ОДЗ и ЦДГ В СОФИЯ - кандидатстване 2009/2010

  • 70 446
  • 1 968
  •   1
Отговори
# 840
  • София
  • Мнения: 2 901
наде, благодаря!

1. А откога ще може да се кандидатства за 2009/10, никъде не ми стана ясно - да не изпусна срока, понеже не ви чета много редовно...

2. Искаш да кажеш че директорката в последствие ще го потвърждава и в моите заявени предимства нищо няма да излезе черно на бяло, тогава откъде ще знаят, че искам ад ползвам това предимство. Каката няма да е ученичка още 2-3 години.

Добре като влезеш в профила на детето има 3 табчета Контакти, Предимства, Братя и сестри...там няма ли го отбелязано на втората подстраничка предимства както е тук:


Няма го.

Детето ми няма 1 година, а къде четохме че в ясли се приемат деца от 3-месечна възраст дори?!? И наали е важно на каква възраст ще е детето тази есен или до кра яна тази календарна година - и в двата случая моето ще е на възраст за ясла...

# 841
  • гр.София
  • Мнения: 4 173
 По въпроса на nadezhda. Малко наизуст говоря,но не писа ли Я. Джонев,че е възможно детето да се класира и преди септември за текуща група ( Примерно, аз чакам за 2-ра яслена в едно ОДЗ  и отделно ще се наредя пред ЦДГ за наесен 1-ва група,обаче). Та приоритетно ще е класирането в текущата група. Т.е. във втората яслена ми идва ред и се класираме и се записваме през юли,да речем. И въобще не стигам до класиране за 1-ва група.
 Но при всички случаи до месец ще има пренареждане по новите критерии на сегашните опашки с деца,родени 2006,2007,2008.

# 842
  • Мнения: 2 280

Към Щурчо- не знам от къде ти е информацията че в чистите ясли има само 300деца, но според мен са много повече.

Май си права..не са 300деца - повече са..
Чистите ясли са около 20бр в София и във всяка има около 80-100 деца..
От тях около половината са набор 2006..така,че...вероятно децата са около 800..
НО...от тях не всички ще са преди  всички  останали, понеже...част то тия деца ще са към социалните предимства , част от тях няма да са събрали пълния брой точки ..и..реално, пак говорим за около 300 деца, които реално ще влязат с 1т пред останалите..
..
Виждаш ли- сама си си отговорила..За децата е стрес преместването от едно място на друго. Никой родител не го иска за детето си- да свиква с едно място, после с друго..с едни деца, после с други..НО..с тази 1т поне се дава шанс на тия деца да бъдат приети..преди другите..

Както и да го приемат от СОС, ще е добре за тия деца.
Те са толкова, колкото са и от това,че ще са в ОДЗ или ЦДГ бройката им няма да намалее или да се увеличи..Най-много да не им е напълно удобно на родителите (но..това в условия на криза може да се смята за каприз...така, че..както се разбра, важното е да е вътре, пък...никой не се вълнува на всички да им е удобно - тия деца после ще се разместват, ако има места...в ОДЗ ако там искат.., а СОС приеме само ЦДГ)

 

# 843
  • Sofia
  • Мнения: 123
Момичета,
Чета и не мога да схвана защо критерият “посещавал детска ясла” носи такава голяма тежест – 1 т.
Защо той тежи повече от критерия “брат/сестра”?
И още – за тези “ясленчета” има ли квота за прием или могат да запълнят бройката до 100%?

# 844
  • Мнения: 68

Към Щурчо- не знам от къде ти е информацията че в чистите ясли има само 300деца, но според мен са много повече.


Виждаш ли- сама си си отговорила..За децата е стрес преместването от едно място на друго. Никой родител не го иска за детето си- да свиква с едно място, после с друго..с едни деца, после с други..НО..с тази 1т поне се дава шанс на тия деца да бъдат приети..преди другите..



