Длъжна ли е жената да се грижи за домакинството и децата ?

  • 7 342
  • 128
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами честно казано, се чувствам длъжна, да. В добрия смисъл. Идва ми отвътре. Не ми харесва някой друг да се грижи за децата ми повече от мен. Разтоварвам, оставяйки ги с други хора за кратко, но основното пада върху мен и мъжа ми. За домакинството...и там горе-долу така. Което не ми харесва да върша, съм делегирала на друг човек. Което искам да си върша сама, си го върша. Вярно, мъж ми за 14 години е сготвил 3 пъти, и то с указания, но пък върши безброй други неща, има право да каже - не обичам да готвя. Така че - да, чувствам за мой дълга да въртя къщата и да се грижа за децата, неговият дълг е още по-голям - децата, къщата и аз Mr. Green

# 31
За децата мисля, че трябва да се грижат и двамата, но не мога да дам категорично мнение, защото още нямаме. За домакинството - имам жена, която чисти, храним се навън и за мен остава едно пране и гладене, което нямам нищо против да правя и ще ми се стори малко неестествено мъжа ми да знае как се пуска пералнята, камо ли пък да вземе да глади. Дори и останалите домакински задължения да трябваше да си ги вършим ние не бих разрешила на мъжа ми да се включва, просто не е негова работа. Мнението ми изхожда от здраво работещ мъж. Виж, ако беше мързелив или ненаходчив като нищо щях да го въведа в света на домакинството, но моя не заслужава това.

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 18:56 от valeria22

# 32
  • Мнения: 2 388
Да, мое задължение е да ръководя домакинството.
Дете нямаме още, но разбира се аз ще полагам повечето грижи за него.

# 33
  • Мнения: 637
За мен грижата за детето ми не е задължение , а призвание и най-приятната част от живота ми.
За домакинството нещата също не опират до задължение, а до необходимост. Не може да живееш в кочина, нали? Ползвала съм услугите на бавачка, но не е същото. Мисля обаче като се преместим в къща да си взема чистачка. Иначе в момента апартамента си поддържам сама. Той не е голям и нямам проблем. Мъжът ми ми помага, нооо.. като му видя простирането или съчетаването на дрехите за пералнята ми идва да припадна Laughing Иначе банята си я мие добре. Естествено тежестта по домакинството пада на мен, защото той се прибира след 19.00

# 34
  • Мнения: 6
Одисеята продължава ,но аз на това хоро не се хващам втори път .
Успех на всички ентусиасти.
Какво време настана ,никой не знае вече какво  да прави  newsm78да ражда ли, да работи ли или и двете кой ти казва .

# 35
  • Мнения: 5 940
Дълг и на мъжа, и на жената, е да се грижат за децата си и за общия им дом. 

# 36
  • Мнения: 589
 Много ми е странно как наскочиха дамите в началото на темата- не харесвали думата "длъжен"...Ами всеки човек е длъжен на себе си най-напред да се поддържа-да спазва лична хигиена,което за мен включва и грижа за дрехите и всички други вещи,които ползва(демек пране,гладене, хигиена на дома).Слава Богу,че и мъж ми мисли така, та не се получава "длъжна ли съм да ти чистя обувките"...С една дума-да,чувствам се длъжна да мия чинии,да гладя,да бърша прах-и сама да живеех,пак трябваше да го правя,нали? Но,както казах, мъж ми мисли като мен и не се претоварвам с "чужда" домакинска работа.

# 37
  • Мнения: 2 757
Не е длъжна, ама е хубаво да си върши нещата, които природата и е отредила и за които би трябвало да я бива малко повече от мъжа и. Въпреки че изкуках с толкова деца години наред и сега с радост ще ги пусна на ясла, наясно съм как ги гледат по ясли, градини, бавачки и т.под. и смело ще заявя, че за едно дете си е най добре майка му да си го гледа, ако разбира се има достатъчно здрави нерви и търпение. Ако е истарясала и едва търпи детето тогава е др въпрос. Ако и се налага да работи за да изхранва детето си също е друг въпрос. Но ако има нормален мъж, който може да издържа семейството е най добре майката да си гледа децата до 1 клас ако може. Лично аз хем имам нужда да си поема въдух от децата, хем ми е адски гадно, защото виждам, че имат нужда от мен и виждам как чужди хора ми гледат децата и чуждите такива в яслата примерно. Всичко е препускане, претупване и отбиване на номер. Тук че на 4 деца се пада по една госпожа и уж е много добро нивото на гледане на деца в датските ясли и пак не ми харесва. Не смея да си представям как в БГ примерно 1 жена обслужва 10 деца. Невъзможно е според мен.
За домакинската работа няма такова значение, защото чистенето и под. дейности и чистачка може да ги върши. Но за гледането на децата съм категорична - мама си им е най добре. Така че ако икаме децата ни да са гледани качествено може да се каже, че сме длъжни да си ги гледаме.

# 38
  • Мнения: 4 297
Длъжна е. Докато децата не станат пълнолетни определено е длъжна.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 555
След като съм създала детето си се чувствам длъжна да го гледам. Баща му също.  Mr. Green След като имам собствен дом и за него се чувствам длъжна да го поддържам. Мъжът ми също.  Mr. Green Още въпроси?

# 40
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Наскачаха дамите в началото, защото тази тема е огледалната на темата - Длъжен ли е мъжът да издържа семейството?

И мен ме притеснява думичката длъжен, защото тя предполага едни определени полови роли, а, както каза една "колежка" нагоре, повечето неща в семейството са сиви. Имаме задължение към детето и двамата.

Ако трябва да дам отговора на мъжа ми - той във всичко казва, че би ме заместил, с изключение на носене на дете, раждане и кърмене, по разбираеми причини. Дори за кърменето имаше идеи (не знам дали сте гледали Meet the Fockers, там Де Ниро показа един такъв уред  Laughing).

# 41
  • Мнения: 1 559
всъщност нормалната или най-често срещана ситуация е мъжът изкарва пари, а жената гледа дома и децата. Язък за еманципацията  Money
Да си еманципирана не значи непременно да работиш и да оставиш дом и деца на някой друг; може да си домакиня, и пак да си еманципирана. Еманципацията засяга отношенията в семейството и правото на жената на избор.

съгласна Peace

Мъжът ми изкарва парите,аз поддържам домът откъм чистене(понеже имам лека фобия ...и ако не си го изчистя аз все ми се струва мръсно Sick),двамата гледаме децата(той съответно като не е на работа помага)...Не ми брои стотинките.Винаги мога да си купя каквото си искам Wink Sunglasses.Имам си и аз мое лично време(като например ходя да бягам..ходя на аквастеп)...
Та това прави ли ме по малко еманципирана.. newsm78

# 42
  • София
  • Мнения: 1 555
Бубка - Я, виж тук ... http://missby.wordpress.com/2008/03/17/fathers-milk/ ...и аз да дам една идея.  Mr. Green

# 43
Всъщност, какво значи да си длъжен, независимо от пола. Човек или има желание или няма желание да направи или извърши нещо.Всичко друго е до мозъчното вещество на човека, до колко го има, за да акумулира това което е необходимо да се направи , дали се чувства отговорен или не.

# 44
  • Мнения: X
през 15ти век е била.
не е работела и е зависила от мъжа.
или по друг начин да го кажа - зависимите финансово от съпрузите си жени са длъжни да слугинстват, освен да гледат децата. останалите - не са.

Общи условия

Активация на акаунт