Машина за хляб - 15 част

  • 73 255
  • 897
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 20
polin_a, благодаря!
Обичам да ме хвалят, така имам желание да продължа да се старая. Домашните са очаровани от успехите ми с машинката и аз просто не мога да се спра да ги изненадвам с вкусотии.

# 91
  • Мнения: 62
Напоследък нещо съм се изхайлязила и съм го ударила на бърз хляб за 1,20ч.
Реших да пробвам програмата и сега немога да се отлепя от нея Simple Smile
http://www.panoramio.com/user/93201/tags/%D0%91%D1%8A%D1%80%D0%B … D0%BB%D1%8F%D0%B1

А днес направих един неуспешен опит за козунак.Спазих точно рецептата от книжката и резултата е плачевен.Няма конци, няма вкус на козунак, няма и вид. Cry
Е, вкусен е.Има вкус на някаква питка, но не и на козунак.

Следващият път ще чета инструкциите във форума.

Последна редакция: нд, 15 мар 2009, 22:06 от Svilena33

# 92
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Творите ли,творите.Аз бях в малка почивка откъм хлебоправене,но днес съм си купила 10 кг брашно и от утре подкарвам машинката.Ще започна с панетонето на Мамето,но трябва и сушени плодове да си купя,че днес съвсем забравих.
Свилена33,превтасъл ти е козунака,но пък може да го направиш на сладкиш с крем.По-добре изпробвай нещо,което тук е обяснено добре.
И аз действам в повечето случаи с бързата.Ползвам си моята основна рецепта,в която правя промени на момента,според зависи от настроението ми.Напоследък правя хляб с кисело+прясно мляко,като прибавям овесени трици и овесени ядки.Аз не съм го опитвала,но дъщеря ми каза,че бил страхотен.За точни мерки не ме питайте,че слагам на око и *дооправям* тестото в процес на месене.

# 93
  • Мнения: 20
Напоследък нещо съм се изхайлязила и съм го ударила на бърз хляб за 1,20ч.
Реших да пробвам програмата и сега немога да се отлепя от нея Simple Smile
http://www.panoramio.com/user/93201/tags/%D0%91%D1%8A%D1%80%D0%B … D0%BB%D1%8F%D0%B1

Svilena, повече мая ли слагаш на бързата програма? Все още се страхувам да я пусна - много кратка ми се струва.

# 94
  • Мнения: 9 776
Пустосвайки скапания интернет от две седмици насам, се зачетох в едни стари кулинарни списанийца от нямане на работа и съвсем случайно, Маме, попаднах на рецепта за бриош. Пиша ти я дословно:

Бриош - френски козуначета

1кг брашно
25г мая
150г захар
5 яйца
300г масло
5г сол
180мл прясно мляко

За глазурата:

4-5 жълтъка
бадеми

Отделят се 50г масло за месене. Тестото се приготвя, като от маята, 50мл затоплено мляко и брашно се замесва меко тесто, което се оставя да втаса на топло. В отделен съд се смесва останалото мляко, маслото, захарта, солта и яйцата. Продуктите се разбиват заедно и се затоплят леко /до телесна Т/, свалят се от огъня и към тях се прибавят втасалата мая и брашното. Тестото се замесва с отделеното масло, докато почне да се точи на конци. Оставя се на топло да втаса.
Бриошите се приготвят, като от тестото се подготвят по две топчета за козуначе /едно с големината на яйце и едно с големината на лешник/. В средата на по-голямото се прави вдлъбнатина с пръст, намазва се леко с прясно мляко и се поставя по-малкото. Козуначето се намазва с жълтък и се оставя на топло да втаса. Втасалите бриоши се намазват отново с жълтък, гарнират се с бадеми и се пекат 20-25 минути в затоплена до 180 градуса фурна.

За мен е твърде сложно Rolling Eyes. Пък може и да не е Thinking. Маме, как преценяваш рецептата? Има и снимка, но ми прилича на козунак. Незнам как ще изглеждат двете топчета като се опекат.

# 95
  • Мнения: 62
Цитат
Свилена33,превтасъл ти е козунака,но пък може да го направиш на сладкиш с крем.
Да, аз видях, че има доста подробни обяснения за козунаците тука, но искам първо да пробвам всички рецепти от книжката без промени, а после вече ще експериментирам.
Козунака при първото втасване си беше добре.При второто още по-добре(опря в капака), но като почна да пече и взе да спада.
То предполагам, че рецептата на Мулинекс не е баш за нашия модел козунаци, а едва ли е и за нашето брашно и мая и т.н. но нали трябваше да пробвам...

А за бързия хляб в предния пост има линк за снимките и рецептата.Маята е 2 пъти повече от основния.Става супер.Опира в капака и е душичка от вътре.Само се притеснявам колко е полезно да яде повече мая.

