близнаци и таксите за градина

  • 5 818
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 770
Здравейте,а някой може ли да ми каже ако единият от близнаците е с Телк тогава как се плащат таксите.Аз смятам,че за единия няма да има такса защото е с телк а за другия ще си плащам половината такса.Моля ако някой знае да пише,тръгваме на градина септември месец,но забравих да питам как ще се плаща.Благодаря предварително за одговорите.

Доколкото ми е известно, децата с телк не заплащат такса, но как точно стоят нещата когато са близнаци - незнам...

# 16
  • Мнения: 9
Тук в Търговище нестига, че нямат достатъчно деца в яслите и градините, ами плащаме и тлъсти такси. Аз, плащам пълна такса на единият ми близнак /43лв./ и 25% отстъпка от таксата за другият ми близнак .  #2gunfire

# 17
  • Мнения: 649
Здравейте!
Искам да питам на вас искаха ли ви удостоверение за родственост на близнаците, когато ви приеха в детската градина?
А искат ли ви декларация, че не сте длъжник на държавата.
Странно ми се стори, като ми казаха за първото, но сега и това? Дали не е нчкаква прищявка на нашето ОДЗ?

# 18
  • Мнения: 183
Shocked
а хербаризирани проби от сополи за последните 6мес. пропуснаха ли

Просто се чудят по кой показател да отсяват

Последна редакция: пт, 18 сеп 2009, 07:10 от mamaV007

# 19
  • TX
  • Мнения: 590
таксите се определят на общински съвет
За Добрич
всяко първо дете в семейството плаща пълна такса, в моя случай близначките се явяват второ и трето , винаги се гледа по - благоприятния вариант за семейството за Малките плащат всяка от тях по 50 % такса, сиреч двете заедно плащат 35 лв . Но това важи ако по голямотодете също е в общинско училище, ако е в частно не се таксува така ще минат на една такса за едвото и половин такса за другото.

# 20
  • Мнения: 2 084
За телк има специални разпоредби, в които са посочени точно за кои заболявания има облекчения. На нашата градина са залепени на вратата.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 727
..... на вас искаха ли ви удостоверение за родственост на близнаците, когато ви приеха в детската градина?
А искат ли ви декларация, че не сте длъжник на държавата.

Искаха ни такова удостоверение - само че се оказа, че не е за родственост, ами за семейно положение. За бележка, че си си платил данъците, доколкото знам, всяко заведение само си решава дали да иска такова нещо. Въпреки че гледах по телевизията, че това е незаконно, защото не фигурира в централизираните изисквания за прием.

# 22
  • Мнения: 547
За таксите при нас в ОДЗ 40лв. за едното 20лв. за второто,гр.София.

# 23
Здравейте,
Майка съм на три деца момче на 16 и две момичет на 6 години. До октомври месец плащахме такса и половина за детска градина, сега от ноември ще плащам 1 такса за двете. Директорката на нашата градина ми обясни, че на Общински съвет е било гласувано трето и всяко следващо дете на многодетни родители не заплаща такса. Когата реших да прочета решението на Общински съвет установих, че това е било така и преди. На мен нещо не ми стана ясно от септември 2005 децата ходят на градина и до октомври 2009 ние не сме многодетно семейство а сега вече сме.

# 24
  • Мнения: 10
Ние плащаме 100% таксата за едната и 50% от таксата за другата... допълнително имаме вода охрана песни танци театри и т.н... Simple Smile въпреки това в частна градина знаем колко ще ни одрусат

# 25
  • Мнения: 166
По добре си мълчете в нашия малък град плащаме по две нормални пълни такси,в нашата община било така,.

# 26
  • Мнения: 45
И в нашия град е една такса,няма значение дали са близнаци или две деца.

# 27
  • София
  • Мнения: 12 231
     Раздел III.

Такси за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, домове за социални грижи, общежития и други общински  социални услуги

Чл. 38. За ползване на детски ясли и детски градини от  родителите или настойниците се събират месечни такси, съгласно  Приложение № 2.

