Повишено СУЕ!

  • 134 343
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 864
абе незнам, оята утайка е толкова но аз съм с артри.
препоръчвам ти да търсиш причината.имаш някде възпаление, тр да го откриеш и лекуваш. така си докарах аз артрита. появи се след раждането....дано не е същото при тебе.успех

# 31
  • Свищов
  • Мнения: 209
Обърни внимание на проблема и слушай гинеколога. Моето завишение не беше голямо, но накрая едната плацента е била инфектирана и бебчето не наддане на килограми последния месец. Слава на Бога всичко се оправи, но я лекуваха доста време с атибиотици.

# 32
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Благодаря на всички, които се отзоваха за моята повишена утайка. В крайна сметка се допитах и до мнението на още лекари. Тяхната оценка е, че след като няма индикации за нещо друго нередно - останалите кръвни показатели са добри, урината е нормална (което нямаше да бъде така при проблем с бъбреците) и нямам някакви ревматоидни или други болки - е излишен повторен прием на антибиотик, поне докато не се открие къде точно протича възпалението. Следващата седмица съм отново на преглед при гинеколожката, разбрахме се да ми даде направление за ендокринолог, за да проверим състоянието на щитовидната жлеза.
kalimera, съжалявам, че при теб се е получило така, за щастие всичко се е оправило. Надявам се да не се окаже нещо подобно, засега състоянието на бебчето ми е оценявано като отлично.  Praynig С редовни ехографски прегледи може да се установи състоянието на плацентата и дали плодът наддава добре, нали? При теб едва след раждането ли се установи, че едната плацента е била инфектирана и тя е покачила утайката в кръвта ти?

# 33
  • Свищов
  • Мнения: 209
О да- с прегледи се следи наддаването. След раждането в неонатологията ми казаха, че проблема е инфекция. Аз симптоми нямах напр. течение или подобни проблеми и не беше констатирано като проблем. Аз си правя моя връзка. Всеки организъм е индивидуален. Исках не да те плаша, а да те насоча да прследите нещата (както и си направила). Всичко ще е наред Peace.

# 34
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Хайде и аз да извадя темата от прахта. Днес си пуснах кръвни изследвания и урина. СУЕ ми е 110, при норма до 15. Отделно имам бактерии в урината, но утре ще пусна нова за всеки случай. Аз съм с Хашимото. Четох, че е възможно да е от това. Някакви идеи, момичета?

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
От лентичката ти разбирам, че си бременна. По време на бременност СУЕ се повишава.

# 36
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Бременна съм, да, но все пак 110 не е ли твърде много дори за бременност?

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Ами бях чела, когато и аз бях бременна, че е възможно СУЕ да достигне трицифрена стойност. Моето СУЕ по време на бременността беше 50, но имах позната със СУЕ около 90. Консултирай се с лекаря си Peace

# 38
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Последният ми пост е малко по-нагоре, а от раждането мина една година вече! Така и не съм си изследвала кръвта, та нямам идея каква е утайката ми в момента. Както преди съм писала, тогава беше 100, така че *starlet*, трицифрените стойности са възможни. Утайката по никакъв начин не се отрази на каквото и да било друго. Септември така година бях на зъболекар и се оказа, че единогромен кариес е дълбал едното ми зъбче, наложи се умъртвяване на нерва. Та, със зъболекарката обсъждахме и, понеже споделих за високата утайка, която съм имала, стигнахме до извода, че именно кариесът я е причинил. При теб щом има друго заболяване (хашимото), може и това да оказва влияние. По-важно е да следиш кръвното ти налягане да е в норма.

# 39
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Благодаря ви! Кръвното ми е ок. Откриха ми една прекрасна животинка в урината -ешерехия коли и сме я набедили нея за високото СУЕ. Сега я трепем  #2gunfire с антибиотик, пък да видим.

# 40
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Здравейте момичета,
И аз съм с високо СУЕ от месеци,а не съм бременна.Днес резултатът ми е 33мм/час.Преди месец беше 40, а по-преди 50.Резултатите ми са така завишени от 4-5 месеца.Не се чувствам зле.
Обаче ...имам приятелка с Хашимото,която като ми казва какви са й симптомите мисля,че и при мен може да е на лице.При цикъл,цепещт 28-ият ден,забелязвам ,е преди 3 месеца ми дойде на 33-ият ден,а последните 2-на 23тия и 25-ия ден,което никога не се е случвало.
Забелязвам,че съм по-нервна от обичайното,потят ми се ръцете,изморявам се по-често,качвам кг по незнайно какви причини....та се чудя дали да не посетя ендокринолог.Тези симптоми са ми от скоро.
Изследвам си и CRP,което в момента е 19.15mg/L,а предният месец беше 10.
Иначе другите ми показатели са перфектни-левкоцити,еритроцити,тробоцити,хемоглобин...абе всеико е 6.
Забравих да вметна,че първият път като констатирахме високото СУЕ,тръгнах по лекари.Посетих за собствена сметка: ревматолог(перфектна съм),гастроентеролог(отстранен ми е жлъчният мехур,но иначе всичко ми е наред),кардиолог(6 съм),гинеколог(без проблеми),невролог(откриха ми хернийка,но смятат,че тя не е толкова проблемна),стоматолог(също няма нищо сериозно),УНГ(перфетна съм).....направо някакъв кошмар.Чудя се вече какво да правя.Всеки свива рамене...
Някакви идеи? Rolling Eyes