Последна редакция: нд, 15 мар 2009, 22:25 от Svilena33

# 96
  • Мнения: 11 607
Поли, снощи което гледах по Фиеста ТВ бе близо до твоята рецепта - повече яйца и най-вече характерното - повече масло. Това е хляб, не козунак, с маслен вкус. И другото, което казаха,че цяла вечер втасва в хладилника и на сутринта се пече, и се сервира с кафето. Това било характерно за Франция - сутрин в кафенетата или кафето с кроасани, или с бриош го сервирали.....Благодаря ти, веднага я копвам!  bouquet

Свилена, направо не мога да повярвам,че хляба ти е на бързата програма! Поздравления!  bouquet

# 97
  • Мнения: 9 776
Ами, Маме, то като чета колко пъти втасва, може и цяла нощ да отиде. Ама не те мисля аз, ти обичаш по нощите да шеташ Laughing. Дано да е сполучлива рецептата.
Шоки, напоследък и аз само на бързата правя хляб, но при мен е 0:58 като времетраене и става супер. Маята си е все толкоз Peace.

# 98
  • Мнения: 198
ivak71,на Мулинекс сервиза е България сервиз.Провери там за казанчета.Това трябва да ти свърши работа
http://www.servicebg.net/BASES/Servizni%20Bazi%2003_2007.htm



Момичета имам нужда от помощ.Кое брашно на София мел ползвате?Коя синя опаковка?Покажете ми моля
http://www.sofiamel.bg/consumer.htm

# 99
  • Мнения: 2 724
Мия, ето от това си купувам аз и съм доволна http://www.sofiamel.bg/images/packs/ola.gif.
Svilena33, хлябът ти е страхотен!

# 100
  • Мнения: 9 776
...Момичета имам нужда от помощ.Кое брашно на София мел ползвате?Коя синя опаковка?Покажете ми моля
http://www.sofiamel.bg/consumer.htm

Мерси за линка  bouquet. Снощи щях да търся уж, ама нещо ме домързя Laughing.
Мисля, че ползват светлосиния пакет Peace. Каня се и аз...

 newsm78Упс, сега видях, че Алекс е написала другото. В такъв случай ще чакам още някой да се включи. Аз просто предположих, защото съм купувала само бял пакет.

# 101
  • Мнения: 1 110
Добро утро, майсторки! Grinning

Чета ви съвсем редовно и не мога да ви се нарадвам на вкусотиите.
Благодарности към Пина, че се е постарала така подробно да обясни работата по козунаците. Ще се пробвам репетиционно тези дни.

Аз също ползвам само програмата си за експресен хляб. Честно казано не съм се замисляла дали може да навреди по-голямото количество мая ...

Исках да ви споделя една рецепта за тесто за пица. Изключително успешно и богато на вкус (аз си обичам хлебни изделия от по-тежки теста).

3 с.л. олио
260 мл. вода (може да глътне и малко повече)
1,5 ч.л. сол
100 гр. брашно грахам
100 гр. типово брашно
280 гр. брашно тип 500
1 ч.л. мая

Мятате всичко по описаният ред на програмата за месене с втасване. Ползвам тестото за обикновенна и за пица калцоне. Не съм имала фал до сега.


# 102
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ВЪПРОС!!!

ЗАГУБИЛА съм си мерителната лъжичка и кукичката за вадене на бъркалките /ако залепнат за печеното/
моля за съвет от къде да намеря поне мерителна лъжичка???

# 103
  • Мнения: 9 776
ВЪПРОС!!!

ЗАГУБИЛА съм си мерителната лъжичка и кукичката за вадене на бъркалките /ако залепнат за печеното/
моля за съвет от къде да намеря поне мерителна лъжичка???

Някои сиропи от аптеката се продаваха преди време с едни мерителни чашчици, после с лъжички. Просто идея. Ако имаш в къщи някои, които не си изхвърлила, можеш да ги ползваш сигурно.

# 104
  • Мнения: 9 776
Мама Цоцоланка, в тези същите списания попаднах на още една рецепта за бриош. Много странно. До вчера не знаех въобще за какво става въпрос. Рецептата е подобна с някои разлики в количествата, но самата техника е обяснена по-добре и ми се изясниха формите най-вече, защото има и по-добра снимка. Значи по-голямото топче тесто се слага в онези металните къдравите формички /много е вероятно да имаш такива вкъщи/, и отгоре се слага по-малкото топче. Като се изпече, придобива формата всъщност на нещо като мъфин. Ако искаш следобед мога да пусна и тази рецепта. С 500г брашно е.

Общи условия

Активация на акаунт