Усещате ли натиск да спрете да кърмите след първата годинка?

  • 6 465
  • 141
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 9 495
След първата не, след втората взеха да ме питат няма ли вече да отбивам-отг. беше "ми не" Mr. Green
Та кърмих 2г 8 мес и половина...да видим втори номер колко ще откара Whistling и съм сигурна че никой нищо няма да ме пита този път hahaha

# 121
  • Мнения: 543
Е, страхотна тема! ЛИчно аз си направих два - три извода: 1. доста от кърмачетата са злояди, както е и нашият случай. До преди около месец ядеше само идеално пасирано, с хиляди мъки - къде ли не съм се опитвала да го храня и да му пробутвам лъжичите - в банята, на мивката, в гардеробите, на село ядеше /разбирайте отваря си устата и аз светкавично напъхвам лъжицата, ако може да изсипя директно в гърлото - най - добре/ няколко поредни дни само при кукуригане на петел, добре, че петли поне имахме, пък и комшийските също се обаждаха. След това тотално отказа да яде и се опитах да му давам не пасирано, а на парченца, т. нар. "джуджета", тях започна за ги яде - естествено, че доста плюе, други му падат от устата, но все нещо поглъща. Яде по няколко лъжички и като затвори устата и челна стойка да направя - няма отваряне. Та за това сега го подканям по- често. Успокои ме фактът, че не сме единствените. Иначе си суче, човекът,  много пъти на ден, и на нощ.
2. Повечето майки имат подкрепа от мъжете до себе си, това е безценно. И нашия тати е член на сектата, радва се, се детето е здраво, не боледува, щастливо е. Кофти му у само, че е злояд и си седим половин година на заветните 9 кг., които са извън всякакви норми и таблици, но аз започнах да го успокоявам, че всяко дете има по някаква особеност и явно нашата е, че не щем да ядем.
3. Бабите и дядовците /повечето от родата на мъжа/ не оказват нужната подкрепа, според мен защото повече мислят за себе си, а не за детето. Тях ги интересува повече това, че гледайки детето, то ще им носи радост, но в случая не им минава въпроса "Дали на детето ще му е по- добре с баба, или с мама? "
И сега по въпроса - да, усещам понякога не само натиск, а и абсолютно неуместни съвети и наставления, дори упреци от хора, на които изобщо не им влиза в работата. Вътрешно се дразня. Извинете ме за дългия пост!

Последна редакция: вт, 04 авг 2009, 15:01 от gotika80

# 122
  • Мнения: 543
Ето една интересна статия, в края на която е написано какво осигурява кърмата на бебето през втората година от кърменето: http://www.moetodete.bg/maichinstvo/p3_1486_0.html

# 123
  • Мнения: 3 743
Не съвсем по темата, но да споделя и аз. Дори и да има натиск да спирам да кърмя малката хала, не той ме притеснява. Аз съм твърдоглаво Теле и каквото реша, това правя Joy
Но искам да ви попитам, вашите порастнали кърмачета кога ги кърмите. Моята дъщеря е готова да ме "нападне" във всеки един момент Mr. Green. Дори напоследък и на "чуждо" налита. Например на плажа на хората по съседните хавлии Blush. Затова се чудя дали да не я отбия след края на лятото.
Дайте ми съвет, моля ви. Какво да правя?

# 124
  • Мнения: 9 495
Не съвсем по темата, но да споделя и аз. Дори и да има натиск да спирам да кърмя малката хала, не той ме притеснява. Аз съм твърдоглаво Теле и каквото реша, това правя Joy
Но искам да ви попитам, вашите порастнали кърмачета кога ги кърмите. Моята дъщеря е готова да ме "нападне" във всеки един момент Mr. Green. Дори напоследък и на "чуждо" налита. Например на плажа на хората по съседните хавлии Blush. Затова се чудя дали да не я отбия след края на лятото.
Дайте ми съвет, моля ви. Какво да правя?

Аз го бях улеснила нашия-бях по монокини на плажа /по принцип така се пека/, и той си сучеше когато иска Mr. Green
Доста опулени погледи видях, но имаше и чужденци които ми ръкопляскаха  Blush
По "чуждо" не е одил, въпреки, че и аз имах подобни опасения Joy
А защо да я отбиваш?

# 125
  • Мнения: 3 743
Не съвсем по темата, но да споделя и аз. Дори и да има натиск да спирам да кърмя малката хала, не той ме притеснява. Аз съм твърдоглаво Теле и каквото реша, това правя Joy
Но искам да ви попитам, вашите порастнали кърмачета кога ги кърмите. Моята дъщеря е готова да ме "нападне" във всеки един момент Mr. Green. Дори напоследък и на "чуждо" налита. Например на плажа на хората по съседните хавлии Blush. Затова се чудя дали да не я отбия след края на лятото.
Дайте ми съвет, моля ви. Какво да правя?

Аз го бях улеснила нашия-бях по монокини на плажа /по принцип така се пека/, и той си сучеше когато иска Mr. Green
Доста опулени погледи видях, но имаше и чужденци които ми ръкопляскаха  Blush
По "чуждо" не е одил, въпреки, че и аз имах подобни опасения Joy
А защо да я отбиваш?