# 41
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
mama_na_kiki , по принцип е възможно завишената утайка да има връзка с Хашимото, поне така пише в дебелите книги. Аз съм с това заболяване, но искам да ти кажа, че играенето на цикъла не е предпоставка за него. Моят поне е абсолютно точен. За да провериш дали имаш такъв проблем, трябва да си пуснеш хормони - FT4 и TSH, за които направление можеш да вземеш от личния лекар и антителата ТАТ и МАТ, които за съжаление трябва да си платиш сама. След това с резултатите при читав ендокринолог. Такива почти няма, ако си от София препоръчвам д-р Начев от ендокринологията, но не работи с касата. По повод на утайката, причина за нея може да бъде и някаква инфекция. При мен се оказа бактерия в урината - Ешерехия коли. След 10 дни лечение с АБ, гадината е изтребена и СУЕ започна да пада. От всичките лекари, които си посетила, виждам, че не фигурира нефролог. Пусни си една стерилна урина и иди при него. Може да имаш някаква инфекция на бъбреците, камъни или нещо подобно. Всъщност е по-вероятно да е това, от колкото да е от Хашимото, като не пречи да си провериш и там нещата.
п.п. - сега видях, че си от Варна. Ами там май д-р Сарджева е само по-наясно с проблемите на щитовидната, но аз лично не одобрявам особено методите й. Дано все пак да не се налага да ползваш "услугите" й.

# 42
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
*starlet*,благодаря за написаното!
Лошото е,че взех да се вкарвам във филми за по-сериозни заболявания,тъй като доста близки хора около мен си отидаха тази година точно от такива... Cry
при д-р Сарджева ходих през месец март.По принцип си имам кистички на щитовидната жлеза,но тя каза,че ще ги наблюдаваме.Тогава правих и изследвания,които бяха перфектни:
ANTI-TPO    <5.00lU/ml    <34.00
FT4    14.41pmol/L     12.00-22.00
TSH    2.06   mlU/ml    0.27-4.20
Кортизол-сутрин    292.7nmol/L    171-536
Кортизол-вечер 131.4nmol/L    64-327
IRI/имунореактивен инсулин/-на гладно 9.5   mkU/ml    до 15
IRI/имунореактивен инсулин/-2 час 12.3мkU/ml    до 37
Тогава проблемът ми беше ЦРП-беше 32,а проблеми със СУЕ нямах.Беше си 8,
Сега отново си записах час при нея за 09,01,2012г.
Реално,аз започнах да си изследвам ЦРП след изкарана доста тежка атипична пневмония миналата година ноември.Тогава СУЕ и ЦРП бяха 90-97.И двата показателя.Като ме изписваха от болницата ми казаха да си следя ЦРП,което никога не е било отрицателно.
Другото,което ми прави впечатление е,че периодично имам пробождания под лявата гърда,които стигат до гърба.Усещам си някак вътре, в гръдният кош.Като бях на кардиолог му споделих за това,но той каза,че е невралгия това.Проблеми със сърцето нямам.Та се чудя от какво може да е това?Вече си ме пробожда така 7-8 месеца и това е почти всеки ден.Не е силно,но ми прави впечатление...
пфууу,залях ви с проблеми!
Дано Новата година донесе повече положителни емоции за всички ни! Hug  bouquet
п.с.не знам дали има връзка,но през изминалата година минахме през тежки моменти.За месец и малко си отидаха и свекър ми и свекърва ми,покрай които бяхме неотлъчно.Смятам,че стресът също може да отключи нещо,но какво??? Rolling Eyes

# 43
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
mama_na_kiki , няма да се вкарваш във филми излишно. Хормоните на ЩЖ са ти наистина перфектни. Единствено ми прави впечатление, че са изследвани само едните антитела, а те са 2. Странното е, че някои ендокринолози смят, че щом едните са наред, занчи и другите и не изискват да се изследват. При мен обаче МАТ бяха завишени, а ТАТ - не. Диагнозата ми я поставиха именно въз основа на МАТ. При други пък е обратното - ТАТ са завишени, а МАТ - не. Трябва да се видят и двете. А иначе казваш, че си изкарала пневмония, да не би за това да имаш такива пробождания и завишено СУЕ. ЦРП не знам какво е, но СУЕ-то ми казаха, че се получава от някакво възпаление или инфекция. Пак те съветвам да си провериш бъбреците. Много жени имат цистит, прашинки и други проблеми без да подозират за тях. При мен специално липсваха каквито и да е симптоми за инфекция на пикочните пътища. Имай пред вид също, че СУЕ спада бавно. Т.е. като е било 90-95, сега е 30, все пак има спад. При мен за 1 месец е спаданало от 110 на 95, така, че не става бързо. Аз съм и бременна де. Емоционалното състояние не мисля, че има връзка с утайката, за разлика от хормоните. Успех и на теб през новата година и здраве най-вече!

# 44
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Благодаря:)
Току що ми излезе и последното изследване,което си пуснах,а то е хеликобактер пилори и е положително!!!Дали има връзка със СУЕ-то и ЦРП-то?
Няколко лекари ми обясниха,че СУЕ вече е доста остарял показател за наличие на възпалителен процес и е по-добре да се изследва ЦРП.За жалост обаче не може да покаже къде същност е възпалението!
Сега вече трябва да се записвам и за гастроентеролог,за да видим какво лечение ще ми изпише за бактерията!АБ,убедена съм,но не ми се иска.... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт