бременност и високо кръвно

  • 10 137
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 273
Здравейте  Hug
Вчера на жк ми измериха по-високо кръвно от обичайното - 130/90. Притеснявам се да не навреди нещо на бебето. Какво мога да направя, за да го сваля? Някоя от вас имала ли е такъв проблем?
Благодаря ви предварително  Hug

# 1
  • софия
  • Мнения: 149
и аз бях така.даже веднъж вдигнах 150/90 гинеколожката ми даде талон за кардиолог.той ми изписа лекарство,което не вреди на бебето.високото кръвно е опасно при бременни и трябва да се лекува.ако продължаваш да вдигаш кръвно отивай на кардиолог,но не се притеснявай не е нищо фатално.много жени в края на бременността си се сблъскват с този проблем.лека бременност и раждане .

# 2
  • София
  • Мнения: 1 273
Благодаря ти  Hug
Казаха ми да лежа и да го следя поне 2 пъти на ден. Тази сутрин го мерих все е така. Не знам колко време мога да чакам да се свали само?

# 3
  • София
  • Мнения: 779
Здравейте  Hug
Вчера на жк ми измериха по-високо кръвно от обичайното - 130/90. Притеснявам се да не навреди нещо на бебето. Какво мога да направя, за да го сваля? Някоя от вас имала ли е такъв проблем?
Благодаря ви предварително  Hug

кръвно 130/90 не е високо. Близо да границата е, но не я минава. Ако повече от 1 седмица се задържа толкова високо, трябва да се консултираш с кардиолог. Имай предвид, че кръвното се мери, когато си напълно спокойна и починала, иначе е нормално да е по-високо.

На първо време може да промениш храненето - по-малко сол, повече вода. Ако си качила повечко килограми да ограничиш и хапването на калорични храни - сладкиши, теста и т.н.

# 4
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 877
Аз поддържах високо кръвно от шестия месец.
Трябва да направиш консултация с кардиолог, ако се наложи да взимаш лекарства. Има такива, които не вредят на бебето. Важно е много да почиваш и да ограничиш до минимум соленото, мазното и пърженото.
Ако продължиш да поддържаш такова кръвно е хубаво да се направи доплерово изследване, но това най-добре ще прецени гинекологът ти.
Внимавай за поява на отоци по крайниците, защото те, заедно с високо кръвно, са признак на прееклапмсия, а тя може да е опасна за бебето и за теб.
Преди всичко, спокойно, няма нишо страшно. Това се случва на много хора, без да се отрази сериозно на тях или на детето. Лека бременност и успех!  Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 1 273
Внимавай за поява на отоци по крайниците, защото те, заедно с високо кръвно, са признак на прееклапмсия, а тя може да е опасна за бебето и за теб.
Да, това е и другото, което е кофти - започнаха да ми се подуват ръцете и краката. Но поне нямам албумин.
Благодаря ви много  Hug, сега се опитвам да се успокоя, защото имам чувството, че вдигам кръвно само от мисълта, че трябва да го измеря.

# 6
  • Мнения: 9 451
Не можеш да правиш нищо на своя глава,нито хапчета,нето каквито и да било други действия.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 814
Редовно следене на кръвното, консултации с гинеколога, кардиолог и т.н.
Високото кръвно е опасно при бременност.
Аз родих с кръвно 155/100. Нямах отоци, изследванията ми бяха добри.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Най-важното е да се успокоиш и да се консултираш със съответния специалист-кардиолог.Аз също бях с високо кръвно от около 5-6 месец от бременността.Вдигах до доста по-високи граници и то често-140/150-100/110,Беше отвратително.Изписаха ми хапчета,които пих до края на бременността,за да се стабилизира положението.Сега също пия хапчет аз ависоко кръвно,вече цяла година след раждането,но какво да правя.Моето е на нервна почва.
Избягвай солено,мазно,пържено,тестено-не много,сладко-ограничено количество.
Лимоните помагат за спадане на кръвното налягане.Кисело млкяо с канела също помага,а и чесъна да не забравяме.Желая ти късмет.
Колкото повече мислиш за това,толкова по-зле сстава/при мен беше така/,започваш дса си внушаваш,че ти е зле и го вдигаш от самата мисъл.А това с постоянното мерене направо си е болест.В един момент просто спрях да го меря.Благодаря на Бог,че сега с лекарствата съм по-добре и мога пълноценно да си гледам детето.
Желая ти късмет и не го мисли много.Просто спазвай хранителен режим и лекарства,предписани от специалист и си следи албумина и всичко ще е наред.

# 9
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 877
Цитат на: svetlitsa link=topic=378751.msg1045[color=red
!!!ИМПУЛСЕН_ТЕЛЕФОН!!![/color]#msg1045!!!ИМПУЛСЕН_ТЕЛЕФОН!!! date=1236667322]
Внимавай за поява на отоци по крайниците, защото те, заедно с високо кръвно, са признак на прееклапмсия, а тя може да е опасна за бебето и за теб.
Да, това е и другото, което е кофти - започнаха да ми се подуват ръцете и краката. Но поне нямам албумин.
Благодаря ви много  Hug, сега се опитвам да се успокоя, защото имам чувството, че вдигам кръвно само от мисълта, че трябва да го измеря.

Напълно възможно е да го вдигаш от притеснение. И аз бях така. В края на осмия месец дори лежах в болница за наблюдение. Когато ме викаха в манипулационната да го мерят, винаги беше високо. А когата дойдеше акушерка при мен, в стаята, да го измери без да очаквам, редовно беше 120/80. Лекарката казваше на акушерките да ми мерят кръвното "с елемент на изненада" - т.е. без да знам кога, за да не си "внушавам" високо кръвно.  Joy

# 10
  • София
  • Мнения: 1 185
Две седмици преди да родя ми измериха 120/90, препоръката беше да си го следя у дома, да почивам и да намаля кафето!

# 11
  • Мнения: 1 195
В средата на 5 месец и аз почнах да вдигам кръвно, наложи се дори 2 пъти да лежа в болница за да може да ми следят състоянието.
Няколко пъти се консултирах с кардиолози - изписаха ми Дупегит да пия по схема, и до края на бременноста го пиех. Няколко пъти ходих за доплер по мое усмотрение.
Знам колко е гадно да си с високо кръвно, опитай се да се почиваш повече. Имай в предвид че високото кръвно може да доведе до ранно узряване на плацентата и е наложащо да си следиш стриктно състоянието.
Желая то лека бременност и здраво бебече  Peace

# 12
  • Мнения: 1 512
Много е важно да се успокоиш и да не мислиш постоянно за кръвното ( намери си някакво занимание за да отклониш вниманието си от тази мисъл).130/90 не е високо кръвно.Ако се покачва повече тогава ще се консултираш с лекар.Лека бременност и здраво бебче ти желая.

# 13
  • Мнения: 2 110
Кръвното ти е към високо. Познавам много такива мама, който ограничават кафето, напрежението,соленото.....и друго ще трябва да се пита лекар.

# 14
  • Мнения: 153
В началото на 9 месец вдигнах високо кръвно, въпреки че почти винаги съм била с ниско.
Предписаха ми хапчета Допегит, но кръвното продължи да варира във високите граници. Приеха е в болницата лежах на системи, кръвното се пооправи и ме изписаха за да дочакам термина. Но в къщи отнова започнах да поддържам същите високи стойности до 155/95. И така отново ме приеха. Два дена мислеха по моя случей как да родя. И на 5 февруари ми сложиха система и с нея така 2 часа. Разкритие имах 1 см., а кръвното 160. Непосмяха да рискуват да родя по нормален път и предприеха секцио. Рискът от нормално раждане е,че независимо от разкритието колко см е плацентата може да се отлепи. А това означава, че кръв и кислород недостигат до бебето. След, което се предприема секцио. Това бе моя случей.
На теб ти пожелавам да се стабилизират стойностите на кръвното и всичко да мине както пише по книга Peace Laughing newsm51

