Отговори
# 15
  • Мнения: 2 176
До колкото знам има сдружение на майките с деца увредени от ваксини, те ще са 100% зад идеята ни

Сигурна съм!
По мое мнение е добре в новата петиция да се набляга не на увредите, а на това, че се нарушават човешките ни права, като се отнема правото ни на свободен избор. В този смисъл може би е резонно да бъде представена от някоя друга организация. А на подкрепата им много държа и се надявам да контактуваме с тях по този повод.

# 16
  • Мнения: 3 098
Поздравления за на4инанието,подкрепям!!!   bouquet
Би трябвало най-после да има свободен избор за нещо толкова важно!
Аз също мисля,4е е по-добре да се представи петиция от името на накакво сдружение.По-тежко ще стои,отколкото само от 1 4овек. Peace
Как се регистрира подобен вид сдружение?Или не се регистрира никъде?
Питам,защото сме доста пишещите в темата,която не подкрепя ваксините,би могло да си създадем наше си.

# 17
  • Мнения: 277
Най-после едно разумно решение
Поздравления Мултимодал   bouquet и напълно ви подкрепям .Идеята за препоръчителните ваксини е най-добрия вариянт.И според мен ,точно това ще привлече и родители които са за ваксините.Стига и информацията относно тази петиция да бъде поднесена на ниво.Сравнението с ваксинационните календари на другите европейски държави ,както и опита на другите държави с препоръчителни ваксини е добре като начало .Подкрепям и идеята на Суза да се наблегне на човешките права.
Идеята на Марица да си направим наше сдружение също ми допада ,макар че някои майки сме далеч от България.Мисля ,че това не пречи да се включат и други сдружения.

# 18
  • Мнения: 925
Само се записвам, като ми даде малко време бебето, ще чета. Мисля, че мога да съм полезна.
Аз съм ПР, мога да поразпитам из бранша и да помисля за възможности за медиен шум.

# 19
  • Мнения: 925
Прочетох.
Идеята за сдружение е добра и е важно именно някаква организация да застане зад петицията, не частни лица.
В момента тече петиция за включване на Пентаксим в безплатните ваксини, а не ДТК по ЗК, както и за включване май на Превенар като задължителна и безплатна ваксина.
Ако не се лъжа, петицията е от името на един доктор....Ще проверя и ще кажа.
Та се зачудих, като има две противоречащи в исканията си петиции, какъв е начинът едната да се открои и да й се даде повече гласност?
На първо място, трябва да е грамотно и аргументирано написана, с позовавания на закони, човешки права, източници за неефективността и вредата от ваксините и пр.
На второ място, медиен шум около едната петиция Simple Smile
Ще питам НБМ кога се очакват разговорите за промени в имунизационния календар и колко време горе-долу имаме.

# 20
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Момичета само да попитам,че не съм запозната.Целта е да се привлекът и родителите,които са ЗА ваксините.НО препоръчителни означава ли,че държавата няма да ваксинира безплатно.Не знам как е в държавите,където ваксините са препоръчителни,но тук се подписват петиции,за да може ваксини,които не са в календара да станат задължителни не защото не могат да се намерят в аптеките,а точно защото не всички родители имат възможност да ги закупят. Ако отговорът е да т.е. ако ЗК поема ваксините дори когато календара е препоръчителен мисля,че по някакъв начин това също трябва да бъде упоменато в петицията,защото финансовата страна на нещата влияе до голяма степен решенията на българина.За здравето на децата си всеки би дал всичко,но болшинство са тези които нямат възможност да закупуват ваксини от аптеките макар и рекламирани като по пречистени. Пиша това предложение тъй като много родители под препоръчителни биха разбрали и задължително само платени.

# 21
  • Мнения: 2 176
Прочетох.
Идеята за сдружение е добра и е важно именно някаква организация да застане зад петицията, не частни лица.
В момента тече петиция за включване на Пентаксим в безплатните ваксини, а не ДТК по ЗК, както и за включване май на Превенар като задължителна и безплатна ваксина.
Ако не се лъжа, петицията е от името на един доктор....Ще проверя и ще кажа.
Та се зачудих, като има две противоречащи в исканията си петиции, какъв е начинът едната да се открои и да й се даде повече гласност?
На първо място, трябва да е грамотно и аргументирано написана, с позовавания на закони, човешки права, източници за неефективността и вредата от ваксините и пр.
На второ място, медиен шум около едната петиция Simple Smile
Ще питам НБМ кога се очакват разговорите за промени в имунизационния календар и колко време горе-долу имаме.

Петицията може да бъде представена от името на някоя организация, и да бъде подкрепена от други такива. Имената им се цитират директно горе, където се пише от кого е. А може направо да е от името на всички сдружения, без конкретно да се споменава чия е инициативата.

По другия въпрос - нашата петиция няма да пресича пътища с другата. Ние искаме ваксините да станат препоръчителни, коя ще се поема от ЗК не ни вълнува никак. Всъщност ако вземем решение по концепцията да се осъвремени календара, дори може да се надяваме да бъдем подкрепени от подписалите другата ваксина.  Wink

Целта е да се привлекът и родителите,които са ЗА ваксините.НО препоръчителни означава ли,че държавата няма да ваксинира безплатно.
Какво покрива ЗК няма общо с нашата петиция, ние там нямаме претенции.
Значи ще се наложи доста добре да се обмисли текста, за да не оставя впечатлението, че се месим в политиката на ЗК. В противен случай ще загубим и много лекари като поддръжници. Кой официално би подкрепил такива искания..?  Rolling Eyes
Трябва да се атакува отнетото право по Конституция!   bouquet

# 22
  • Мнения: 3 506
Multimodal, засега благодаря за темата   bouquet

После ще пиша повече.

