Въведете адекватни ваксини за децата ни - петиция!

  • 4 632
  • 98
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 559
Не съм против задължителното имунизиране, но точно тази петиция няма да подпиша.
Ще се опитам да се аргументирам и едновременно с това ще подкрепя казаното от Янечек.

Не подписвам подобна петиция.
1. Няма конкретно искане - не споманават дори кои ваксини искат. Превенар ли, пентаксим ли, акт хиб ли? Не е ясно.

Петицията в сегашния си вид звучи като "Направете Пентаксим задължителна и безплатна" (името Пентаксим е многозначително цитирано в текста).
Нищо против ваксината - дъщеря ми е имунизирана с нея, нямаше странични реакции, всичко ок засега, но трябва да остане правото на избор всеки родител да постави каквито и колкото ваксини желае, или пък изобщо да не ваксинира децата си.
Между другото, ако правилно съм разбрала, още тази година Пентаксим ще се поеме от ЗК.

3. Щом ще се актуализира имунизационният календар, редно е да отпаднат някои други ваксини, не може всяка нова ваксина да става задължителна, а старите да остават. Колко дози ще получи едно дете докато стане на 2 години примерно?

Абсолютно съгласна с т.3 и подкрепям Peace
Бих подписала петиция за актуализиране на имунизационния календар като цяло, а не за задължително въвеждане на ваксини от определени производители.

Напълно съм съгласна с Linofrina  Peace

# 16
  • Мнения: 9 973
не го долюбвам този пентаксим

# 17
  • Мнения: 8 999
Подписах.
За съжаление, много родители се сещат за ползата от ваксините едва тогава, когато се случи непоправимото.

# 18
  • Мнения: 82
Подписах и смятам че няма нищо лошо Пентаксима да е по ЗК . А който не  одобрява ваксинирането надали за него има значение коя точно е ваксината.

# 19
  • Мнения: 1 155
Подписах я! Peace

# 20
  • Мнения: 55
Подписах я!!!На малката слагах точно тая ваксина.

# 21
  • Мнения: 1 558
Подписах Peace

# 22
  • Русе
  • Мнения: 25
Здравейте!
Идеята на петицията е да се обнови малко този иминизационен календар и да се въведат адекватни и нови ваксини , които се ползват и в много други държави, а не само нашите си стари такива - самото заглавие е такова- Въведете адекватни ваксини за децата ни

Аз лично не съм я била тая ваксина - Пентаксим, която е спомената, но се замислям дали да не се възползвам от ваксината Превенар.

Може би наистина петицията не е написана точно и правилно, но дайте предложение, как да бъде формулирана тогава - не всеки може да се бръкне за по 150лв за ваксина, а държавата може да поеме тези разходи. Всеки има право на избор и може би това трябва да се заложи като идея - да имаме право на избор кой ваксина да си изберем, но не за да си я купим, а тя да се поема от здравната каса.
Доколкото съм запозната има доста майки, които категорично отказват да имунизират децата си, така че всеки сам решава за себе си.

Нали всички сме майки, нали всички искаме по- добро бъдеще за децата ни- моля Ви не се нахвърляйте една върху друга, защото имате различен поглед върху нещата.
Нека всяка изкаже мнението си, как трябва да се постъпи - пуснете анкета ако искате дори - смятам, че дори и тези, които сега не желаят да подпишат петицията, може би след обсъждане и нова формулировка, може пък да се навият на промяна, защото съгласете се имаме нужда от такава - въпроса е каква точно да бъде тя. Simple Smile


Цитат
Новите имунизации срещу менингит и пневмония


Държавата ще плаща още две ваксини за деца от другата година. Това
стана ясно по време на заседание на здравната комисия в парламента в
четвъртък. Така безплатните имунизации у нас ще станат седем. Хепатит,
шарка, заушка, туберкулоза са част от диагнозите, срещу които са
досегашните ваксини.
Двете нови ще са срещу менингит и тежки форми на пневмония.
Смъртните случаи при двете заболявания стигат до 50 процента сред
болните малчугани. Двете ваксини са сред най-добрите в света и
предпазват децата от над 5 от причинителите на опасните заболявания. В
момента родителите ги купуват сами. Цената е около 150 лева.
Към задължителните имунизации обаче засега няма да се прибави
ваксината срещу рак на шийката на матката. Предложението за въвеждането
на новите безплатни ваксини е на здравното министерство. То се подкрепя
както от най-видните специалисти в областта като доц. Мира Кожухарова и
акад. Богдан Петрунов, така и от депутатите в здравната комисия.
Окончателното решение обаче ще се вземе от здравното ведомство до
няколко месеца. Евентуална пречка за въвеждането на безплатните
имунизации може да се окажат парите. За купуването на новите ваксини
през следващата година ще са нужни около 30 милиона лева. За всички
останали безплатни ваксини в момента министерството дава между 12 и 14
млн. годишно.
Мария Чипилева
www.standartnews.com

# 23
Аз се подписах! Не виждам нещо ,което в тази петиция да провокира такива негативни емоции!Става въпрос за няколко ваксини,които наистина са много скъпи. Защо да не се поемат от ЗК? Така или иначе, ако някой не иска да ваксинира детето си,не е длъжен да го прави, дори и с досегашните ваксини. Можете да откажете имунизация!
Не разбирам защо из форумите има хора,които се острят на всичко?
Тук ,някой каза,че го е срам да се подпише.
Мен пък ме е срам че има майки,които намират причина да отричат всичко,дори и в такива благородни каузи!

# 24
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Подписах я. Така или иначе много родители я купуват, вкл. и ние. Защо да не се поеме от касата или поне родителите, които я купуват, да плащат само разликата м/у нея и тази, която е по ЗК?

# 25
  • Мнения: 101
Аз съм За ваксината, редно е държавата да помисли за българските деца!

# 26
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
Подписах се!

# 27
  • Мнения: 109
 Мисля,че държавата ни не прави достатъчно ,за да защити и предпази  здравето на децата ни,оправданието с липсата на пари е абсолютно недостойно и обидно. Освен това не мога да проумея как при съвременната медицина се намират родители,които доброволно отказват да ваксинират децата си,считам това за крайно безотговорно и липса на компетентност.....но всеки сам решава. Аз за себе си съм убедена в ползата и нуждата от ваксинации и подписах петицията!

# 28
  • Мнения: 645
Подписах Peace и ние купуваме пентаксима

# 29
  • София
  • Мнения: 44 106
Не съм и няма да я подпиша.

Противо менингитна ваксина  всеки има свободното право да постави на детето си.
пентаксим не е единственото решение, а не е и идеалната ваксина като цяло....

Общи условия

Активация на акаунт