Промениха ли се вкусовите ви навици в чужбина?

  • 8 698
  • 136
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 295
Доста си промених вкусовите навици. Може да се каже, че изцяло преминах на полска кухня в изпълнение на свекърва ми. Е, от време на време готвим нещо балканско (щото за мен типично българска кухня няма, всичкото е един балкански тюрлю гювеч). Научих се на първо време да ям обеда с картофи, ориз, или някаква каша (гречка, булгур или от сорта) а не с хляб, а вечер да пия чай и да не ям готвено. От 8 години и половина тук, едва преди две години проядох херинга. А тази година на Коледа направих сефтето да ям месото с журавина или борувка - едно такова сладко, като мармалад. Т.е. проядох сладки работи към солените - което за мен чак до скоро беше просто несъвместимо. Имам си любими полски ястия, както си имам и любими български ястия. За справка - поляците не ядат точно таратор. Имат нещо от рода на т. нар. студени супи - казват му хлодник, но определено не прилича на нашия таратор. Литевският хлодник ми е любим от техните, но ние вкъщи лятото си правим по български тертип. Куриозното беше за мен, когато веднъж свекърва ми беше направила за едни гости леща (като за мен доста безвкусно, аз я обичам подправена, но въпрос на вкус) и тези гости просто си облизаха пръстите. Не съм предполагала, че една леща може да направи такъв фурор.
В общи линии е така - ям и полски и български манджи, стига да са вкусни Grinning. Но когато аз се хвана да готва, готя по моему - и по полски, и по начина на майка ми, и по начина на свекърва ми, и по начина, който съм си фантазирала още като бедна студентка...

# 121
  • Мнения: 3 988
mamaG, може ли да споделиш как се прави хлодник.  Simple Smile Стана ми много интересно.

# 122
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Шарен сол обаче си нося от БГ. Но забелязвам, че все по малко я търсиме  Confused

Недей така!  Mr. Green Моят мъж си ръси шарена сол върху хумуса - да видиш ти българо-израелска дружба в една чиния!  Laughing

# 123
  • Мнения: 1 526
Шарен сол обаче си нося от БГ. Но забелязвам, че все по малко я търсиме  Confused

Недей така!  Mr. Green Моят мъж си ръси шарена сол върху хумуса - да видиш ти българо-израелска дружба в една чиния!  Laughing

  hahaha Голяма комбинация ей! Побългарила си го значи  Peace!

# 124
  • Мнения: 295
Кюбит, специално за теб:
Има много разновидности на т. нар. хлодник. Още преди векове най-популярната разновидност е бил литевският хлодник, т.е студено кисело мляко, разбъркано с гречка или варени картофи.
Най-простият начин за приготвяне на хлодник е следният: сварява се (съвсем за кратко и в малко количество подсолена вода) дребно накълцано младо червено цвекло с листата , след което се изстудява,  разбива се кисело мляко и сметана (може и само кисело мляко, може и само кефир), прибавя се сок от червено цвекло, нарязан копър.
Допълнително към хлодника може да се прибави още:
- твърдо сварени яйца
- листа от лапад
- накълцани пера от лук
- нарязани репички
- накъсана зелена салата
- краставица
- сварено телешко месо нарязано на кубчета
- карфиол или броколи
- чесън.

# 125
  • Бостън
  • Мнения: 13 560
ха! че то аз диети съм правила с хлодник и не съм знаела Grinning
(вариантът кисело мляко със гречка!!! мммммм!!!!! със картофи, предполагам се яде, но не се изкушавам... а червеното цвекло също се слага в млякото, нали? не само сока?)

# 126
  • Мнения: 3 988
mamaG, благодаря ти.   bouquet
Ще опитам различни варианти.
Много обичам и елда, картофи, и червено цвекло.  Peace

Агент, напред си с материала ти...  Wink

# 127
  • Мнения: 295
Да, слага се и червеното цвекло. И отварата, ако нямаш готов сок -концентрат. Затова е добре да се вари в малко количество подсолена вода. Добре е към водата, с която се вари да се добави малко лимонов сок - тогава се запазва интенсивният цвят на цвеклото и отварата. И разбира се се овкусява според вкуса - кой каквото обича.