Чл. 39. (1) Не се заплаща такса за:

                  1. деца, чиито  родител/родители са с над 71 на сто трайно  намалена  работоспособност, деца пълни сираци, децата на загинал/и родител при производствени аварии, природни бедствия   или при изпълнение на служебен дълг;

                  2. деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени  възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба  за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС  № 99 от 31.05.2005 г. Освобождаването от заплащане се извършва  въз основа на подадена молба от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание и по реда предвиден в наредбата;

                  3. третото и следващи деца на многодетни родители.

Чл. 40. (1) В детските градини/ясли посещението на децата може  да бъде прекъсвано и подновявано по всяко време с  предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците.   За времето през което детето не е посещавало детска градина/ясла не се заплаща такса. В подготвителните групи се  допуска отсъствие само по уважителни причини.

(2) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007 г.)Не се заплаща такса за времето, в което детската  ясла, детската градина или отделна група в тях не работи,   поради аварии, ремонти, карантини и други обективни причини включително времето от 01 юни до 31 август, когато в детските заведения се провеждат санитарно-хигиенни дейности. В последния случай родителят/настойникът подава заявление за времето, през което детето ще посещава детското заведение и   заплаща такса само за присъствените дни.

(3) Не се заплаща такса при отсъствие на дете поради  заболяване, удостоверено с медицински документ.

(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007 г.) Месечната такса намалена при условията на ал. 1 не може да бъде по-ниска от 50 на сто от размера, определен с  настоящата наредба и има характер на абонамент.

(5) Дните, през които детето е отсъствало поради заболяване   при условията на ал.3 не се включват в базата за изчисляване   на дължимата месечна такса по ал.4

Чл. 41. (1) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за:

                  1.  деца с един родител;

2.      деца чиито родител отбива военна служба;

3. деца единият от родителите на които е редовен студент или  редовен докторант.

(2) За деца на многодетни родители таксата се заплаща с 50 на  сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.

(3) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в   различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща  с 50 на сто намаление.

(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от  12.04.2007 г.) Разпоредбите на л. 1 и ал. 3 , както и ал. 1 и   ал. 2 могат да се прилагат едновременно.

Чл. 42. (1) При ползване на преференциите  по чл. 39 и чл. 41   родителите/настойниците подават декларация до директора на   заведението, придружена с необходимите документи. Когато в  детско заведение са приети близнаци поредността им се определя   с копие от акт за раждане, издаден от отдел “Гражданско състояние” на общината по месторождение на децата.

(2) В случаите по чл.41, ал.1, т.1, когато бащата е     неизвестен, към документите по ал.1 се прилага дубликат на  акта за раждане, издаден в едномесечен срок от датата на  подаване на документите.

(3) Освобождаването от такса или заплащането й в намален   размер започва от началото на месеца, следващ месеца на  подаване на документите по ал.1 

Чл. 43. (1) За ползване на детски кухни се събира дневна такса   съгласно Приложение № 2.

(2) Таксата се заплаща с 50 % намаление за:

1. деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени   възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба  за медицинската експертиза на работоспособността;

  2. деца с един родител;

3. деца, чиито родител отбива военна служба;

4. деца, на  които един от родителите е редовен студент или  редовен докторант;

5. трето и следващи деца на многодетни родители;

6. деца пълни сираци;

7. деца, единият от родителите на които е с над 71 % трайно намалена работоспособност.

# 28
  • София
  • Мнения: 12 231
  Аз съм в София и малките ходят на ДГ.
  Преди да се роди бебка плащах пълна такса за първата  и половин такса за втората близначка. В моменат в който се роди Ели вече плащам половин такса за първата и 25% от таксата за втората. Таксата е 40 лв нормално,в  момента и за двете ако са ходили целия месец плащам 30 лв общо, 20 за първата и 10 лв за втората  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 2 950
И при нас е същото. Йоана плаща 20 лв, Христо - 10 лв, Йордан - 0 лв.

Общи условия

Активация на акаунт