# 15
  • София
  • Мнения: 1 273
Благодаря ви много на всички  Hug
да, почивам повече, но за съжаление продължава да се покачва и сега е 140/90. Мисля да изчакам до утре и пак да търся доки.  Sad

# 16
  • Мнения: 221
и аз имах високо в началото до 4 месец мисля,че беше,казаха ми да спра шоколада и газираното,незнам дали се дължи на това,но сега се нормализира  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 1 907
Няма да се притесняваш не е толкова опасно високото кръвно стига да взимаш мерки навреме аз съм з 4-ти месец и съм с високо кръвно но  ходих на кардиолог и ми изписаха хапчета които трябва да взимам докато не родя и всичко ще е наред

# 18
  • София
  • Мнения: 12 554
Благодаря ви много на всички  Hug
да, почивам повече, но за съжаление продължава да се покачва и сега е 140/90. Мисля да изчакам до утре и пак да търся доки.  Sad

Това вече е високо кръвно.
Като гледам кога си писала, стискам палци всичко да е наред.

# 19
  • Мнения: 3 621
Много зависи с какво кръвно си стартирала бременноста, в началото моето кръвно беше 100/60 или 90/55. Когато в средата на 8-мия месец кръвното ми стана 130/90 веднага доктора ми ме прие в болницата. От него знам че ако горната граница се повиши с 20 от нормалното за тебе кръвно, а долната с 10, трябва да се постъпи в болница за по-сериозно наблюдение
Пожелавам ти късмет

# 20
  • Мнения: 267
140/90 не е много страшно,когато лежах в МД повечето бяха с такова кръвно,важното е да не се вдига повече от това и да си под наблюдение.
Аз бях с високо кръвно от 4-5 месец до края .Изписаха ми допегит пиех си го,повече почивах.Не ядах сол,кафе,кола,пикантно ,мазно.
И така го подържах до около 135-140/80-90.Бях под наблюдение и влизах в болница в 8 месец и накрая преди да родя.
В никакъв случай не искам да те успокоявам,но и не се притеснявай ,защото става още по-зле от притеснение също се вдига кръвно.Трябва да се консултираш с док. и ако трябва да влезеш в болница.

# 21
  • Мнения: 1 354
Благодаря ви много на всички  Hug
да, почивам повече, но за съжаление продължава да се покачва и сега е 140/90. Мисля да изчакам до утре и пак да търся доки.  Sad

Да, това е малко по високичко кръвно,направи консултация с кардиолог най добре.Стискам палци всичко да е наред!

# 22
Непременно се консултирай с повечко специалисти,все пак високото кръвно не е шега работа!Не искам да те плаша, но си направи изследвания и изключи от менюто си всички храни и напитки повишаващи кръвното!
Дано всичко да е ОК! Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 1 273
Благодаря ви на всички  Hug
Наложи се да поостана в болница за няколко дни, дадоха ми допегит и днес ме изписаха. За сега се покачва инцидентно, вече започва да се нормализира. До края ще пия допегит и се надявам всичко да е наред  Praynig Grinning

# 24
  • София
  • Мнения: 39 814
Успех и леко раждане ти желая.
По-напред бях писала. И при двете бременности вдигах кръвно. Алекс родих с кръвно 155/100. След раждането се нормализира кръвното ми.

# 25
  • Мнения: 3 621
След раждането се нормализира кръвното ми.
И моето кръвно се нормализира тогава, още на следващия ден сутринта след раждането беше 100/60

# 26
  • Мнения: 1 629
И аз веднъж вдигнах 140/100 с ужасно сърцебиене. Пих обезводняващо тогава. Мисля половин хапче, но задължително трябва лекар да попиташ. Naughty

# 27
  • Мнения: 96
Аз бях с високо кръвно в деветият месец 140/100.Приеха ме в болница за една седмица и след излизането ми продължих да го поддържам високо.Изписаха ми ДОПЕГИТ,който пих до самото раждане на детето.Това което ми препоръчаха е да го следя ,което и направих.Мисля ,че трябва да държиш връзка с лекуващият ти лекар и всичко ще бъде наред .Успех.

