Още не говори

  • 64 025
  • 204
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 24 467
Аз не съм специалист, не съм медик и въобще не се наемам да обсъждам мнение на специалист, включително и в случая. Нито знам, какво е констатирано, нито какви медикаменти са точно изписани.
То е ясно, че повечето хора са специалисти, освен в политиката и футбола и във всички останали научни и социални отрасли.
Лично към авторката:
Ако те притесняват лекарствата виж и друг специалист. Ако имаш доверие на лекарката- не е нужно. Лечение, когато е необходимо, се предприема дори от момента на раждането, когато е установена причината. Диагноза на заболяване може да се даде винаги. Иначе това, което може да направиш, вече го знаеш- повече активни контакти с хлапето, повече приказки и игри навън, по- малко страх от физическо нараняване и даване възможности за движение и работа за ръцете, краката, ума, устата и всичко останало!  Laughing
Да не сте прекарали рахит, останал несвоевременно открит?
Понятия и определения от типа на "небрежна" и "брежна" майка, особено дадени от хора, които не те познават, се надявам да не те интересуват наистина.

Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 09:10 от Judy

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
Всъщност жената, която прегледа детето ми е доцент по неврология и речева терапия. Все си мисля, че разбира от работата си. Аз не съм специалист и не запомних диагнозата, която постави. Прегледът беше 1 час и имаше друга жена, която го изпитваше с пъзели и други играчки. Мен и баща му разпитаха обстойно. Така че според мен трябва да пробвам медикаментите, пък и още не съм ги купила и не знам какви са точно. Но подозирам, че са подобни на тези на pasinet, защото той е много чувствителен и изнервен /това за съня/, а другото /сиропче/ не разбрах точно за какво е. Утре ще видя.

Marini, ще те излъжа ако кажа, че знам дали има връзка или не между нервния сън и късното проговаряне. Смятам, че е индивидуално. Пък и не вярвам да има проблем с твоето детенце.  Hug


Май сте извадили късмет със специалиста, щом е и невролог. Може би ще бъде добре за теб да започнеш да попрочиташ нещичко от литературата за речевото, неврологичното и моторното развитие на децата. Така ще можеш и да разбираш и да питаш специалистите как да помогнеш на детето. Родителят е много важна фигура в този процес. Пасинет много добре го е обяснила като патил човек. Не се шашкай, но и не слушай разни врели-некипели как някои изведнъж се оправят на не-знам-колко си години. Вярно е, че всяко дете се развива индивидуално, но все пак има направени измервания за това в каква норма се развиват повечето деца и това е важен ориентир. Хората са разработили методики и помагат на много деца с много тежки проблеми. Въоръжи се с много търпение и последователност и всичко ще се оправи.

# 77
  • София
  • Мнения: 12 615
Доколкото знам, без да съм невролог и психиатър, до 4-5 годишна възраст въобще не може да се говори за диагнози

Опасно и подвеждащо твърдение. Точно тази е възрастта, до която много заболявания и проблеми с развитието могат и трябва да бъдат установени, защото после е късно.


Не ме цитираш коректно, защото просто си извадила едно изречение от контекста. Ето това е точния цитат и не виждам противоречие с казаното от теб. Доколкото знам, без да съм невролог и психиатър, до 4-5 годишна възраст въобще не може да се говори за диагнози, а да се изолират определени симптоми и да се лекуват без да се обобщават като част от определено заболяване. Нервната система се развива и е по- добре да не се лепят етикети, които могат да са просто грешки на растежа.  Изключвам тежки случаи и някои очевидни заболявания, които нямат нищо общо с обсъжданите от нас.

изобщо не твърдя, че каквото и да се случи с нервно- психичното развитие до 4- 5 годишна възраст е нормално, а че е трудно да се квалифицират симптомите като част от определено заболяване, защото развитието на организма продължава и някои симптоми могат да отшумят, а други да останат. Въпреки това се посещава специалист и се провежда лечение ако има проблем. Peace

# 78
  • Мнения: 798
В крайна сметка, най-важно е, че сте обърнали внимание и сте се консултирали. Важното е, че не чакате и не се самозаблуждавате, че детето ще се оправи от само себе си като стане на 3. Не казвам, че не може и това да се случи, но по-добре да се направят няколко излишни консултации, отколкото да се  окаже , че се закъснява.

За лекарствата и аз съм скептична, но това е решение на родителя. Това е негова отговорност. Това, че някой не е запомнил диагнозата, не го прави лош родител.

А колкото до изказването "Логопед - глупости", искам само да кажа, че моето дете ходи на логопед от както беше на 2г. и половина до ден днешен. И това е най-доброто решение, което съм вземала за доброто на детето си.

Най-голямата истина която открих за себе си беше , че не е важна ДИАГНОЗАТА. Няма значение как се нарича и колко боли. Важно е да се работи с детето по подходящ начин и да се започне на време.

# 79
  • Мнения: 307
П.С. la estrella, извинявай! Целта ми наистина не беше да те обидя.
Не се притеснявай, не си ме засегнала. Няма проблем.  Peace


Judy, рахит не е карал, поне доколкото знам. Не е имал криви крачета или нещо такова.
Pasinet, благодаря за разбирането ти, както и на всички останали майки.  Hug

Засега реших да потърся и невролог, да направя изследванията на слуха и езика, пък тогава ще преценя дали да му давам тези медикаменти. Ще се занимаваме вкъщи, ще му взема пъзели и други игри развиващи интелекта, ще четем приказки, ще ходи и в лог. център и така. Пък дано да проговори в близките месеци.

