Ирландия- трета тема

  • 69 540
  • 739
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2 885
Скъпи сънародници и приятели на българските празници,
Българският образователен и културен център в Ирландия и Посолството на Република България
ви канят на тържество по случай
24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост

Място: Comhaltas Hall
32 Belgrave Square S, Monkstown,
Co. Dublin 01 2800295
Дата: 27 май 2012 г. /неделя/
Час: 14:00 – 18:00 ч.

Учeниците и учителите от Неделното българско училище “Азбука” ще представят кратка програма, посветена на 24 май,
а танцьорите от танцов клуб ”Ритъм” ще ни завъртят във вихъра на българския фолклор.



Училище „Азбука”
Училището ни отвори врати в началото на учебната 2008/2009 година. То стартира дейността си по инициатива на група родители на деца в училищна възраст и с подкрепата на Посолството на България в Ирландия. В последствие бе създаден Българският образователен и културен център в Ирландия (БОКЦИ), чиято основна цел е да подкрепя функционирането и утвърждаването на училище „Азбука” и разпространението на българската култура и просвета в Ирландия.  Училището е продължител на традициите на съществувалото до 2005 г. училище «Аз съм българче», с чийто екип бе реализирана една добронамерена и многостранна приемственост.
Към момента в училището се учат около 50 деца от български и смесен произход на възраст от 3 до 18 години, а техни преподаватели са специалисти с висше педагогическо образование, чиято квалификация им позволява да работят както по задължителните за България учебни програми, така и да ръководят творчески извънкласни дейности с деца и възрастни.
През 2009 г. училище “Азбука” кандидатства по програмата на Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) “Български език и култура зад граница” и получи допълнително частично финансиране на своите дейности, което позволи да се намали размерът на учебните такси, а също така и да се увеличи броят на предлаганите учебни програми, като се включи и История на България за учениците от 5 клас. Така училището стана привлекателна територия за по-широк кръг от деца и семейства.
Поради нарастващия брой ученици за учебната 2012/13 г. в момента се привличат и подбират нови учители.. В училищните дейности и управление активната роля играят Управителният съвет на БОКЦИ, Училищното настоятелство и Родителският съвет, както и много родители и доброволци от общността.
Поради факта, че понастоящем БОКЦИ е единствената гражданска организация на българите в Ирландия, инициативите на училище “Азбука” го превърнаха в естествен притегателен център за хората от общността. Ползотворното сътрудничество с Посолството на Р България, както и стабилните контакти със сродни местни културни и граждански организации формират една благоприятна среда за организационно развитие и стабилизация на училището.
Осигуряването на допълнителното финансиране за учебната година 2012/2013  ще позволи продължаване на договора за наем на учебни помещения & закупуване на нови учебници, тетрадки и помагала за не по-малко от 50 ученици, изучаващи български език и литература като роден или втори език, ще направи възможно частичното финансиране на извънкласните дейности и инициативи за общността, както и закупуване на най-належащите дидактически материали и учебна техника.
Докато децата посещават учебните занятия, родителите имат възможност да поговорят, обменят информация или просто да изпият чаша кафе. Много наши приятели и съмишленици идват да ни посетят по това време и са винаги добре дошли!

Web: www.bgschoolie.eu,
Email: administrator@bgschoolie.eu

Танцов клуб „Ритъм”
Весели народни танци и хора се вият всяка неделя  от 14:00 часа. Танцовата група бе създадена през месец март 2010 г. и включва деца и възрастни с или без опит в народните танци!
Време и място: 28 Clyde Road , Ballsbridge, Dublin 4
всеки неделен ден по време на и след учебните занятия
За контакти: Радостина Стефанова (email: radostina_22@yahoo.com   тел.857359824)

# 721
  • Мнения: 6 274
Привет мами Simple Smile С приятеля ми искаме да заминем за Ирландия края на тази или следващата година- имаме да си оправим някои документи. В тази връзка искам да попитам няколко неща:
1. Колко в момента е минималната заплата?
2. Ако забременея и родя там, колко дни майчинство имам право да ползвам и на колко процента от заплатата ми ще се изплащат?
3. Ако родя там дали аз и дете ми ще станем ирландски граждани?
4. Бях чела, че първоначална помощ за 1 дете е 3000 евро, дали още е така?
5. Как стой въпроса със здравните осигуровки?