 Peace и има голяма вероятност децата от една група в детската ясла да попаднат в една група в детската градина, което донякъде ще намали стреса при децата - макар и в нова обстановка тези дечица си се познават и това поне малко ги успокоява  Simple Smile    Hug

# 845
  • Мнения: 2 280
Явно не се разбираме...ето част от нормативната уредба (или каквото е там)

ПРАВИЛА ЗА ПРИЕМАНЕ НА ДЕЦА В ОБЩИНСКИТЕ ДЕТСКИ ЗАВЕДЕНИЯ И ЦЕЛОДНЕВНИ ДЕТСКИ ГРАДИНИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
 

Раздел І. Общи положения

1.1.  С тези правила се определя редът и условията за прием на деца в общинските обединени детски заведения /ОДЗ/ и целодневни детски градини /ЦДГ/ на територията на Столична община.

1.2. Тези правила се прилагат за децата, които ще се приемат през месец септември за яслени групи и първа възрастова група в общинските ОДЗ и ЦДГ в Столична община.

Тогава защо за текущия прием който няма нищо общо със Септември пак ще се ползват тези правила... Ако и това не разберете по ясно и точно не мога да го обясня.

Текущия прием си е до края на тази учебна година, а това че от Май започват класиранията за септември си е друг въпрос
             Не тълкуваш правилно понятието "текущ" прием  Laughing Той важи за вече сформирани и работещи групи и НЯМА срок!Нито май,нито септември  Mr. Green В работещите групи щом се освободи място и това място се заяви от директор системата веднага класира първия от опашката по стария регламент.Нали има класирания всяка събота,ако не се лъжа.Това са текущите приеми.
              През май се кандидатства за НОВИТЕ групи.

През май се кандидатства за новите групи, НО стари групи вече няма да има.(СПОРЕД МЕН)
Т.е..през май, децата официално завършват старата учебна година и се очаква да излизат във ваканция...Никой няма да приема нови деца в този период за старите групи, които и без това се пръскат по шевовете..
Започва прием за новата учебна година и е несериозно да се очакват две отделни класирания за една и съща група...Просто..се затварят (НАЙ-ПОСЛЕ) постоянните текущи класирания за учебната година 2008-2009, която и без това свършва..Реално и приема за 2009-2010 е като текущия прием- всяка седмица..Просто..групите са препълнени и децата ще бъдат приемани чак през септември да започнат..
Има някаква вероятност,  директорктие да преценяват дали могат да си позволят лукса някое дете да тръгне по-рано...(силно се съмнявам,че ще има свободни места и желание от страна на персонала- все пак излизат в лятна ваканция и групите лятото са сборни, така или иначе..)
Текущ прием, ще има само за 2,3,4 група..евентуално, ако се освободи място..
От септември отново групите си стават с текущ прием и..тогава пак всяка седмица...

# 846
  • Мнения: 217

Към Щурчо- не знам от къде ти е информацията че в чистите ясли има само 300деца, но според мен са много повече.

Май си права..не са 300деца - повече са..
Чистите ясли са около 20бр в София и във всяка има около 80-100 деца..
От тях около половината са набор 2006..така,че...вероятно децата са около 800..
НО...от тях не всички ще са преди  всички  останали, понеже...част то тия деца ще са към социалните предимства , част от тях няма да са събрали пълния брой точки ..и..реално, пак говорим за около 300 деца, които реално ще влязат с 1т пред останалите..
..
Виждаш ли- сама си си отговорила..За децата е стрес преместването от едно място на друго. Никой родител не го иска за детето си- да свиква с едно място, после с друго..с едни деца, после с други..НО..с тази 1т поне се дава шанс на тия деца да бъдат приети..преди другите..

Както и да го приемат от СОС, ще е добре за тия деца.
Те са толкова, колкото са и от това,че ще са в ОДЗ или ЦДГ бройката им няма да намалее или да се увеличи..Най-много да не им е напълно удобно на родителите (но..това в условия на криза може да се смята за каприз...така, че..както се разбра, важното е да е вътре, пък...никой не се вълнува на всички да им е удобно - тия деца после ще се разместват, ако има места...в ОДЗ ако там искат.., а СОС приеме само ЦДГ)

Дори 300 деца от чистите ясли няма да се яват "конкуренти" на вашите, защото:
1. Чисти ясли обикновено има в райони, в които няма ОДЗ. Те, за да си ползват допълнителния критерий за райониране (един от най-вероятните след брат/сестра) ще си кандидатстват в района по първо желание. Заветната точка в този случай няма да им е от голяма полза, защото в този район, повечето им наборчета също ще са ходили в тази ясла.
2. Реално "конкуренти" ще бъдат децата, на родители, които решат да кандидатстват по месторабота, но...тогава биха си загубили предимството по район, така че едва ли ще са чак толко много..

# 847
  • Мнения: 2 280
Аз напълно подкрепям този критерий..
Смятам,че той е точно толкова логичен, колкото и да се иска стаж по специалността, когато кандидатствате за работа и...според мен, няма никакво значение къде точно е придобит този стаж..
Искам да кажа,че тия деца които са посещавали някакъв вид ясла (според мен), би трябвало АВТОМАТИЧНО да преминават в следващата степен на обучение т.е. градинска група, и това,че не се случва е недомислица на Общината (или който там е отговорен за недомислицата "чиста" ясла) Децтаа нямат никаква вина(родителите им също),че са били приети в такава, а не в ОДЗ...
И ...всички родители, които искат имат възможност да се пробват за чисти ясли- не е толкова лесно , за децата си е проблем адаптацията поне около 1-2 седмици и...посещението там не е гаранция за прием след това (но все пак е по-възможно и това е прекрасно).
Някой по-горе беше писал,че сега ще се налага всички деца да минат през ясла..
Де да беше толкова лесно..
И там няма места..за всички..
А иначе- никой не пречи на всяка от мамите , които са против този критерий, да си запише детето за 6м на чиста ясла и след тия 6м да кандидатства за ДГ с една точка повече..
Не вярвам обаче да има родител, който да е склонен да причини подобен стрес от местене  на детето си, само заради точката.
Но..кой знае...

# 848
           Да! Официално приклюбва УЧЕБНАТА година ,но никой не е казал,че ДГ затварят врати.Така,че нищо не пречи да се обявяват освободените места във 2-ра,3-та и ПГУ.Единствено първа група /новата на мястото на старото ПГУ/ има първо класиране в края на май и последващи класирания .Не се знае точно как ще е и за това трябва да се изчака.Не виждам обаче защо в старите групи при напускане на дете да не се обявяват свободните места и да се записват деца,които спокойно могат да тръгнат от 1 септември.Не да се сетят,че групата е под норматив когато започне новата учебна година.

# 849
  • София
  • Мнения: 1 464
    Направо ще умра от смях - това за стреса, който щели да преживеят ясленчетата като ги преместели в цдг и успокоението, което ще имат от това, че цялата им група се "прехвърля" в цдг-то в квартала ... наистина предизвиква голям смях Grinning
    Чухме и теорията за това, че си били имали вече изградени социални контакти и навици и тази за стреса ... какво ли още ще има? Grinning
    Интересно какъв ли ще е стреса за децата, които НЕ са ходили на ясля, пък поради тази причина не може да ходят и на градина?!

# 850
  • гр.София
  • Мнения: 4 173
          Да! Официално приклюбва УЧЕБНАТА година ,но никой не е казал,че ДГ затварят врати.Така,че нищо не пречи да се обявяват освободените места във 2-ра,3-та и ПГУ.Единствено първа група /новата на мястото на старото ПГУ/ има първо класиране в края на май и последващи класирания .Не се знае точно как ще е и за това трябва да се изчака.Не виждам обаче защо в старите групи при напускане на дете да не се обявяват свободните места и да се записват деца,които спокойно могат да тръгнат от 1 септември.Не да се сетят,че групата е под норматив когато започне новата учебна година.
Не само за 2,3,4 група важи това. Наборчетата на моето дете в момента са и  ще СА  2-ра яслена чак до септември. Някои градини дори не затварят изобщо през лятото. Със сигурност може да се освободи място. ( Идеален момент за набутване на свои деца, ако с-мата прекрати класирането през тия месеци). Кой и как ще го заеме?
 