# 80
  • Мнения: 46 587
Проходи на 1г. и 8м. или тогава е проходил стабилно?

Хубаво правиш, че не чакаш, а действаш, но това с успокоителните е избързване. Направи поне още 2 консултации с друг специалист, преди да тъпчеш детето с лекарства.


Дъщеря ми направо си е била за лекар (както и 90% от децата около нас) Rolling Eyes

# 81
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 970
В случая авторката е постъпила много добре като не си е заравяла главата в пясъка и да седи и да чака до 3 години, защото аз само на първо четене виждам неща, които биха ме навели на мисълта да потърся мнение на специалист.

Не мисля, че някъде съм твърдяла, че авторката трябва да седи и да чака и че не трябва да ходи на специалсит. Смущават ме обаче някои неща около предписването на медикаменти още от първия преглед. Смущавам ме неяснотата около предписването им. Затова и по-горе писах, че бих се консултирала с други специалисти, бих изискала инфо, обяснения и такива неща...

# 82
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
          La estrella, следя темата ти. Ако решиш да  правиш изследване на слуха, мога да те ориентирам, на ЛС. Успех Hug!

# 83
  • Мнения: 2 448
Консултирай се с педиатъра си или тази специалистка, която сте посетили за това. Добро е и поне няма нищо вредно в него. Ние го пием и до ден днешен.

# 84
  • Мнения: 307
Не мисля, че някъде съм твърдяла, че авторката трябва да седи и да чака и че не трябва да ходи на специалсит. Смущават ме обаче някои неща около предписването на медикаменти още от първия преглед. Смущавам ме неяснотата около предписването им. Затова и по-горе писах, че бих се консултирала с други специалисти, бих изискала инфо, обяснения и такива неща...
Съгласна съм, наистина и аз смятам, че ей така не трябва да се изписват лекарства. Но вчера просто още не бях премислила добре нещата, много инфо ми се струпа за кратко време и "изпуших".  Crazy

А и педиатърката смята /връщам се оттам/, че изобщо не трябва да му давам тези лекарства. Тя не вижда проблем в развитието на детето ми, а и каза, че е малък за логопед, да стане поне на 3 годинки. За езика ми препоръча не УНГ, а лицево-челюстна хирургия, а за слуха - тя не вижда проблем, но може би ще го заведа да го изследват все пак.

Не се сърди, човече, ами ако под "прохождане" се разбира да прави поне 5 крачки самостоятелно /попаднах съвсем случайно на тази статия/, то значи е проходил на 15 месеца някъде. На 1г и 8 м вече си ходеше доста по-свободно и уверено. Всъщност това се случи при една от бабите, явно аз съм му предавала своя страх ли, не знам.
Pasinet, благодаря за добавката, непременно ще питам за нея.   bouquet
Pozor, би ли ми пратила на ЛС къде да заведа детето.  smile3547 Благодаря.

# 85
  • София
  • Мнения: 62 595
Педиатрите ги уважавам, но не винаги успяват да хванат нещата. Те имат на главите си десетки деца и най-голямата им грижа са ваксините, бумащината и острите състояния. Колкото и да разбират от деца, все пак не могат като отидеш на консултация и вакниса за 10 минути да установят дали детето се развива нормално, освен ако отклоненията не са много груби или могат да се измерят с кантар и метър. Неслучайно като сте отишли при специалиста двама човека обстойно са огледали детето и реакциите му на някои задачи.
Възможно е да са избързали с лекарствата, но ако специалистът е невролог, би трябвало да е наясно какво прави. Не ти пречи да отидеш при друг за консултация.

# 86
  • Мнения: 19 350
Изследването за слух не се ли прави с едно миниатюрно апаратче при самия педиатър. Съвсем безболезнено е и веднага се разбира. Поне аз съм изследвала малката още като беше на 1месец.

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм абсолютно запозната, но мисля, че има разлика. При УНГ и то май не при всички има специална постановка за изследване на слуха и се прави нещо като аудиограма. ИЗследването е доста презицно.

# 88
  • Мнения: 46 587
...
Не се сърди, човече, ами ако под "прохождане" се разбира да прави поне 5 крачки самостоятелно /попаднах съвсем случайно на тази статия/, то значи е проходил на 15 месеца някъде. На 1г и 8 м вече си ходеше доста по-свободно и уверено. Всъщност това се случи при една от бабите, явно аз съм му предавала своя страх ли, не знам ...

Ама това е напълно нормално прохождане тогава. Дъщеря ми проходи на 14 месеца (а стабилно на 1г. и 10-11 м.) и аз се бях интересувала тогава. Това бих го изключила като симптом.

Успех!

# 89
  • Мнения: 2 448
При липса на говор, невролозите винаги разпитват за развитието от бебе. За прохождането, лазенето, качване самостоятелно по стълби също питат. Не знам защо е така, те си знаят. Може би като самостоятелен симптом е нищо само по себе си, но в комбинация с други има значение. Но пък изключения всякакви. При нас например липсваха каквито и да било отклонения в стандартните въпроси,които ме попитаха за развитието му в другите области до момента. Колело с помощни карахме още тогава. И пак проблема с говора го имаше.  Rolling Eyes


Ама това е напълно нормално прохождане тогава. Дъщеря ми проходи на 14 месеца (а стабилно на 1г. и 10-11 м.) и аз се бях интересувала тогава. Това бих го изключила като симптом.
Това бих го изключила като симптом.
Това, че детето ти е добре в развитието си в момента, не означава, че не е закъсняла малко с прохождането, Никол.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт