Още не говори

  • 63 916
  • 204
  •   1
Отговори
# 45
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Много съм учудена даже. Още повече, че това е първият преглед и хоп веднага лекарства. Нито диагноза е направена, нито нищо. То няма и как за един предглед. Ни най-малко не бих се хвърлила да давам тези лекарства. Със сигурност бих направила още консултации. Не само с логопед.

П.С. Големият ми син "не е в нормата". Проговори на 3 години. Без терапии и без медикаменти.

# 46
  • Мнения: 2 907
Глупости - логопед!

Моето дете става след няколко дни на 3. Едва сега започна да говори прости изречения. Като има какво още да се желае дори и в най-елементарните и думи.
Зъбите и избиха след 1г. и половина, проходи на 15 месеца.

Детето ми е абсолютно живо и комуникативно. Всеки ден ме изненадва с нови думи в речника си и всичко вече напредва с голяма скорост.

Освен това, защо повечето жени в тази тема наричат късното проговаряне "проблем"? Всяко дете проговаря по различно време и това не е проблем.

# 47
  • София
  • Мнения: 12 233
Глупости - логопед!

Освен това, защо повечето жени в тази тема наричат късното проговаряне "проблем"? Всяко дете проговаря по различно време и това не е проблем.

Само по себе си може да не е проблем, но в комбинация с други Червени флагчета в развитието може и да е. Не виждам нищо лошо в това да се отиде при специалист вместо да се гадае по форумите от хора не- специалисти, които не познават и случая детайлно, а по преразказ. Ако едно дете има проблем със слуха, например, е много трудно да се разбере в тази възраст, защото децата са много адаптивни. Ако се пропусне момента за преглед може детето да остане глухо само заради едно тъпо неизлекувано възпаление.  Peace

la estrella Радвам се, че прегледа е минал добре. Мога ли да уточня нещо- щом не се знае защо не говори детето предписаното лечение за друг установен  проблем ли е?

# 48
  • Мнения: 1 547
Освен това, защо повечето жени в тази тема наричат късното проговаряне "проблем"? Всяко дете проговаря по различно време и това не е проблем.

Не омаловажавай нещата. Може да не е проблем, но може и да е. Родителят е длъжен да провери. Освен това, колкото и да ни се иска да преценяваме децата по нашите си стандарти, не можем да пренебрегнем напълно и общоприетите. Има и друго... при очевидно изоставане в обявените за нормални срокове за усвояване на едно или друго умение, причината може изобщо да не е в детето, а в начина по който то е отглеждано. Има деца, които прохождат суперкъсно, само защото няма кой да им помага да проходят и такива, които не говорят, защото няма откъде да се научат. Има всякакви неща по света...

# 49
  • Мнения: 2 448
Не знам за вас кое е проблем,но след като детето ми е на 5 и се нуждае от ресурсен учител и аз не си затварям очите да видя, че му куца  фината моторика за възрастта и не може все още да навакса в говора, значи не всичко е ОК.
Прегледа беше много обстоен, имахме няколко посещения с невролога, постоянно чуване през няколко дни как действат лекарствата , пиеха се по схема, педиатъра ни е много добър и също следеше развитието му, което до година и 2 - 3 месеца напълно съответстваше на децата в норма(първи зъби на 4 месеца и половина, гукане в норма, пълзене и прохождане също, никакви индикации за проблем нямаше в началото), но след това изведнъж "зацикли" и се изнерви, не можеше да спи добре, липсата на говор (освен измислени бебешки думи), липса на добра комуникация изобщо, пасивната му реч също изоставаше, започна да реагира с агресия, заради това, че е неразбран от другите.
Аз лично съм много благодарна на педиатъра ни и невролога, които разбраха проблема му и в доста ранен етап ме насочиха как да действам с детето. Разбира се лекарствата бяха само за кратко и от там до сега работата е много. Нищо не стана от веднъж.

# 50
  • Мнения: 307
Всъщност жената, която прегледа детето ми е доцент по неврология и речева терапия. Все си мисля, че разбира от работата си. Аз не съм специалист и не запомних диагнозата, която постави. Прегледът беше 1 час и имаше друга жена, която го изпитваше с пъзели и други играчки. Мен и баща му разпитаха обстойно. Така че според мен трябва да пробвам медикаментите, пък и още не съм ги купила и не знам какви са точно. Но подозирам, че са подобни на тези на pasinet, защото той е много чувствителен и изнервен /това за съня/, а другото /сиропче/ не разбрах точно за какво е. Утре ще видя.

Marini, ще те излъжа ако кажа, че знам дали има връзка или не между нервния сън и късното проговаряне. Смятам, че е индивидуално. Пък и не вярвам да има проблем с твоето детенце.  Hug

# 51
  • Мнения: 1 817
Много деца проговарят на 2-3 години. Това не е проблем.
Хубаво е, че сте посетили специалист.Добре е, че няма други проблеми. Тези хапчета и на мен не ми харесват. Rolling Eyes Може да се консултираш паралелно и с друг специалист за по-сигурно и твое успокоение. Какво казва личната лекарка за всички тези забавяния? Дали е от т.нар. 'мързеливи' деца?