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 16:35 от blanc

# 851
  • Мнения: 3 326
....дете посещаващо ясла в ОДЗ и желаещо да премине в 1-ва група на същото, на общо основание ли кандидатства или автоматично се класира? От новоприетия регламент никъде не става ясно това. Дете посещаващо ясла на територията на СО получава 1 т.(при кандидатстване), но в текста (поне аз не видях) не е упоменато автоматичното прехвърляне - с една дума валидно ли е или не?
Eeeeee, не четете ли - сто пъти се писа: дете, което посещава яслена група в ОДЗ автоматично преминава в 1-ва група на същото ОДЗ, стига родителите да желаят това. Кандидатства се наново само, ако искате да смените ОДЗ-то с ново или с нова ЦДГ. Текущият прием е до септември и е по старите правила, т.е. тези които важат и в момента.

Ами, четем, Парвиномер, четем, но болднатото от теб не го намираме, затова вместо сарказма били пуснала линк към точно тази (нова) наредба? Ако обичаш...

# 852
  • Sofia
  • Мнения: 123
Е, и синът ми ще преживее стрес, защото познава градината на сестра си, госпожите, децата - играят заедно в квартала ... ама на кого му пука.
А връзката ясла - градина - ... има продължение.
Все едно да кажем,че децата, които не са посещавали държавна детска градина може и да не са на нивото за държавно училище.

# 853
  • Мнения: 217
Аз напълно подкрепям този критерий..
Смятам,че той е точно толкова логичен, колкото и да се иска стаж по специалността, когато кандидатствате за работа и...според мен, няма никакво значение къде точно е придобит този стаж..
Искам да кажа,че тия деца които са посещавали някакъв вид ясла (според мен), би трябвало АВТОМАТИЧНО да преминават в следващата степен на обучение т.е. градинска група, и това,че не се случва е недомислица на Общината (или който там е отговорен за недомислицата "чиста" ясла) Децтаа нямат никаква вина(родителите им също),че са били приети в такава, а не в ОДЗ...
И ...всички родители, които искат имат възможност да се пробват за чисти ясли- не е толкова лесно , за децата си е проблем адаптацията поне около 1-2 седмици и...посещението там не е гаранция за прием след това (но все пак е по-възможно и това е прекрасно).
Някой по-горе беше писал,че сега ще се налага всички деца да минат през ясла..
Де да беше толкова лесно..
И там няма места..за всички..
А иначе- никой не пречи на всяка от мамите , които са против този критерий, да си запише детето за 6м на чиста ясла и след тия 6м да кандидатства за ДГ с една точка повече..
Не вярвам обаче да има родител, който да е склонен да причини подобен стрес от местене  на детето си, само заради точката.
Но..кой знае...

Напълно съм съгласна!
За да ни запишат в яслата сме кандидатствали година и половина преди датата на приема и през цялото време треперех дали ще го приемат, защото напливът е голям, а места няма за всички. Преживяла съм не по-малко тревоги по записването в чистата ясла от майките на децата в яслите на ОДЗ-тата. И не разбирам защо те да минават автоматично, а ние не.
Както писах в горния си пост, това че сме били в чиста ясла не ни дава чак такова предимство, нито пък пречи чак толкова на вас.

# 854
  • София
  • Мнения: 752
Оооох да минават още една две седмици и да спираме да се караме и да джявкаме, аз си знам кои критерии ме устройват и кои не, така е и всяка от вас, но на финала пак голяма част от нашите деца ще са вън от градините и яслите нищо че всичките имат право да посещават детско заведение Confused

Общи условия

Активация на акаунт