# 28
  • Мнения: 1 093
Хубаво е да си следиш редовно кръвното и да си почиваш. И двете си бременности изкарах с високо кръвно - стигнах до 160/100 при условие, че пиех Допегит. Първият път лежах 2 пъти, а сега - 4 пъти в болница. Не е много приятно, но там наистина си почива човек. Вкъщи колкото и да стараех, все имаше нещо да се свърши, от работа ми звъняха и т.н.
Стискам палци да мине всичко нормално и след няколко седмици да гушкаш прекрасно бебче.  Praynig
 

# 29
  • Мнения: 3 211
Още 2 мес. вдигнах кръвно 170/110. Ходих на кардиолог-изписа ми Допегит.
Сега 2 месеца не бях вдигала, но педи 10 дни пак вдигнах 160/100 и започнах да пия постоянно Допегит.
Освен солено, трябва да се избягва и сладко и кисело-това са храни, от които се задържа вода.
Аз вдигам от притеснение и на нервна почва. Затова ми изписаха и Валериан и Лексотан, но засега не ги пия.
Предната бременност почнах да вдигам от 8 месец до края и бебето се роди 2кг. точно на термин и водите ми бяха зелени.

# 30
  • Мнения: 1 427
И аз често вдигах кръвно след 6-тия месец. Една нощ имах ужасно главоболие,не ми помогнаха нито масажи,нито парацетамол.Сетих се да си измеря кръвното - 200/160 !!! Веднага се обадих на БП,казаха ми,че мога да пия еднократно Нифедипин и го смъкнах. На другия ден личната ми изписа Допегит. Имах отоци, но пробата от урината беше чиста. Изкарах си бременността до края без повече проблеми. При раждането предупредих за кръвното и ми го следяха през цялото време,наложи се да ми бият инжекция. Слава богу,всичко с детето беше наред.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Само веднъжш съм вдигала високо кръвно ,след раждането обаче ще се нормализира  Peace

# 32
  • Мнения: 466
Аз от началото на бременността съм с високо кръвно, започнах Допегит и сега поддържам 130/90 максимум, но в началото ударих 160/110.
Лошото е, че и при първата бременност съм имала високо кръвно, но калпавта ми докторка така и не ми обясни колко е опасно това, даже и хапчета не ми предписа, всичко мина на магия.
Чак сега, когато прочетох един пост по-нагоре си обясних, защо еднаот докторките, които ме гледа предната бременност, ми каза в осмия месец, че плацентата ми е в 3-4 степен на зрялост и ме викаше да ме оперира. Така или иначе аз не се съгласих с нея и си изчакахме до 9.месец и тогава родих планово секцио, но поради други причини. А си спомням, че и когато ме опнаха на операционната анестезиоложката се изуми, че съм с мн. високо кръвно, а никой не й бил казал.
Та.... извода е, че е хубаво човек да е по-информиран, защото на докторите вяра ....

Имам въпросче към другите мами:
При самото раждане вдигнахте ли много кръвното? Аз се притеснявам, че ще го вдигна сега?!

# 33
  • Мнения: 3 211
При самото раждане вдигнахте ли много кръвното? Аз се притеснявам, че ще го вдигна сега?!
Аз-не.

# 34
  • Мнения: 3 621
При самото раждане вдигнахте ли много кръвното? Аз се притеснявам, че ще го вдигна сега?!
Аз-не.
И аз не вдигнах кръвно по време на самото раждане, раждах с кръвно 80/40 и анестезиоложката ми каза че не може да повярва че съм имала проблем с кръвното
п.п. раждах секцио

# 35
  • Мнения: 1 427
Аз вдигнах 160/100, но бях предупредила и веднага ми поставиха някаква инжекция.
Плацентата ми беше добре,родих 8 дни преди термин,нормално.