И аз не разбрах какво общо имат залъгалката и говоренето.Нашият малкият/1г.5м/ е със залъгалка, разбира се не постоянно,  и си говори без проблем.
Нервния сън няма нищо общо с проговарянето.

# 52
  • Мнения: 2 448
Нервния сън няма нищо общо с проговарянето.

От къде си толкова сигурна?
Нервната система при толкова малки деца, които са по чувствителни от обикновеното реагира по свой си начин и не знаеш на къде ще забие развитието му. Точно това ни каза на нас невролога.
С успокояването на детето започна и проговарянето и разбирането от негова страна малко по малко.

# 53
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Уж лекарката била казала, че не знаела каква е причината да не говори, пък после има диагноза и предписани медикаменти. Объркващо ми е това, наистина.


П.С. Ако детето ми има проблем, най-малкото бих искала да знам какъв е точно. Да не запомня диагнозата и да не искам обяснения от лекаря какво му има и за какво са нужни дадени лекарства, за мен би било абсурдно и равносилно на небрежност спрямо детето ми. Съжалявам ако звуча грубо.  Rolling Eyes

# 54
  • София
  • Мнения: 6 365
бих консултирала медикаментите с поне още един специалист.

а какво беше обяснението на доцентката за забавеното прохождане и никнене на зъби? подкрепям ЧеКа, че диагнозата е редно да ви интересува живо.

pasinet, моля те, нека не се получава така, че да натрапваш неволно личния си опит като модел или тенденция.
казвали са ти го и други. това, че при твоето дете е било едикакси не значи, че при други деца е или ще бъде същото.
 

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 23:38 от jam

# 55
  • Мнения: 2 907
Освен това, защо повечето жени в тази тема наричат късното проговаряне "проблем"? Всяко дете проговаря по различно време и това не е проблем.

Не омаловажавай нещата. Може да не е проблем, но може и да е. Родителят е длъжен да провери. Освен това, колкото и да ни се иска да преценяваме децата по нашите си стандарти, не можем да пренебрегнем напълно и общоприетите. Има и друго... при очевидно изоставане в обявените за нормални срокове за усвояване на едно или друго умение, причината може изобщо да не е в детето, а в начина по който то е отглеждано. Има деца, които прохождат суперкъсно, само защото няма кой да им помага да проходят и такива, които не говорят, защото няма откъде да се научат. Има всякакви неща по света...

3 години за мен не е проблем. Но защото моето дете показва адекватни реакции. Не обвинявам никой, че си води детето на лекар. Но да се обобщава за "късното проговаряне" и да се заключава, че ни трябва лекар е форумска глупост. За пореден път.

Иска ми се да уточня също, че въпреки късните проговаряне и прохождане на моето дете, то съвсем не отговаря на описания от теб профил. Не е "очевидно изостанало", а едно от най-будните деца в групата си.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 365
mystic, не жените тук, а педиатрите са определили т.н. крайпътни камъни (milestones), които показват приблизителните етапи на развитие по възраст и червени флагчета (red flags), които индикират за наличие на проблеми.
както сама си забелязала по своето дете, те не се разглеждат абсолютно и поотделно, а се прави цялостна оценка и така се преценява дали има проблем или няма. но това го прави специалист и е редно такъв да се посети.

# 57
  • Мнения: 2 448
Вие изобщо четете ли преди да коментирате?

Всъщност жената, която прегледа детето ми е доцент по неврология и речева терапия.


Да не мислите, че диагнозата ей така се прави. Нали детето се наблюдава, иска се време, в началото няма никаква конкретна диагноза, по скоро се записва обективното състояние на детето.
Нашата в момента е специфично разтройство на речта и езика.
Но в началото беше половин страница обяснение какво му е точно. Без да е някаква диагноза - етикет.Така пишете все едно сте наясно със всички възможни диагнози в нервно-речевото развитие на децата. На голяма част от тях симптомите толкова се припокриват, и в такава малка възраст децата търпят развитие, вие искате диагноза с две думи. Лекарства се изписват едни и същи за широк диапазон от проблеми.

Аз като купувах лекарствата в аптеката така се запъна фармацевта, че ако било за нейното дете нямало да му ги дава. То лесно така да се говори, но отстрани. Наложи се невроложката да говори лично с нея по телефона , че да ги купя. В крайна сметка се радвам, че и се доверих и нещата тръгнаха в добра посока.

Нищо не натрапвам, но жената се е консултирала със специалист , вие се опитвате да поставяте мнението и под съмнение. Сякаш можете да прецените от разстояние какво му е на детето.  Laughing 

# 58
  • Мнения: 1 632
Аз не съм специалист и не запомних диагнозата, която постави.

Диагнозата случайно да е моторна алалия?

# 59
  • София
  • Мнения: 6 365
Вие изобщо четете и преди да коментирате?

Всъщност жената, която прегледа детето ми е доцент по неврология и речева терапия.


Да не мислите, че диагнозата ей така се прави. Нали детето се наблюдава, иска се време, в началото няма никаква конкретна диагноза, по скоро се записва обективното състояние на детето.

четеме. ако диагнозата не се прави ей-така (с което съм съгласна), защо е изписано лекарство "ей-така", преди да има диагноза?

Общи условия

Активация на акаунт