Много благодаря предварително за отговорите  Hug


Така, не знам защо чак сега видях поста ти, но по- добре късно, от колкото никога. Wink
Ще отговоря на част от въпросите ти, като започна от този с ирландското гражданство.
Не, нито ти, нито роденото от теб дете ще станете ирландски граждани, ако таткото е българин.
За 3- те хиляди евро - е, тук добре се посмях.
Ти наистина ли вярваш, че идваш, раждаш тук и някой ти подарява 3000 евро?!
За заплатата - ти знаеш ли как, дали и какво ще работиш?
Защото ако си нискоквалифициран кадър, минималната работна заплата не те касае по никакъв начин, т.е. няма такава работа, която да можеш да работиш фул тайм, за да получаваш минималната работна заплата.
За майчинството - тук е малко различно, но за да те ориентирам, ще ти кажа, че ако изобщо получаваш майчинство (т.е. си била осигурявана тук ен брой време), майчинството е около 4 месеца.
А ако питаш за вариант да си прехвърлиш майчинството от Бг тук, това е безумно начинание (поне според мен) и въобще нямам идея как и дали би станало.
Не знам дали не те разочаровах, но това е реалността, за съжаление.
Никой не те чака с куфарче с пари на летището, нито пък раздават ирландските паспорти на килограм, за 3000- те хиляди евро пък да не говорим.
И въпреки всичко, ако идвате насам - успех и умната! Wink

# 722
  • Мнения: 31
 и аз чак сега, незнайно защо виждам поста.  newsm78

Джуличка ти е отговорила как е реалността тук, не е никак толкова лесно, но не е и невъзможно разбира се!

1. Минималната работна заплата е различна за различните сектори, има значение дали ще работиш в офис или другаде и тн. 
2. Тук майчинството е кратко, мисля че беше 24 седмици, като ти сама избираш в кой месец да излезеш по майчинство и от тогава вече започват да ти се отброяват седмиците.
4. Та дори и така да е, като си в България сега това ти изглеждат много пари, но имай в предвид, че само за месец ясла тук се плаща около 1000 евро. Да, дават и по 140 евро детски на месец, но пък един преглед за детенце ти е 50 евро, за цени на лекарства да не говорим...
5. Цялата здравна система им е страшно тромава, много е зле- това е мое мнение.

По принцип съм оптимист, но това е действителността тук. Ако търсиш работа и нямаш опит, приготви се два- три месеца да обикаляш безработен. Ако търсиш гърненцето със злато на елфите в Ирландия, повярвай ми няма да забогатееш!
Но ако искаш да си на приказно зелен остров пълен с легенди за феи, леприкони и други чудновати създания, остров където температурната амплитуда е от 0 до 25 градуса за цялата година, остров пълен с невероятни природни красоти, замъци и богата история- заповядай, тук ще се чувстваш добре!  Peace

Момичета, времето нещо се обърна- в България вали, а тук пече! Чудна 2012- та!  Simple Smile

# 723
  • Мнения: 2 885
Преди май е имало нещо подобно, но не съм сигурна за сумата при раждане на дете тук. Колко е вярно или да са градски легенди, не мога да коментирам.

Не е нужно да се прехвърля майчинство от БГ. Може да си го получаваш на сметка в БГ, няма значение къде живееш, стига работодателят ти да се съгласи да го направи. При положение, че през 1-вата година всеки месец детето е необходимо да посещава педиатър, по-добре е майката да си остане в БГ и да си взима майчинството там. Аз тук на лекари вяра нямам, гледат през пръсти и нямат практика да преглеждат всеки месец. Втората година и неплатен отпуск от 6 месеца до навършване 8 г на детето може да се ползва, пак казвам, ако работодателят ти е съгласен и ти разпише документите.

За гражданството си има процедура, подробно описана в http://citizensinformation.ie/.

Чудно време случихме. Дано се задържи още дълго. Всички сме с тен вече, а уикенда нямаше къде да стъпиш в Bray и Greystones.

За нискоквалифицирана работа не мога да коментирам. Рая за висококвалифицирани специалисти, най вече ИТ, е тук.

Покрай нас позарязаните заради кризата строежи се активираха и ги довършват. Това е много хубаво. Не знам дали се дължи на 2% растеж или пари от ЕС, но оптимистично изглежда. Wink

Последна редакция: вт, 29 май 2012, 02:10 от немирница

# 724
  • Мнения: 6 274
Я, вие що не спите, бре, разбойнички?! Grinning
Аз влязох да се саморедактирам, че майчинството е по- скоро около 6 месеца, а не четири, ама то с тия седмици преди и след раждането аз в България се ошашавям, та какво остава за тук.
Немирница, аз сега се замислих, че мацката явно има предвид (тя така го е написала де) да дойде тук, да забременее и да роди, и да почне да взима майчинство от тук (демек голямата пачка Wink), следователно ние само си чешем клавиатурите за плащане или прехвърляне на майчинство ит България тук.
А това за 3000- те хиляди евро дори и да е било вярно някога, със сигурност няма как да касае чужди граждани, защото както казахме, вече не се става ирландец само чрез раждането на едно дете тук.
Хайде, лекичка, че сабахлем няма да мога да отлепя, а трябва да се бачка, няма как. Wink

