Отговори
# 45
  • Мнения: 627
Момичета, тук съм, с вас съм, ще помагам с каквото мога, връщам се да прочета тази тема от началото.
Мултимодал, благодаря ти, че ме покани тук Hug

# 46
  • в матрицата
  • Мнения: 952
temida!!!! За теб си мислех, че само ти можеш да помагаш тук като юрист, multimodal, браво че я покани!!!
Така, аз нямам никакъв опит с петиции и т.н., но това изобщо не ме притеснява  Mr. Green. Мисля, че е важно да заложим на правото на избор, а какви ваксини и дали ще се плащат не е наша работа. До колкото знам, в Западна Европа ( Австрия и Германия) ваксинирането е по желание и напълно безплатно. Може би Chrisitan , можа да даде някой абзац от Австрийския закон за здравеопазването и конкретно члена или алинеята засягащи ваксините, да видим как са го формулирали там и евентуално да го взаимстваме в петицията...

# 47
  • Мнения: 63
Чудесно !
Петиция е добър начин да се популяризира този голям проблем.
Независимо от резултата, това е една стъпка към решаването му.

# 48
  • Мнения: 627
Моето предложение за съдържанието на петицията е следното:

1.   Уводна част  - под формата на обосновка – защо искаме промяна в имунизациите. Примерно:
-   използване на остарели и недостатъчно ефективни ваксини
-   голямо изоставане спрямо европейските страни
-   противоречия между наредби и закони (тук ще ни трябват юристи!)

2.   Искания:
-   осъвременяване по европейски модел 
-   право на свободен избор


Мисля, че няма да лошо да помислим за точното заглавие на петицията. То ще е нашата реклама. Simple Smile
Върти ми се нещо като "Петиция за промени в имунизациите" или "Петиция за осъвременяване на имунизационните практки в РБ"

Очаквам още предложения и идеи.


Мулти, това, което съм подчертала, не е вярно, мила.
По закон всичките ни ваксини вече са съвременни, в крак с европейските изисквания, с убити вируси, без живак и въобще, са прекрасни...

# 49
  • Мнения: 2 176
Мулти, това, което съм подчертала, не е вярно, мила.
По закон всичките ни ваксини вече са съвременни, в крак с европейските изисквания, с убити вируси, без живак и въобще, са прекрасни...

Кой е пък тоя закон - дай някакви подробности.
А графикът може ли да бъде оспорван - слагат се ваксини в родилното още САМО У НАС ?
Тук ЗК не покрива най-новите, които уж се считат за по-добри - такава заявка за актуализация ще мине ли?
БЦЖ няма изобщо в някои държави, в други е само 1 игла, без манту и ре..
Има разлики, сигурна съм!

Който знае подробно с какво нашия календар се различава, моля да допълни.

# 50
  • Мнения: 4 753
Подсетихте ме - кои ваксини се слагаха по ЗК преди и кои сега?? Някой има ли някакви листовки да ги погледнем? А иначе - да, ваксините са сменени преди 2-3 години с убити (изключвам БЦЖ и МПР - те са живи навсякъде)... Та защо Пентаксим да е по-добра от тях, м!?!...  Thinking 

# 51
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Датски календар
Немски календар и тук
Австралийски календар
Имунизационен календар на всички области в Испания;Тук също
Канадски календар (Торонто)
Календар на Великобритания
Унгария, задължителни са - БЦЖ - само веднъж, след раждането... Diphteria, Petrussis, Tetanus, Polio + Haemophilus influenzae B - 2,3,4, 18 месец; Diphteria, Petrussis, Tetanus, Polio - на 6 и 11 год. също.... MMR - 15 м. и 11 год.... Хепатит В - на 14 год. При раждането - само на деца на майки-вирусоносителки. Препоръчителни - против пнеумококус, ротавирус, менингококус С, варицела, хепатит А, HVP, против кърлежи, против грип. Превенар е безплатен за желаещите да го поставят.
Чешки календар

Това може модератор да го допълни към цитирания пост, за да са на едно място в темата  Peace Или, ако не е късно, Стелт да си поправи постинга, а този ще го изтрием. Още един календар - Австрия. Ваксините са препоръчителни. Някои са изцяло поети от  здравните застраховки :
http://www.wien.gv.at/ma15/kalender.htm

# 52
  • Мнения: 4 753
Някои от тия календари се оказаха старички - ето тук има повече държави, а под всяка табличка пише кога последно е актуализирана информацията за съответната страна...

# 53
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Стелт, дала съм официалната страница (виж, че има разширение gv.at). Може би да помолим в чужбинския да ни дадат от съответната държава официалния календар, редовно актуализиран.

# 54
  • Мнения: 627
Оооох, какви йероглифи, извинете

Вижте параграф 5 от Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 15 за имунизациите, ДВ бр. 106/14.12.2007г.

# 55
  • Мнения: 277
От прочетеното до тук ,започвам да мисля ,че идеятя за промяна на календара не е много добра.ОТ една страна ако петицията е озаглавена така ,ще привлече повече хора .Но от друга страна ,като че ли се отдалечаваме от заветната цел  по този начин.
Може би петицията траябва да е само за препоръчителнноста на ваксините ,като се аргументираме с притиворечието на Закона за здравето със Закона за образованието и Конвенцията за защита на правата на човека и на човешкото достойнство във връзка с прилагането на постиженията на биологията и медицината.

Темида ,кажи си думата като юрист-какъв шанс имаме въз основа на това противоречие да направим имунизациите препоръчителни

# 56
  • Мнения: 627
Самуин, подкрепям те изцяло. Това е и моето мнение. Ваксини е имало и ще има, на алопатите се е вярвало и ще се вярва, мисля, че трябва да се борим да постигнем онова, което има и в Европа - право на избор.
И понеже ние като държава все подражаваме някому, да вземем да наблегнем на това - в Европейския съюз е така, а пък у нас - не е. Крайно време е да се изравним с тях... Wink

Твърдо съм убедена, че шансовете ни са големи. Международните договори, в йерархията на нормативните актове стоят след Конституцията и преди всички закони, наредби и други нормативни актове. Само в едно не съм сигурна - че ще стане с петиция. Защото съдът е компетентен да отмени наредбата.
Но съм с вас и ако не стане с петиция, ще стигнем до съд, нали

Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 16:06 от temida

# 57
  • Мнения: 2 176
Добре тогава. Важно е да проучим в колко и кои държави имунизациите са препоръчителни, и в колко са задължителни.

# 58
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Не съм съвсем съгласна с вас. Предлагам да се наблегне на искането за препоръчителни ваксини, но и да поискаме от МЗ да олекоти ваксинационния календар. Все пак мисълта е за всички деца - нека да имаме право на избор , но и да се прилагат и по-малко и по-щадящи ваксини. Какъв е смисълът от n-приема БЦЖ????

# 59
  • Мнения: 4 753
За БЦЖ съм напълно съгласна, но може ли някой да ми обясни защо Пентаксим е по-добра от сегашните по ЗК и все още ли по ЗК се слага цялоклетъчна коклюшна компонента???

Общи условия

Активация на акаунт