Да не тръгне да търси от лелите в детската ясла например Joy 

# 126
  • Мнения: 9 495
Няма-споко Wink Те знаят чии пускат Joy

# 127
  • Мнения: 543
По въпроса за "ходенето по чуждо" аз нямам такива опасения. Една вечер майка ми държи в скута си нашия юнак и по едно време той и вдига тениската, оглежда, вижда, че не са "неговите" и отново я сваля надолу. Беше ми почти толкова интересно да го наблудавам, колкото и на него да открие, че това не са неговите муцки.

# 128
  • Мнения: 262
Но искам да ви попитам, вашите порастнали кърмачета кога ги кърмите. Моята дъщеря е готова да ме "нападне" във всеки един момент
  Кърмих дъщеря си винаги на усамотено място, в момента на кърменето нямаше друг никой около нас. След годинката разредихме на 3 пъти на ден. Когато сме навън не си е искала

# 129
  • София
  • Мнения: 6 741
Аз все още кърмя навън - детето ми е на 2 г. и 5 м., но е въпрос на светоусещане това - доста майки се притесняват да кърмят навън, а ако е детето е по-голямо, явно прави доста по-силно впечатление. Макар че, повечето хора дори не разбират какво правя - мислят, че съм я гушнала.

# 130
  • Казанлък(Бургас)
  • Мнения: 607
ОООООО, натискът беше голям и системен.Почна ,когато Фил стана на 1 година, но двамата с него устискахме геройски до 2г и 11 мес. Само аз си знам на какъв тормоз бях подложена.А и колко бъзака и учудени погледииии...

# 131
  • Мнения: 616
Натиск - не; хората обаче често ме питат дали Митко не е вече голям... според случая отговарям или "Ъ. Голям. Той татко му се реди на опашка, пък Митко бил голям!" или пък "СЗО препоръчва до 2 (две) години. Коя съм аз да оспорвам!  Naughty"

Относно споделената в първия пост информация, че кърмачките не плащат за придружител - или е ново, или не се прилага масово. Миналата година влязох в интензивно отделение на педиатрията на Александровска болница, с кърмаче на 6 дена и не само, че си платих по 10лв за всяка нощ, ами и храната, която се полага на детето (на придружител не се полага нищо) не ми я предложиха  Mr. Green Все пак, елементарно - в болницата всяко дете получава порция храна, а моето на 6 дена като яде от майка си... майката би трябвало да получи порцията на детето, нали така? (Това последното в кръга на шегата, но с мъжа ми наистина се зачудихме къде са зачислените на Митю порции  Mr. Green)

ПП: и да изкоментирам карикатурата на кравата с одеалото - Какво дискретно има в това, да си завит с одеало посред бял ден??? Естествено, че всеки наднича! Кърмя си и навън, и понеже не ми пука нито на мен, нито на бебето, околните мнооого рядко разбират какво въобще се върши. Това е за мен доскретно. Не завит с чул, който от 100 метра сигнализира - гола гърда! гола гърда!  Wink

# 132
  • София
  • Мнения: 3 390
Ами, опитваха се постоянно да ме убеждават да спра, не пропускаха случай да ми го споменат.
Колкото повече ми говореха да спра, толкова повече нарастваше увереността ми в това, че трябва да продължавам да кърмя  Simple Smile

# 133
  • Мнения: 585
да споделя отново в темата когато кърмех дете около година и годинка и малко всички ми говореха за отбиване и ме убеждаваха, сега когата стане въпрос че го кърмя, а той е на  година и десет месеца , освен искрено учудване че още имам кърма и и въпрос ама той иска ли да суче на тази възраст, не е ли загубил интерес сам  не срещам други коментари , явно толкоз дърто кърмаче въобще за обсъждане" изтървана работа" ,по-скоро гледат на нас като на феномен някакъв , но не съм забелязала негативно отношение или въобще някакъв коментар докога ще я караме така , нещо което често чувах  около годинка и месец, два месеца

# 134
  • Мнения: 1 394
Баткото го кърмих до една годинка/сам се отби,последните дни сукваше вечер по веднъж и си играеше/,а малкия го кърмих до година и три месеца.Можех да продължа и още,но просто според мен беше време.Последният месец го кърмех само вечер и нощно време се събуждаше -освен кърма нищо друго не го успокояваше.Пробвах изцедена в шише-не става-искаше си "от чешмата"  Mr. Green
Просто сучеше само вечер ,а после ме ползваше,като залъгалка.Бабите нищо не ми викаха,ама майките покрай мен ме бъзикаха:"Утре на училище ,в голямото междучасие ще ходиш да го кърмиш ли?"...Аз го сметнах просто за завист,че те не са могли да кърмят толкова време,тоест не са искали!  Wink...Както и да е.Оставих го няколко вечери да суче,а през нощта,не ме питайте-три нощи беше уникален-що рев ревеше детето да суче,ама аз упорита-не давам.После просто казах,че спирам и вечер да го кърмя и така му давах изцедена кърма в шише и след третата нощ детето спи непробудно.Преди това от 6-ия месец нататък ми се будеше по 10 пъти през нощта /без майтап/ и освен да суче-нищо друго не го успокояваше/...

Общи условия

Активация на акаунт