# 725
  • Мнения: 2 885
А, ние сега работим, какво спане? Баш по това време сме най-активни....
Имам позната, която е забременяла на бригада в UK. Дошли са тук, родила е и са останали.
Нека адашката каже дали е градска легенда или не, аз съм само от 2 г тук. Преди кризата нещата са били доста по-различни.
За да взимаш майчинство, но без да си работил /внесъл преди това/, не знам в коя държава го има по света. Нищо даром няма на този свят.

# 726
  • Мнения: 2 885
Завърши учебната година за учениците на Българско Училище ‘Азбука’ Дъблин

Прекрасно мило тържество организирахме на 27 май в залата на Ирландските писатели  в Comhaltas, по случай 24 май – денят на славянската писменост и култура, и по случай успешното завършване на учебната година от нашите прекрасни ученици. Беше задушевно и мило…  Децата пяха, рецитираха  и танцуваха.  Отново обраха овациите на публиката.

След като прозвуча химна на светите братя Кирил и Методий,  дойде ред на най-тържествения момент в програмата. Временно управляващият Българското Посолство в Дъблин, г-н Росен Генчев, връчи грамоти и удостоверения на учениците от Българското училище.

Той най-напред поздрави присъстващите с двойния празник, а след това стисна ръката на всеки успял ученик – отличник. Колко много се вълнуваха нашите завършващи първокласници! Те получаваха за първи път своето свидетелство и грамота за отличен успех, радостно подскачаха, а усмивките им грееха по-силно и от слънцето навън. Много горди бяха и техните учители и родители.

След това се почерпихме,  а  за децата … нова изненада! – подарък, който получават като награда за отличното им представяне през годината, осигурен от Българския Образователен и Културен Център в Ирландия  – посещение на Tayto Park!

Да,… децата ни сияеха от радост, сияеха и техните отрупани с  цветя  учители, и всички много горди и щастливи родители.

Завършихме една трудна, но изключително успешна година. Пожелахме си да се видим отново наесен – порастнали, щастливи и разбира се, с много нови допълнения в редиците ни.

# 727
  • Мнения: 1 418
Майчинството е 26 седмици платено и с опция за удължаване още 16 седмици неплатено.
Немирница тази жена, която е забременяла на бригада и дошла, родила тук го е направила преди 2003. От тогава закона е променен според конвенцията в Ница.
1. Колко в момента е минималната заплата?
- официалната минимална работна заплата е 8,65 на час. Има различни профсъюзи, които са уговорили различни минимални заплати за различните сектори, но тя не може да бъде по малка от 8,65.
2. Ако забременея и родя там, колко дни майчинство имам право да ползвам и на колко процента от заплатата ми ще се изплащат?
- Ако не си работила легално никакви майчински не получаваш.
3. Ако родя там дали аз и дете ми ще станем ирландски граждани?
- детето ще бъде ирландски гражданин ако родителите са работили най малко 3 години легално в държавата/ референдум от 2004 година, ако не се лъжа/
4. Бях чела, че първоначална помощ за 1 дете е 3000 евро, дали още е така?
- няма такава помощ.
5. Как стой въпроса със здравните осигуровки?
- частните здравни осигуровки си ги поема всеки сам. Иначе едно посещение при лекар е 50 евро поне при моя лекар.

п.п Немирница коя ти е адашката?

# 728
  • Мнения: 6 274
Ха сега де, и аз имам такава позната! Сега да не се окаже, че и двете познаваме една и съща жена?! Simple Smile
Моята позната има три деца. Твоята?