# 36
  • Мнения: 14 133
И аз изкарах почти цялата си бременост на допегит. Вдигнах кръвно още в в 3-ти месец. Полежах няколоко дена в болница, за да ми го нормализират. Вдигнах отново няколко дни преди термина, въпреки хапчетата и ми предизвикваха раждането. Родих нормално и с бебчо всичко беше наред.
Късмет!!!  Heart Eyes  bouquet

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

Високото кръвно е срещано сред бременните . Добре е да  проследиш инцидентно ли е било високо или е постоянно.Има лекарства , които контролират кръвното и запазват плода .

# 38
  • Мнения: 1 241
130/90 не е чак толкова високо кръвно. При бременност трябва постоянно да се следи и редовно да правиш консултации с гинеколга си.

# 39
  • София
  • Мнения: 18
През цялта ми първа бременност кръвното ми беше 90/60. Тогава си мислех, че ми е ниско. Но ми обясниха, че при бременност по принцип трябва да е по-ниско. Точно последната седмица обаче вдигнах много високо кръвно и се наложи много бързо да ми направят секцио.
Тази бременност я карам с много високо кръвно 140/100 или 130/100. Пия си лекарствата, но май отново ще се наложи да ме срежат.
Случайно разбрах, че при високо кръвно, особено при висока долна граница трябва да се отиде не на кардиолог, а на нефролог (това е доктор, занимаващ се с бъбреците). Правят се малко по-специфични изследвания. 24 часова урина, стерилна урина и т.н.
Съветвам те да си поискаш направление от гинеколожката за нефролог. Аз така направих и тя не ми отказа.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 273
Казаха, че може да е от самата бременност, но може и да се е отключило като заболяване. Обикновено минава след раждането, но ако проблема остане след това за нефролога си права  Naughty

# 41
  • Мнения: 567
ето какво намерих:


Артериалната хипертония е устойчиво повишаване на кръвното налягане, когато горната граница, или т.нар. систолично налягане, е равно или надвишава 140 милиметра, а долната граница, или т.нар. диастолично - да е равно или да превишава 90 милиметра. При около 10 процента от всички случаи на артериална хипертония високото кръвно налягане е предизвикано от заболяване на бъбреците, от ендокринни заболявания, от заболявания на съдовете. При преобладаващата част (90 процента) високото кръвно налягане е на основата на хипертонична болест.
Всички бременни жени с по-високо кръвно налягане трябва в по-ранен стадий да направят необходимите изследвания, тъй като това ще позволи да се I прогнозира прогресивността и тежестта на заболяването. По такъв начин може по-рано да се вземат необходимите мерки.

Що се отнася до лекарствените средства, понижаващи кръвното налягане, то решението за тях принадлежи на лекаря. Тук трябва да се вземат предвид няколко фактора. Първо, трябва да се помни, че бързото и значително снижаване на кръвното налягане може да повиши кръвотока в системата «матка - плацента - плод» и да подложи на опасност и риск развитието на плода.
Второ, ако бременността е настъпила при напълно нормално състояние или хестозата се проявява след 20-ата седмица от началото на бременността, тогава се назначава не-медикаментозно лечение: намаляване на солта в яденето, абсолютно отказване от пушенето, почивка няколко часа на ден, като се лежи на лявата страна.

Лекарствена терапия се назначава, ако кръвното налягане е най-малко 150/95 милиметра. При по-ниски стойности (140/90 милиметра) таблетки се назначават в по-тежки случаи, когато например хестозата наподобява хронична хипертония или е налице хронично усложнена хипертония.

# 42
  • Мнения: 1 427
Бременните с високо кръвно задължително ги пращат на нефролог заради съмнение за прееклампсия. Признаците са отоци,белтък в урината и високото кръвно. Аз вдигах кръвно,но урината ми беше стерилна и затова не се наложиха по-кардинални мерки.

Общи условия

Активация на акаунт