# 128
Промениха се. Сега няма такова поливане с олио, както го правехме в България. Няма го обилното  ръсене със сол, дори сол често не слагам въобще.  hahahaА за олиото дори имаме пръскалка като дезодорант, само две калории!  ooooh!  Joy Свикнах също да ям готвени зеленчуци, които хрупкат - дето в България им викахме недоготвени... Ама е много хубаво като си запазват ярките цветове в чинията!   chef
Свикнах и някои местни "специалитети" като това да се ръси оцет върху пържените картофки!  Joy
Обаче ужасно ми харесва местния навик да се поливат торти и кексове обилно със сметана, дори за целта се сервират в купичка, така че да се получи като островче в средата  Joy И сервирането на топъл плодов сладкиш със сладолед, направо десерт-трепач! Да извиняват тези, дето са на диета, че толкова образно го описвам  Wink Heart Eyes

# 129
  • Мнения: 18
аз не бих казала че съм си ги изгубила - може би че съм насъбрала и нови навици в кухнята  Hug. Иначе любимото вкъщи си е ядене от БГ кухнята  chef. Но би трябвало да добавя, че аз и в БГ си бях "злояда" и пробирах всичко...не съм и голям почитател на хляба, така че това не ме притеснява. Месо ям, но не много често за разлика от мъжа ми, който не сяда без мръвка на масата. Обичам повечето международни кухни...

# 130
  • Финландия
  • Мнения: 169
Момичета, някои спомена за кореaндер. Аз по погрешка купих семена и саксийка, на която пише "Коreanteri" (обичам вкуса му- но на семената). Но се оказва, че листата имали подозрителен вкус... та въпроса ми е: понеже започна вече да изкарва в саксийката ( аз си отглеждам пресни подправки на прозореца) - съвсем ли не става? Ако може някой да пусне някоя рецепта с кореяндер (листа).

# 131
Ако може някой да пусне някоя рецепта с кореяндер (листа).

Аз знам за "пиле с лимон и кориандър" и "супа от моркови с кориандер"

Пиле с лимон и кориандер
- пилешки гърдички се мариноват за половин час в смес от лимонов сок, млян чер пипер и нарязани наситно зелени листа от кориандер. Може да се добави и малко соев сос, ако го харесваш. После може да се пържи на тиган, а може и на фурна, като се добавят картофки наоколо. На мен ми харесва гарнирано с бял оризец.

Морковена супа с кориандер
- запържва се една глава лук,  добавят се накрая няколко скилидки чесън (на вкус). После се слагат три моркова и два картофа нарязани на кубчета, добавя се вода и кубче бульон и ври до омекване на картофите. След това се добавя пресен кориандър. Ако искате да е крем супа го пускате на блендер, иначе си става обикновена супа. При сервирането се добавя малко масълце, за аромат.  Simple Smile

# 132
  • Финландия
  • Мнения: 169
Cooky-tо, много благодаря за рецептите. И двете са по мой вкус.
 Освен това днес имаше в един супермаркет презентация на пресни подправки- аз пробвах точно листенце от кореяндер....не бях очарована, но може да е, защото беше без нищо друго. Освен това се заговорихме с девойката, която ги представяше- тя каза, че всичко е въпрос на свикване. Засmя се, че надали и на нея чубрица би и харесало от първия път.

# 133
  • T"A
  • Мнения: 2 515
viiviia, в Израел казват, че кориандърът е такава подправка, че или го обичаш или го мразиш (няма средно положение, свикване и подобни).

Т.е. помириши си го, пробвай суровите листенца - ако не ти хареса, аз се съмнявам, че ще свикнеш. Факт - аз не свиквам вече седма година  Laughing Ако започнеш да свикваш, свиркай, тукашната кухня е пълна с ястия с кориандър (пресни листенца), който аз замествам с магданоз, за да мога да ги ям  Peace

# 134
[Факт - аз не свиквам вече седма година  Laughing Ако започнеш да свикваш, свиркай, тукашната кухня е пълна с ястия с кориандър (пресни листенца), който аз замествам с магданоз, за да мога да ги ям  Peace

И аз съм така Laughing Много ми е тежък на вкус и нещо като че нагарча. Обаче винаги ако си харесаш някоя рецепта, в която има кориандър, дори да е основна съставка, можеш да го замениш с магданоз. Забелязвам, че по северна европа магданозът много не се тачи, както сме свикнали ние, а в рецептите има доста кориандер - просто го заменяш.  Wink Ястията стават много по-свежи, по средиземноморски   chef

Общи условия

Активация на акаунт