# 23
  • Мнения: 4 753
Така - какво ще правим с ваксините, които в момента са препоръчителни в България?? Аз предлагам да ги махнем от календара, който ще предложим... В момента препоръчителни са жълта треска, хепатит А, Хемофилус инфлуенце тип В, пневмококи, грип, менингококи, а срещу бяс, Кримска-Конго хеморагична треска и коремен тиф са целеви... Другият вариант е да ги разделим на силно препоръчителни и препоръчителни...

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 19:35 от stelt77

# 24
  • Мнения: 2 176
Едва ли ще може да се намесим с толкова мащабно искане.
По мое мнение, да се придържаме към нещо, което може да ни донесе заветната мечта.  Simple Smile

Другият вариант е да ги разделим на силно препоръчителни и препоръчителни...
Това звучи приемливо. Или да предложим да станат тези всичките целеви..? newsm78

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 19:56 от multimodal

# 25
  • Мнения: 277
Мулти ,мисля ,че Мечта22 има право  и тази петиция ще отблъсне много хора ,само поради причината че много хора мислят ,че препоръчителните ваксини ще се заплащат

# 26
  • Мнения: 2 176
Значи изрично трябва да напишем, че не се бъркаме в политиката на ЗК, която определя кои ваксини ще са безплатни.
Мисля, че майките ще се зарадват, ако предложим промените в календара да се съобразят с тези на някои страни от ЕС, понеже там от ЗК се поемат по-новите поливалентни..

# 27
  • Мнения: 3 098
Момичета само да попитам,че не съм запозната.Целта е да се привлекът и родителите,които са ЗА ваксините.НО препоръчителни означава ли,че държавата няма да ваксинира безплатно.Не знам как е в държавите,където ваксините са препоръчителни,но тук се подписват петиции,за да може ваксини,които не са в календара да станат задължителни не защото не могат да се намерят в аптеките,а точно защото не всички родители имат възможност да ги закупят. Ако отговорът е да т.е. ако ЗК поема ваксините дори когато календара е препоръчителен мисля,че по някакъв начин това също трябва да бъде упоменато в петицията,защото финансовата страна на нещата влияе до голяма степен решенията на българина.
Ne,не озна4ава,4е след като са препоръ4ителни се плащат от родителите.Пак си се поемат от ЗК.Така е и в останалите страни.

Така - какво ще правим с ваксините, които в момента са препоръчителни в България?? Аз предлагам да ги махнем от календара, който ще предложим...

Защо да го правим?То не е и наша работа,а на здравните да правят имунизационният календар.
Но след като станат препоръ4ителни всеки може да си прецени кои не желае да поставя,не вижда смисъл от тях.А също така могат и да се отлагат,поради някакво заболяване.
Например ако едно дете е с епилепсия е противопоказана ваксината ДТК,заради коклюшният компонент.Ако е препоръ4ителна,е добре.Но както сега е задължителна,какво озна4ава?4е родителят е поставен пред абсурдната ситуация_да плати глоба и да го преследват или да утежни и без това тежкото състояние на детето си.

# 28
  • Мнения: 96
Цитат
Например ако едно дете е с епилепсия е противопоказана ваксината ДТК,заради коклюшният компонент.Ако е препоръ4ителна,е добре.Но както сега е задължителна,какво озна4ава?4е родителят е поставен пред абсурдната ситуация_да плати глоба и да го преследват или да утежни и без това тежкото състояние на детето си.
Не е точно така. Синът ми беше с диагноза миоклонична епилепсия след третия прием на ДТК, личната ни прати на комисия и го освободиха от коклюш. Настоявах да го освободят от всичко, но уви. Тези комисии ще останат без работа май, ако ваксините станат препоръчителни Mr. Green.
 Подкрепям петицията изцяло Peace, малкият няма нито една поставена ваксина засега и наесен ми предстои борба за яслата (ако го приемат) Simple Smile.

# 29
  • Мнения: 8 769
В главата ми се върти идея двете петиции да се обединят.
Да, нека да има осъвременяване на имунизационния календар.
Да, нека отпаднат остарелите ваксини, които цяла Европа не слага.
Да, нека има нови ваксини.
Да, нека те да се заплащат от ЗК.
ДА, нека всички ваксини са препоръчителни (без изключение).
ДА, това да не рефлектира в приема в ясла/дг/учебно заведение.
ДА на свободния избор, човешките права и т.н.
ДА, на по-голяма информираност, задължение на личните лекари за предоставяне на обективна информация.

Тук ще има със сигурност конфликт на интереси от разните му там комисии (ЛКК или както там се водят), ако на лекарите се заплаща за участие в такива. Ако не-може би и те биха подкрепили-едно задължение по-малко.
Ще има и много работа за тия от здравно министерство и разни здравни комисии из парлаента, които както знаем, не обичат много да работят.
Но пък си струва да се опита!

Общи условия

Активация на акаунт