си трети език  - супер

# 64
  • Мнения: 77
Здр. момичета. Hug Страхотна тема, браво Peace
Поздравления за вси4ки пораснали и споделили тук деца от смесени бракове. HugАз имам 2 дъщерички които са също в това положение за сега още не можем да разберем коя как мисли (малки са) но определено имам опасения 4е 6те е проблем приемането им и в двете страни нормално newsm78.Дано не сам права но...... 6те продължавам да следя темата с интерес.

# 65
  • Мнения: 1 100
Много е трудeн живота  на вече  порастналите децa  от смесените бракове. Ние никъде не сме в своята родина и навсякаде сме пренебрегвани и винаги ще бъде така за съжаление.
Не се учудвам, че във Франция е така.  Confused
Съпругът ми е унгарец с унгарците  и българин с българите, никъде не се чувства пренеберегнат - и в двете държави го приемат като сънародник.

# 66
  • Мнения: 653
Много е трудeн живота  на вече  порастналите децa  от смесените бракове. Ние никъде не сме в своята родина и навсякаде сме пренебрегвани и винаги ще бъде така за съжаление.

би ли обяснила по_добре какво имаШе предвид?

# 67
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Много съжалявам да чуя, че някой деца от смесени бракове не се чувстват никъде в родината си. Тук в Канада забелязвам един много интересен феномен - има поколения и поколения имигранти, примерно италианци - и дори и трето поколение да са, пак се считат за италианци, нищо че и крак не са стъпили в Италия. Бих искала синът ми да се чувства преди всичко гражданин на света, но предполагам че ще се определя като канадец, мисля че ще го поощря в тази насока.

# 68
  • Мнения: 3 638
Много съжалявам да чуя, че някой деца от смесени бракове не се чувстват никъде в родината си. Тук в Канада забелязвам един много интересен феномен - има поколения и поколения имигранти, примерно италианци - и дори и трето поколение да са, пак се считат за италианци, нищо че и крак не са стъпили в Италия. Бих искала синът ми да се чувства преди всичко гражданин на света, но предполагам че ще се определя като канадец, мисля че ще го поощря в тази насока.

Ами точно това е проблемът, хем се чувстват италианци, но всъщност не са нито италианци, нито пък канадци, защото не се чувстват такива. Просто тяхната италианска култура е спряла някъде в 30-те, 60-те или 70-те години... Вижда се дори в начина на обличане понякога Бях се запознала преди време с една възрастна итало-американка от Сицилия, израстнала в САЩ и убедена, че говори италиански до деня, в който не стъпила в Италия и се оказало, че говори някакъв си безкрайно остарял сицилиански диалект, който никой не разбира.  Grinning  И тук съм чувала реплика "Ами той не е холандец" за момче родено и израстнало тук, но с майка чужденка. Както и децата на турските емигранти, които са родени и израстнали тук, но не ги приемат като холандци, а в същото време и в Турция не са турци. Един вид, навсякъде гонен, навсякъде приет. Това е драмата, за която говорим и точно затова се надявам, че понеже обществото става все по-омешано подобни разлики няма да тежат толкова  Peace
Вие самите не се ли чувствате чужденци и в страната, в която сте и в България? Аз след толкова много години в чужбина започвам да се чувствам точно така...

# 69
  • Мнения: 653
ама много смесихте неЩата

едно е единият ти родител да е от друга страна, друго е да живееШ в обЩност като италианската например в Щатите (в италия пък обЩности има на индийци, перуанци ...)

много 4есто самите представители на тези обЩности нямат никакво намерение да се интегрират и не им е 4ак толкова виновна страната , в която се намират

аз ли4но не съм забелязала някой да ме е "пренебрегвал" както пиШе Диляна, заЩото съм се родила или живея на друго място, разли4но от неговото  и за това ми беШе странно какво има предвид

може би заЩото ако усетя, 4е някой е расист или му е проблем произхода ми, просто реШавам, 4е толкова му позволява Ай КЮто и не му обръЩам особено внимание  newsm78

Последна редакция: вт, 14 апр 2009, 18:22 от gioia.

# 70
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Бих искала синът ми да се чувства преди всичко гражданин на света, но предполагам че ще се определя като канадец, мисля че ще го поощря в тази насока.
а защо? интересно ми е  Blush

Вие самите не се ли чувствате чужденци и в страната, в която сте и в България? Аз след толкова много години в чужбина започвам да се чувствам точно така...
понякога честно казано и аз така се чувствам.
гледали ли сте... има един испански филм '1 франк, 14 песети', така се казва
много ми 'хареса'  фраза от филма, която съм запомнила: вече сме от никъде
след дълги години живот зад граница и завърнали се в родината това отчетоха героите от филма. заболя ме,
защото разпознавам и себе си в тези думи всеки път, когато си ги припомням.
и когато се лутам между това дали е време вече да реша на кой стол да седна.

# 71
Много е трудeн живота  на вече  порастналите децa  от смесените бракове. Ние никъде не сме в своята родина и навсякаде сме пренебрегвани и винаги ще бъде така за съжаление.

би ли обяснила по_добре какво имаШе предвид?
Ще дам пример
Бях на 21години и отидох в социалните с документи за подпомагне за университетската такса (преди тук се подваха документи за подпомагане на студентите). А социалната работничка ми отговори че деца от смесени бракове държавата не подпомага и да отида до Българското послоство там а там  ми отговориха че  съм френска гражданка да ми помогне Франция.И доста такива случки са ми се случвали.   

# 72
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Вие самите не се ли чувствате чужденци и в страната, в която сте и в България? Аз след толкова много години в чужбина започвам да се чувствам точно така...

Ами честно казано тук се чувствам много удобно и като у дома. Май в България ми е по-неудобно като се приберем се чувствам като турист.  Rolling Eyes

Бих искала синът ми да се чувства преди всичко гражданин на света, но предполагам че ще се определя като канадец, мисля че ще го поощря в тази насока.
а защо? интересно ми е  Blush

Хмм, отговорът мисля е много сложен и резултат от много наши преживявавания и впечатления. Но мисля, че в основата си обяснението е, че синът ми ще израсне в Канада и най-вероятно ще се определя като такъв. Той ще бъде канадец с майка българка и баща мароканец. Според мен е по-добре така, отколкото 1/3 българин, 1/3 мароканец и т.н.
Hug

# 73
  • Мнения: 289

Диляна , ти какво си се впрегнала на някаква служителка , може и да имат такива правила ,но то не е защото е пренебрежение ,а всяко правителство гледа да не се прецака  от към пари , това е дребнавост, зависи от държавата ,тук даже чужденците ги подпомагат повече newsm78
Според мен родина е там където си израстнал. Ти си израснала по времето на соца в България , нормално е да не си била приета ,сега е друго и малко нелепо да се сравнява с израстването на нашите деца .

# 74
  • Мнения: 6 390
Много е трудeн живота  на вече  порасналите децa  от смесените бракове. Ние никъде не сме в своята родина и навсякъде сме пренебрегвани и винаги ще бъде така за съжаление.

би ли обяснила по_добре какво имаШе предвид?
моя мъж същото го казва... не се чувства нито от едните, нито от другите... може би защото имаш възможност да виждаш различията - и добрите и лошите от съвсем детска възраст... знам ли...
Интересното е че в бг му викат - чеха, а тук му викат - българина - за  приятелите разбира се става въпрос ... може би и те не го възприемат съвсем като свой... и на двете страни изглежда е едно и също ...

Общи условия

Активация на акаунт