# 729
  • Мнения: 2 885
Еха.....я виж, я виж. Само с едно дете е моята позната и то е вече на 14 г. /т.е. преди 2003 г./

Guilty, ти си ми адашка, мила! Wink

# 730
  • Мнения: 6 274
Сега питах една от ирландките, за които работя, и тя каза, че действително е имало подобна помощ преди години, но бързо са я премахнали, и естествено е била само за хора с ирландско гражданство.
Друг въпрос е колко лесно се е получавало то преди години, но вече не е така.
Иначе, тяхното майчинство ми е много странно.
Друга ирландка, за която също работя, е учителка.
Очаква бебе през Юли, а от 1- ви Септември трябва да се върне на работа, когато бебето ще е само на... 6 седмици!  ooooh!
Но понеже е нова в това училище, ако иска да си запази работата, трябва да се върне, иначе гори.
Което лично за мен е необяснимо, как така не им пазят местата и нямат ли някаква защита за бременни и жени в майчинство, но явно не е съвсем както при нас.
Иначе, трета ирландка (за която пак работя  Laughing) има бебенце, което се роди през Декември и тя сега (следващата седмица) трябва да се върне на работа, което е горе- долу по- нормално като възраст на бебето, макар лично на мен пак да ми е жал и пак да ми се вижда съвсем мъничко, за да го остави на детегледачка, но... това е положението.  Confused
И понеже стана дума за детски надбавки и за детски градини (или поне еквивалента на това, което ние наричаме детска градина) по- нагоре, искам да кажа, че нещата там също не се получават като с вълшебна пръчица.
Първо, няма никаква гаранция, че ще получаваш детски, ако сега кацнеш и отидеш в Соушъла.  Laughing
Второ, детските градини не са това, което са в България, да не говорим колко от тях работят от 9.00ч. до 12.30ч. (поне тук е така).
Та, много ми е интересно какво ще прави човек, ако реши да си даде детето на детска.  newsm78
Значи хем плащаш луди пари за тая детска градина, хем след обяд детето ти пак има нужда от детегледачка, и пари трябват и там.  Rolling Eyes
Общо взето, нещата са много различни от тези в България, да не говорим колко време е нужно за всяко едно начинание тук.
И съм се зарекла - само някой да посмее да ми се оплаче от бумащина в България!  Twisted Evil
Да дойде тук и да види за какво става дума!
Че можеш да чакаш някакво скапано писмо месеци наред (общо взето с писма им се уреждат всички въпроси тук, аз за това се бъзикам, че Пощите им са най- работещата институция в държавата  hahaha), и накрая, като получиш писмото, да се окаже, че то е грешно или, че ти искат някаква информация, която си им пратил преди минимум половин година, но незнайно защо, те нямат идея за нея и ти я искат пак, което връща нещата в начална позиция!  ooooh!
И тЕ такива ми ти работи.  Laughing
Много ми е драго да си гукаме, но сега трябва и малко да поработя.
По- късно може пак да намина, а вие пишете, стига сте се покривали като леприкони наоколо!  hahaha  Hug

# 731
  • Мнения: 2 885
Викаш да довършим до 50 страница, че е време за нова тема, а?!

Нито съм имала проблеми с детските, нито с пощата, нито с администрация, ни с документи, само местата в градините са кът като в София.
Детските са като дар божи в тази държава.....Аз детски в БГ не съм взимала.
Всичко става лесно, след като имаш всички документи, работиш легално и си плащаш данъците.
Държавата плаща 3 ч всеки ден детска градина в годината преди започване на училище. Това не знам къде го има другаде?! Майката може да си избере да работи и парт тайм, може да се уговори кога да идва на работа и кога да си тръгва. Към семействата с деца се проявява разбиране.

Много зависи къде живееш. Сегрегация.

# 732
  • Мнения: 6 274
Нищо не става лесно, за съжаление, Sad
И проблемът не е в документите ми, а в тъпите, дебели гла2и на някои хора, лишени от мозък, но за сметка на това надарени със самочувствие без покритие и мързел до безкрай.
Та, благодарение на няколко такива плужеци, от нашата дълбока провинция, вече кажи—  речи година чакам детски!!!

# 733
  • Мнения: 1 418
Към семействата с деца се проявява разбиране.

Зависи за кого работиш. Принципно тук е забранено на интервю да те питат дали имаш семейство и деца. Води се дискриминация. Така , че с деца и без деца си на равно с другите.

 Преди кризата имаше early child benefit т. е за всяко дете под 8 години се даваха освен детските и още по 1000 евро на всеки 3 месеца за детегледачка или градина.

В момента никой не наема на job share така, че на теб да ти е удобно да си гледаш детето. А работно време от 9 до 12 или 1 си е направо мираж. Извинете, че толкова черногледо поднасям информацията, но това е действителността. Преди години беше лесно, защото имаха дефицит на работници и работодателите се съгласяваха с всички поставени условия. Вече не е така.

Дайте да изпишем темата, че 50 страници ги пишем 3 години.
Немирница не знаех, че си ми адашка. Wink

# 734
  • Мнения: 6 274
То и сега има нещо, за деца под шест години, но все не ми остава време да проверя какво точно. Знам само, че е свързано с плейскула.
И аз съм ЗА да изпишем темата. Wink
Кой ще пусне новата?

Общи условия

Активация на акаунт